Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
عوامل موثر در لانه گزینی موفق کدامند؟

آیا در طول دو هفته انتظار می توانید برای پیشگیری از لانه گزینی کاری انجام دهید؟ در بیشتر موارد خیر. نطفه ها مواد ارتجاعی هستند و نمی توانید برای جلوگیری از لانه گزینی نطفه های خوب کاری انجام دهید. اگر به دنبال دلیل باردار نشدن هستید، احتمالا به خاطر نوشیدن مشروب و ورزشی سختی که انجام داده اید، نیست.

اما پاسخ خانم دکتر فاطمه ارشادی، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، در مورد عوامل موثر در لانه گزینی موفق: " وجود نطفه سالم وبدون نقص، سالم بودن ساختمان رحم و نداشتن دیواره های داخل رحمی، نداشتن برخی فیبروم هایی که منجر به تغییر شکل و کوچک کردن فضای رحم می شوند . فقدان اختلالات هورمونی که باعث ضعیف شدن دیواره رحم ودر نتیجه اختلال در جایگرینی نطفه می شود. وجود یک سری از بیماریهای عفونی ،بیماریهای خود ایمنی و اختلالات ژنتیکی نیز می توانند  از لانه گزینی مناسب جلوگیری کند ودر نتیجه ایجاد سقط جنین بشوند.

در این مقاله به بررسی رایج ترین مواردی که باعث نگرانی خانم ها در ابتدای حاملگی می شود می پردازیم و نشان می دهیم که آیا علت واقعی برای نگرانی وجود دارد یا خیر.

آیا داروی ضد التهاب می تواند از لانه گزینی جلوگیری کند؟

ضد التهاب یکی از مواردی است که باید پس از تخمک گذاری از مصرف آن اجتناب شود. آنها برای لانه گزینی مناسب نیستند، زیرا می توانند بر توانایی رحم برای گسترش جلوآمدگی پوشش رحم برای به دام انداختن جنین تاثیر بگذارند. یک مطالعه 80٪ افزایش خطر بروز سقط جنین را پس از مصرف ضدالتهاب در حین بارداری نشان داد.

داروهای ضد التهابی نیز برای نطفه های جوان بعد از لانه گزینی مناسب نیستند. اگر نیاز به درمان درد بعد از تخمک گذاری دارید، به جای استفاده از داروهای ضد التهابی مانند Advil، از داروی مسکن مبتنی بر استامینوفن مانند تیلنول استفاده کنید.

آیا می توانیم از لانه گزینی جلوگیری کنیم؟

پاسخ : در اکثر موارد، ورزش نمی تواند مانع از لانه گزینی شود. بعضی از زنان نگران هستند که ورزش در طول دو هفته انتظار ممکن است تخمک را به نحوی خفه کند. البته ادامه ورزشی که قبلا انجام می دادید خوب است. نطفه در این مرحله نصف اندازه گرد و غبار است. فعالیت های آن در مقیاس مولکولی رخ می دهد و تحت تاثیر ورزش شدید قرار نمی گیرند.

یک استثنا وجود دارد. اگر به طور معمول خیلی ورزش می کنید، به اندازه کافی استراحت نمی کنید و برای فعالیت های خود به اندازه کافی غذا نمی خورید، ورزش ممکن است بر سلامت قاعدگی تاثیر منفی داشته باشد. اولین علامت که نشانه مشکل است، کوتاه شدن دوره فاز لوتئال است. اگر ورزش شدید انجام می دهید و متوجه می شوید که فاز لوتئال شما کوتاهتر از 10 روز شده است، در طول دو هفته انتظار ورزش خود را قطع کنید. فاز لوتئال شما باید حداقل 10 روز طول بکشد تا زمان کافی برای رخداد لانه گزینی داشته باشید.

آیا کافئین از لانه گزینی جلوگیری می کند؟

پاسخ : یک فنجان قهوه خوب است. مطالعات متعدد نشان داده است که خطر بروز سقط جنین با مصرف کافئین افزایش می یابد. خانم هایی که بیش از 200 میلیگرم کافئین مصرف می کنند (یک فنجان قهوه) نرخ سقط جنین دوبرابری (25.5 درصد) نسبت به خانم هایی که کافئین مصرف نمی کنند (12.5 درصد) دارند. مطالعه دیگر نشان داد خانم هایی که بیش از 200 میلی گرم کافئین در روز مصرف می کنند، نصف خانم هایی که کمتر کافئین مصرف می کنند احتمال بارداری در هر چرخه دارند.

به طور کامل روشن نیست که چرا مقدار کافئین زیاد تاثیر منفی بر باروری دارد، اما مطالعات اولیه بر روی موش و میمون نشان می دهد که کافئین از بلوغ تخمک جلوگیری میکند. یک تخمک نابالغ ممکن است بارور نشود و بنابراین نمی تواند باعث بارداری شود.

آیا ادرار مانع از لانه گزینی می شود؟

پاسخ : خیر . پروژسترون در طول فاز لوتئال افزایش می یابد و این می تواند منجر به تجمع پروژسترون در محل ادرار و مدفوع شود. 

خبر خوب: این اتفاق نمی افتد. اگر یبوست بتواند مانع از لانه گزینی شود، حاملگی های موفق اتفاق می افتاد، زیرا در طول دو هفته انتظار یبوست بسیار رایج است. قبل از بارداری، رحم به طور کامل بسته شده است، به طوری که دیواره های رحم به یکدیگر رسیده اند. بنابراین یک محیط بسیار امن و ایمن برای تخمک بارور جدید ایجاد می شود.

آیا رابطه جنسی می تواند مانع از لانه گزینی شود؟

پاسخ : خلاصه: مشخص نیست، اما احتمالا نه.انتظار دو هفته ای استرس زا است، و چه راهی برای از بین بردن استرس وجود دارد؟ هنگامی که ارگاسم انقباضات دراماتیک را به لگن شما می فرستد، زمان انجام آزمایش مهم می شود. اما یک ثانیه صبر کنید ... اما آیا این انقباضات می تواند چیز دیگری را نیز نشان دهد؟ نگران نباشید، شما اولین نفری نیستید که در مورد این مسئله نگران هستید. مطالعات زیادی در این زمینه انجام نشده است. یک مطالعه نشان داد که رابطه جنسی در هنگام لانه گزینی با کاهش احتمال بارداری تداخل دارد. اما تحقیقات دیگری نشان داد که رابطه جنسی در طی چرخه ای وی اف می تواند نرخ بارداری را بهبود بخشد؛ چرا که قرار گرفتن در معرض منی به رشد نطفه و لانه گزینی در حیوانات کمک می کند.

بسیاری از زنان پس از رابطه جنسی در طول دو هفته انتظار باردار می شوند، بنابراین، اگر به سختی باردار می شوید و می خواهید چیز دیگری را امتحان کنید، نیازی به تغییر عادت های فعلی ندارید. بعضی از زنان در هنگام لانه گزینی خونریزی می کنند و نگرانی دارند که رابطه جنسی ممکن است به نحوی باعث خونریزی شود، اما شواهدی وجود ندارد.

آیا سقوط یا جراحت از لانه گزینی جلوگیری می کند؟

پاسخ : احتمالا نه. باید از دوچرخه سواری و پایین رفتن از پله ها در طول دو هفته انتظار اجتناب کنید. آیا لرزش می تواند باعث خروج تخمک از پوشش رحم شود؟ اگر آسیب شدید نباشد، شرایط شما خوب است. به یاد داشته باشید رحم در این مرحله فضای تنگی است و خروج تخمک از آن بسیار دشوار است.

آیا حمام داغ، سونا یا دوش گرم از لانه گزینی جلوگیری می کند؟

پاسخ : خوب است که برای مدت کوتاهی در یک محیط گرم متوسط قرار گیرید. مطالعاتی در مورد تاثیرات این موارد بر نرخ بارداری انجام نشده است، اما اگر می خواهید امنیت داشته باشید، می توانید توصیه های مشابهی که زنان باردار دنبال می کنند را دنبال کنید: حفظ حرارت در حد متوسط (کمتر از 39/3 درجه سانتی گراد) ، سعی کنید در مجاورت ورودی آب گرم که آب گرم تازه وارد می شود ننشینید و هر 10 دقیقه از محیط خارج شوید. و حمام گرم قطعا خوب است!

دکتر فاطمه ارشادی
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، ایشان متخصص زنان و زایمان، فارغ التحصیل سال 1375 پزشکی عمومی از دانشگاه تهران و رشته تخصصی جراحی زنان ونازایی از دانشگاه هرمزگان در سال ۱۳۸۳ می باشد. خدمات قابل انجام در مطب وی درمانها وجراحی های مربوط به بیماریهای زنان، انجام سونو گرافی، مراقبتهای دوران بارداری و راهنماییها و مشاوره های لازم جهت ازمایشات غربالگری جنین و انجام زایمان های طبیعی و سزارین می باشد.

امتیاز مطلب: 91% 91