Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
نکاتی که مادر باید درباره غلت زدن نوزاد بداند:

غلت زدن نوزاد در خواب: چرا این اتفاق می افتد

نوزاد در طول خواب غلت می زند چون توانایی این کار را دارد! با بزرگ شدن نوزاد و یاد گرفتن مهارت های جدید متوجه می شوید که نوزاد تفاوت بین زمان بیداری و زمان خواب را متوجه نمی شود. به عنوان مثال ، هنگامی که نوزاد ایستادن را یاد می گیرد، به جای خوابیدن در تخت، شروع به ایستادن می کند!

این مسئله در مورد غلت زدن نیز صادق است. هنگامی که نوزاد در تختخواب بیدار است، غلت زدن را تمرین می کند و به همین دلیل به سرعت نمی خوابد و در طول خواب نیز غلت می زند. احتمالاً متوجه خواهید شد که نوزاد هنگام خواب غلت می زند و این عمل او را از خواب بیدار می کند. در حقیقت، بسیاری از نوزادان از خوابیدن بر روی شکم لذت نمی برند.

چرخیدن نوزاد دو مرحله ای است:

 

چرخیدن و غلت زدن نوزاد

زمانی که فرزندتان بتواند کنترل سر را بهتر انجام دهد و یاد بگیرد به آرامی با کمک دیگران بنشیند، میتواند یاد بگیرد که بچرخد. وقتی گفته میشود چرخش، منظور چرخش کامل است. نوزادان در دو مرحله این چرخش کامل را می آموزند.

 1. شکم به پشت
 2.  پشت به شکم

در حالی که چرخش اولی ممکن است در اوایل 4 ماهگی اتفاق بیفتد، مرحله دوم کمی بعدتر انجام میشود. وقتی فرزند شما شروع به انجام هر دو نوع به صورت مداوم کند یک رول کامل انجام شده است.

کارهایی که باید در هنگام غلت زدن نوزاد روی شکم انجام دهید:

1- معمولاً بین 4-6 ماهگی نوزاد شروع به غلت زدن می کند. هنگامی که علائم شروع غلت زدن را مشاهده کردید از قنداق کردن نوزاد دست بردارید. اگر نوزاد را قنداق می کنید، به مرحله رشد او توجه کنید و دست ها را آزاد بگذارید.

2-  اگر از گهواره استفاده می کنید، به محض مشاهده اولین علائم غلت زدن نوزاد، او را به تختخواب منتقل کنید.

3-  هنگامی که نوزاد بیدار است به او اجازه بدهید تحت نظارت شما بازی کند و غلت بزند. زیرا این امر به قوی شدن عضلات گردن و قسمت فوقانی بدن او کمک می کند و باعث می شود نوزاد بتواند غلت بزند و به حالت اول خود باز گردد. 

4-  از کیسه خواب مناسب و بی خطر برای نوزاد استفاده کنید  

5-  اگر از پتو استفاده می کنید، مطمئن شوید پای نوزاد قسمت پایین تخت را لمس می کند، و پتو فقط به سینه نوزاد می رسد و دور نوزاد پیچ نمی خورد.

6-  اطمینان حاصل کنید که کودک روی یک تشک محکم و مناسب قرار دارد و تشک صاف و بدون ناهمواری و بلندی می باشد.

7- مطمئن شوید که صورت و سر نوزاد پوشیده نباشد.

با رشد و تکامل نوزاد، فعالیت او افزایش می یابد و یاد می گیرد روی تخت غلت بزند. در این زمان، در ابتدای زمان خواب، نوزاد را بر پشت بخوابانید و به او اجازه بدهید راحت ترین موقعیت را برای خود پیدا کند. در این مرحله لازم نیست شب بیدار شوید و نوزاد را به حالت خوابیده به پشت برگردانید. خطر مرگ ناگهانی نوزادان در نوزادان بالای شش ماه بسیار کم است.

از وسایلی که برای نگهداری نوزاد در وضعیت خاص در خواب طراحی شده است، استفاده نکنید. به یاد داشته باشید که خطرات را به روش های دیگر کاهش دهید:

 • کودک را از زمان تولد به پشت بخوابانید
 •  سر و صورت کودک را در هنگام خواب نپوشانید
 • کودک را قبل از تولد و بعد از تولد از دود سیگار دور نگه دارید
 • کودک را در محیط امن بخوابانید: تختخواب امن، تشک مناسب، بستر ایمن ، محیط امن.
 •  در شش تا 12 ماه اول، کودک را در تختخواب و یا گهواره خود در اتاق والدین بخوابانید

غلت زدن نوزاد شیرخوار

غلت زدن نوزاد شیرخوار

1. می توانید نوزاد را به پشت بخوابانید- اما وقتی شروع به غلت زدن کند، نگه داشتن او در وضعیت قبلی غیرممکن می شود.

2. اگر نوزاد غلت می زند نگران نشوید. هنگامی که نوزاد قدرت و تحرک کافی برای غلت زدن بر روی شکم داشته باشد، به بلوغ کافی رسیده است که متوجه مشکلات در خواب شود – یعنی خیلی بعید است که نوزاد در وضعیتی قرار بگیرد که نتواند نفس بکشد. بعد از شش ماهگی، مرحله پرخطر برای SIDS ( سندرم مرگ ناگهانی نوزاد )  گذشته است. SIDS بین دو تا چهار ماه به اوج می رسد.

3. به خواب خود ادامه دهید. در سال اول نوزاد را به پشت بخوابانید.

4. روشهای خواب ایمن را ادامه دهید. تمام پروتکل های خواب ایمن را رعایت کنید؛ ضربه گیر، تخت خواب نرم، بالش و اسباب بازی های نرم، پستانک برای خواب. اتاق را خنک نگه دارید و از دستگاه تهویه مطبوع استفاده کنید و از لباس بیش از حد در هنگام خواب برای نوزاد خودداری کنید.

چگونه به غلت زدن نوزاد کمک کنیم؟

او به طور طبیعی چرخیدن را یاد خواهد گرفت اما شما میتوانید به اوکمک کنید راحت تر این عمل را بیاموزد.

 • او را تشویق کنید از شکم به پشت و از پشت به شکم بچرخد.
 • اسباب بازیها را در دسترس کودک قرار دهید و او را تشویق کنید بچرخد و آن را به دست آورد.
 • همیشه تلاش فرزندتان را مورد تقدیر قرار دهید.
 • دقیق و هوشیار باشید. هرگز کودک را تنها نگذارید به خصوص زمانی که در حال یادگرفتن چرخش است.
 • زمانی که کودک چرخیدن را یاد گرفت او را روی سطح صاف بخوابانید، تخت ممکن است باعث آسیب رسیدن به نوزاد شود.

تاخیر در غلت زدن نوزاد

کودک شما ممکن است از چهار ماهگی هم بتواند خودش را از روی شکم به پشت برگرداند، اما برگشتن از روی پشت به شکم ممکن تا هشت یا ۹ ماهگی رخ ندهد، زیرا برای این کار به عضلات دست و گردن قوی‌تری نیاز دارد.

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 88% 88