Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
چند روز بعد از لانه گزینی تست بارداری مثبت میشود

تبریک می گوییم که شما احساس بارداری دارید. شما در ایام بدنبال علائم بارداری هستید. معمولا خونریزی لانه گزینی در همان زمان مشخص پریود شدن شما اتفاق می افتد و ممکن است شما متوجه این نشوید که علامتی از باردار شدن شما است.وقتی شما برای باردار شدن اقدام میکنید، علامت لانه گزینی اولین علامتی است که شما بدنبال آن می گردید. این علائم قبل از از دست دادن پریود قابل تشخیص خواهد بود و شما به بارداری خود پی می برید. بنابراین اگر شما برای بچه دار شدن اقدام کرده اید و منتظر علائم آن هستید باید علائم هفته اول بارداری مانند خونریزی لانه گزینی، گرفتگی عضلات و سایر علائم را تشخیص دهید. این علائم به شما می گوید که عمل لقاح با موفقیت انجام شده است یا نه؟ در حالیکه علائم لانه گزینی مخصوصا خونریزی نمی تواند دلیل قطعی برای بارداری شما باشد.

در این مقاله می خوانیم:

لانه گزینی چیست؟

چه زمانی لانه گزینی آغاز میشود؟

انواع علائم لانه گزینی

چه زمانی تایید میشود که لانه گزینی موفقیت آمیز بوده است؟

چهزمانی از تست خانگی باداری استفاده کنم؟

برای درک بهتر این علائم باید با مفهوم لانه گزینی  آشنا شوید. در این مقاله سعی شده کلیه اطلاعات لازم در زمینه لانه گزینی و علائم آن در اختیار شما قرار بگیرد.

لانه گزینی چیست؟

لانه گزینی

لانه گزینی به معنی اتصال سلول تخم به دیواره رحم است که بدنبال آن بارداری رخ میدهد. لانه گزینی حدود 6 تا 10 روز بعد از تخمک گذاری و سلول بارور شده رخ میدهد.

بعد از اینکه سلول تخمک بارور شد، در حدود 3 روز در لوله فالوپ می ماند.سپس تخمک بارور شده( علائم تخمک بارور شده)  حرکت کرده خود را به رحم می رساند و به دیواره رحم متصل میشود. به این عمل لانه گزینی گفته میشود.

زمانیکه لانه گزینی رخ میدهد،شما علائم آم از جمله حساس شدن سینه ها، گرفتگی عضلات و لکه بینی را تجربه میکنید. اکر شما یک یا بیشتر از این علائم را داشتید، شما باردار خواهید بود. پروسه لانه گزینی مرحله بدون دردی است  که گاهی با درد تخمک گذاری در وسط سیکل اشتباه گرفته میشود.

در آن زمان،اگر تخمک بارور شده خارج از رحم شروع به رشد کردن کند و یا به غشای دیواره داخلی رحم نچسبد، عمل لقاح انجام نشده است.

چه زمانی لانه گزینی آغاز میشود؟

مطالعات نشان میدهد که تخمک 12 ساعت بعد از تخمک گذاری قادر است تا بارور شود اما این زمان تا نهایت 24 ساعت ادامه دارد.مطور متوسط بارور شدن در حدود 9 روز بعد از تخمک گذاری اتفاق می افتد. زمانی لانه گزینی رخ میدهد که سطه HCG بالا رفته است. همه این علائم نشان از بارداری است.

لانه گزینی بطور معمول 6 تا 10 روز بعد از تخمک گذاری شماست. که تقریبا 20 تا 24 روز بعد از سیکل قاعدگی شما خواهد بود. اگر شما 28 روزه هستید، تخمک گذاری در روز 14 رخ میدهد.

مراحل لانه گزینی:

مراحل لانه گزینی

پروسه حایگزینی سلول تخم در رحم، اندومتریوم نامیده میشود. معمولا رویان لانه گزینی را در 6 تا 7 روز بعد از تخمک گذاری انجام میدهد. این پروسه سه مرحله دارد:

در مرحله اول، رویان به دیواره رحم میچسبد. این فاز اولیه پروسه لانه گزینی ، ADPLANTATION نامیده میشود. در طول این فاز، رویان حدود 5 تا 6 روزه است.

در مرحله دوم لانه گزینی، تخمک بارور شده دیواره رحم را سوراخ میکند و خود را به داخل رحم محبوس میکند.

در مرحله سوم، رویان نهایتا کامل به داخل دیواره دحم نفوذ میکند. در این مرحله، تخمک بارور شده در حفره اندومتریال جایگزین شده و بعنوان اندومتریوم رشد میکند و حفره بزرگ و بزرگ تر میشود.

انواع علائم لانه گزینی

جنین متصل شده به دیواره رحم بسرعت شروع به رشد کردن میکند. شما ممکن است 3 نوع متفاوت از علائم لانه گزینی را تجربه کنید. این 3 نوع شامل:

1-علائم موفق لانه گزینی

علائم طبیعی هستند مه نشان میدهند، پروسه لانه گزینی با موفقیت انجام شده است. این علائم از علائم اولیه بارداری بشمار م روند.

2-علائم اخطار دهنده لانه گزینی

این علائم بدرستی خود را نشان نمیدهند و باید با پزشک مشورت کنید.

3-علائم کاذب در لانه گزینی

این علائم سیگنال اولیه بارداری نیست و در حقیقت لانه گزینی اتفاق نیوفتاده است. در حالیکه، آنها بسیار به علائم لانه گزینی شبیه است و شما گمان میکنید که باردار شده اید.

علائم موفقیت آمیز لانه گزینی

هر زن علائم یکسان لانه گزینی را ندارد. همچنین، هر علائم هم از یک بارداری با بارداری دیگر متفاوت خواهد بود. خونریزی لانه گزینی یکی از علائم رایج لانه گزینی است که در زمان اتصال جنین به دیواره رحم اتفاق می افتد. اگر این خونریزی ادامه دار بود به پزشک مراجعه کنید.

علائمی که نشان از لانه گزینی موفق شما دارد، شامل:

1-گرفتگی عضلات و لکه بینی

گرفتگی عضلات و لکه بینی از علائم معمول تخمک گذاری است، اگر تخمک گذاری درهفته قبل از پریود شما رخ دهد، به این معنی است که سلول تخم لانه گزینی شده است.اتفاق رایج در این زمان وجود ماده ی صورتی یا قهوه ای واژن است که لباس زیر و یا دستمال توالت را کثیف میکند. در این زمان، زنان لکه بینی بین پریودشان را تجربه میکنند. این دشوار است که بگوییم این نشانه بارداری است یا خیر؟

2-خساس شدن سینه ها

حساس شدن سینه ها از علائم رایج دیگر در این زمان است.که برلیل افزایش استروژن و پروژسترون در طول دوران بارداری رخ میدهد. گاهی سینه ها متورم هم میشوند. این علامت تخمک گذاری نیست و چند روز بیشتر ادامه ندارد. اگر یک زن باردار باشد، این حساس شدن سینه ها ادامه خواهد داشت. حتی لمس ساده باعث ایجاد درد میشود. سایز سینه ها بزرگ شده و نوک سینه هم حساس میشود.قرمزس وجود ندارد و تغییرات پوستی دیده نمیشود.

3-تغییر در ذائقه غذایی شما

ممکن است در این زمان شما از یک متنفر شوید و یا غذایی که تاکنون مصرف نمیکردید دوست داشته باشید، بخورید.این علامتی از لانه گزینی است. تمایل به مصرف نمک در زنان در زمان لانه گزینی دیده میشود. شاید این علائم با تخمک گذاری اشتباه گرفته شود. اگر این تغییرات غذایی کمتر از 7 روز طول کشید ربطی به لانه گرینی نخواهد داشت.

4-تغییر در دمای بدن

در روزهای اولیه لانه گزینی، دمای بدن شما بدلیل افزایش پروژسترون افزایش می یابد. دمای بدن معمولا 36.6 فارنهایت است. درحالیکه، اگر لانه گزینی موفقیت آمیز باشد، جریان خون در بدن بالا رفته و دمای بدن را افزایش میدهد. گاهی دمای بدن 7 تا 10 روز بعد از تخمک گذاری افت پیدا میکند که در این صورت لانه گزینی در کار نیست.

5-بیماری صبحگاهی

یکی از رایج ترین علائم بارداری، بیماری صبحگاهی است. تهوع و استفراغ علائم رایج بیماری صبحگاهی است و باعث ایجاد واکنش به بوها میشود. مطالعات نشان میدهد که 99 درصد زنان باردار این شرایط را تجربه میکنند. معمولا یک هفته قبل از عقب افتادن پریود رخ میدهد و در هفته های اولیه بارداری ادامه خواهد داشت.گاهی بیماری صبحگاهی وخیم است و به همراه سردرد و پشت درد خواهد بود. زنجبیل به تسکین این وضعیت کمک میکند. غذاهای شیرین و شور نیز میتواند کمک کننده باشد.

6-عقب افتادن پریود

اگر شما باردار باشید، شما در زمان مشخص پریود نخواهید شد. در حالیکه، ممکن است شرایط دیگر مانند استرس، بیماری و جراحی پریود شما را عقب بیاتدازد. اگر پریود عقب افتاد و شما همه علائم ذکر شده را داشتید. به پزشم مراجعه کرده و تست خانگی را استفاده کنید.

در طول لانه گزینی، یکی دو روز گرفتگی عضلات طبیعی است. گرفتگی معمولا یک هفته بعد از لانه گزینی رخ میدهد. گاهی گرفتگی ممکن است ناشی از مشکلات گوارشی باشد. اما اگر شما باردار باشید، زمانیکه جنین رشد میکند، به دیواره رحم فشار وارد میکند و باعث این اسپاسم ها میشود. اما اگر شما گرفتگی شدید عضلاتی همراه با خونریزی شدید داشتید می تواند نشانه سقط باشد و باید به دکتر مراجعه کنید.

دلیل دیگر نیز برای رشد و حساس شدن سینه ها میتواند افزایش جریان خون این ناحیه باشد.سایر علائم مانند تیره تر شدن نوک سینه ها، بزرگ شدن رگ های آن و آلوئول ها نشان از بارداری شما دارد. اگر حساس شدن سینه ها تا 7 روز بعد از تخمک گذاری ادامه یافت می تواند نشان از یک لانه گزینی موفق باشد.در غیر اینصورت یکی دو روزه بهبود خواهد یافت.

علائم اخطار دهنده در لانه گزینی

در اینجا تعداد از علائمی که شایع نیست اما میتواند علائم لانه گزینی باشد را به شما معرفی میکنیم:

1-خستگی

سوخت و ساز بدن افزایش می یابد و زنان بیشتر تمایل به خستگی دارند. تغییر سطح هورمونی نیست باعث ایجاد این خستگی میشود. افزایش سطح پروژسترون باعث میشود که زن مدام احساس کند که نیاز به استراحت دارد.

2-آکنه

به دلیل افزایش هورمون های بدن در بارداری، شما مستعد آکنه میشوید.

3-تکرر ادرار

اگر لانه گزینی موفقیت آمیز باشد،شما در کل روز داخل دستشویی هستید. این علامت بدلیل هورمون بارداری HCG رخ میدهد. این هورمون ذخایر خونی ناحیه لگن را افزایش میدهد و باعث خارش در مثانه و نیاز به تکرر ادرار دارد.

4-گرگرفتگی

در زمان لانه گزینی، فرد احساس گرگرفتگی دارد که حدود 15 دقیقه در روز طول میکشد . هورمون ها در حال نوسان هستند. این نوسان باعث گرگرفتگی میشود.اما بطور مطلق نمیتواند علامت بارداری باشد.

5-یبوست

اگر شما دائم یبوست دارید باید این علامت را در کنار سایر علامت های بارداری بگذارید.

6-لانه گزینی غیر طبیعی

درحالیکه همه زنان امیدوار هستند که لانه گزینی طبیعی داشته باشند اما گاهی اوقات این پروسه بدرستی انجام نمیشود. چندین دلیل برای لانه گزینی غیرطبیعی وجود دارد.

بارداری اکتوپیک

لانه گزینی

زمانیکه سلول تخم خارج از رحم لانه گزینی کند، بارداری خارج رحم نامیده میشود که معمولا در لوله فالوپ لانه گزینی انجام میشود. این سلول تخم میتواند به تخمدانها و حتی شکم متصل شود. این نوع بارداری همراه با جراحی و مصرف دارو خواهد بود و خطرناک است.

بارداریHydatidiform 

زمانی این بارداری اتفاق می افتد که بلاستوسیت سریع در دیواره رحم لانه گزینی میکند قبل از اینکه به رویان تبدیل شود. بجای رویان، بلاستوسیت لانه می گذارد. شما ممکن است تمام علائم بارداری را داشته باشید و تست خانگی نیز آن را تایید کند. تنها سونوگرافی قادر به تشخیص آن است.

مشکلات جفت

گاهی مشکلات مربوط به جفت است. اگر عملکرد جفت غبر طبیعی باشد بارداری از دست میرود.

علائم کاذب لانه گزینی

1-گرفتگی عضلاتی شدید در طول لانه گزینی

محال ممکن است که شما بطور فیزیکی بلاستوسیت را حس کنید.این دلیل آن است که گرفتگی شدید غیر طبیعی است. زنان تنها گرفتگی را زمانی احساس میکنند که یکی از تخمدانها تخمک آزاد کند.

2-درد شدید زیر شکم

لانه گزینی

این علامت طبیعی لانه گزینی نیست. ممکن است مرتبط با اسپاسم روده باشد.زنان باردار مستعد اختلالات گوارشی و بدنبال آن یبوست و گرفنگی عضلات هستند. اگر شما گرفتگی را قبل از پریود حس کنید ممکن است ناشی از پروسه التهابی قبل از پریود شدن شما باشد.

3-خونریزی در طول سیکل ماهیانه

خونریزی در وسط سیکل همیشه نشانه لانه گزینی موفیت آمیز نیست. گاهی بعد از تخمک گذاری شما خونریزی خواهد داشت. در اینصورت با پزشک مشورت کنید.

چه زمانی تایید میشود که لانه گزینی موفقیت آمیز بوده است؟

گرفتن تست خون HCG تایید کننده است. بدن بعد از لانه گزینی HCG تولید میکند و این هورمون در خون و ادرار قابل تشخیص است. شما این تست را میتوانید 3 روز بعد از عقب انداختن پریود خود انجام دهید.

یکی دیگر از روش ها انجام سونوگرافی 3 تا 4 هفته بعد از لانه گزینی است که تایید میکند با موفقیت بوده است یا نه؟ در این هنگام شما میتوانید جنی را در رحم ببینید.

چه زمانی از تست خانگی باداری استفاده کنم؟

این تست مشخص میکند که هورمون HCG در بدن شما ترشح شده است. یدن بلافاصله بعد از لانه گزینی این هورمون را ترشح میکند.سطح این هورمون هر 2 تا 3 روز که میگذرد 2 برابر میشود.در حالیکه حدود هفته سوم بارداری و چهارم بارداری این هورمون توسط تست خانگی قابل تشخیص است.بنابراین مناسب ترین زمان وقتی است که شما پریود خود را عقب انداخته اید.

منبع: momjunction.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 93% 93


 • profileAyda Lotfi1398/04/12

  سلام خانم دکتر خسته نباشید من دوران عقدم اخرین بار ۸ اردیبهشت پریود شدم و خرداد ماه عادت نشدم البته هیچ رابطه ای تا اون مدت نداشتم ااخرین بار در تاریخ ۱۳ تا ۱۶ خردادحدود ۴ بار رابطه دخولی با همسرم داشتم ک فقط مایع پیشاب برخورد داشته و مایع منی خیلی بعد از دخول بیرون ریخته شد. بدلیل نگرانی از بارداری۱۳ روز بعد رابطه آزمایش دادم مقدار بتا ۱/۱ منفی بود برای اطمینان یک هفته بعد یعنی ۱۹ روز بعد رابطه دوباره آزمایش بتا دادم ک باز مقدار ۱/۹ و منفی بود. الان ۱۱ تیر هس هنوز پریود نشدم ایا از عدم بارداری با آزمایشی ک دادم مطمئن باشم؟؟؟؟ تخمدان پلی کیستیک هم دارم و اعلب عادت‌های نامنظم دارم

  • profileSetareh Eshghi1397/05/21

   سلام خسته نباشید
   من مدتیه ک تنبلی تخمدان داشتم و این ماه دکترم برام قرص کلومیفن و همچنین دو عدد امپول فوستیمون تجویز کرد و طبق دستوری ک داده بودن انجام دادم و بعد یک هفته سونوی واژینال انجام دادم و دکترم گفت در سمت چپ تخمدان چهار تا فولیکول ب اندازه ها ی 16, 17 ,18 ,19 وجود دارند و همچنین در سمت راست تخمدانم فولیکول هایی داشتم ولی چون سایزشون کوچیک بود دکترم گفت ک کاری با فولیکول های سمت راست نداریم بعد امپولhcg رو برام تجویز کرد و همچنین ساعت خاصی رو برای نزدیکی تعیین کرد ک دقیقا 36 ساعت بعد از تزریق hcg بود من دقیقا زمان ازاد شدن تخمک هام اقدام کردم و بعد از اون هم بصورت ی شب در میون البته ب دستور پزشکم ایا ممکنه من باردار باشم الان 11روز از تزریق امپول و نزدیکیم میگذره تازگی ب یبوست دچار شده بودم و الانم بعضی وقتا زیر شکمم مخصوصا سمته چپ ی درد خیلی خیلی خفیف مثله درد تخمک گذاری حس میکنم ایا بنظر شما من باردارم؟چون دکترم خیلی بهم امید داده بود ک ممکنه حتی دو سه قلو حامله شم
   ممنون از زحماتتون

   • profileمریم ظهور1397/05/18

    سلام
    من طبق گفته سونو گرافی توی ۱۹ هفته هستم. اولین روز از آخرین پریودم هم ۱۰ فروردین بود.با این اوصاف یعنی وقتی پریود شدم باردار بودم؟ از کجا متوجه شم که تاریخ لقاحم کی بوده؟

    • profileava medizadeh1397/04/10

     با سلام‌ من حدودا یک سال با دارو اقدام به بارداری کردم ۳۱این ماه اول صبح یک قطره خون ازم اومد و بعدا حالت لکه قهو ه ای خیلی تیره شد در صورتی که هشتم باید پری بشم دکترم واس سوم آز بتا نوشت وقتی آز دادم جواب مثبت بود و بتا۱۶۹بود دکترم گفت بتات پایین و دوباره تکرار کردم شدم۱۸۴ گفت بازم پایین تکرار بعدی شد۱۷۷😞 بعدش واسم سونو‌گرافی شکم نوشت و یک روز بعد عقب انداختن پری سونو رو دادم دکتر سونو گفت خیلی زود اقدام کردی واس سونو و هیچی مشخص نیست.حالا دکترم واسم سونو واژینال نوشته برای پنج روز دیگه یعنی تاریخ چهار دهم و تکرار بتا.
     خیلی نگرانم و استرس دارم خواهشا راهنماییم کنید ممنون

     • profilePari Ariyan1397/01/19

      سلام خسته نباشید من الان ۱۶پری هستم دیروز کیت تخمک گذاری استفاده کردم مثبت شد و شبش و همینطور شب قبلش نزدیکی داشتم امروز هم کیت استفاده کردم مثبت شد ولی نسبت ب روز پانزده یکم کمرنگ تر بود ...من تنبلی تخمدان هم دارم و زیر نظر پزشکم و اینکه کیت تخمک گذاری فقط وقتی تخمک فعال آزاد بشه مثبت میشه یا هر تخمکی ؟؟؟؟بنظرتون من درست اقدام کرد؟؟نیازی هست بازم ب نزدیکی برای حاملگی ....دوست دارم هرچه زودتر باردار بشم ممنونم....

      • profileپزشک اوما1397/01/21

       سلام عزیزم. کیت زمانی مثبت میشه که هورمون LH بالا رفته باشه. زمانیکه این هورمون بالا میره یعنی 24 تا 36 ساعت بعد تخمک گذاری اتفاق می افته پس طبیعیه روز 15 و 16 مثبت نشون بده بهتره چند شب نزدیکی داشته باشید