Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
هفته یازدهم بارداری

در هفته 11 بارداری پزشک شما ممکن است برای شما آزمایش غربالگری سه ماهه اول را تجویز نماید که ترکیبی از اولتراسوند و آزمایش خون است؛برای اینکه تعیین کند آیا کودک شما در معرض خطر ناهنجاریهای کروموزومی مانند سندرم داون هست یا خیر؟ در ادامه می توانید فیلم یا ویدئوی مربوط به تغییرات بدن در هفته یازدهم بارداری را مشاهده فرمایید.

هفته بعدی     هفته قبلی

بارداری هفته به هفته

وضعیت بدن در هفته یازدهم بارداری

هرچه به پایان سه ماهه اول نزدیک میشوید متوجه تغییراتی به خصوص در شکم خود میشوید، رحمتان آماده بزرگ شدن و ورود به شکمتان میباشد.هرچه به پایان سه ماهه اول نزدیک میشوید علائم شما مخصوصا تهوع و استفراغ شما بهتر شود.با حل شدن مشکل تهوع و استفراغتان ممکن است میل به غذا در شما افزایش یابد و وزنتان افزایش یابد.

 • ممکن است رشد موها و ناخن هایتان به علت افزایش هورمون ها و جریان خون افزایش یا کاهش داشته باشد.
 • بند ناف نیز به صورت چرخشی، از یک رگ اصلی و دو رگ فرعی تشکیل شده است. بند ناف وظیفه تغذیه کودک را بر عهده دارد و عملکرد آن با پرده دور جنین کامل هماهنگ است تا جنین محافظت شود.

تغییرات شکم در این هفته

در هفته 11 بارداری شکم شروع به ایجاد یک سر و صدا کامل کودک می کند. به ویژه اگر اولین بارداری شما باشد. در حالی که شکم ممکن است تغییر کند یا خیر، ممکن است شگفت زده شوید که سینه های شما تغییر قابل توجهی دارد. توصیه می کنیم در این مرحله از سوتین های راحت و کشی استفاده کنید. اگر در حال برنامه ریزی برای شیردهی هستید، سوتین شیردهی را می توانید در حال حاضر و پس از زایمان استفاده کنید. 

در هفته یازدهم احتمال بروز سقط جنین وجود دارد. اما با شنیدن صدای ضربان قلب جنین، خطر سقط جنین فقط 3٪ است. این احتمال در ماه آینده کمتر خواهد شد.

حقایقی در مورد شما در این هفته 

 1.  پاهای شما در طول بارداری یک سایز کامل رشد می کنند.
 •  ممکن است بوی عجیب و غریب و همچنین مواد غذایی عجیبی هوس کنید.

هفته 11 بارداری چند ماهگی بارداری است؟

در هفته 11، شما 2 ماه و دو هفته باردار هستید. دو هفته دیگر سه ماهه دوم بارداری شروع می شود.


وضعیت جنین درهفته یازدهم بارداری

اندازه جنین در هفته 11 بارداری

در این هفته نی نی شما به اندازه لیمو ترش است
اندازه جنین در هفته 11 بارداری
لیمو ترش
4.1 cm :قد
7 gr :وزن

در هفته یازدهم بارداری  سر کودکتان تقریبا نصف اندازه بدن است و این مساله کاملا طبیعی است حتی بعد از تولد ممکن است سر او بخش بزرگی از بدنش باشد چون مغز در حال رشد است.در این هفته ناخن ها به رشد جنین اضافه میشود و در این هفته با سونوگرافی داپلر صدای قلب کودک دلبندتان را بشنوید. 

حقایقی در مورد فرزند شما در هفته 11 بارداری

 •  سر نوزاد شما در حال حاضر به خوبی رشد کرده است و استخوان های صورت او در حال حاضر وجود دارد.
 •  فرزند شما به طور پیوسته مایع تنفس می کند و تا زمان تولد این کار را ادامه خواهد داد.
 •  فرزند شما اندازه زردآلو است.
 •  چشم های فرزند شما بسته باقی می ماند.

تغییرات جنین
قرار گرفتن در جای درست گوش ها در هفته یازدهم بارداری
در هفته یازدهم بارداری گوش های کودک شما به سمت مقصد نهایی خود در هر دو طرف سر حرکت می کند.

سر بزرگ جنین در هفته یازدهم بارداری
سر جنین در هفته یازدهم بارداری تقریبا نیمی از طول بدن او را تشکیل می دهد!

دست و پای در همتنیده در هفته یازدهم بارداری
دست و پای جنین به صورت تنیده می شوند. انگشتان دست و پا به صورت جدا می باشد و مانند قطعات واقعی نوزاد به نظر می رسد و ناخن انگشت دست و پا شروع به رشد می کنند.

سونوگرافی جنین در هفته یازدهم بارداری

سونوگرافی جنین در هفته یازدهم بارداری

در این تصویر سونوگرافی، فقط پاهای جنین دیده می شود. پاها از قسمت زانو با زاویه به سمت راست خم شده اند و کف پا به سمت بالا می باشد. پاها در این زمان به خوبی رشد کرده اند. در سونوگرافی علاوه بر اینکه مک زدن انگشت جنین را مشاهده می کنید، خمیازه کشیدن و رشد جنین نیز دیده می شود.


توصیه ها درهفته یازدهم بارداری

 یکی از سوالات رایج در این هفته این است که در دوران بارداری چگونه باید خوابید؟

بهترین حالت خواب در دوران بارداری خوابیدن به پهلوی چپ است زیرا خونرسانی جفت و جنین را افزایش می دهد. بالش‌ها و کوسن‌های مخصوصی وجود دارند که می توان با استفاده از آن‌ها بسیار راحت تر خوابید و آنقدر راحت هستند که حتی بعد از زایمان هم ممکن است بدون آن‌ها خواب به چشم‌تان نیاید (طرز خوابیدن در دوران بارداری).

* در صورت سرماخوردگی حتما پیش از هر کاری با پزشک خود تماس بگیرید. در زمان سرماخوردگی شربت سینه و داروهای آرام بخش‌می تواند برای جنین شما خطرناک باشد.


علائم طبیعی درهفته یازدهم بارداری

1. افزایش رشد موها و ناخن ها
2. درخشان شدن پوست


عفونت مجاری ادراری در هفته یازدهم بارداری

عفونت مجاری ادراری جزو علائم بارداری نیست اما بر زندگی شما تاثیر می گذارد. شما در طول بارداری نسبت به بیماری عفونت مجاری ادراری آسیب پذیرتر هستید زیرا رحم دقیقا بالای مثانه قرار دارد. با رشد رحم، رحم به مثانه فشار می آورد و از خروج ادرار از مثانه جلوگیری می کند. ادراری که پشت مثانه می ماند باعث عفونت می شود.

دلیل دیگر عفونت مجاری ادراری در بارداری، ترشح هورمون ها در این دوره است که باعث تغییراتی در مجاری ادراری می شود که باعث عفونت می شود. اگر عفونت مجاری ادراری به سرعت درمان نشود به کلیه ها نیز منتقل می شود. عفونت مجاری ادراری باعث کم وزن بودن نوزاد در هنگام تولد و زایمان زودرس می شود. اگر عفونت به سرعت هنگامی که در مثانه است با مصرف قرص درمان شود، به جنین آسیبی وارد نمی کند.

در ادامه علائم و نشانه های عفونت مجاری ادراری در بارداری ذکر شده است:

 • تکرر ادرار
 • احساس سوزش در هنگام ادرار
 • گرفتگی و درد عضلات پشت یا شکم
 • دشوار بودن آرام کردن خود
 • ادرار با بوی بد
 • ادرار مات و همراه با بخار

این نکات به شما کمک می کند چرخش رحم را متوجه شوید. این شرایط به دلیل بزرگ شدن قسمت راست رحم و افزایش فشار می باشد. از آنجایی که احتمال عفونت کلیه در قسمت راست بدن بیشتر است، هنگامی که سمت راست پشت یا سمت راست شکم درد می کند نادیده نگیرید.


هشدارها درهفته یازدهم بارداری

1. برخی از زنانی که از میگرن رنج می‌برند ممکن است که در هفته یازدهم بارداری دوران بیشتر احساس سردرد کنند. تنها قرصی که می‌توانید استفاده کنید قرص‌استامینوفن است. بهتر است به جای مصرف قرص به فکر راه‌های جایگزین باشید. برای کاهش سردرد می‌توانید از کمپرس آب سرد استفاده کنید (سردرد در بارداری و 29 راه درمان و پیشگیری).

2. در صورتی‌که سرما خورده اید یا به آنفولانزا دچار شده اید قبل از مصرف دارو ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. استامینوفن و آنتی اسیدهای دیگر عموماً مشکلی ندارند ولی شربت‌های سینه و سرفه و آرام بخش‌های سرما خوردگی ممکن است حاوی موادی باشند که برای رشد جنین در این مقطع مناسب نباشند. در زمان بارداری هرگز از بروفن (Ibuprofen)  استفاده نکنید. با رعایت این نکات سعی کنید از سرماخوردگی و آنفولانزا در امان بمانید. البته پیشنهاد میکنیم قبل از مصرف دارو، حتما در بخش اوما دارو، مجاز بودن آنرا در این دوران بررسی نمایید.


تغذیه درهفته یازدهم بارداری

1. شما در این دوره باید به مصرف آهن و پروتئین خود اهمیت دهید. برای این منظور از سبزیجات برگ‌ سبز و میوه استفاده  کنید. 
2. برای سالم ماندن اسنک‌های مقوی و سالمی که خودتان درست میکنید بخورید. 
3. به مقدار کافی آب بنوشید تا دچار یبوست نشوید (سوپ اسفناج و برنج، مناسب برای ماه اول بارداری).


ورزش درهفته یازدهم بارداری

1. انجام دادن ورزش‌های مخصوص ماهیچه‌های لگن می تواند به قوی شدن عضلات این ناحیه منجر شود و قوی بودن این عضلات در آینده به شما بسیار کمک خواهد کرد. از همین ابتدا بهتر است از اضافه وزن مجاز در دوران بارداری مطلع باشید تا با تغذیه صحیح و فعالیت درست وزن خود را متناسب نگه دارید و همان طور که پیش از این هم اشاره شد در بخش وزن گیری در بارداری اوما، شما براحتی میتوانید از وزن مناسب خود در این دوران آگاه شوید.

2. فعالیت داشته باشید. ممکن است فعالیت در این دوران برای شما سخت باشد اما به یاد داشته باشید که ورزش منظم به شما انرژی بیشتری می‌دهد.

3. اگر در هنگام ورزش علائم زیر را مشاهده کردید حتما با پزشک خود تماس بگیرید. علائمی نظیر خونریزی واژینال، تنگی نفس، سردرد، درد قفسه سینه ، ترشح واژن، سرگیجه و از هوش رفتن و ضعف عضلانی. 


نکاتی برای پدرها در هفته یازدهم بارداری:

- اکنون زمانی مناسب برای کار کردن شما است. سعی کنید به همسرتان در امور منزل، بلند کردن و حمل کردن وسایل کمک کنید.

- پشت او را ماساژ دهید تا درد عضلاتش کم شود.

- سعی کنید بر ارتباط برقرار کردن تمرکز کنید و بدانید به او چه بگویید. این مسئله برای آینده رابطه شما نیز خوب است. اگر به او بگویید خسته نیست فکر می کند نمی توانید حال او را درک کنید. اگر به او بگویید خسته به نظر می رسد نیز درست نیست. باید یاد بگیرید آن چه او می خواهد بگویید.

- هیچ گاه او را به تمسخر نگیرید به خصوص در جمع دیگران. بیشتر ناراحتی ها در اثر این شوخی ها ایجاد می شود و باعث مشکل در رابطه می شود. بارداری زمانی مناسب برای دعوا کردن نیست.

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 97% 97


 • profileپريسا قبه1397/05/22

  سلام، وقت بخير.
  من هفته يازدهم بارداري هستم، البته از روي سونو يي كه خود دكترم انجام داده.
  ميخاستم بدونم سن بارداري من از اولين روز اخرين پريودم حساب ميشه يا از روي سن حنينم؟
  براي آزمايش غربالگري ميخوام

  • profileپزشک اوما1397/08/10

   سلام سن بارداری را از روی سونو ان تی و یا تاریخ اولین روز از آخرین پریود. محاسبه کنید ، سن جنین دو هفته کمتر از سن بارداری است

 • profileمریم حسینی1397/03/05

  با سلام ببخشید من همان طور که گفتم در یازدهم بارداری ام و طبق نظر پزشک روزه هام را نمی گیرم ایشان گفتند توصیه نمی کنیم خواستم ببینم واقعا نمی توانم هیچ روزی روزه بگیرم حتی یک روز درمیان اگر وعده های افطاری و سحری را کامل بخوریم؟

  • profileپزشک اوما1397/08/10

   سلام خیر گرفتن روزه برای مادر باردار مخصوصا در فصل تابستان اصلا توصیه نمیشود

 • profileمریم حسینی1397/03/01

  همچنین با اینکه در هفته یازدهم بارداری هستم هیچ علامت خاصی ندارم انگار همان آدم قبلی هستم فقط خیلی به ندرت گاهی ممکن است حالت تهوع بهم دست بدهد آیا این می تواند نشانه عدم رشد خوب جنین باشد؟

  • profileپزشک اوما1397/03/02

   سلام عزیزم. ممکنه برخی مامان ها تا روز آخر بارداری هیچ گونه علامتی نداشته باشند و این کاملا طبیعی است نگران نباشید

 • profileمریم حسینی1397/03/01

  با عرض سلام من در هفته یازدهم بارداری هستم در این مدت خیلی موارد پیش آمد که با همسرم رابطه خوبی نداشتم و مدام با هم دعوا می کردیم و من هم اصلا به فکر وضعیت خودم نبودم و خیلی زود عصبانی می شدم و اصلا شراط روحی و روانی و اعساب خوبی نداشتم حال خواستم ببینم آیا خدای ناکرده ممکن است روی جنین اثرات بدی گذاشته باشد و موجب شده باشد فرزند در آینده به بیماری هایی نظیر اوتیسم و ... مبتلا شود؟

  • profileپزشک اوما1397/03/02

   سلام عزیزم. دوران بارداری دوران حساسی است و احساسات و هیجانات مادر روی جنین اثرگذار خواهد بود بهتره با همسرتان صحبت کنید تا محیط آرام تری را برای شما فراهم کنند. نگران نباش از این به بعد استرس و اضطراب را از خودتان دور کنید