Ooma
غذای مفید برای معده درد

تقریباً همه گاه به گاه دچار ناراحتی های معده می شوند. علائم رایج شامل تهوع، سوء هاضمه، استفراغ، نفخ، اسهال یا یبوست است. دلایل احتمالی زیادی برای ناراحتی معده وجود دارد و درمان ها بسته به علت زمینه ای متفاوت است.

خوشبختانه، انواع غذاها می توانند ناراحتی معده را برطرف کرده و به شما کمک کنند تا سریعتر احساس بهتری داشته باشید.

غذاهای مفید در درمان معده درد

 در اینجا 12 بهترین غذا برای ناراحتی معده آورده شده است.

1. زنجبیل می تواند حالت تهوع و استفراغ را تسکین دهد.

تهوع و استفراغ از علائم شایع ناراحتی معده است. زنجبیل، یک ریشه خوراکی معطر با زرد روشن، اغلب به عنوان یک درمان طبیعی گوشت برای هر دو این علائم استفاده می شود.
زنجبیل را می توان به صورت خام، پخته، غوطه ور در آب داغ یا به عنوان مکمل میل کرد و در همه اشکال موثر است.

اغلب توسط زنانی که از تهوع صبحگاهی رنج می برند، نوعی تهوع و استفراغ که می تواند در دوران بارداری رخ دهد، مصرف می شود. مروری بر 6 مطالعه شامل بیش از 500 زن باردار نشان داد که مصرف روزانه 1 گرم زنجبیل با 5 برابر تهوع و استفراغ در دوران بارداری مرتبط است. زنجبیل برای افرادی که تحت شیمی درمانی یا جراحی بزرگ قرار می گیرند نیز مفید است، زیرا این درمان ها می توانند حالت تهوع و استفراغ شدید ایجاد کنند.

مصرف روزانه 1 گرم زنجبیل، قبل از انجام شیمی درمانی یا جراحی ، می تواند شدت این علائم را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. زنجبیل حتی می تواند به عنوان یک درمان طبیعی برای بیماری حرکت استفاده شود. اگر از قبل مصرف شود، می تواند به کاهش شدت علائم تهوع و سرعت بهبودی کمک کند.

این که چگونه این کار به طور کامل قابل درک نیست، اما این فرضیه وجود دارد که زنجبیل سیگنال رسانی سیستم عصبی را در معده تنظیم می کند و سرعت تخلیه معده را افزایش می دهد، در نتیجه تهوع و استفراغ را کاهش می دهد.

خلاصه

زنجبیل به طور کلی بی خطر تلقی می شود، اما سوزش سر دل، معده درد و اسهال می تواند در دوزهای بالاتر از 5 گرم در روز رخ دهد. جمع بندی کننده می تواند به کاهش تهوع و استفراغ کمک کند، به ویژه هنگامی که با بارداری، جراحی، شیمی درمانی یا بیماری حرکتی همراه باشد.

2. بابونه ممکن است استفراغ را کاهش داده و ناراحتی روده را تسکین دهد.

بابونه، گیاهی با گلهای سفید کوچک، یک درمان سنتی برای ناراحتی معده است. بابونه را می توان خشک کرد و در چای دم کرد یا از طریق دهان به عنوان مکمل مصرف کرد. از لحاظ تاریخی، بابونه برای انواع مشکلات روده ای، از جمله گاز، سوء هاضمه، اسهال، تهوع و استفراغ استفاده شده است.

با وجود استفاده گسترده، تنها تعداد محدودی از مطالعات از اثربخشی آن برای ناراحتی های گوارشی حمایت می کنند. یک مطالعه کوچک نشان داد که مکمل های بابونه شدت استفراغ را پس از شیمی درمانی کاهش می دهد، اما مشخص نیست که آیا این اثرات مشابهی بر سایر انواع استفراغ خواهد داشت یا خیر.

یک مطالعه روی حیوانات نشان داد که عصاره بابونه با کاهش اسپاسم روده و کاهش میزان ترشح آب در مدفوع، اسهال را در موش ها تسکین می دهد، اما تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود آیا این امر در مورد انسان ها نیز صدق می کند یا خیر.

بابونه همچنین معمولاً در مکمل های گیاهی که سوء هاضمه، گاز، نفخ و اسهال را تسکین می دهد و همچنین قولنج در نوزادان استفاده می شود. با این حال، از آنجا که بابونه با بسیاری از گیاهان دیگر در این فرمول ها ترکیب شده است، دشوار است بدانید که آیا اثرات مفید آن از بابونه است یا از ترکیب سایر گیاهان.

خلاصه

اگرچه اثرات تسکین دهنده روده بابونه به طور گسترده ای شناخته شده است، اما تحقیقات هنوز نشان نداده است که چگونه به تسکین ناراحتی معده کمک می کند. بابونه یک داروی رایج برای ناراحتی معده و روده است، اما برای درک نحوه عملکرد آن به تحقیقات بیشتری نیاز است.

3. نعناع ممکن است علائم سندرم روده تحریک پذیر را تسکین دهد.

برای برخی از افراد، ناراحتی معده ناشی از سندرم روده تحریک پذیر یا ibs است. ibs یک اختلال مزمن روده است که می تواند باعث درد معده، نفخ، یبوست و اسهال شود. در حالی که مدیریت ibs دشوار است، مطالعات نشان می دهد که نعناع ممکن است به کاهش این علائم ناراحت کننده کمک کند.

مصرف روزانه کپسول روغن نعناع به مدت حداقل دو هفته می تواند درد معده، گاز و اسهال را در بزرگسالان مبتلا به ibs به میزان قابل توجهی کاهش دهد. محققان معتقدند روغن نعناع با شل کردن ماهیچه های دستگاه گوارش عمل می کند و شدت اسپاسم روده را که می تواند باعث درد و اسهال شود کاهش می دهد.

در حالی که تحقیقات امیدوار کننده است، مطالعات اضافی باید مشخص شود که آیا برگ نعناع یا چای نعناع دارای اثرات درمانی یکسانی هستند. نعناع برای اکثر افراد بی خطر است، اما برای کسانی که ریفلاکس شدید، فتق هیاتال، سنگ کلیه یا اختلالات کبد و کیسه صفرا دارند احتیاط می شود، زیرا ممکن است این شرایط را بدتر کند.

خلاصه

نعناع، به ویژه هنگامی که به عنوان روغن نعناع مصرف می شود، ممکن است به کاهش درد معده، نفخ، گاز و اسهال برای مبتلایان به سندرم روده تحریک پذیر کمک کند.

4. شیرین بیان می تواند سوء هاضمه را کاهش دهد و ممکن است به جلوگیری از زخم معده کمک کند.

شیرین بیان یک درمان رایج برای سوء هاضمه است و همچنین ممکن است از زخم های دردناک معده جلوگیری کند. به طور سنتی، ریشه شیرین بیان به طور کامل مصرف می شد. امروزه بیشتر به عنوان مکمل شیرین بیان deglycyrrhizinated (dgl) مصرف می شود.

dgl بر ریشه شیرین بیان معمولی ترجیح داده می شود زیرا دیگر حاوی گلیسیریزین نیست، ماده شیمیایی طبیعی موجود در شیرین بیان که در صورت مصرف زیاد باعث عدم تعادل مایعات، فشار خون بالا و سطح پتاسیم پایین می شود.

مطالعات حیوانی و لوله آزمایش نشان می دهد که dgl با کاهش التهاب مخاط معده و تولید مخاط، درد و ناراحتی معده را تسکین می دهد تا از بافت ها در برابر اسید معده محافظت کند.

این ممکن است به ویژه برای افرادی که از ناراحتی معده ناشی از اسید معده یا رفلاکس معده رنج می برند، مفید باشد. مکمل های dgl همچنین ممکن است به تسکین درد معده و سوء هاضمه ناشی از زخم معده ناشی از رشد بیش از حد باکتری های معروف به h  یا هلیکو باکتر پیلوری کمک کنند.

چندین مطالعه نشان داده است که مکمل های dgl می توانند هلیکوباکتر پیلوری را از بین ببرند. رشد بیش از حد باکتری، کاهش علائم و حتی بهبود زخم معده. به طور کلی، شیرین بیان یک گیاه آرام بخش برای دستگاه گوارش است و می تواند به کاهش التهاب و عفونت هایی که ممکن است به ناراحتی معده کمک کنند، کمک کند.

خلاصه

ریشه شیرین بیان (dgl) می تواند برای تسکین درد معده و سوء هاضمه ناشی از زخم یا رفلاکس اسید مفید باشد.

5. دانه کتان یبوست و معده درد را برطرف می کند.

بذر کتان که به دانه کتان نیز معروف است، دانه ای کوچک و فیبری است که می تواند به تنظیم حرکات روده و رفع یبوست و درد شکم کمک کند. یبوست مزمن کمتر از سه بار دفع مدفوع در هفته تعریف می شود و اغلب با درد و ناراحتی شکمی همراه است.

نشان داده شده است که بذر کتان که به عنوان پودر دانه کتان آسیاب شده یا روغن دانه کتان مصرف می شود، علائم ناراحت کننده یبوست را برطرف می کند. بزرگسالان یبوست که روزانه حدود یک اونس (4 میلی لیتر) روغن دانه کتان به مدت دو هفته مصرف می کردند، بیشتر از قبل مدفوع و قوام مدفوع بیشتری داشتند.

مطالعه دیگری نشان داد کسانی که مافین دانه کتان را هر روز می خوردند، 30٪ بیشتر در هفته مدفوع بیشتری نسبت به زمانی که مافین کتان مصرف نمی کردند، انجام می دادند.
مطالعات حیوانی مزایای بیشتری از دانه کتان، از جمله جلوگیری از زخم معده و کاهش اسپاسم روده، یافته است، اما این اثرات هنوز در انسان تکرار نشده است.

خلاصه

غذای تخم کتان و روغن دانه کتان می توانند به تنظیم حرکات روده و رفع یبوست در انسان کمک کنند. مطالعات حیوانی نشان می دهد که ممکن است از زخم معده و اسپاسم روده نیز جلوگیری کند، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

6. پاپایا می تواند هضم غذا را بهبود بخشد و ممکن است برای زخم ها و انگل ها موثر باشد.

پاپایا، همچنین به عنوان pawpaw شناخته می شود، یک میوه گرمسیری شیرین و پرتقالی است که گاهی اوقات به عنوان یک درمان طبیعی برای سوء هاضمه استفاده می شود.
پاپایا حاوی پاپائین است، یک آنزیم قوی که پروتئین ها را در غذایی که می خورید تجزیه می کند و هضم و جذب آنها را آسان می کند.

برخی افراد آنقدر آنزیم های طبیعی برای هضم کامل غذای خود تولید نمی کنند، بنابراین مصرف آنزیم های اضافی مانند پاپائین ممکن است به تسکین علائم سوء هاضمه کمک کند.
تحقیقات زیادی در مورد فواید پاپائین انجام نشده است، اما حداقل یک مطالعه نشان داد که مصرف منظم کنسانتره پاپایا باعث کاهش نفخ در بزرگسالان می شود. پاپایا همچنین در برخی از کشورهای آفریقای غربی به عنوان داروی سنتی برای زخم معده استفاده می شود. تعداد محدودی از مطالعات حیوانی این ادعاها را تأیید می کنند، اما تحقیقات انسانی بیشتری مورد نیاز است.

خلاصه

دانه های پاپایا نیز برای از بین بردن انگل های روده، که می توانند در روده زندگی کنند و باعث ناراحتی شدید شکم و سوء تغذیه شوند، از طریق دهان مصرف شده اند.

7. موز سبز به رفع اسهال کمک می کند

ناراحتی معده ناشی از عفونت یا مسمومیت غذایی اغلب با اسهال همراه است. جالب است که چندین مطالعه نشان داده است که دادن موز سبز پخته شده به کودکان مبتلا به اسهال می تواند به کاهش میزان، شدت و مدت دوره کمک کند.

در واقع، یک مطالعه نشان داد که افزودن موز سبز تقریباً چهار برابر بیشتر از رژیم غذایی مبتنی بر برنج در از بین بردن اسهال موثر است. اثرات ضد اسهالی قوی موز سبز به دلیل نوع خاصی از فیبر است که حاوی نشاسته مقاوم است.

نشاسته مقاوم توسط انسان قابل هضم نیست، بنابراین از طریق دستگاه گوارش تا روده بزرگ، قسمت نهایی روده، ادامه می یابد. هنگامی که در روده بزرگ قرار می گیرد، به آرامی توسط باکتری های روده تخمیر می شود تا اسیدهای چرب زنجیره ای کوتاه تولید کند، که روده ها را برای جذب آب بیشتر و سفت شدن مدفوع تحریک می کند.

در حالی که این نتایج چشمگیر هستند، مطالعات بیشتری مورد نیاز است تا مشخص شود آیا موز سبز دارای اثرات ضد اسهالی در بزرگسالان است یا خیر. علاوه بر این، از آنجا که نشاسته های مقاوم با تبدیل شدن موز به قند تبدیل می شوند، معلوم نیست که آیا موز رسیده حاوی نشاسته مقاوم به اندازه کافی برای اثرات مشابه است.

خلاصه

ناراحتی معده گاهی اوقات با اسهال همراه است. موز سبز حاوی نوعی فیبر به نام نشاسته مقاوم است که در تسکین این نوع اسهال در کودکان بسیار موثر است. تحقیقات بیشتری در مورد بزرگسالان مورد نیاز است.

8. مکمل های پکتین می توانند از اسهال جلوگیری کنند

هنگامی که یک ناراحتی معده یا بیماری ناشی از غذا باعث اسهال می شود، مکمل های پکتین می توانند به بهبود سریعتر کمک کنند. پکتین نوعی فیبر گیاهی است که به مقدار زیاد در سیب و مرکبات یافت می شود. اغلب از این میوه ها جدا شده و به عنوان محصول یا مکمل غذایی خود فروخته می شود.

پکتین توسط انسان هضم نمی شود، بنابراین در دستگاه گوارش باقی می ماند و در سفت شدن مدفوع و جلوگیری از اسهال بسیار موثر است. در واقع، یک مطالعه نشان داد که 82 از کودکان بیمار که از مکمل های پکتین روزانه استفاده می کردند، در مدت 4 روز از اسهال خود بهبود یافتند، در حالی که تنها 23 از کودکان از مکمل های پکتین استفاده نمی کردند.
پکتین همچنین با افزایش رشد باکتری های خوب در دستگاه گوارش ناراحتی معده را تسکین می دهد.

گاهی اوقات، افراد به دلیل عدم تعادل باکتری ها در روده خود علائم ناراحت کننده گاز، نفخ یا درد شکم را نشان می دهند. این می تواند به دلایل مختلف رخ دهد، اما به ویژه پس از عفونت های روده، پس از مصرف آنتی بیوتیک ها یا در دوره های استرس زیاد شایع است.

مکمل های پکتین می توانند به تعادل مجدد روده و کاهش این علائم با افزایش رشد باکتری های خوب و کاهش رشد عوامل مضر کمک کنند. در حالی که مکمل های پکتین در تسکین اسهال و ایجاد تعادل سالم باکتری های روده موثر هستند، معلوم نیست که آیا غذاهای طبیعی غنی از پکتین نیز مزایای مشابهی خواهند داشت یا خیر. تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

summarypectin، نوعی فیبر گیاهی موجود در سیب و مرکبات، ممکن است به کاهش مدت زمان اسهال و تقویت باکتری های سالم روده در صورت مصرف مکمل کمک کند.

9. غذاهای کم عطر ممکن است گاز، نفخ و اسهال را کاهش دهند.

برخی از افراد در هضم کربوهیدرات هایی که به عنوان نقشه غذا شناخته می شوند مشکل دارند: الیگوساکاریدهای تخمیر پذیر، دی ساکاريدها، مونوساکارید‌ها و پلیولها.وقتی علوفه های گوارش نشده وارد روده بزرگ می شوند، به سرعت توسط باکتری های روده تخمیر می شوند که باعث ایجاد گاز بیش از حد و نفخ می شود. آنها همچنین آب را جذب می کنند که باعث اسهال می شود.

بسیاری از افراد مبتلا به مشکلات گوارشی، به ویژه افرادی که دارای ibs هستند، متوجه می شوند که اجتناب از غذاهای دارای سطح بالای عطر می تواند به تسکین گاز، نفخ و اسهال آنها کمک کند.

بررسی 10 مطالعه تصادفی کنترل شده نشان داد که رژیم های غذایی کم علامت این علائم را در 50-80 از افراد مبتلا به ibs تسکین داده است. در حالی که همه افراد مبتلا به مشکلات گوارشی در هضم نقشه های غذایی مشکل ندارند، کار با متخصص تغذیه ممکن است به شما کمک کند تا تشخیص دهید که آیا هر کدام از آنها برای شما مشکل ایجاد می کند یا خیر.

خلاصه

برخی از افراد در هضم کربوهیدرات های قابل تخمیر که به عنوان نقشه غذاها شناخته می شوند مشکل دارند و هنگام استفاده از رژیم غذایی با علوفه کم احساس بهتری دارند.

10. غذاهای غنی از پروبیوتیک می توانند حرکات روده را تنظیم کنند.

گاهی اوقات ناراحتی معده می تواند ناشی از دیس بیوزیس باشد، عدم تعادل در نوع یا تعداد باکتری ها در روده شما. خوردن غذاهای غنی از پروبیوتیک ها، باکتری هایی که برای روده مفید هستند، ممکن است به اصلاح این عدم تعادل و کاهش علائم گاز، نفخ یا حرکت نامنظم روده کمک کند.

غذاهای حاوی پروبیوتیک که برای سلامت روده مفید هستند عبارتند از:

ماست: چندین مطالعه نشان داده است که خوردن ماست حاوی کشت زنده و فعال باکتریایی می تواند یبوست و اسهال را برطرف کند.

دوغ: دوغ می تواند به تسکین اسهال مرتبط با آنتی بیوتیک ها کمک کند و همچنین ممکن است به رفع یبوست کمک کند.

کفیر: نوشیدن 2 فنجان (500 میلی لیتر) کفیر در روز به مدت یک ماه می تواند به افراد مبتلا به یبوست مزمن کمک کند تا مدفوع منظم تری داشته باشند.

سایر غذاهای حاوی پروبیوتیک شامل میسو، ناتو، تمپه، کلم ترش، کیمچی و کامبوچا است، اما برای تعیین نحوه تأثیر آنها بر سلامت روده به تحقیقات بیشتری نیاز است.

خلاصه

غذاهای غنی از پروبیوتیک، به ویژه محصولات لبنی تخمیر شده، ممکن است به تنظیم حرکات روده و تسکین یبوست و اسهال کمک کند.

۱۱- کربوهیدراتهای نرم می توانند به راحتی تحمل شوند.

کربوهیدراتهای نرم مانند برنج، بلغور جو دوسر، کراکر و نان تست اغلب برای افرادی که از ناراحتی معده رنج می برند توصیه می شود. در حالی که این توصیه رایج است، شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد آنها در واقع به تسکین علائم کمک می کنند.

با این حال، بسیاری از مردم گزارش می دهند که وقتی احساس خوبی ندارید، خوردن این غذاها راحت تر است. در حالی که کربوهیدرات های ملایم ممکن است در طول بیماری خوش طعم تر شوند، مهم است که رژیم غذایی خود را در اسرع وقت دوباره گسترش دهید. محدود کردن رژیم غذایی بیش از حد ممکن است شما را از دریافت ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن به منظور بهبودی باز دارد.

خلاصه

بسیاری از افرادی که ناراحتی معده دارند، کربوهیدرات های نرم را راحت تر از سایر غذاها تحمل می کنند، اما شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد آنها در واقع علائم را تسکین می دهند.

12. مایعات شفاف با الکترولیت ها می توانند از کم آبی بدن جلوگیری کنند.

وقتی ناراحتی معده با استفراغ یا اسهال همراه باشد، کم آبی بدن آسان است. استفراغ و اسهال باعث از دست دادن الکترولیت های بدن می شود، مواد معدنی که تعادل مایعات بدن شما را حفظ کرده و سیستم عصبی شما را به درستی کار می کند.

کاهش آب بدن و از دست دادن الکترولیت ها معمولاً با نوشیدن مایعات شفاف و خوردن غذاهایی که به طور طبیعی حاوی الکترولیت هستند مانند سدیم و پتاسیم قابل جبران است.
آب، آب میوه، آب نارگیل، نوشیدنی های ورزشی، آب گوشت و کراکرهای نمکی راه های خوبی برای بازگرداندن از دست دادن مایعات و عدم تعادل الکترولیت های مرتبط با کم آبی بدن هستند.

اگر کم آبی بدن شدید باشد، نوشیدن محلول آب رسانی مجدد حاوی نسبت ایده آل آب، قندها و الکترولیت ها ممکن است ضروری باشد.

خلاصه

نوشیدن مایعات کافی و پر کردن الکترولیت های از دست رفته برای افرادی که از استفراغ یا اسهال رنج می برند مهم است.

خط پایانی

غذاهای زیادی وجود دارد که می تواند به رفع ناراحتی معده کمک کند. گیاهان و ادویه جات ترشی جات مانند زنجبیل، بابونه، نعناع و شیرین بیان دارای خواص طبیعی تسکین دهنده معده هستند، در حالی که میوه هایی مانند پاپایا و موز سبز می توانند هضم غذا را بهبود بخشند.

اجتناب از غذاهای پرچرب به برخی از افراد کمک می کند تا گاز، نفخ و اسهال را از بین ببرند، در حالی که غذاهای پروبیوتیک مانند ماست و کفیر می توانند به تنظیم حرکات روده کمک کنند.

وقتی ناراحتی معده با استفراغ یا اسهال همراه است، حتماً هیدراته کرده و الکترولیت ها را دوباره پر کنید. همچنین ممکن است کاهش کربوهیدرات های نرم را برای شما آسان تر کند. در حالی که گاهی اوقات احساس ناراحتی معده بسیار معمول است، اما خوردن این غذاها می تواند به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید و در راه بهبود باشید.

 Diana Wells —Gastritis Diet: What to Eat and What to Avoid. Updated on July 1, 2020

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100