Ooma
3 علت اصلی خارش واژن قبل از پریود

آیا تا به حال متوجه شده اید واژن شما چند روز قبل از پریودی شروع به خارش و سوزش می کند؟ آیا این مسئله به خاطر عفونت مخمر است؟ شاید بلی شایدم نه. بسیاری از افراد در مرحله های مختلف قاعدگی، خارش و سوزش واژن را تجربه می کنند. به خاطر داشته باشید چرخه قاعدگی ~ 28 روز طول می کشد. اما چرا خارش پیش از قاعدگی بسیار رایج است؟

این مسئله می تواند دلایل زیادی داشته باشد، اما همیشه به سطح pH واژن مربوط می باشد. سطح نرمال pH برای واژن بین 3.5 تا 4.5 است که به این معنی است که واژن اسیدی است. اگر سطح PH بالاتر از 7 باشد، واژن قلیایی است که به این معنی است که سطح PH شما بسیار زیاد است و عفونت افزایش یافته است. واژن مایع تمیز کننده دارد بنابراین به صابون یا کرم های معطر نیازی ندارد و شستشوی ساده با آب کافی است .

هورمون ها همچنین نقش مهمی در خارش واژن ایفا می کنند. واژن شما در شروع دوره (مرحله فولیکولار) کاهش میزان استروژن را تجربه می کند. این تغییر در استروژن، باعث می شود دیواره واژن نازک شده، ملتهب شود و اسید بیشتری در واژن ایجاد شود. 

دکتر فاطمه ارشادی، متخصص زنان و زایمان و نازایی، در مورد سوزش و خارش در زمان پریود اظهار کرد: "  علت سوزش واژن در چند روز قبل از پریود  و در طی بارداری مربوط به تغییرات هورمونی می باشد که دربعضی خانمها ایجاد می شود ولی دربعضی  موارر نیز می تواند ناشی از عفونت های واژن باشد که بعد از اتمام پریود نیاز به معاینه دارند".

3 علت اصلی خارش و سوزش واژن قبل از پریود

 

علت اصلی خارش واژن قبل از پریود

1- ولووواژینیت سیکلی:

علاوه بر خارش، بسیاری از مردم احساسات تحریک را فقط چند روز قبل یا در طول پریودی تجربه می کنند. آنها ممکن است در معرض ولووواژینیت سیکلی باشند. ولووواژینیت سیکلی به سوزش مجدد * و خارش * قبل و یا در طول خونریزی قاعدگی اشاره دارد. این مسئله به معنی عفونت کاندیدا، سوزش شدید، خارش و سوزش کامل در واژن است. 

2- عفونت قارچی

-  اول، برای اینکه بدانید چگونه عفونت قارچی ممکن است بر پریود شما تأثیر بگذارد، باید از حقایق مطلع باشید. اگر چه بعضی از مردم بر این باورند که عفونت قارچی می تواند به تاخیر در چرخه قاعدگی منجر شود، هیچ اثبات پزشکی برای تایید آن وجود ندارد. بنابراین، در واقع، عفونت های مخمر مسئول تاثیر برنامه زمان بندی پریودی شما نیستند.

 - با این حال، اگر در طول عفونت قارچی پریود شوید، ممکن است ناراحتی شدید ایجاد شود. پریود باعث تغییرات هورمونی در بدن می شود که باعث تغییر PH در مهبل (واژن) می شود. در چنین مواردی، عفونت مخمر در واقع ممکن است دچار تشدید شود.

-  همچنین عفونت های مخمر در محیط مرطوب چند برابر می شود. هنگامی که پریود می شوید، خشک نگه داشتن ناحیه واژن ممکن است یک چالش باشد. زیرا نیاز دارید هر بار که پد بهداشتی خود را عوض میکنید، محل واژن را کاملا شستشو دهید. بنابراین، این منطقه در بیشتر روز مرطوب باقی می ماند. همچنین جریان خون باعث رطوبت می شود. عفونت قارچی در این زمان باعث درد می شود. با این حال، رعایت بهداشت باعث رفع این مشکلات می شود.

- یکی از بهترین روش های درمان عفونت های مخمر واژنی، استفاده از کرم های ضد قارچی است. اگر چه این روش یک روش ساده و بدون درد است، اما در طول پریودی، استفاده موضعی از دارو ممکن است یک امر ناسالم باشد. علاوه بر این، می تواند دردناک باشد. اگر چه، داروهای داخلی نیز برای درمان عفونت های مخمر تجویز می شوند، اما به نظر می رسد که پاسخ آهسته ای را نشان می دهند.

3- عفونت ادراری

همانطور که قبلا بحث شد، عوامل استرس زا تخمک گذاری را به تاخیر می اندازد و منجر به تاخیر در پریودی می شود. اما به طور کلی، عفونت دستگاه ادراری یک دلیل رایج برای تاخیر در پریودی نیست. زنان به خاطر مجرای ادرار کوتاه تر نسبت به مردها بیشتر در معرض UTI قرار دارند. آنها حتی ممکن است بیش از یک بار از این مسئله رنج ببرند و وقتی این اتفاق می افتد بهتر است با پزشک مشورت کنید.

درمان خارش واژن، خصوصا قبل از پریود:

خوشبختانه همیشه قبل یا در طول پریودی احساس ناراحتی نمی کنید اما اگر احساس کنید، راه های زیادی برای پیشگیری از خارش و تعادل سطح  pH وجود دارد:

  • قرص های پروبیوتیک خام بهترین دوست مهبل است.
  • خوردن غذاهای غنی از پروبیوتیک مانند ماست، کیمچی، نارنج، تمپوه یا میسو نیز می تواند تاثیر زیادی داشته باشد.
  • آب زغال اخته را فراموش نکنید- این مواد پر از ترکیبات اسیدی است که با باکتری ها مبارزه می کنند و واژن را شاد نگه می دارند.
  • همچنین، لباس های تنگ و مصنوعی می توانند واژن را آزار دهند و باعث رطوبت می شوند.

در نهایت، اگر غذای سالم می خورید، ورزش می کنید و مراقبت خودتان هستید، کار درست را انجام می دهید!

دکتر فاطمه ارشادی
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، ایشان متخصص زنان و زایمان، فارغ التحصیل سال 1375 پزشکی عمومی از دانشگاه تهران و رشته تخصصی جراحی زنان ونازایی از دانشگاه هرمزگان در سال ۱۳۸۳ می باشد. خدمات قابل انجام در مطب وی درمانها وجراحی های مربوط به بیماریهای زنان، انجام سونو گرافی، مراقبتهای دوران بارداری و راهنماییها و مشاوره های لازم جهت ازمایشات غربالگری جنین و انجام زایمان های طبیعی و سزارین می باشد.

امتیاز مطلب: 93% 93