Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
شربت و قرص سیپروهپتادین و عوارض دراز مدت آن

نام علمی دارو : سیپروهپتادین-Cyproheptadine

گروه دارویی: داروهای آنتی هیستامین


قرص سیپروهپتادین برای چیست؟

سیپروهپتادین آنتی هیستامینی است که برای از بین بردن علائم آلرژی مانند آبریزش چشم، آبریزش بینی، خارش چشم / بینی، عطسه، کهیر، و خارش استفاده می شود. این دارو با مسدود کردن یک ماده طبیعی خاص (هیستامین) که بدن شما در طول یک واکنش آلرژیک ایجاد می کند، اثر می کند. این دارو همچنین یکی دیگر از مواد طبیعی بدن (سروتونین) را مسدود می کند. این دارو نباید برای نوزادان تازه متولد شده یا نوزادان نارس استفاده شود [1].

شربت سیپروهپتادین راسیپ

یکی از داروهایی که امروزه به عنوان داروی افزایش اشتها در رفع مشکلات لاغری تجویز می‌شود شربت سیپروهپتادین یا همان راسیپ است است که در اصل یک نوع آنتی هیستامین است. مصرف این شربت برای افزایش وزن به شدت در حال زیاد شدن است که متاسفانه شاهد مصرف خودسرانه شربت راسیپ برای کودکان هستیم. باید دانست که شربت راسیب تاثیر موقتی دارد و با قطع مصرف این دارو وزن افزایش یافته بر می گردد [2].

شربت سیپروهپتادین برای بزرگسالان

دوز کل روزانه برای بزرگسالان نباید از 0.5 میلی گرم بر کیلوگرم در روز تجاوز کند. محدوده درمان 4 تا 20 میلی گرم در روز است و اکثر بیماران به 12 تا 16 میلیگرم در روز نیاز دارند. بیماری که اغلب دچار این مشکل می شود ممکن است برای تسکین به 32 میلی گرم در روز قرص نیاز داشته باشند. توصیه می شود دوز با 4 میلی گرم (1 قرص)، سه بار در روز، آغاز شود و با توجه به اندازه و پاسخ بیمار به قرص تنظیم شود.

نحوه مصرف سیپروهپتادین  

این دارو را با یا بدون غذا طبق دستور پزشک خود، معمولا 2 تا 3 بار در روز، مصرف کنید. اگر فرم مایع این دارو را مصرف می کنید، دوز دارو را با استفاده از دستگاه اندازه گیری خاص / قاشق مخصوص اندازه گیری کنید. از قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا ممکن است دوز دارو به درستی اندازه گیری نشود.

دوز دارو بر اساس سن، وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان تعیین می شود. در کودکان، دوز دارو بر اساس وزن و اندازه بدن تعیین می شود. دوز دارو را بدون مشورت با پزشک افزایش ندهید و این دارو را بیشتر از مقدار تجویز شده مصرف نکنید. اگر وضعیت شما بهبود نیافت و یا بدتر شد، به پزشک خود بگویید.

مقدار مصرف سیپروهپتادین  

دوز دارو باید براساس نیاز و پاسخ بیمار مورد ارزیابی قرار گیرد. هر قرص حاوی 4 میلی گرم هیدروکلراید سیپروهپتادین است.

سن 2 تا 6 سال

دوز کل روزانه برای بیماران کودک بر اساس وزن بدن و یا سطح بدن با استفاده از 0.25 میلی گرم / کیلوگرم در روز و یا 8 میلی گرم در هر متر مربع از سطح بدن (8 میلی گرم/ مترمربع) محاسبه می شود. دوز معمول 2 میلیگرم (نصف قرص)، دو یا سه بار در روز، می باشد که با توجه به اندازه و پاسخ بیمار به قرص تعیین می شود. این دارو نباید بیش از 12 میلی گرم در روز باشد.

سن 7 تا 14 سال

دوز معمول 4 میلی گرم (1 قرص)، دو یا سه بار در روز، می باشد که با توجه به اندازه و پاسخ بیمار به قرص تعیین می شود. دوز این دارو نباید از 16 میلی گرم در روز تجاوز کند [3].

عوارض سیپروهپتادین در دراز مدت

عوارض دراز مدت سیپروهپتادین

ممکن است خواب آلودگی، سرگیجه، تاری دید، یبوست یا خشکی دهان / بینی / گلو رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات همچنان ادامه داشت یا بدتر شد، به سرعت به پزشک یا داروساز خود بگویید. برای کاهش خشکی دهان، آب نبات سخت (بدون قند)، آدامس (بدون قند) و آب بخورید یا از بزاق مصنوعی استفاده کنید.

به یاد داشته باشید پزشک شما با در نظر گرفتن این مطلب که مزایای این دارو از عوارض جانبی آن برای شما بیشتر است، این دارو را تجویز کرده است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند. اگر عوارض جانبی جدی دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. عوارض جانبی عبارتند از:

 • تغییرات ذهنی / خلقی (مانند بیحسی، سردرگمی، توهم)
 • لرز
 • مشکل در ادرار
 • ضربان قلب سریع / نامنظم

در صورت وجود عوارض جانبی بسیار جدی به پزشک مراجعه کنید. عوارض جانبی بسیار جدی عبارتند از: تشنج

واکنش آلرژیک به این دارو بسیار نادر است. اما اگر متوجه علائم واکنش حساسیتی شدید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. علائم واکنش حساسیتی عبارتند از:

 • بثورات
 • خارش / تورم (به ویژه صورت / زبان / گلو)
 • سرگیجه شدید
 • مشکل تنفس

فهرست بالا لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر اثرات دیگری را که در بالا ذکر نشده است متوجه شدید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید [4].

عوارض قطع قرص سیپروهپتادین

در کودکان زیر ۲ سال نباید مصرف شود. احتمال اختلال تنفسی و سیستم اسکلتی. هشدار : اگر این دارو را برای اشتها مصرف میکنید به هیچوجه به یکباره قطع نکنید و به صورت هرمی کم و سپس قطع کنید .

سیپروهپتادین و دیابت

در بيماري قلبي عروقي ، زيادي فشار خون يا پركاري تيروئيد ( خطر بروز طپش سريع قلب و تاكيكاردي وجود دارد )، بيماري كليوي، ديابت، آسم نايژه‌اي، احتباس ادرار، زخم‌هاي گوارشي تنگي دهنده در مورد مصرف سیپروهپتادین محتاط بود[5] .

سیپروهپتادین و نازایی

مصرف سیپروهپتادین باعث نازایی نمیشود، نگران نباشید.

چاقی با سیپروهپتادین

یکی از عوارض جانبی مصرف سیپروهپتادین افزایش وزن و چاقی می باشد . این روزها استفاده از این دارو برای چاقی بسیار افزایش یافته است در صورتی که مصرف سیپروهپتادین برای چاقی به هیچ عنوان توصیه نمی شود. افزایش وزن ناشی از مصرف این دارو ، بیشتر جمع شدن آب زیر پوست می باشد و به دلیل احتباس آب بدن و کاهش ادرار اتفاق می افتد . علاوه بر این که مصرف این دارو برای چاقی و افزایش وزن می تواند عوارض جانبی در پی داشته باشد ، چاقی ناشی از مصرف سیپروهپتادین ، با قطع مصرف این دارو از بین می رود و شما به وزن سابق خود بر خواهید گشت .

موارد احتیاط و هشدار

قرص سیپروهپتادین

قبل از مصرف سیپروهپتادین، اگر به این دارو یا مواد دیگر حساسیت دارید، به پزشک یا داروساز خود بگویید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد که باعث ایجاد واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر می شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید. قبل از استفاده از این دارو، به پزشک یا داروساز خود در خصوص سابقه پزشکی خود بگویید، به ویژه:

 • مشکلات تنفسی (مانند آسم، آمفیزم)
 • فشار خون بالا (چشم گلوکوم)
 • بیماری قلبی
 • فشار خون بالا
 • بیماری کلیوی
 • تشنج
 • مشکلات معده / مشکلات روده (مانند زخم، انسداد)
 • تیروئید بیش از حد (پرکاری تیروئید)
 • مشکل ادرار کردن (به عنوان مثال، به علت پروستات بزرگ شده)

ممکن است این دارو باعث سرگیجه یا خواب آلودگی یا تاری دید شود. الکل یا ماری جوانا می تواند موجب سرگیجه یا خواب آلودگی شما شود. پس از مصرف این دارو رانندگی نکنید، از ماشین آلات استفاده نکنید یا هر کاری که نیاز به هشیاری یا بینایی دقیق دارد انجام ندهید. از نوشیدنی های الکلی اجتناب کنید. اگر از ماریجوانا استفاده می کنید، با دکتر خود صحبت کنید. قبل از انجام عمل جراحی، به پزشک یا دندانپزشک خود در خصوص تمام محصولاتی که استفاده می کنید بگویید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی).

محصولات مایع ممکن است حاوی الکل و یا قند باشد. در صورت داشتن دیابت، بیماری کبد یا هر بیماری دیگری که نیاز به محدود کردن / اجتناب از این مواد در رژیم غذایی است، احتیاط کنید. در مورد استفاده از این محصول به صورت ایمن با دکتر یا داروساز خود صحبت کنید.

ممکن است کودکان به عوارض جانبی این دارو حساس باشند. این دارو اغلب به جای خواب آلودگی باعث ایجاد هیجان در کودکان می شود. ممکن است سالمندان حساسیت بیشتری به عوارض جانبی این دارو داشته باشند، به خصوص خواب آلودگی، سرگیجه، یبوست، سردرگمی، یا مشکل ادرار. خواب آلودگی، سرگیجه و سردرگمی خطر افتادن را افزایش می دهد.

مصرف سیپروهپتادین در بارداری

 رده ب . مطالعات تکاملی در خرگوش، موش و موش صحرایی در دوزهای خوراکی یا زیر پوستی انجام شده است که حداکثر دوز 32 برابر حداکثر دوز خوراکی توصیه شده برای انسان می باشد و هیچ نشانه ای از نارسایی باروری یا آسیب به جنین به علت مصرف سیپروهپتادین وجود نداشته است.

بررسی موش های صحرایی نشان داده است که سیپروهپتادین همراه با تزریق داخل صفاقی به وسیله دوزهای چهار برابر حداکثر دوز خوراکی انسانی، فتوتوکسیک می باشد. اما دو مطالعه بر روی زنان باردار افزایش خطر ابتلا به اختلالات را در اثر مصرف سیپروهپتادین در طول سه ماهه اول، دوم و سوم بارداری نشان نداده است. هیچ اثر تراتوژنیک در هیچ یک از نوزادان تازه متولد شده مشاهده نشد. با این وجود، به این دلیل که مطالعات انسانی نمیتواند احتمال آسیب را برطرف کند، سیپروهپتادین در دوران بارداری فقط باید در صورت نیاز مصرف شود [6].

مصرف سیپروهپتادین در شیردهی

این دارو وارد شیر مادر می شود. از آنجا که بسیاری از داروها وارد شیر مادر می شود و به دلیل احتمال ابتلا به عوارض جانبی جدی ناشی از مصرف سیپروهپتادین در نوزادان شیرده، باید تصمیم بگیرید شیردهی را متوقف کنید یا مصرف دارو را قطع کنید. این تصمیم با توجه به اهمیت دارو برای مادر اتخاذ می شود [7].

تداخلات دارویی

لنگرمهار کننده های مونو آمین اکسیداز اثر آنتی کولینرژیک آنتی هیستامین ها را طولانی تر و تشدید می کند. آنتی هیستامین ها ممکن است دارای اثرات جانبی با الکل و قرص های افسردگی های دیگر CNS، مثلا خواب آور، آرام بخش، عوامل ضد اضطراب داشته باشند.

قرص سیپروهپتادین و دگزامتازون

متاسفانه مصرف داروهای حاوی سیپروهپتادین و دگزامتازون به منظور افزایش وزن و اشتها بسیار خطرناک بوده و عوارض جانبی زیادی  داره مثل پوکی استخوان، دیابت، فشار خون، آب مروارید، کبد چرب و... مخصوصا دگزامتازون و به هیچ عنوان برای افزایش وزن توصیه نمیشه را دارد [8].

1- Homnick DN, Homnick BD, Reeves AJ, Marks JH, Pimentel RS, Bonnema SK. Cyproheptadine is an effective appetite stimulant in cystic fibrosis. Pediatr Pulmonol. 2004 Aug;38(2):129-34.

2-Khadijehsadat Najib. Beneficial Effect of Cyproheptadine on Body Mass Index in Undernourished Children: A Randomized Controlled Trial. Iran J Pediatr. 2014 Dec; 24(6): 753–758.

3- Hirohisa Okuma, Kazuyuki Iijima. Preventive effect of cyproheptadine hydrochloride in refractory patients with frequent migraine. Springerplus. 2013; 2: 573.

4-von Mühlendahl KE, Krienke EG. Toxicity of cyproheptadine. Side effects and accidental overdosage. Monatsschr Kinderheilkd. 1978 Mar;126(3):123-6.

5- Terrance McGovern. When Too Much Is Enough: Pediatric Cyproheptadine Overdose with Confirmatory Level. Clin Pract Cases Emerg Med. 2017 Aug; 1(3): 205–207.

6- Sadovsky E, Pfeifer Y, Polishuk WA, Sulman FG. The use of antiserotonin-cyproheptadine HCL in pregnancy: an experimental and clinical study. Adv Exp Med Biol. 1972;27:399-405.

7- Bowes WA Jr. The effect of medications on the lactating mother and her infant. Clin Obstet Gynecol. 1980 Dec;23(4):1073-80.

8- GRAYSON LD, SHAIR HM. USE OF CYPROHEPTADINE AND CYPROHEPTADINE-DEXAMETHASONE COMBINATION IN DERMATOLOGIC DISORDERS. Clin Med (Northfield). 1964 Apr;71:713-6.

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 91% 91