Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
هفته دوازدهم بارداری

در پایان سه ماهه اول و به عبارتی از هفته دوازدهم حاملگی به بعد شما میتوانید نزدیکی داشته باشید مگر اینکه خطر زایمان زودرس داشته باشید و یا خطر پاره شدن غشا یا آسیب به جفت وجود داشته باشد.برخی از مادران نگران آسیب رسیدن به جنین میباشند ولی نگران نباشید؛ ضخامت مخاطی پوشش دهانه رحم و مایع آمنیوتیک به خوبی از جنین محافظت میکند.

مامان های عزیز میتونن در ابتدا فیلم هفته 12 بارداری که توسط گروه سلامت اوما تهیه شده مشاهده کنند و سپس به ادامه مطالعه خود بپردازند.

هفته بعدی     هفته قبلی

بارداری هفته به هفته

وضعیت بدن در هفته دوازدهم بارداری

خوشحال باشید از هفته  دوازدهم بارداری علائم حاملگی کم کم از بین میرود مخصوصا حالت تهوع. خبر خوب دیگر اینکه خطر سقط از این هفته به بعد به طور محسوسی کاهش میابد. هم چنین در این هفته احتمالاً فشار رحم از روی مثانه کم می‌شود و مشکل تکرر ادرار شما هم رفع خواهد شد.  در انتهای هفته دوازدهم دیگر رحم در لگن جا نمی‌گیرد و می‌توانید آن را در پایین شکم خود احساس کنید. در دوران بارداری، بخصوص در سه ماهه اول، بزاق افزایش می یابد (افزایش بزاق دهان در اوایل بارداری).

اندازه شکم در این هفته

در هفته دوازدهم بارداری، شکم به گونه ای قابل توجه بزرگ شده است. این یکی از دلایلی است که بسیاری از مادران شروع به صحبت کردن با دیگران در خصوص بارداری می کنند. 

اسکن هفته دوازدهم بارداری چطور است؟

اسکن بین 15 تا 30 دقیقه طول خواهد کشید و برای اولین بار تصویر سیاه و سفید فرزند شما را نشان می دهد. پزشک برای اولین بار به ضربان قلب فرزند شما گوش می دهد و او را اندازه گیری می کند - این به پزشک کمک می کند سن جنین و زمان دقیق زایمان را تشخیص دهد. 

در هفته 12 ، سونوگرافی جنسیت فرزند من را نشان می دهد؟

معمولا خیلی زود است که جنسیت جنین مشخص شود و این چیزی نیست که پزشک در طول اسکن من آن تمرکز خواهد کرد. در هفته 12 ، پزشک بررسی می کند تا از سلامت جنین اطمینان حاصل کند و به طور معمول تا اسکن هفته 20 جنسیت جنین مشخص نمی شود. 

آیا در هفته دوازدهم بارداری، چاق شده ام یا نفخ کرده ام؟

افراد مختلف متفاوت هستند. در هفته 12 خیلی چاق نشده اید که مشخص شود باردار هستید، اما رحم به زودی بالاتر از استخوان لگن می آید. نفخ یک عارضه معمول بارداری است و برای جلوگیری از احساس ناراحتی، کارشناسان توصیه می کنند آهسته غذا بخورید.

آیا گرفتگی عضلات در هفته 12 بارداری طبیعی است؟

گرفتگی عضلانی در طول بارداری، به خصوص در هفته 12، عادی است. بسیاری از زنان در حال ایستاده یا چرخش، احساس درد شدید در یک یا هر دو طرف کشاله ران دارند. این طبیعی است، و به وسیله رباط های حامی رحم ایجاد می شود. اگر گرفتگی واقعا دردناک است، با پزشک خود صحبت کنید.

آیا سردرد در هفته 12 بارداری طبیعی است ؟

یکی دیگر از علائم عادی بارداری ناشی از کاهش سطح قند خون است.

هفته 12 بارداری چند ماهگی بارداری است؟

در هفته 12، شما در آخرین هفته از ماه سوم بارداری هستید.


وضعیت جنین درهفته دوازدهم بارداری

اندازه جنین در هفته 12 بارداری

در این هفته نی نی شما به اندازه آلو است
اندازه جنین در هفته 12 بارداری
آلو
5.4 cm :قد
14 gr :وزن

در این هفته کودک شما بدن خود را به صورت خودبه خودی حرکت میدهد که شامل رفلکس ها نیز میباشد. از این به بعد تا زمان زایمان  دوران رشد سریع مغزی  کودکتان میباشد. 

حقایقی در مورد فرزند شما در هفته 12

 •  در حال حاضر، فرزند شما ادرار تولید می کند که به داخل مایع آمنیوتیک اطراف می ریزد
 •  فرزند شما در حال حاضر به طور کامل تشکیل شده و در حدود 5.4  سانتی متر است
 •  مچ دست و آرنج نوزاد در حال حاضر خم می شود
 •  ناخن انگشتان دست و پا تشکیل می شوند
 •  همچنین به عنوان یک اسکلت در حال رشد، اندام و روده کودک شما در حال حاضر در حال رشد است


تغییرات جنین
قرار گیری روده در شکم در هفته دوازدهم بارداری
در طول هفته 8، روده کودک شما از فضای بند ناف فراتر می رود. اما اکنون در هفته دوازدهم بارداری همه آنها مجبورند به شکم بازگردند و در هفته آینده شروع به کار کنند.

شروع کار غده هیپوفیز در هفته 12 بارداری
در هفته دوازدهم بارداری غده هیپوفیز نوزاد شما در پایه مغز شروع به تولید هورمون ها می کند.

تولید سلولهای گلبول سفید در مغز استخوان در هفته دوازدهم بارداری
مغز استخوان کودک شما سلولهای سفید خون را تولید می کند، بنابراین قادر به مبارزه با تمام آن میکروب هایی است که در اطراف زمین بازی قرار دارند.

سونوگرافی جنین در هفته دوازدهم بارداری

سونوگرافی هفته دوازدهم بارداری

در اینجا می توانید سر و قسمت بالاتنه جنین را ببینید. می توانید جمجمه و استخوان فک و دندان ها را ببینید. اگرچه جنین فقط 5 سانتی متر است، بینی کوچک و دهان او به خوبی دیده می شود. سونوگرافی هفته دوازدهم جنین بسیار فعالی را نشان می دهد. اسکن NT هفته دوازدهم بارداری سونوگرافی معمولی در هفته دهم تا چهاردهم بارداری است.  بیشتر سونوگرافی های NT  یک جنین سالم و طبیعی یا چندقلو (بارداری دوقلو | بارداری هفته به هفته دوقلویی) را نشان می دهد. سونوگرافی استاندارد حدود 30-20 دقیقه طول می کشد. 


توصیه ها درهفته دوازدهم بارداری

* تحقیقات نشان داده است که مصرف کافئین به مقدار کم یا متوسط در طی دوران بارداری ضرری ندارد، ولی مصرف زیاد آن باعث می شود که بدن، آب بیشتری دفع کند و کلسیم از بدن دفع شود و کودک برای داشتن دندان‌ها و استخوان‌های قوی و سالم به کلسیم احتیاج وافری دارد. به این نکته توجه کنید که قهوه تنها منبع کافئین نمی باشد، بلکه کافئین در نوشابه، چای و شکلات‌ها نیز وجود دارد. پس به مقدار مصرف این‌گونه مواد توجه داشته باشید. می توانید از قهوه‌های بدون کافئین نیز استفاده کنید. اما در سه ماه اول قهوه و مواد کافیین دار استفاده نکنید.

* اکنون که شکم شما بزرگ‌تر می شود، سعی کنید لباس‌هایی را بخرید که با پوشیدن آنها راحت‌تر هستید.


علائم طبیعی درهفته دوازدهم بارداری

1-  درد معده:

خوب در این هفته احتمالاً دردی را در بالای شکم درست زیر استخوان جناق احساس می‌کنید که از شایع‌ترین شکایت خانم‌های باردار است. این مشکل به علت ورود اسید معده مری است ورود محتویات معده به مری به دو علت عمده است دلیل اول کاهش حرکات روده و دلیل دوم فشار رحم بر معده است.

2- خط سیاه نیگرا:  

تیره شدن خط عمودی که در خط وسط پایین شکم ایجاد شده و خط سیاه " لینا نیگرا" نامیده می شود، در اثر افزایش پیگمانتاسیون بوده و بعد از زایمان از بین می رود. خط سیاه در 10 % زنان باردار مشاهده می شود. نگران نباشید این خط پس از زایمان از بین خواهد رفت. البته ممکن است این خط بر روی بدن همه ایجاد نشود (خط سیاه ( لینا نیگرا) در کدوم هفته از بارداری؟).


درمان عفونت مجاری ادراری در هفته دوازدهم بارداری

در هفته یازدهم، ما درباره عفونت مجاری ادراری در بارداری صحبت می کنیم. در این هفته باید درباره جلوگیری و درمان عفونت مجاری ادراری به خصوص در بارداری بحث کنیم. جلوگیری:

 1. هیچ کاری نمی توانید بکنید که صد درصد مانع از عفونت مجاری ادراری شود اما می توانید با انجام نکات زیر، احتمال این مشکل را به حداقل برسانید.
 2. سعی کنید از غذاهای فراوری شده، کافئین، الکل و قند در رژیم غذایی خود بپرهیزید.
 3. آب بخورید تا سموم را از بدن خارج کند.
 4. آب میوه قره قروت تازه و غیر شیرین برای سلامتی شما و جلوگیری از عفونت مجاری ادراری مناسب است.
 5. اگر نزدیکی جنسی دارید، قبل و بعد از آن ادرار کنید.
 6. در هنگام ادرار سعی کنید مثانه را کاملا خالی کنید.
 7. مکمل های ویتامین ث، بتا کاروتن و روی بخورید.
 8. اگر عفونت مجاری ادراری دارید، از نزدیکی جنسی خودداری کنید زیرا باعث بدتر شدن بیماری می شود.
 9. از کرم ها، اسپری ها در واژن در طول بارداری استفاده نکنید. این مواد باعث عفونت نمی شود اما برای جنین ضرر دارد.
 10. اندام های تناسلی را به خوبی بشویید و تمیز نگه دارید.
 11. برای خشک کردن اندام های تناسلی آن ها را نمالید. سعی کنید برای خشک کردن از دستمال نرم استفاده کنید.
 12. از لباس های زیر کتان و نرم استفاده کنید. این کار را مرتب انجام دهید.
 13. مدت زیادی در وان آب گرم ننشینید. پس از نیم ساعت از وان بیرون بیایید.

اگر عفونت مجاری ادراری سریع تشخیص داده شود، به جنین آسیبی نمی رساند. این مشکل با مصرف آنتی بیوتیک در هفته دوازدهم بارداری برطرف می شود. پیش از مصرف قرص با پزشک مشورت کنید. مصرف قرص باید سه تا هفت روز طول بکشد.

علائم این بیماری شامل:

 • لرزش
 • تب
 • درد در قسمت پایین شکم
 • حالت تهوع و استفراغ
 • گرفتگی عضلات
 • احساس سوزش در هنگام ادرار

هشدارها درهفته دوازدهم بارداری

* در شرایط راحت و بی خطر بخوابید. سعی کنید در هفته دوازدهم  به پشت نخوابید و این به خاطر آن است که وزن رحم میتواند به ورید اجوف تحتانی که قسمت های پایین بدن را خونرسانی میکند  فشار آورده و خونرسانی را محدود کند و متعاقب آن ممکن است احساس تنگی نفس کنید.


تغذیه درهفته دوازدهم بارداری

 •  غذاهای حاوی فیبر مانند نان‌های سبوس دار، جو و برنج قهوه‌ای بخورید. 
 •  مصرف سبزیجات، حبوبات، آجیل، نخود فرنگی، کلم بروکلی و بادام خود را افزایش دهید. 
 •  به مقدار زیاد آب بنوشید، 8 لیوان در روز
 •  آب میوه به خصوص آب آلو، گلابی، تمشک که سرشار از فیبر است، مصرف کنید. 
 •  سعی کنید حجم غذای خود را در هر وعده کمتر اما تعداد وعده های غذایی خود را بیشتر کنید. 

ورزش درهفته دوازدهم بارداری

1. هرگزهنگام ورزش اجازه ندهید که ضربان قلب شما خیلی زیاد بالا برود و از 140 بار در دقیقه فراتر رود. اینکار باعث می شود که بدن گرم شده و جریان خون رحم کم‌تر شود.

2.  آیا می‌دانید شنا در یک استخر بهداشتی و مطمئن؛ بهترین ورزش دوران بارداری است؟


نکاتی برای پدرها در هفته دوازدهم بارداری:

باید خوشحال باشید که مشکلات و علائم مربوط به بارداری در حال کاهش هستند. سه ماهه دوم بارداری برای شما و همسرتان راحت تر خواهد بود. اگر در سه ماهه اول نجات پیدا کرده اید،  سه ماهه دوم برای شما راحت تر خواهد بود. برخی مردها با انجام کارهای نادرست در بارداری تصویری نامناسب در ذهن همسر خود ایجاد می کنند. مراقب باشید.

به نبایدهای زیر توجه کنید:

 • در هنگام صبح که همسرتان حالت تهوع دارد از او نپرسید صبحانه شما آماده است یا خیر.
 • به او نگویید به دستشویی رفتن های متوالی او شما را آزار میدهد و نمی توانید بخوابید.
 • او را از خوردن بستنی منع نکنید.
 • درباره لاغر شدن او پس از زایمان صحبت نکنید.
 • از او نخواهید کلیدها شما، جوراب هایتان یا فایل هایتان را پیدا کند.

ممکن است او قبلا این کارها را انجام می داده است اما در حال حاضر این جملات در ذهن او به شکل دیگری تلقی می شود. در هنگامی که در حالت روحی بدی است سعی کنید همه چیز را واضح و شفاف بگویید.

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 98% 98


 • profileنفیسه شکری1398/08/07

  سلام وممنون از مطالب مفیدتون من ۱۲هفته هستم قندناشتام۱۰۰بود خیلیم رعایت کردم ولی متاسفانه پایین نیومد میشه لطفا راهنماییم کنید چ برنامه غذایی باید مصرف کنم

  • profileمهدیه زارع نژاد1397/02/31

   سلام من دوازده هفته و یک روز دارم و تاچارشب پیش اسیدفولیک پنح میلی مصرف کردم قبل از بارداریمم بمدت چارماه اسیدفولیک یک میلی مصرف کردم الان خیلی نگرانم ازاینکه بچهام یهو بیش فعال نشده باشن؟دوقلوباردارم

   • profileپزشک اوما1397/03/02

    سلام عزیزم در بارداری دوقلویی هم اسید فولیک یم میلی گرمی کفایت میکنه نگران نباشید مشکلی پیش نمیاد

  • profileشیرین پارس نژاد1397/01/28

   سلام ممنون از مطالب خوب و مفیدتون.
   من تو هفته دوازدهم هستم و شبا از اینکه به پشت و یا به پلوی راست بخوابم استرس میگیرم و کلا تا ساعتها نمیخوابم. دیگه دارم دیوونه میشم. چکار کنم ؟ لطفا کمکم کنید

   • profileپزشک اوما1397/01/30

    سلام عزیزم. شما در هر موقعیتی که راحتتر هستید می تونید بخوابید الزاما نباید به پشت یا پهلو خوابید

  • profileZahra Nazari1397/01/17

   سلام. اول از همه تشکر میکنم از سایت بسیار خوبتون.
   من ۱۱ هفته و ۳ روز باردارم. از اول بارداریم حالت تهوع و استفراغ شدید دارم طوری ک هیچی نمیتونم بخورم فقط روزی چنتا میوه. اوایل بارداری ۴۷.۵ کیلو بودم الان شدم ۴۴. این منو خیلی نگران کرده. آیا این ب این معنیه ک جنین اصلا رشد نداشته؟ ب پزشک مراجعه کنم؟ خیلی ناراحتم لطفا هرچه زودتر راهنماییم کنین.

   • profileپزشک اوما1397/01/19

    سلام زهرا جان. کاهش وزن در سه ماهه اول بارداری به علت ویار و حالت تهوع امری عادی در بارداری است. نگران جنین نباشید. میتونید از قرص دمیترون یا ب6 استفاده کنید. روزانه یک قاشق چایخوری زنجبیل با چای بخور. غذاهای چرب و پرادویه نخور. اگر استفراغ شدید و طولانی داشتید به پزشک مراجعه کنید

  • profileneda ashrafi1397/01/04

   سلام خیلی عالی بود مطالب .من هفته ۱۲ بارداری هستم البته امروز اولین روز از هفته ۱۲هستش خاستم بدون چ خوراکیایی باید استفاده کنم؟ کندر تا چند هفتگی باید بخوری ؟

   • profileپزشک اوما1397/01/06

    سلام عزیزم. رژیم غذایی سالم داشته باشید، مواد مضر مثل نوشابه، دلستر، قند و شکر و فست فودها را کمتر استفاده کنید. مقاله زیر را مطالعه کنید:
    https://ooma.ir/post/51116/view
    کندر بهتره در ماه سوم بارداری و روزانه به اندازه یک عدس یا نخود مصرف شود.