Ooma
طریقه مصرف بذر کتان برای لاغری شکم

از بین تمام روشهای قابل اعتماد برای لاغری شکم، مصرف بذر کتان یکی از موثرترین روش ها است که باعث از دست دادن چند کیلو وزن اضافی می شود. بذر کتان غنی شده با فیبر، اسیدهای چرب امگا 3 و آنتی اکسیدان ها است و باعث افزایش راندمان بدن برای لاغری شکم می شود. این دانه های قهوه ای ریز از گیاه کتان به دست می آیند که فیبر آن برای تولید پارچه کتان استفاده می شود.

فواید مصرف بذر کتان

- بذر کتان بدون کلسترول است و از این رو برای قلب مفید میباشد.

- بذر کتان منبع خوبی از فیبر می باشد و به هضم و جلوگیری از یبوست کمک میکند.

- بذر کتان حاوی مواد مغذی همچون پروتئین ، منیزیم ، کلسیم ، فسفر ، امگا 3 و لیگنین است.

- مصرف منظم بذر کتان برای پوست شما مفید است.

- بذرهای کتان از سرطان جلوگیری می کنند و باعث تسهیل لاغری شکم می شوند.

- لیگنان موجود در بذر کتان به مقابله با مقادیر زیاد استروژن کمک می کند. همچنین به حفظ تعادل هورمونی کمک می کنند.

- بذرهای کتان باعث تقویت موهای سالم می شوند.

- آنها همچنین منجر به کاهش فشار خون بالا می شوند.

- آنها دارای مقدار کمی LDL  (لیپو پروتئین) یا کلسترول بد می باشند.

چگونه بذر کتان به لاغری شکم کمک می کند؟

 

طریقه مصرف بذر کتان در لاغری شکم

فیبر غذایی

دانه های کتان منبع بسیار خوبی از فیبر غذایی هستند. فیبر غذایی به دو دسته محلول و نامحلول طبقه بندی می شود. فیبر محلول ماده ای مانند ژل ایجاد می کند که هنگام مواجهه با آب و هضم، جذب غذا را در روده بزرگ کاهش می دهد و به نوبه خود، باعث می شود تا مدت طولانی تری احساس سیری داشته باشید. فیبر نامحلول به تقویت باکتری های مفید رود کمک می کند و به سلامتی دستگاه گوارش منجر می شود و سرعت سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد.

اسیدهای چرب ضروری

دلیل اینکه این مواد را اسیدهای چرب ضروری می گویند این است که فقط از منابع غذایی سالم تهیه می شوند. بذر کتان حاوی دو نوع اسید چرب ضروری، امگا 3 و امگا 6 می باشد. این اسیدهای چرب ضروری از بذر کتان گرفته می شود و به فسفولیپیدها تبدیل می شوند. فسفولیپیدها جزئی جدایی ناپذیر از ساختار غشای سلولی هستند. هنگامی که آنها را مصرف می کنیم، اسیدهای چرب امگا 3 و امگا -6 به پروستاگلاندین تبدیل می شوند که سوخت و ساز بدن را متعادل می کند. پروستاگلاندین های حاصل از اسیدهای چرب امگا 3 به کاهش التهاب کمک می کنند. التهاب باعث افزایش وزن می شود زیرا می تواند استرس اکسیداتیو را افزایش دهد.

پروتئین ها

بذر کتان سرشار از پروتئین میباشد. بنابراین، هنگامی که یک قاشق چایخوری بذر کتان مصرف می کنید، پروتئین و فیبر موجود در آن باعث کاهش اشتها می شود. این حالت از پرخوری جلوگیری می کند، در نتیجه منجر به لاغری شکم می شود.

کم کربوهیدرات

بذر کتان دارای مقدار کمی نشاسته و قند است، بنابراین کالری زیادی ندارد. مصرف این بذرها به طور مرتب برای سلامتی مفید است و به لاغری شکم کمک می کند.

آنتی اکسیدان ها

آنتی اکسیدان ها ، که به آنها لیگنان نیز گفته می شود، در بذر کتان به مقدار زیاد وجود دارند. اگرچه آنتی اکسیدان ها به طور مستقیم باعث کاهش وزن نمی شوند، اما باعث تقویت سوزاندن چربی می شوند. همچنین لیگنان ها به پشتیبانی تغذیه ای می پردازد و از بدن در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کند.

عده کمی از ما می دانیم که بذر کتان آسیاب شده در کاهش وزن موثرتر می باشد. زیرا هضم بذر کتان و جذب مواد مغذی آن برای بدن دشوار است. از طرف دیگر بذر کتان آسیاب شده راحت تر جذب می شود و احتمال جذب اسیدهای چرب ضروری، پروتئین ها و فیبرهای رژیمی در آنها بیشتر می باشد. 

چه مقدار بذر کتان برای لاغری شکم مورد نیاز است؟

بذر کتان غنی از مواد مغذی است بنابراین یک قاشق غذاخوری کافی است. طبق نظر کارشناسان سلامتی، مصرف یک قاشق غذاخوری بذر کتان در روز به لاغری شکم کمک می کند. همچنین باعث بهبود سلامت عمومی می شود.

چطور می توان بذر کتان را مصرف کرد؟

  1. همچنین می تواند بذر کتان را به غلاتی مانند جو دوسر بیفزایید.
  2. همچنین می توانید 1 قاشق غذاخوری بذر کتان را به شربت خود اضافه کنید.
  3.  می توانید از روغن بذر کتان برای سالاد استفاده کنید.
  4. می توانید در سالاد تن ، مرغ یا تخم مرغ از بذر کتان استفاده کنید.
  5. می توانید یک قاشق غذاخوری بذر کتان به سوپ بیفزایید.
  6. می توانید بذر کتان را به خورش اضافه کنید.
  7. بذر کتان را به خمیر مافین ، نان ، کلوچه و کیک اضافه کنید.

TNN. Here’s how flaxseeds help in reducing weight. Created: Aug 18, 2017, 11:21 IST

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 96% 96


  • profileشادان شفیعی1398/08/09

    من شنیدم که مصرف تخم کتان ضرر داره بخاطر همین استفاده نکردم آیا درسته?