Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
سزارین در هفته سی و هشت بارداری

همان طور که می دانید زایمان می تواند از دو طریق سزارین و به صورت طبیعی انجام شود. معمولا پزشکان روش طبیعی را توصیه می کنند؛ اما در صورت وجود برخی شرایط مانند نامناسب بودن وضعیت قرار گیری جنین ممکن است پزشک زایمان سزارین را برایتان تجویز کند. گاهی نیز نوزاد می خواهد زودتر از زمانی که برایش تعیین شده است به دنیا بیاید که در این صورت چاره ای جز زایمان سزارین وجود ندارد. در این صورت ممکن است این نگرانی برای والدین ایجاد شود که آیا زایمان سزارین زودتر مثلا در هفته سی و هشت بارداری خطری برای نوزادشان یا مادر ایجاد نمی کند؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا پاسخ این سوال را به طور کامل برای شما والدین اومایی عزیز توضیح دهیم.

در چه صورتی در هفته سی و هشت بارداری سزارین انجام می شود؟

معمولا حتی اگر از قبل مشخص شده باشد که شما باید به روش سزارین نوزادتان را به دنیا بیاورید، این زمان در هفته سی و هشتم نخواهد بود، مگر اینکه در مورد سلامتی شما یا سلامتی کودک شما نگرانی خاصی از طرف پزشک وجود داشته باشد.

سزارین های برنامه ریزی شده معمولاً از هفته 39 بارداری به بعد انجام می شود زیرا ممکن است نوزادانی که زودتر از این زمان به دنیا می آیند برای زندگی خارج از رحم رشد کامل نداشته باشند. اگر دلیل پزشکی برای زایمان زودتر کودک وجود داشته باشد، مثلا اگر بیش از یک نوزاد دارید، ممکن است زودتر از موعد نیز سزارین شما انجام شود.

چرا سزارین باید بعد از هفته 39 بارداری انجام شود؟

سزارین های قبل از 39 هفته بارداری، خطر ابتلا به عوارض را افزایش می دهند؛ اما در برخی موارد نیز، فواید سزارین زودتر شما بیشتر از خطرات احتمالی است. از جمله این موارد می توان به تولد سه قلوها یا تعداد بچه های بیشتر، جفت سرراهی و یا پریشانی جنین به خاطر انتظار برای بیرون آمدن اشاره کرد. در این موارد، مزایای زایمان زودرس به وضوح بیشتر از خطرات زایمان زودرس است.

اگرچه نوزاد بعد از 37 هفته کامل شده است، اما بیشتر پزشکان تا بعد از 39 هفته بارداری سزارین را انجام نمی دهد. به طور کلی نوزادان با سرعت های متفاوتی رشد می کنند و بعضی از آنها آماده نیستند که در 37 هفتگی یا 38 هفتگی به دنیا بیایند. طی یک دهه گذشته، پزشکان زایمان های زودرس را به طور عمیق بررسی کرده اند. یک کشف شگفت آور این است که نگرانی های مربوط به سلامتی زایمان های زودرس تا حدود 39 هفته بارداری از بین نمی رود. نوزادانی که قبل از 39 هفته به دنیا می آیند حتی اگر بحران عدم تکامل در 37 هفتگی را هم رد کرده باشند هنوز هم ممکن است برخی از مشکلات سلامتی را که نوزادان نارس با آن روبرو هستند را داشته باشند، از جمله:

  • مشکلات تغذیه
  • کاهش قند خون
  • زردی
  • وانایی ضعیف برای حفظ دما یا مشکلات مربوط به تنظیم مجدد دما
  • اختلالات تنفسی

تحقیقات نشان داده است که نوزادان نارس ممکن است تأخیر در رشد را بعد از تولد نیز تجربه کنند که به ویژه در مورد رشد زبان و تکلم تا دو سالگی ادامه دارد.

عوامل تاثیرگذار در تاریخ سزارین

فاکتورهای شخصی بسیاری وجود دارد که ممکن است در تعیین زمان سزارین موثر باشند. همچنین ممکن است دوست نداشته باشید تاریخ تولد نوزاد شما با مناسبت خاصی همزمان شود.

نکته دیگری که ممکن است بخواهید در نظر بگیرید، شروع سال مدرسه کودکتان است. تفاوت در چند روز می تواند یک سال فرزند شما را جلو بیندازد. بعضی از افراد نیز به دلایل مختلف، انتخاب یک روز از هفته را به روز دیگر ترجیح می دهند. البته همه این ها در صورتی است که با برنامه متخصص شما نیز هماهنگ باشد و ضرورتی برای یک تاریخ مشخص وجود نداشته باشد.

سخن آخر

همیشه انتخاب تاریخ سزارین از طرف شما امکان پذیر نیست؛ بنابراین بهتر است با پزشکتان در مورد یک زمان عالی صحبت کنید که هم از نظر تاریخی برایتان لذت بخش باشد و هم ضرری به شما یا کودک نرسد. همچنین توجه داشته باشید که غیر از موارد ضروری، زایمان سزارین قبل از هفته 39 بارداری توصیه نمی شود.

Catherine Donaldson-Evans. Having a C-Section (Cesarean Section).Reviewed on May 13, 2019

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100