Ooma
آتلیه نوزاد و کودک
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
تفاوت درد واقعی و کاذب هنگام زایمان

شما مامان اومایی عزیز باید این موضوع را بدانید که در هفته های آخر بارداری ممکن است دائما دچار انقباضاتی شوید که آن ها را با انقباضات زایمان اشتباه می گیرید اما زمان زایمان هنوز نرسیده است؛ بنابراین بهتر است از قبل تفاوت انقباض واقعی و کاذب را بشناسید. این انقباضات به انقباضات براکستون هیکس معروف هستند که در این مقاله به طور کامل آن را برای شما توضیح می دهیم. با ما همراه باشید.

انقباضات و درد کاذب چیست؟

انقباضات براکستون هیکس Braxton Hicks یا کاذب کمی شبیه حالات بدن بعد از تمرینات هوازی است. در این حالت عضلات رحم شما در حال آماده شدن برای زایمان هستند و خم می شوند. به خاطر داشته باشید که گاهی این انقباضات آنقدر شدید هستند که آن را با انقباضات زایمان اشتباه می گیرید، اما آنقدرها کارآمد نیستند که بتوانند منجر به خروج کودک و زایمان شوند.

هورمون های بارداری شما در این زمان سخت کار می کنند و به بدن شما پیام می دهند تا روند زایمان (خیلی آهسته) آغاز شود. به همین دلیل این انقباضات در اوایل با شدت کم شروع شده و هر چه به زایمان نزدیک تر می شوید شدید تر می شوند تا نهایتا درد زایمان ایجاد شده و باید به بیمارستان بروید تا نی نی کوچولویتان را به دنیا بیاورید.

دردهای کاذب از چه زمانی شروع می شود و چگونه است؟

انقباضات براکستون هیکس می تواند هر زمان بعد از هفته 20 بارداری در سه ماهه دوم شروع شود؛ اما در ماه های بعدی یعنی در سه ماهه سوم بیشتر دیده می شود. این انقباضات تا هفته 32 افزایش می یابند تا زمان شروع زایمان واقعی فرا برسد.

انقباضات براکستون هیکس به عنوان یک فشار ناخوشایند اما بدون درد شروع می شوند که از بالای عضلات رحم شروع شده و به سمت پایین گسترش می یابد. آن ها باعث می شوند که شکم شما بسیار سخت و به طرز عجیبی دچار انقباض شود. هنگامی که به تاریخ سررسید تخمین زده شده خود برای زایمان نزدیک شوید، این انقباضات بیشتر و شدیدتر می شوند.

معمولا شدت این انقباضات در بارداری اول کمتر از بارداری های بعدی است و مادر کمتر متوجه آن ها می شود.

تفاوت این درد ها با انقباضات زایمان واقعی

 انقباضات کاذب نامنظم و محدود است. آن ها معمولاً حدود 15 تا 30 ثانیه طول می کشند (اما بعضی اوقات به دو دقیقه هم می رسند) و با تغییر موقعیت باید فروکش کنند.

انقباضات زایمان واقعی نسبتاً منظم بوده و در نزدیکی زایمان قوی تر، طولانی تر و در فواصل زمانی کوتاه تر اتفاق می افتند. این انقباضات معمولاً هر کدام حدود 30 تا 70 ثانیه طول می کشند و با تغییر موقعیت یا فعالیت آرام نمی شوند. هر یک از آن ها مانند گرفتگی قاعدگی بسیار قوی احساس می شوند.

علت انقباضات زایمان، نازک شدن و گشاد شدن دهانه رحم است، در حالی که انقباضات براکستون هیکس فقط یک واکنش طبیعی است. انقباضات واقعی ممکن است با سایر علائم شایع زایمان نیز از جمله ترشحات مایل به صورتی یا رگه ای خون که به عنوان نمایش خونین شناخته می شود همراه باشد. اگر همراه با انقباضات، کیسه آب جنین نیز پاره شود که ترشحات را بصورت ناگهانی افزایش می دهد به معنی رسیدن زمان زایمان است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

اگر انقباضات از نظر شدت و فرکانس در حال افزایش است و در یک ساعت بیش از چهار بار اتفاق افتاد، ممکن است نشانه زایمان واقعی یا زایمان زودرس باشد؛ بنابراین بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید، بخصوص اگر هنوز وارد هفته 39 بارداری نشده اید. اگر درد زیادی دارید یا هر نوع ترشحات غیرمعمول واژن را مشاهده کردید، فورا با پزشک خود در تماس باشید.

آنچه در مورد کاهش انقباضات کاذب می توانید انجام دهید!

- زیاد آب بخورید. کاهش آب در بدن می تواند انقباضات را افزایش دهد یا شدیدتر کند.

- موقعیت خود را هنگام انقباضات تغییر دهید؛ مثلا اگر نشسته اید بایستید یا کمی قدم بزنید.

- زایمان را تجسم کنید. از این انقباضات به عنوان فرصتی برای تمرین روش های تنفس و تجسم که در کلاس آموزش زایمان آموخته اید استفاده کنید. (شریک زندگی شما نیز می تواند در این تمرین ها به شما کمک کند!)

سخن آخر

معمولا انقباضات براکستون هیکس سریعا از بین می روند و شما متوجه می شوید که انقباضات زایمان نیستند اما گاهی اوقات نیز به دلیل شدید بودن ممکن است حتی به اشتباه شما را تا بیمارستان بکشاند اما مشخص شود که هنوز زمان زایمان نرسیده است و انقباضاتی که ایجاد شده اند مربوط به زایمان نبوده اند.

 James Greenberg, M.D. Braxton Hicks Contractions.on October 2, 2020

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100