Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
هفته دهم بارداری

سونوگرافی هفته 10حاملگی مشخص میکند که شما دوقلوزایی و یا بیشتر خواهید داشت یا خیر! اکثر زنان داستان های حاملگی مخصوص خود را دارند و احتمالا سعی میکنند آنرا به شما نیز انتقال دهند ولی به این نکته توجه داشته باشید که بارداری هیچ دو نفری شبیه به هم نمیباشد و اصلا خود را با هیچ کس دیگری مقایسه ننمایید و یک گوش را در و گوش دیگر را دروازه کنید.

خب ابتدا فیلم هفته دهم بارداری را که گروه سلامت اوما برای شما تدارک دیده مشاهده کنید و سپس باقی مطلب را با دقت مطالعه فرمایید.

هفته بعدی     هفته قبلی

بارداری هفته به هفته

وضعیت بدن در هفته دهم بارداری

تغییرات بدن هنوز در حال انجام است و شما با ایستادن جلو آینه و نگاه کردن وقت خود را تلف می کنید. سعی کنید برای خود لباس نخرید فعلا زیرا لباس های قبلی برای شما تنگ می شود و باید پس از تغییرات بدن به خرید لباس جدید بروید. احتمالا در هفته دهم یک کیلوگرم یا دو کیلوگرم اضافه وزن داشته باشید اما حالت تهوع و سایر علائم باعث سنگین تر شدن شما می شود. برای بهتر شدن، می توانید ورزش های سبک انجام دهید. اما پیش از انجام ورزش با پزشک مشورت کنید. پیاده روی و شنا بهترین ورزش ها برای این دوره هستند. اگر در طول بارداری فعال باشید، عضلات شما قوی می شود. این کار به شما کمک می کند وزن افزایش یافته در هفته دهم را به راحتی حمل کنید بخصوص در سه ماهه سوم بارداری.

حقایقی در مورد شما در 10 هفته

 •  بارداری باعث افزایش درجه حرارت بدن شما می شود و باعث می شود که شما بیشتر در معرض کم آبی قرار بگیرید
 •  شما در حدود 79 گرم پروتئین روزانه نیاز دارید تا به ساختن استخوان ها، عضلات و پوست نوزاد کمک کنید. تخم مرغ، گوشت بدون چربی و شیر مصرف کنید

اندازه شکم ومیزان افزایش وزن در این هفته:

احتمالا در هفته دهم بارداری علائم دیده می شود. این به این دلیل است که کودک شما رشد سریع خود را ادامه می دهد و بنابراین شکم شما شروع به رشد منحنی اضافی می کند.  بسیاری از پزشکان توصیه می کنند در سه ماهه اول خانم های با BMI  متوسط حدود 1 تا 2 کیلو افزایش وزن داشته باشند.  اگر دوقلو باردار هستید، پزشک در نیمه اول بارداری توصیه می کند نیم کیلو گرم در هفته افزایش وزن داشته باشید. 

هفته 10 بارداری چند ماهگی بارداری است؟

در هفته 10، شما 2 ماه و یک هفته باردار هستید.


وضعیت جنین در هفته دهم بارداری

اندازه جنین در هفته 10 بارداری

در این هفته نی نی شما به اندازه آلو بخارا است
اندازه جنین در هفته 10 بارداری
آلو بخارا
3.1 cm :قد
4 gr :وزن

سر فرزندتان هنوز هم درهفته دهم بخش بزرگی از کل بدن را تشکیل میدهد ولی دراین هفته بیشتر شبیه انسان است. هم اکنون انگشتان شست کوچک هستند و گوش فرزندتان تشکیل شده است. چشم فرزندتان باز است و پلک ها در حال اتصال به هم هستند و بعد ازاتصال تا 25-27 هفته حاملگی متصل باقی خواهند ماند. ارگان های جنسی در حال شکل گیری و تمایز هستند. حقایقی در مورد فرزند شما در هفته دهم بارداری:

 •  تمام اندام های اصلی فرزند شما (قلب، ریه، کلیه ها، مغز و روده) شکل گرفته و عملکردی اندک دارند!
 •  در حال حاضر فرزند شما قادر است انگشتان خود را خم کند
 •  ابروهای فرزند شما شروع به رشد می کنند
 •  فرزند شما 30 برابر افزایش وزن و سه برابر افزایش طول خواهد داشت

تغییرات جنین
جوانه دندان در زیر لثه در هفته دهم بارداری
در حال حاضر جوانه های دندان جنین زیر لثه ها در حال رشد است.

فعالیت بیشتر کلیه ومعده در هفته دهم بارداری
در هفته دهم حاملگی معده به تولید آب گوارشی می پردازد و کلیه ادرار بیشتری تولید می کند.

شکل گیری استخوان ها و غضروف ها در هفته دهم بارداری
استخوان ها و غضروف ها در هفته دهم بارداری شکل می گیرند، زانو و مچ پا شروع به تشکیل می کنند و آرنج های کوچک در حال کار هستند!

شنیدن صدای ضربان جنین

اگر آزمون داپلر انجام می دهید، صدای ضربان قلب جنین به شما آرامش می دهد و باعث کاهش استرس می شود. شنیدن صدای ضربان قلب جنین باعث کاهش استرس و نگرانی می شود زیرا در بدن شما استروژن و پروژسترون افزایش می یابد.

اگر هنوز آزمون گوشی داپلر انجام نداده اید، بهتر است همین هفته به پزشک مراجعه کنید و صدای ضربان قلب جنین را بشنوید. این لحظه هیجان انگیزترین و قشنگ ترین لحظه در بارداری است و هیچ عوارض جانبی برای جنین ندارد (قلب جنین در چند هفتگی میزند).


سونوگرافی جنین در هفته دهم بارداری

سونوگرافی جنین در هفته دهم بارداری

تمام اندام های اصلی و حیاتی تشکیل شده است و در حال کار کردن است. انگشتان کوچک دست و پا در حال تشکیل شدن هستند و جوانه های دندان نیز در حال تشکیل شدن در داخل دهان هستند.


توصیه ها درهفته دهم بارداری

 • مطالب و راهنمایی‌های زیادی از کتاب‌ها و همچنین دانشنامه سلامت اوما را در اپلیکیشن بارداری اوما دنبال کنید.
 •  به علت بزرگ شدن سینه هایتان بهتر است از این به بعد یک سوتین بزرگ تر و راحت تر بخرید.

علائم طبیعی درهفته دهم بارداری

حساسیت وخونریزی لثه: در هنگام بارداری لثه‌های برخی از زنان حالت شکننده پیدا می‌کند و دچار خونریزی می‌شوند و زمینه را برای ابتلا به آلودگی‌ها  فراهم می‌کند. برای جلوگیری از این مشکل در روز حداقل 2 بار به مدت 3 دقیقه مسواک بزنید و از نخ دندان نیز به طور مرتب استفاده کنید. مسواک مورد استفاده شما باید کوچک و نرم باشد. دقت کنید در هفته دهم بارداری  غرغره کردن آب نمک التهاب لثه‌ها را کمتر می‌کند. برای کاهش این مشکل از خوردن شیرینی و غذاهای چسبنده خودداری کنید.


هشدارها درهفته دهم بارداری

دچار استرس و اضطراب های شدید نشوید: در این موقع از بارداری احتمال اینکه در زمان‌های مختلف، حالات روحی متفاوت و گاه ضد و نقیضی داشته باشید بسیار است. دمی شادمان و خوشحال و لحظه‌ ای دیگر غمگین و افسرده و یا عصبانی هستید. دلیل این حالات، هورمون‌های بارداری هستند که بر روی بدن شما تاثیر می گذارند. کم کم با گذشت زمان و سپری شدن دوره سه ماهه اول و رسیدن به سه ماهه دوم این هورمون‌ها به تعادل می رسند و شما کمتر به این حالات ضد و نقیض دچار می شوید. در هفته دهم بارداری هر وقت احساس ناراحتی یا افسردگی یا اضطراب کردید، برای رفع آن ورزش های تنفسی را انجام دهید یا از کارهایی که اضطراب و ناراحتی شما را شدیدتر میکند دوری کنید استرس برای رشد کودک شما مانند سم میباشد پس به فکر خود و کودک خود باشید.


تغذیه درهفته دهم بارداری

 با انتخاب برنامه غذایی مناسب و متنوع، می‌توانید کودک خود را از طریق مواد گوناگون تغذیه کنید (بسته کامل آموزشی تغذیه دوران بارداری). ماهی سالم مصرف کنید و رهنمودهای زیر را برای مصرف ماهی به خاطر بسپارید: 

 •    ازمصرف کوسه ماهی، شمشیر ماهی و ماهی خال مخالی به دلیل دارا بودن جیوه بالا خودداری کنید.
 •    هر هفته 350 گرم غذای دریایی بدون جیوه استفاده کنید.
 •    ماهی خام هرگز مصرف نکنید مانند سوشی.
 •    از سالم بودن ماهی اطمینان حاصل کنید. 

ورزش درهفته دهم بارداری

یوگا ورزش بسیار مناسبی برای زنان باردار است. یوگا بین قسمت‌های بالایی بدن و قسمت‌های پایینی بدن توازن ایجاد می کند و به شخص اجازه می دهد که وزن اضافه را راحت‌تر حمل کند. همچنین یوگا عضلات مربوط به کمر و عضلاتی را که در زایمان کارکرد دارند تقویت می کند و به آرامش روحی شما کمک میکند.


نکاتی برای پدرها در هفته دهم بارداری:

- شما برای حمایت از همسرتان گیج شده اید. بهترین کار این است که از خودش بپرسید. در هفته دهم بارداری، او نمی تواند با شما ارتباط برقرار کند و شما باید مکالمه را شروع کنید. این مسئله به خاطر تغییرات هورمونی است.

- سعی کنید به او حس خوبی بدهید و گردن و پاهایش را ماساژ دهید. ماهیچه های حساس نیاز به آرام شدن دارند. برایش هدیه بخرید تا بفهمد چقدر دوستش دارید. هر تغییر مثبتی را به او بگویید و او را تشویق کنید. اگر چیزی نمی بینید از تخیل خود استفاده کنید.

- در هنگام ورزش، راه رفتن و شنا کردن همراهش باشید. این کار به او کمک می کند ورزش را ادامه دهد زیرا تنها بودن باعث تغییر روحی و خستگی شدید می شود. اما او را مجبور به انجام کاری نکنید. گاهی او حتی انرژی برای بیرون آمدن از رختخواب نداشته باشد. در این زمان با او همدردی کنید و شرایطش را درک کنید

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 96% 96


 • profileشکوفه احمدی1398/08/21

  سلام من فرزند دومم رو باردار هستم . از بارداری اولم ۳ کیلو اضافه وزنم در ناحیه شکم موند. الان در هفته دهم هستم ولی شکمم خیلی جلو اومده. به نظرتون مشکلی که نیست؟

  • profileزهرا رستمی1397/05/09

   سلام و وقت بخیر.هفته ی دهم بارداری هستم و یک سابقه ی سقط خود بخودی دربهمن سال پیش داشتم ک البته کاملا بی برنامه وغافدگیر کننده بود.باهمسرم پسرخاله دخترخاله هستیم وهیچ مشکل ژنتیکی درخانواده هامون نداریم ازاین بابت فامیلی از نتایج غربالگری اینده میترسم.میشه راهنمایی کنین چقدرباید نگران باشم

   • profileپزشک اوما1397/08/10

    سلام بهتره قبل از اقدام به بارداری مشاوره ژنتیک انجام دهید

  • profileمنصوره قزی پور1397/03/26

   باسلام. من در هفته ی دهم هستم. دومین بارداری ،. ۴۰ ساله هستم،، و در رگ سمت چپ قلبم استانت دارم، دکتر قلبم گفته حتما آسپرین ۱۰۰ رو بخورم، اما نگرانم برای بچه ام خطرناک باشه. نطر شما چیه؟ ممنون

   • profileپزشک اوما1397/04/31

    سلام خیر نگران نباشید گاهی فواید مصرف یک قرص در بارداری از مضرات آن بیشتر است و طبق صلاح دید پزشک باید مصرف شود

  • profileالهام رستمی 1397/03/15

   سلام
   وقت بخیر
   من الان ۱۰ هفته و ۶ روزمه و ‌در ۷ هفته و ۱ روزگی سونوی تشکیل قلب دادم و خداروشکر قلب نی نی تشکیل شده بود.
   من حالت تهوع شدید و سینه درد شدید داشتم اما امروز صبح ک بیدار شدم اثری از هیچ علائمی نبود.
   خیلی استرس دارم و نگرانم.
   چطور میتونم از نگرانی در بیام؟
   ۱۲ هفتگی هم وقت سونوی ان تی دارم ۲۳ خرداد ولی تا اون موقع میمیرمو زنده میشم

   • profileپزشک اوما1397/04/31

    سلام خب با افزایش سن بارداری علائم بارداری مثل حالت تهوع و استفراغ و ... کمتر میشه و این امر کاملا طبیعی است

  • profileندا ساعی1397/01/27

   سلام خانم دکتر 29 ساله هستم و بارداری دومم هست یک پسر دارم و الان سه قلو باردار هستم آخرین پریودم 11 بهمن 96 بود میخواستم ببینم برای آزمایش 3 ماهه ی اول بارداری چقدر وقت دارم

   • profileپزشک اوما1397/01/30

    سلام عزیزم. سن بارداری شما 11 هفته و یک روز است. بهترین زمان برای غربالگری مرحله اول هفته 12 بارداری است. چون سه قلو باردار هستید حتما غربالگری را انجام دهید