Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
تب در نوزادان چند درجه است؟

اول، شناختن تب نوزاد مسئله کلیدی است. متخصصین اطفال می گوید: 100.4 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد) یا بالاتر دمای طبیعی بدن نوزادان نیست و بنابراین تب می باشد.

چگونه می توانم بگویم نوزادم تب دارد؟

یکی از علائم هشداردهنده تب نوزاد، گرما است. "هنگامی که نوزاد شما تب دارد، مانند یک رادیاتور کوچک است." و از آنجایی که نوزاد نمیتواند به شما بگوید چه زمانی احساس خوبی دارد یا تب دارد، باید به رفتارهای او توجه کنید. وقتی نوزاد تب دارد، کمتر غذا می خورد و بیشتر یا کمتر می خوابد. او ممکن است بهانه گیرتر باشد یا به نظر خوب نباشد.

تمام این علائم تب را در نوزاد جدی بگیرید، زیرا در نوزاد 3 ماه یا کوچکتر، هر نشانه ای از درجه حرارت بالا می تواند یک پرچم قرمز باشد. بیماری بالقوه جدی ممکن است باعث تب نوزاد شود. به علائم زیر در نوزاد توجه کنید:

1-  کودک احساس گرم می کند

  • مک آلیستر می گوید: "اگر نوزاد شما داغتر از حد معمول باشد، نشانه بزرگ تب است."

2-  تغییر در رفتار

  • به رفتار نوزاد توجه کنید. آیا چیزی در خلق و خوی معمول او تغییر کرده است؟ آیا خیلی گریه می کند یا بهانه می گیرد؟ اگر چنین است، نشانه تب نوزاد است.

 3- تغییر تغذیه

  • اگر نوزاد شیشه شیر یا پستان را نمی گیرد، واکنش به یک سنسور در دمای بالای بدن او است.

 4- تغییر الگوی خواب

  • نوزاد ممکن است بيشتر يا كمتر از حد معمول بخوابد. هر دو نشانه تغییر دما هستند.

چگونه درجه دمای تب نوزاد را اندازه بگیریم؟

طبق نظر متخصصان، استاندارد طلایی برای تعیین دمای بدن نوزاد، استفاده از یک دماسنج رکتال است. به دنبال یک دماسنج دیجیتال رکتوم با پایه بزرگ و کوتاه و نوک انعطاف پذیر باشید. به گفته آکادمی آمریکایی نوزادان، "دمای طبیعی برای نوزاد کمتر از 38 درجه می باشد". 

علت تب نوزاد:

هر چیزی از عفونت ادراری، عفونت گوش یا یک عفونت عمومی می تواند باعث تب شود. هر گونه تبی در نوزاد نیاز به مراجعه به دکتر دارد. گاهی اوقات تب نوزاد به خاطر گرمای بیش از حد ایجاد شده است.  اگر نوزاد بیش از حد پوشیده شده باشد، احساس گرما و حتی تب می کند.

در نظر داشته باشید که واکسن ممکن است گاهی باعث ایجاد تب پایین در نوزادان شود (بخوانید: جدول کنترل تب نوزاد بعد از واکسن با استامینوفن).

  • اگر نوزاد کمتر از 3 ماه است و دماسنج رکتوم دمای بالای صد درجه سانتیگرد را نشان میدهد با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید.
  •  اگر کودک 4 ماه یا بیشتر باشد، تب از 38 تا 37.9 درجه پس از واکسن هیچ چیز هشداردهنده ای نیست.

تا زمانی که کودک در حالت طبیعی عمل می کند و به خوبی غذا می خورد، می توانید از داروهای تب برای نوزاد استفاده کنید. 

آیا نوزاد در اثر دندان در آوردن تب می کند؟

تب دندان نوزاد یک مشکل واقعی است، اما باید در نظر داشته باشید که درجه تب پایین خواهد بود. "هر تبی بیش از 38 درجه  نشان دهنده این است که نوزاد شما بیمار است." اگر علائم تب نوزاد همراه با علائم دندان درآوردن او باشد دلیل تب دندان درآوردن است (دندان در آوردن نوزاد و تب).

اگر نوزاد تب داشته باشد چه کاری باید انجام دهم؟

در ادامه راه هایی برای کاهش دمای بدن نوزاد ذکر شده است. داروهای خانگی را دست کم نگیرید زیرا ممکن است راه های موثری برای کاهش دمای بدن نوزاد باشد.

تب نوزاد

 1- به نوزاد تب بر کودک بدهید

اگر فرزند شما زیر 6 ماه است، بلافاصله قبل از دادن دارو تب برای نوزاد مانند تایلنول، با پزشک تماس بگیرید. به احتمال زیاد پزشک می خواهد نوزاد را بررسی کند تا دریابید چرا او بیمار است. برای مثال، اگر دلیل تب عفونت گوش باشد، کودک به آنتی بیوتیک نیاز دارد. پزشک متخصص اطفال همچنین می خواهد وزن دقیق نوزاد را بداند، بنابراین دوز مناسب دارو تیلنول را تجویز می کند. اگر کودک بیش از 6 ماه است، می توانید بدون مشاوره با پزشک، تب بر نوزاد به او بدهید.

2-  به کودک مایعات بدهید

هنگامی که کودک تب دارد، به او شیر مادر یا شیر خشک بدهید. آلتمن می گوید: "معمولا نوزادان به مایعات دیگری نیاز ندارند، اما با پزشک متخصص اطفال صحبت کنید تا ببینید آیا نوزاد نیاز به محلول الکترولیتی دارد یا خیر."

 3- از حمام اسفنجی استفاده کنید

این یکی از موثرترین داروهای خانگی برای تب کودک است. به جای دادن حمام کامل، از حمام اسفنجی، با یک دستمال مخصوص شستشو بر روی پیشانی، گردن و بازوهای کودک استفاده کنید. مطمئن شوید آب ولرم است. اگر آب بیش از حد سرد باشد، باعث لرزش کودک می شود، که می تواند تب را افزایش دهد.

روشهای پایین آوردن تب کودکان

خوراکی های تب بر

تب نوزاد: چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید

پزشکان تب را در نوزادان با سن و درجه حرارت توضیح میدهند. به توصیه های زیر توجه کنید:

 1- کمتر از 3 ماه:

دمای 38  درجه  یا بالاتر در نوزاد تازه متولد شده باید بلافاصله توسط پزشک بررسی شود زیرا عفونت می تواند در نوزاد سریع تر گسترش یابد. با دیدن اولین علامت تب با پزشک خود تماس بگیرید. 

2-  3 تا 6 ماه:

هنگامی که با تب در نوزادان مواجه می شوید، با رسیدن تب به 37.9 درجه سلسیوس یا بالاتر نگرانی ایجاد می شود. نوزاد را با تیلنول درمان نکنید. در عوض، با پزشک تماس بگیرید تا در مورد درمان تب صحبت کنید. همچنین اگر تب کودک بیش از چند روز طول کشید یا سایر علائم مربوط به آن دیده شد بلافاصله با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید.

 3- بالای 6 ماه:

اگر کودک در این سن تب داشته باشد، ممکن است تب دندان باشد، یا ممکن است به علت عفونت گوش یا عفونت دستگاه تنفسی باشد. در این صورت می توانید تایلنول را بدون مشاوره با پزشک استفاده کنید. با این حال، اگر تب کودک ادامه یابد بلافاصله باید به پزشک اطفال مراجعه کنید. 

نکته:  مهم نیست فرزند شما چه سنی دارد، اگر کودک شما ضعیف است، تغییر در رنگ پوست او ایجاد شده است یا نفس تنگی دارد باید بلافاصله با متخصص اطفال تماس بگیرید.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.thebump.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 93% 93


  • profileYas Aseman1398/11/22

    اینحا گفته 38درجه تب محسوب میشه برا نوزاد دختر من شیش ماهشه از دکتر پرسیدم گفت 37درجه براش تب محسوب میشه تازه گفت اگه تب سنج دیجیتالی زیر بغل استفاده بشه هر چی نشون داد یه نیم درجه هم بهش اضافه کرد، یعنی اگه تب سنج دیجیتالی 36ونیم نشون داد پس نوزاد تب داره