Ooma
کیسه زرده  جنین چیست؟

زمانی که شما اومایی عزیز باردار می شوید احتمالا با اصطلاحات بسیار زیادی درباره رشد جنین و تغییرات بدن خودتان آشنا می شوید که ممکن است کمی برایتان عجیب و غریب باشد و دوست داشته باشید نسبت به آن ها اطلاعات بیشتری کسب کنید. در این مقاله می خواهیم شما را با یکی از این موارد مهم یعنی کیسه زرده آشنا کنیم. با ما همراه باشید. 

کیسه زرده چیست؟

کیسه زرده (yolk sac)  اولین ساختار تشریحی است که در کنار ساک حاملگی شناسایی می شود. کیسه زرده با فراهم کردن مواد مغذی نقش مهمی در رشد جنین ایفا می کند، همچنین فعالیت های غدد درون ریز، متابولیکی و ایمنی بدن و رشد سیستم های گوارش و دستگاه تناسلی جنین را نیز بر عهده دارد. بنابراین تشکیل به موقع آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

با پیشروی حاملگی، کیسه زرده به طور مداوم از هفته 5 بارداری تا انتهای هفته 10 بارداری رشد می کند و پس از آن کیسه زرده به تدریج ناپدید می شود و پس از هفته 14-20 بارداری اغلب دیگر قابل تشخیص نمی باشد .

 

کیسه زرده جنین

کیسه زرده در سونوگرافی:

 کیسه زرده به ساختار اکوژنیک با دیواره ضخیم با یک مرکز بی حسی در داخل ساک بارداری، اما خارج از غشای آمنیوتیک گفته می شود. تغییرات کیسه زرده در سونوگرافی به شکل زیر است:

  •  کیسه زرده در هفته 5.0 تا 5.5 بارداری، گاهی به صورت دو خط موازی به جای یک حلقه مجزا دیده می شود.
  •  کیسه زرده باید در هفته هفتم حاملگی بر روی اسکن شکمی دیده شود.
  •  تشخیص یک کیسه زرده در تشخیص حاملگی داخل رحمی (IUP) به شکل یک ساک شبه بارداری، کیست جدا شده یا بارداری غشایی، ضروری می باشد.
  • وقتی قطر ساک حاملگی به 20 میلی متر برسد انتظار دیدن فتال پل و وقتی به 25 میلی متر برسد انتظار شنیدن ضربان قلب (قلب جنین در چند هفتگی میزند) کوچولوتون رو داریم. 

مشخصات کیسه زرده:

1- به طور کلی، اگر MSD ≥25 (قطر متوسط ساک حاملگی) میلی متر باشد و هیچ کیسه زرده ای در سونوگرافی واژینال شناسایی نشود، نشان می دهد بارداری ناموفق بوده است.

2- در بارداری اولیه طبیعی، قطر کیسه زرده معمولا باید کمتر از 6 میلی متر باشد در حالی که شکل آن باید نزدیک به شکل کروی باشد. کیسه زرده کوچک تر از 6 میلی متر به معنی حاملگی ناموفق است، اما قابل تشخیص نیست.

3- تجسم چند کیسه زرده، اولین نشانه حاملگی چندقلویی است. اگر نطفه زنده باشد، تعداد کیسه های زرده با تعداد کیسه های آمنیوتیک همراه است.

4- عدم وجود کیسه زرده در حضور جنین در سونوگرافی واژینال غیر طبیعی است و به طور کلی با مرگ جنین همراه است.

5- ممکن است یک کیسه زرده نادرست یا یک کیسه زرده غیر طبیعی در اسکن بارداری اولیه دیده شود. در این صورت برای چند روز بعد مجددا سونوگرافی انجام می شود. 

نکات کلیدی درباره کیسه زرده

-  کیسه زرده غیرطبیعی برای تشخیص بارداری ناموفق نباید در نظر گرفته شود.

- یک کیسه زرده آهکی نشانه ای از مرگ جنین در رحم است. علت آهکی شدن کیسه زرده در بارداری های شکست خورده هنوز مشخص نیست اما احتمالا مربوط به ماده کلسیفیکاسیون دیستروفیک است.

- امکان تشخیص بارداری پوچ (عدم تشکیل جنین در ساک حاملگی)  نیز در صورتی است که سونوگرافی از نوع واژینال و حاملگی هم از نوع طبیعی باشد، در سن حاملگی شش هفته امکان تشخیص ساک خالی از جنین وجود دارد، اما اگر سونوگرافی از نوع شکمی باشد، در هفت هفتگی این نوع حاملگی تشخیص داده می‌شود.

سخن آخر

تشخیص این موارد وظیفه پزشک است و شما بعنوان مادر نه آن را حس می کنید و نه می توانید تشخیص دهید. منتها هدف ما از این مطلب آگاهی دادن به شما نسبت به اتفاق هایی که در ابتدای بارداری می افتد بوده است. تا در صورتی که پزشکتان از این اصطلاحات استفاده کرد و یا خواست موردی را برای شما توضیح بدهد تجسم بهتری نسبت به کیسه زرده داشته باشید و راحت تر شرایط را متوجه شوید. 

Dr Yuranga Weerakkody and Assoc Prof Frank Gaillard. Yolk sac. 2018

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 91% 91


  • profileساناز اکبری1401/10/18

    سلام من رفتم سونو گرفتم دکتر گفت ساک حاملگیهست اما جنین نیست دوازده هفته هست حسابه من درسته اما دکتر گفت شیش هفته است بعد خون ریزی دارم سه روزه