Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
5 نشانه قرار گرفتن سر جنین در لگن

اما قرار گرفتن سر جنین در لگن دقیقا چه معنی میدهد؟ 

قرار گرفتن سر جنین در لگن یکی از اولین نشانه های آمادگی بدن برای شروع درد زایمان است. هنگامی که مردم درباره پایین افتادن جنین صحبت می کنند، به اصطلاح سبک شدن اشاره دارند. سبک شدن یکی از نشانه های مهم نزدیک شدن درد زایمان است.

این اتفاق زمانی می افتد که سر جنین به طور معناداری به طرف پایین لگن حرکت میکند و بین استخوان های شرمگاهی قرار می گیرد. این اتفاق باعث می شود پایین افتادن جنین شروع شود. سبک شدن چند هفته قبل از شروع درد زایمان آغاز می شود. اما در برخی از خانم ها، این اتفاق چند ساعت قبل از شروع درد زایمان، اتفاق می افتد.

هر بارداری متفاوت است. در برخی از خانم ها هنگامی که جنین پایین می افتد درد زایمان شروع نمی شود اما در برخی دیگر شروع می شود. و بعضی از خانم به هیچ عنوان متوجه پایین افتادن جنین نمی شوند.

اما پاسخ خانم دکتر زهرا سیفی، متخصص زنان، زایمان و نازایی در مورد حرکت جنین یه سمت لگن : " نشانه های قرارگرفتن سر جنین در لگن معمولا در معاینه داخلی توسط متخصص زنان مشخص میشود اما خانم باردار هم می‌تواند با لمس پایین شکم متوجه سفتی سر جنین شود".

پیشرفت به سمت درد زایمان

11 ایستگاه (5- تا 5) وجود دارد که برای توصیف چگونگی قرار گرفتن سر جنین در داخل لگن استفاده می شود. بالاترین ایستگاه 5- است، زمانی که سر جنین هنوز بالای ناحیه شکم شناور است. پایین ترین درجه 5 است، وقتی که سر جنین به وضوح از دنیای بیرونی قابل مشاهده است. نقطه صفر نیز در وسط مقیاس عمودی است. این ایستگاه زمانی است که جنین در وسط لگن قرار گرفته است.

به طور كلی با پیشرفت درد زایمان جنین به طرف پایین حرکت می کند. اگر قبلا زایمان کرده باشید، جنین زودتر در پایین ترین ایستگاه قرار می گیرد. به عنوان مثال، در زمان دختر دوم هنگامی که احساس کردم با یک توپ بولینگ بین پاهایم راه می روم، پزشک به من گفت جنین به نقطه 1+ رسیده است. به همین دلیل خیلی اذیت بودم. اما در معاینه بعدی، جنین به نقطه 1- رسیده بود.

نشانه های قرار گرفتن سر جنین در لگن

متأسفانه، واقعا راه خوبی برای پیش بینی زمان قرار گرفتن سر جنین در لگن وجود ندارد. این به این دلیل است که این زمان برای هر زن متفاوت است. گاهی اوقات جنین تا زمان شروع درد زایمان به پایین نمی افتد. به طور کلی، زنان در اولین بارداری خود متوجه می شوند جنین حدود دو هفته قبل از زایمان به سمت پایین می افتد. برای خانم هایی که قبلا زایمان داشته اند پیش بینی زمان پایین افتادن جنین غیر ممکن است.

اما به طور کلی، اگر جنین قبل از شروع درد زایمان پایین بیفتد، مطمئنا متوجه می شوید. در اینجا پنج نشانه پایین افتادن جنین ذکر شده است.

1- می توانید راحت تر نفس بکشید.

هنگامی که جنین پایین می افتد، به صورت فیزیکی به داخل لگن می افتد. این به این معنی است که فشار کمتری بر دیافراگم شما وارد می شود بنابراین متوجه می شوید که می توانید راحت تر نفس بکشید.

2- شما ممکن است فشار بیشتری را احساس کنید.

هنگامی که جنین شما پایین می افتد، فشار زیادی بر لگن وارد می شود. در این زمان به صورت سنگین و کج راه می روید. این احتمالا همان احساسی است که حس می کنید هنگام راه رفتن یک توپ بولینگ بین پاهای شما قرار دارد.

3. افزایش ترشحات

هنگامی که جنین پایین می افتد، سرش به صورت فیزیکی فشار بیشتری روی دهانه رحم وارد می کند. این اتفاق باعث می شود دهانه رحم شما نازک تر شود و درد زایمان شروع شود. در اثر از بین رفتن مخاطی که دهانه رحم را پوشانده است، دهانه رحم نازک می شود.

در این صورت در هفته های آخر بارداری ترشحات افزایش می یابد.

4.تکرر ادرار

پایین افتادن سر جنین بر روی مثانه فشار وارد می کند. این مسئله باعث می شود هر 10 ثانیه ادرار داشته باشید.

5. درد لگن دارید.

یک علامت قرار گرفتن سر جنین در لگن، درد در ناحیه لگن است. این مسئله نتیجه فشار سر جنین بر روی رباط های لگن است. این درد ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که به شکل خاصی حرکت می کنید. یا ممکن است بدون هیچ دلیلی درد داشته باشید. معمولا این درد به خاطر حرکت جنین و تغییر حالت خود در موقعیت جدید می باشد.

به یاد داشته باشید درد در لگن ممکن است نشانه ای از پایین افتادن جنین باشد. اما اگر به صورت منظم و مداوم درد دارید، باید با پزشک خود مشورت کنید. همچنین اگر علائم دیگری مثل تب، خونریزی یا از دست دادن مایع دارید باید به پزشک مراجعه کنید.

خلاصه

پیش بینی زمان تولد نوزاد دشوار است زیرا بارداری در هر خانمی متفاوت است. در مورد آنچه باید در سه ماهه سوم انتظار داشته باشید، با پزشک خود صحبت کنید.

 دکتر زهرا سیفی
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، دکتر زهرا سیفی جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی ، دکتری پزشکی عمومی از دانشگاه شهید بهشتی، دکتری تخصص جراحی زنان و زایمان از داشگاه شهید بهشتی و شاغل در بیمارستان ها و کلینیک های دولتی و خصوصی میباشند.  ایشان در زمینه های جراحی های زیبایی و کف لگن، انجام زایمان طبیعی و سزارین، انجام انواع غربالگری های زنان، مراقبت های دوران یائسگی و مراقبت های دوران بارداری، درمان ناباروری و تعیین جنسیت قبل از بارداری از مهارت ویژه ای برخوردار هستند، برای آشنایی بیشتر، میتوانید وی را در اینستاگرام دنبال نمایید.

امتیاز مطلب: 91% 91