Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
علت تشکیل نشدن  ساک حاملگی چیست؟

ساک حاملگی یکی از اولین نشانه های بارداری است که می تواند در سونوگرافی واژینال و شکمی دیده شود. این ساک معمولا در سونوگرافی در هفته 5 حاملگی مشاهده می شود اما گاهی اوقات در سونوگرافی در هفته 3 حاملگی نیز قابل مشاهده است. قطر ساک حدود 2 تا 3 میلی متر است و لبه سفید و مرکزی روشن دارد.

درواقع زمانی که سطح هورمون بارداری به 1500 تا 2000 برسد، ساک حاملگی قابل مشاهده می شود. داشتن ساک حاملگی اطلاعات زیادی در مورد سلامتی بارداری شما نمی دهد و مشخص نمی کند که نطفه وجود دارد یا خیر؟ ساک حاملگی اساسا محفظه ای است که جنین را احاطه کرده و حاوی مایع آمنیوتیک است. گام بعدی در سونوگرافی معمولا مشاهده کیسه زرده در داخل ساک حاملگی است.

کیسه زرده به عنوان تغذیه ای برای جنین در حال رشد می باشد و معمولا در هفته 5.5 تا 6 حاملگی در سونوگرافی واژینال دیده می شود. گاهی اوقات سلک حاملگی مشاهده نمی شود و ما می خواهیم در این مقاله به بررسی علت این موضوع بپردازیم. با ما همراه باشید.

دلایل عدم وجود ساک حاملگی در سونوگرافی اولیه

اگر ساک حاملگی در سونوگرافی واژینال در هفته 5 حاملگی دیده نشود، ممکن است یکی از شرایط زیر رخ داده باشد:

در ادامه برای آشنایی بیشتر شما مادر اومایی عزیز این موارد را به صورت جداگانه بررسی می کنیم:

1- برای مشاهده ساک حاملگی خیلی زود است:

ساک حاملگی معمولا در سونوگرافی واژینال بین هفته سوم تا پنجم یا زمانیکه هورمون بارداری hCG به 1500 تا 2000 رسیده باشد، مشاهده می شود.  اگر بارداری از هفته پنجم گذشته باشد، یا سطح hCG بالاتر از 2000 باشد، عدم وجود ساک حاملگی به احتمال زیاد نشان دهنده یک مشکل است. در غیر این صورت اگر زودتر سونوگرافی انجام شده و به دلیل اشتباه در محاسبه زمان بارداری این اتفاق افتاده باشد باید مجددا سونوگرافی چند هفته بعد انجام شود. 

2- بارداری خارج از رحم است:

هنگامی که ساک حاملگی در رحم قابل مشاهده نبوده و زمان بارداری هم درست محاسبه شده باشد احتمال حاملگی خارج از رحم وجود دارد . حاملگی خارج از رحم می تواند برای مادر بسیار خطرناک باشد و موجب مرگ او شود. اما معمولا عدم وجود ساک حاملگی مربوط به تاریخ اشتباه بارداری است.  پزشک قادر به تشخیص حاملگی خارج از رحم است و در صورت تشخیص، بارداری را متوقف می کند تا مشکلی برای مادر پیش نیاید. اگر این حاملگی ها زود تشخیص داده شوند، اورژانسی نیستند و گزینه های درمان لزوما جراحی نیست.

3- سقط جنین رخ داده است:

اگر در ابتدای حاملگی خونریزی دارید یا علائم سقط جنین را تجربه کردید، عدم وجود ساک حاملگی به معنای سقط زودهنگام است. اگر سطح هورمون بارداری کاهش یابد و ساک حاملگی نیز مشاهده نشود، تشخیص قطعا سقط جنین است. 

 

3609-2

اگر ساک حاملگی تشکیل نشد چکار کنم؟

معمولا در صورت عدم مشاهده ساک حاملگی، تشخیص علت آن در بین یکی از موارد بالا برای پزشک دشوار است. بنابراین، احساس نگرانی و اضطراب کاملا طبیعی است. ممکن است به شما گفته شود بارداری شما در محلی نامشخص رخ داده است که به سادگی نشان می دهد سونوگرافی ساک حاملگی را نشان نداده است، و پزشک مطمئن نیست آیا حاملگی خارج از رحم رخ داده است یا دچار سقط جنین شده اید و یا بارداری طبیعی است و سونوگرافی زود انجام شده است؟

به همین دلیل به احتمال زیاد، از شما خواسته می شود دوباره چند هفته بعد سونوگرافی را انجام دهید و سطح هورمون hCG مجددا بررسی می شود. این تست های تکراری پاسخ را روشن می کند. صبر کردن دشوار است، اما لازم است تا پزشک به تشخیص دقیق برسد. اگر به دلیل تاریخ اشتباه باشد که خب در سونوگرافی بعدی ساک حاملگی مشاهده می شود و جای نگرانی نیست اما اگر در سونوی بعدی هم ساک حاملگی مشاهده نشد متاسفانه دلیل آن یا سقط و یا بارداری خارج رحمی است که پزشک آن را تشخیص می دهد.

سخن آخر

معمولا زمانی که این اتفاق می افتد و ساک حاملگی مشاهده نمی شود اگر پزشک شما فردی دلسوز باشد می داند چگونه آن را بیان کند تا دو هفته آتی را که باید در انتظار سونوی بعدی باشید در آرامش بیشتری قرار بگیرید. به هر حال یادتان باشد استرس در دوران بارداری به شدت بر روی شرایط شما تاثیرگذار است و اگر می خواهید نتایج بهتری را کسب کنید باید سعی کنید استرس کمتری داشته باشید. این دو هفته را بیشتر با کسانی که دوستشان دارید وقت بگذرانید و از همسرتان بخواهید که شما را بیشتر درک کند. فیلم های خنده دار ببینید و موزیک های شاد گوش دهید و ادامه بارداری و سلامت فرزند خود را به خدا بسپارید.

 Meredith Shur, MD. No Yolk Sac in Early Pregnancy. on April 20, 2020

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100