Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
نفخ شکم در دوران بارداری و 14 روش‌ درمان آن

نفخ شکم یکی از رایج ترین مشکلات دوران بارداری است که تقریبا هر زن حامله آن را تجربه می کند. در این شرایط گاز مازاد در معده جمع شده و باعث ناراحتی شما می شود. نفخ داشتن مکرر معمولا در اوایل بارداری زیاد دیده می شود که با نزدیک شدن به انتهای بارداری شما کمتر علائم آن را می بینید. معمولا همراه آن حالت تهوع دیده می شود که باعث میشود شما احساس کنید که پرخوری کرده اید.

در این مقاله می خوانیم:

چه عواملی باعث ایجاد نفخ شکم در دوران بارداری می شود؟

چگونه نفخ شکم در دوران بارداری را کاهش دهم؟

چه زمانی به دکتر مراجعه کنم؟

سوالات رایج در مورد نفخ شکم در دوران بارداری


چه عواملی باعث ایجاد نفخ شکم در دوران بارداری می شود؟

نفخ شکم در دوران بارداری ممکن است به دلایلی مختلفی اتفاق بیافتد که در اینجا باهم برسی می کنیم:

1-پروژسترون

هورمون پروژسترون هورمون ضروری در دوران بارداری است. در حالیکه این هورمون، باعث ایجاد آروغ، نفخ و باد شکم در دوران بارداری میشود. این هورمون باعث شل شدن بافت عضلانی بدن و دستگاه گوارش می شود. در طی این پروسه، گوارش تغییر کرده و مواد مغذی غذاها بسمت جریان خون هدایت میشوند تا به نوزاد برسند. این عمل باعث کند شدن هضم و جذب شده که بدنبال آن نفخ و باد شکم ایجاد میشود که باعث آزردگی دستگاه گوارشی میشود.

2-متورم شدن رحم

در طول هفته چهارم بارداری، سلول تخم در دیواره رحم عمل لانه گزینی را انجام می دهند تا زمان تکامل جفت، کار تغذیه رویان با دیواره رحم، عروق خونی و اندومتریوز است. دیواره رحم ضخیم شده و از رویان محافظت میکند.جریان خون در ناحیه شکم افزایش یافته و باعث افزایش ضربان قلب شده که اینها باعث بزرگ شدن و متورم شدن رحم میشود که فضای بیشتری را در لگن اشغال میکند و باعث احساس فشار و نفخ در قسمت پایین شکم میشود.

(فیلم تغییرات بدن در دوران بارداری)

3-یبوست

غذاها بطور معمول بعد از بلع وارد معده شده و بعد کم کم بسمت روده حرکت کرده و مدت طولانی در آنجا می ماند. این عمل برای جنین خوب است زیرا او مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت می کند. جنین تمام آب مواد غذایی را دریافت می کند و مدفوع خشک می شود. حرکت مدفوع خشک بسمت رکتوم زمان طولانی تری را می برد.در این مدت گاز بیشتری تولید کرده و باعث ایجاد نفخ می شود.( درمان یبوست در بارداری)

4-گاز

سطح هورمون ها در دوران بارداری نقش مهمی را در تکامل و رشد جنین ایفا می کنند. پروژسترون وریلکسین دو هورمونی هستند که باعث کشیده شدن لگن و ایجاد کانال زایمان می شود. همچنین این هورمون ها باعث کاهش حرکت مواد غذایی و یبوست می شوند. بطور طبیعی باکتری غذاها در روده شکسته شده و تولید گاز میکنند. در نتیجه زن حامله دچار سوزش سر دل و نفخ در دوران بارداری می شود.

5-وزن گیری

وقتی شما گرسنه هستید بیشتر غذا می خورید. دریافت بیشتر غذا و مکمل های تقویتی باعث افزایش وزن شما می شود. شما بیشتر استراحت میکنید و فعالیتان کمتر می شود. در نتیجه احساس عدم هضم و نفخ در دوران بارداری دارید.

چگونه نفخ شکم در دوران بارداری را کاهش دهم؟

چگونگی درمان نفخ در بارداری

دستگاه گوارش در اویل بارداری بسیار حساس است و شما به ناچار دچار نفخ میشوید. در این مقاله 15 روش درمان را برای کاهش نفخ به شما معرفی می کنیم.

1-افزایش دریافت مایعات

آب زیاد بخورید با خوردن آب بدن خود را هیدراته نگه دارید.روز خود را با خوردن آب آغاز کنید. علاوه برآب می توانید از آب میوه تازه هم استفاده کنید. آب در بدن باعث سم زدایی شده(رژیم سم زدایی بدن) و نفخ را کاهش داده و مانع ایجاد یبوست در دوران بارداری می شود.

2-آرام غذا بخورید

سعی کنید غذا را خوب بجوید. آرام و در حجم کم غذا بخورید. سریع غذا خوردن نه تنها باعث خوب هضم نشده غذا می شود بلکه باعث ورود هوا به معده شده و نفخ و باد شکم را ایجاد می کند.

3- استفاده از غذاهای غنی از فیبر

هویج، توت فرنگی، غلات تصفیه شده، جو ، سیب و هلو جز بهترین منبع غذایی فیبردار است. فیبر باعث جذب آب مواد غذایی شده و حرکت غذا را در روده و معده تسهیل می مکند و حرکت روده را منظم کرده و شما کمتر احساس نفخ می کنید. این مواد غذایی را به رژیم روزانه خود اضافه کنید.

4-پرهیز از مصرف غذاهای سرخ کردنی و نفاخ

برخی مواد غذایی مانند پیاز، کلم، بروکلی و لوبیا ها جز مواد نفاخ هستندو آنها را از رژیم غذایی خود حذف کنید. غذاهای یزخ کرده باعث ایجاد نفخ نمی شود اما حرکات روده را کند کرده و باعث ماندگاری بیشتر غذا در معده و روده شده و از این طریق باعث ایجاد نفخ میشود. مصرف این غذاها را در رژیم غذایی خود به حداقل برسانید.

5- پرهیز از مصرف قندهای تصفیه شده

شما در بارداری باید مراقب دندانهای خود باشید. قندها و شکر را حذف کنید. نوشیدنی های کربوهیدراته حاوی مقدار زیادی شربت فروکتوز و ذرت است کع اینها باعث ایجاد نفخ میشوند. از میوه های تازه مانند زردآلو، موز و گلابی استفاده کنید که ملین هم هستند. از جویدن آدامس و موادی که حاوی سوربیتول هست بپرهیزید زیرا این ماده باعث ایجاد نفخ میشود.

6-آرام باشید

حریصانه غذا خوردن یک عادت بسیار بد بشمار می رود. این باعث می شود شما بسرعت غذا بخورید و همراه غذا هوا را نیز ببلعید که این امر باعث ایجاد نفخ میشود. قبل و در طول غذا خوردن نفس عمیق بکشید و در طول غذا خوردن آرامش داشته باشیدو هیچ گونه استرسی نداشته باشید.

7-افزایش تعداد وعده ها در حجم های کم

کم خوردن در دوران بارداری مشکل است. اما شما باید تعداد وعدهای غذایی خود را به 6 وعده اصلی برسانید اما حجم هر وعده زیاد نباشد تا از ایجاد نفه درشکم جلوگیری شود.

8-هر روز ورزش کنید

اول با پزشک خود مشورت کنید و در صورت اجازه پزشک شروع به ورزش کردن کنید. یکجا نشستن باعث میشود حرکات روده کاهش یافته و تفخ ایجاد شود. ورزش روزانه می تواند به عملکرد بهتر روده ها و معده کمک کرده و عمل هضم و جذب راحتر انجام میشود.

9-با غذاهای نفاخ آشنا شوید

وقت بگذارید و مطالعه کنید و غذاهای نفاخ را بشناسید که کدام غذاهای بعد از مدت 6 ساعت در بدن تولید گاز میکنند. این غذاها را از برنامه غذایی خود حذف کنید. با لیست غذاهای نفاخ و ضد نفخ آشنا شوید.

10-خوردن غذای تند

خوردن ماده غذایی تند در مقدار اندک باعث کمک به عمل هضم می شود و اثر میثبت بر روی نفخ میشود. مصرف غذاهای تند مانند زنجبیل، تربچه و آب لیمو در آب داغ می تواند نیم ساعت قبل از غذا عملکرد هضم و جذب گوارشی را زیاد کند.

11-دانه های شنبلیله

گهگاهی یک راه حل ساده می تواند باعث حل مشکل شود.گاهی طب سنتی و درمان های خانگی موثر هستند. دانه های شنبلیله یکی از درمان هاست. شب قبل مقدار زیادی شنبلیله را در لیوان آب بیاندازید و فردا دانه ها را از آن جدا کنید. آب را به تنهایی بخورید برای درمان نفخ و باد شکم مناسب است. یکی دیگر ازدرمان های گیاهی عرق نعنا است که در این مقاله بطور کامل مقدار مصرف توضیح داده شده است.

12- ملین ها

اگر نفخ شکم اذیتتان کرد حتما با پزشک مشورت کنید تا ملین مورد نظر را برایتان تجویز کند.

تغییر سبک زندگی در تسکین نفخ در بارداری موثر است:

یوگا و درمان نفخ بارداری

13-ترک کردن سیگار

سیگار کشیدن باعث اسیدیته شدن بدن میشود. قبل از اقدام به بارداری سیگار ترک کنید.

14-یوگا و ریلکس کردن

یوگا باعث آرامش شما میشود. روی تنفس خود کار کنید تا استرس را از خود دور کنید.

چه زمانی به دکتر مراجعه کنم؟

نفخ در دوران بارداری امری عادی و طبیعی است اما اگر این نفخ باعث درد دل شدید، اسهال، پدیدار شدن خون در مدفوع شد با پزشک خود مشورت کنید.

سوالات رایج در مورد نفخ شکم در دوران بارداری

1-آیا نفخ شکم در دوران بارداری طبیعی است؟

بله، کاملا طبیعی است و نگران نباشید. هر فرد بطور متوسط 4 پیمانه گاز تولید میکند که 14 تا 23 بار آن را دفع میکند. این مقدار در بارداری افزایش می یابد که دلیل آن هم همانطور که در بالا اشاره کردیم افزایش سطح هورمون پروژسترون است.

2-آیا داشتن نفخ شکم نشانه بارداری است؟

نفخ شکم یکی از اولین علائم بارداری است.البته تشخیص این نفخ با نفخ دوران پریود یکم مشکل است. احساس سنگینی کردن هم بدلیل وجود نوزاد نیست و بدلیل تغییرات هورمون پروژسترون در بدن مادر است.

منبع: momjunction.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 95% 95


 • profileفاطمه کوتی1399/03/15

  خوردن عرق نعناع برای زن باردار اشکال داره؟

  • profileجوسا جوسا1398/08/07

   سلام وقت بخیر ممنون میشم پاسخ سوال منو بدید
   من 14 مهر شروع پریودیم بوده و در 28 مهر و 2 ابان نزدیکی داشتم. از 3 مهر درد در سینه و سنگین و حساس شدن شروع شدبه اوج رسید و کم کم اروم شد این درد. و از 6 مهر هم نفخ معدم شروع شده و همچنان ادامه داره.عایا من باردارم؟؟از بی بی چک استفاده کنم جواب درست به من میده... ممنون منو راهنمایی کنید