Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
نحوه شمارش حرکات جنین

یکی از نگرانیهای عمده مامانای عزیز از ابتدای بارداری,  تعداد و نحوه حرکات جنین است.

اصولا حرکات جنین در یک مامان شکم اول,  ممکن است حتی تا 22 هفته هم حس نشود.  خانمهایی که بارداری چندم شون هست,  از هجده هفته ممکن است کاملا حس کنند.

مامانای تپل که چربی شکم دارند,  مامانایی که جفت شون قدامی یه (خلفی نیست) . مامانایی که فعالیت و ورجه وورجه شون زیاد است, ممکنه دیر تر و کمتر حس کنند.

از زمانی که حرکات رو حس کردید,  انتظار نداشته باشید این حرکات توی شکم تون باشه. ممکنه خیلی پایین تر از اونجایی که فکر میکنید باشه. زیر شکم.

از همون اول انتظار مشت و لگد نداشته باشید... ممکن است در حد وول خوردن و... حس کنید.

زیر 28 هفته فقط برامون مهمه که هر روز یه حرکاتی حس کنید.  اما هفته های بالاتر,  کمی حرکت جنین برامون مهمتراست.

از حدود 32 هفته به بعد,  شدت و تعداد حرکات نی نی ممکنه کمتر حس بشه. (بطورطبيعي) .اما خب از طرفي به شما گفته شده:  اگه حرکتش کم شد بیا!!  حد این کم شدن رو باید بدونید.  نه اینکه هر کس احساس و نظر شخصی ش رو بگوید

نحوه شمارش حرکات جنین:

مامانای بالای 32 هفته.  یک وعده غذای اصلی بخورید (نه یک شکلات و یک اب البالو!!) . بیست دقیقه اجازه بدید هضم بشه تا حدی.  حالا به پهلوی چپ دراز بکشید.  دستت رو بزار روی شکمت.  به مدت نیم ساعت حرکات رو بشمار. اگر توی نیم ساعت سه تا تکون خورد  کافییست.  لازم نیست خیلی شدت داشته باشه تکونش!!

اگر تو این نیم ساعت تکونش سه تا تشد چی ؟ مثلا فقط یک تکون خورد:  نیم ساعت دیگه هم پایش رو ادامه بدید.  در مجموع یک ساعت شود.  اگر در این یکساعت کلا 5 تا حرکت داشت خوب است.  اگر نداشت,  به پزشک یا بیمارستان مراجعه کنید.

راستی برخی مادرها ممکنه حرکات جنین رو خیلی پایین حس کنند.  طوری که میگن جنین به مثانه و ته واژنم ضربه میزنه و میترسم یهو بیفته بیرون!  باید بدونید جنین که حالتش بریچ باشه (یعنی پاهاش پایبن باشه ) , ضربه هاش خیلی پایین حس میشه.

 

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 94% 94