Ooma
خواص زنجبیل برای لاغری

برخی شواهد نشان می دهد که زنجبیل می تواند به کاهش وزن کمک کند. استفاده از زنجبیل به طور کلی بی خطر است و افراد می توانند آن را در نوشیدنی ها و دستور العمل ها قرار دهند یا آن را به عنوان مکمل مصرف کنند.

در این مقاله شواهد، روشهای استفاده از زنجبیل برای کاهش وزن، موارد احتیاط و عوارض جانبی بالقوه بحث شده است. همچنین نکات دیگری درباره کاهش وزن ارائه می دهد.

زنجبیل چیست؟

زنجبیل یا zingiber officinale گیاهی گل دهنده و بومی جنوب شرقی آسیا است. صدها سال است که مردم از ریشه خوراکی گیاه به عنوان ادویه ای برای آشپزی و داروی گیاهی استفاده می کنند. مردم می توانند از ریشه تازه خام یا پودر خشک استفاده کنند.

برخی از منابع قابل اعتماد نشان می دهد که ترکیبات موجود در زنجبیل ممکن است دارای خواص دارویی از جمله اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی باشند. اینها ممکن است به طرق مختلف برای بدن مفید باشد. برخی معتقدند زنجبیل می تواند برای کاهش وزن مفید باشد.

آیا برای کاهش وزن موثر است؟

طبق یک منبع معتبر بررسی شده در سال 2017، ترکیباتی به نام زنجبیلون و شوگاول در زنجبیل ممکن است به کاهش وزن کمک کنند. این ترکیبات ممکن است به منبع مفید در فرآیندهای پیچیده بدنی که باعث چربی سوزی و ذخیره می شوند، باشد.

یک منبع مطالعاتی مورد اعتماد در سال 2015 زنان چاق به مدت 12 هفته روزانه دو قرص 1 گرمی زنجبیل پودر شده مصرف کردند. این گروه در مقایسه با افرادی که دارونما مصرف کرده اند، به طور قابل توجهی اشتها و اندازه گیری های بدن را کاهش داده اند.

یک منبع تحقیقاتی متصل نشان داد که مصرف زنجبیل در مقایسه با دارونما اثر مفیدی داشته و باعث کاهش شاخص توده بدن (bmi) و افزایش شاخص های کنترل قند خون در زنان چاق می شود.

در یک مطالعه 10 مرد را به خوردن 2 گرم پودر زنجبیل در یک نوشیدنی گرم هنگام صبحانه اختصاص داد. شرکت کنندگان احساس گرسنگی کاهش یافته و ترموژنز یا تولید گرما از طریق سوزاندن کالری را افزایش دادند. این مطالعه نقش قابل اعتماد زنجبیل در مدیریت وزن را به منبع معتبر برجسته کرد.

در یک بررسی در سال 2018 شواهد اثرات زنجبیل بر کاهش وزن و سایر نشانگرهای مرتبط با چاقی ارزیابی شد. نویسندگان شامل 14 مطالعه با کیفیت بالا در تجزیه و تحلیل سیستماتیک. به طور کلی، فهمیدند که مصرف زنجبیل باعث کاهش وزن بدن شرکت کنندگان، نسبت دور کمر به لگن و برخی مارکرهای متابولیسم گلوکز خون می شود. زنجبیل بر سایر مارکرها مانند bmi و کلسترول تام تأثیر نگذارد.

شواهد موجود در مورد اثرات زنجبیل بر روی برخی از مارکرهای کاهش وزن امیدوار کننده است اما متفاوت است. دانشمندان قبل از اینکه بتوانند نتیجه گیری قاطع کنند، باید تحقیقات بیشتری در مورد این موضوعات انجام دهند.

 

خواص زنجبیل

نحوه استفاده از زنجبیل برای کاهش وزن

حتی اگر شواهد علمی در مورد تأثیر زنجبیل در کاهش وزن ضعیف باشد، مقامات معمولاً منبع مطمئن زنجبیل را در رژیم غذایی در نظر می گیرند. مردم می توانند زنجبیل ریشه تازه را به دستورالعمل های خود اضافه کنند یا از آن برای تهیه چای استفاده کنند.

چای زنجبیل ساده

در اینجا نحوه تهیه یک چای ساده زنجبیل آورده شده است.

1. یک تکه زنجبیل را به اندازه انگشت کوچک شخص خرد کنید.

2. زنجبیل خرد شده را در 150 میلی لیتر آب جوش قرار دهید.

3. به مدت 5-10 دقیقه بجوشد، سپس قبل از نوشیدن صاف کنید.

فروشگاه های مواد غذایی همچنین چای زنجبیل را در کیسه های چای می فروشند. طبق برخی تحقیقات علمی و گزارش های حکایتی، داروهای دیگری مانند سرکه سیب، چای سبز و لیمو ممکن است به کاهش وزن کمک کنند.

افراد می توانند زنجبیل و لیمو را با چای سبز ترکیب کنند یا یک سس ادویه دار با سرکه سیب، روغن زیتون و زنجبیل تازه رنده شده درست کنند. همچنین لازم به ذکر است که مقدار زنجبیل موجود در چای زنجبیل احتمالاً بسیار کمتر از مقادیر استفاده شده در مطالعات ذکر شده در اینجا است.

با این حال، نوشیدن یا تهیه زنجبیل کومبوچا یا کفیر بدون قند اضافه ممکن است مفید باشد. این نوشیدنی ها حاوی باکتری های پروبیوتیک طبیعی هستند. به گفته برخی از منابع معتبر، پروبیوتیک ها ممکن است برای کاهش وزن مفید باشند. افرادی که راحتی مکمل را ترجیح می دهند یا طعم زنجبیل را دوست ندارند همچنین می توانند مکمل های زنجبیل را به صورت کپسول استفاده کنند.

اقدامات احتیاطی و عوارض جانبی

بر اساس یک بررسی در سال 2017، عوارض جانبی زنجبیل با دوزهای 500-1000 میلی گرم  در روز نادر است. به نظر می رسد عارضه اصلی ناراحتی دستگاه گوارش باشد. دوز روزانه زنجبیل نباید برای افراد باردار بیش از 1 گرم و برای عموم 4 گرم باشد. مصرف زنجبیل به عنوان پودر ممکن است باعث دل درد در برخی افراد شود. در این موارد، افراد ممکن است ترجیح دهند قرص های زنجبیل کپسول دار استفاده کنند.

زنجبیل همچنین ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد، بنابراین افراد باید 1-2 هفته قبل از انجام اقدامات جراحی برنامه ریزی شده، مصرف زنجبیل را متوقف کنند. افرادی که از داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین یا آسپرین استفاده می کنند، باید قبل از مصرف زنجبیل با پزشک خود صحبت کنند.

شواهد محدودی مبنی بر تداخل زنجبیل با برخی از داروها با افزایش تولید اسید معده. افرادی که از داروهای ضد اسید، آنتاگونیست h2 و مهار کننده های پمپ پروتون استفاده می کنند، باید قبل از مصرف زنجبیل با پزشک خود مشورت کنند.

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100