Ooma
وضعیت عرضی جنین و نوع زایمان

جنین  در رحم مادر به صورت نشسته و لم داده به پهلو است و در پایان زمان بارداری می چرخد و سر در قسمت پایین قرار می گیرد. اما زمانی که جنین در رحم حالتی افقی به خود می گیرد و سر او مانند حالت ایده آل رو به پایین نیست، به این حالت جنین عرضی گفته میشود. به عبارت ساده تر، می توان گفت که جنین به پهلو خوابیده است، سر او نیز نه به راست و نه به چپ تمایل دارد. موقعیت کودک با نزدیک شدن به زمان زایمان  به یک مسئله جدی  تبدیل می شود، زیرا جنین برای آماده شدن برای زایمان باید به بهترین موقعیت برسد. موقعیت بهینه برای زایمان طبیعی، وضعیت سر به پایین یا راس است. تقریباً 2٪ تا 13٪ از نوزادان در سه ماهه سوم موقعیت بهینه برای زایمان را ندارند، برخی از آنها قبل از زایمان به وضعیت راس تبدیل می شوند. 

موقعیت  عرضی نسبت به وضعیت بریچ کمتر شایع است. در واقع، در هفته های 37 تا 40 حاملگی، فقط 2٪ از نوزادان در وضعیت غیر را سی قرار دارند، که تقریباً فقط 20٪ از آنها در موقعیت عرضی قرار دارند.

موقعیت عرضی جنین چیست؟

موقعیت جنین روشی است که جنین در رحم قرار دارد - اگر جنین رو به پایین شما باشد، قدامی هستند و اگر رو به شکم شما باشند، به آن خلفی گفته می شود. (این به موقعیت پشت سر جنین شما بستگی دارد.) موقعیت عرضی جایی است که سر جنین در یک طرف بدن مادر قرار دارد و پاها در طرف دیگر قرار دارد، به جای اینکه سر نزدیک تر به دهانه رحم یا قلب قرار داشته باشد. جنین همچنین می تواند کمی زاویه داشته باشد. اما بیشتر متمایل به سمت پهلو یا پایین است.

قبل از تولد،  جنین شما در موقعیت های مختلف رحم قرار میگیرد. هنگام صحبت در مورد جایی که سر جنین قرار دارد، پزشکان از اصطلاحات سفالیک (سر به پایین) و راس (تاج سر به پایین) استفاده می کنند که همانطور که در بالا ذکر شد، به معنی سر به سمت پاهای شما است و بریچ، به معنای سر بالا است به سمت قلب شما.

موقعیت پهلو در رحم در اوایل بارداری بیشتر اتفاق می افتد، هنگامی که جنین فضای آزادی برای حرکت دارد. همانطور که در بالا ذکر شد، تعداد کمی از نوزادان در این وضعیت در وضعیت  باقی می مانند.

بررسی موقعیت قرارگیری جنین در رحم

پزشک یا مامای شما به طور معمول می توانند موقعیت جنین  را با قرار دادن دست بر روی شکم شما و انجام یک  سری حرکات معروف به ما نورهای لئوپولد تشخیص دهند. آنها همچنین ممکن است درخواست کنند تا آزمایش سونوگرافی برای تأیید موقعیت کودک شما انجام شود.

به طور معمول موقعیت جنین  تا سه ماهه آخر بارداری نگران کننده نیست. در این مرحله ، پزشک یا ماما می توانند موقعیت جنین  شما را در هر ویزیت بررسی کنند. همانطور که در بالا ذکر شد ، اکثریت قریب به اتفاق نوزادان هنگام تولد سر به زیر خواهند بود( موقعیت سفالیک).

وضعیت عرضی جنین

بعضی اوقات مشخص نیست که چرا یک جنین در وضعیت غیر راسی  قرار دارد و عوامل موثر در این امر نیز وجود دارد. برخی از دلایل متداول اینکه جنین  ممکن است در موقعیت عرضی قرار گیرد شامل موارد زیر است:

  • ناهنجاری های رحمی
  • داشتن کیست یا فیبروم که دهانه رحم شما را مسدود می کند
  • ساختار لگن
  • پلی هیدرامنیوس (مایع آمنیوتیک بیش از حد) یا میزان مایعات کم
  • موقعیت جفت
  • بارداری دوم (یا بیشتر)
  • بارداری دو قلو یا چند قلو

بزرگترین عامل در اینکه جنین  شما در وضعیت عرضی قرار دارد یا نه (و اینکه آیا او به تنهایی به موقعیت دیگری تبدیل خواهد شد) این است که چرا جنین در وهله اول در موقعیت عرضی قرار گرفته است. به عنوان مثال ، داشتن یک رحم دو شاخه ، جایی که رحم دو طرف دارد ، می تواند به این معنی باشد که جنین  شما وقتی در موقعیت عرضی قرار دارد بهتر درون آن قرار می گیرد. گاهی اوقات،  به دلیل مسئله ای مانند مایع آمنیوتیک کم است که جنین به خود اجازه می دهد وضعیت قرار گیرش  را به سمت پایین یا راس برگرداند.

عوارض احتمالی با یک جنین با موقعیت قرارگیری عرضی

نوزادی که عرضی باشد، در لگن قرار نمی گیرد و این امر زایمان بی خطر واژن را بسیار دشوار می کند و حتی ممکن است آن را غیر ممکن سازد. نوزادی که در موقعیت عرضی قرار دارد به سادگی از طریق کانال زایمان عبور نمیکند. علاوه بر این، خطر افتادگی بند ناف و سایر عوارض نیز وجود دارد.

اغلب،  جنین خود را به موقعیت صحیح منتقل می کند و یا می توان آنها را به صورت دستی تغییر مکان داد. اگر جنین  نتواند موقعیت خود را تغییر دهد ممکن است به سزارین نیاز باشد و زایمان به صورت طبیعی انجام میشود. 

کمک به چرخش یک جنین عرضی برای قرارگیری در موقعیت بهتر

مواردی وجود دارد که می توانید برای کمک به چرخش جنین در موقعیت مطلوب تری انجام دهید  چنانچه که جنین نتواند این کار را به تنهایی انجام دهد. پزشک یا مامای شما ممکن است تمرینات یا موقعیت هایی را که می توانید برای ارتقا موقعیت مجدد انجام دهید، پیشنهاد دهد. اگر کودک شما به موقعیت عرضی باقی بماند، پزشک ممکن است یک نسخه سفالیک خارجی (ecv) را انجام دهد. این جایی است که آنها سعی می کنند جنین را از خارج با استفاده از فشار به سر و باسن جنین به موقعیت درست برگردانند. این روش می تواند برای مادر دردناک باشد تسکین درد ممکن است استفاده شود و عوارض آن نادر است.

با این حال ، چرخاندن برخی از نوزادان راحت تر از دیگران است. به علاوه ، این روش را نمی توان در شرایط خاص مانند بارداری دو قلو یا چند قلو انجام داد. گفته شد. این روش اغلب موفقیت آمیز است، به ویژه اگر پزشک در این فن تجربه داشته باشد. به طور معمول، از زمانی که کیسه  آب پاره شود و شرایط دیگر مساعد نباشد، از حدود 36 هفته تا زمان زایمان انجام می شود. با این حال کمک به تبدیل موقعیت عرضی به موقعیت بهتر در یک جنین کوچکتر راحت تر از یک جنین بزرگ است.

جنینی که در وضعیت وارونه است یعنی اینکه پاهایش پایین و سرش بالاست، این وضعیت قرارگیری جنین در رحم را بریچ گویند. اگر جنین شما  درموقعیت  عرضی قرار دارد ، در صورت عدم چرخش جنین  یا موفقیت آمیز بودن اقدامات دیگر در چرخاندن جنین، ممکن است سزارین توصیه شود.

بدانید که حتی اگر مداخلاتی برای تحریک جنین ایجاد شود، بعضی از نوزادان به حالت  عرضی یا بریچ برمی گردند.

حرف آخر

یک جنین  عرضی ممکن است قبل از تولد به حالت سر به پایین تبدیل شود (اما تبدیل شود). اما در غیر این صورت،  برای اطمینان از تولد ایمن فرزند شما، انجام عمل سزارین ضروری است. به یاد داشته باشید هدف نهایی یک زایمان ایمنی است و در نهایت، تمام آنچه که مهم است این است که یک کودک سالم در آغوش شما باشد.

 Brian Levine, MD, MS.Transverse Baby Position in Pregnancy.Updated on February 03, 2021

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100