Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
خوراکی های تب بر

تب کردن کودکان یکی از نگرانی های اصلی پدر و مادر است و هر چه فرزند شما کوچک تر باشد در صورت داشتن تب بیشتر شما والدین اومایی عزیز را نگران می کند. در این شرایط بهترین کار این است که والدین با خوراکی های تب بر آشنا باشند و با شیوه تغذیه مناسب برای کودک در هنگام تب داشتن به کاهش سریع تر تب او کمک کنند.  اغلب کودکان زمانی که بیمار میشوند، میل کمی به غذاخوردن نشان می دهند و غذا را پس می زنند. در این زمان تب، به هم خوردن وضعیت سیستم گوارش و خستگی و بیحالی مانع غذا خوردن کودک در مقایسه با حالت عادی او  می شود. اما در این مقاله می خواهیم چند نمونه از غذاهای تب بر را به شما عزیزان معرفی کنیم تا در صورت بیمار شدن کودکتان بتوانید از آن ها استفاده کنید. 

تب در کودک چیست؟

تب یا بالا رفتن دمای بدن، راهی طبیعی است که بدن سموم و عفونت ها را از خود خارج می کند. متاسفاته این عملکرد ارگانها، نگران کننده است. دمای بدن در حالت طبیعی 37 درجه سانتی گراد است. زمانی که دمای بدن بیشتر از 37 درجه باشد به معنی تب کردن است. اما تغییرات کوچک دمایی در بدن جدی نیست. زیرا دمای بدن بصورت معمول در ساعات مختلف شبانه روز و فعالیت های فیزیکی مثل بازی کردن تغییر می کند و بعد از مدت کوتاهی دوباره به حالت نرمال برمی گردد.

اما در زمان بیماری، بدن در حال جنگیدن با عفونت است و دما به سرعت کم نمی شود. معمولا دمای بالای 40 درجه خطرناک بوده و باید سریعا کاهش یابد و در صورت ادامه یافتن کودک دچار آسیب مغزی، تشنج و حتی مرگ می شود.( جدول درمان تب با استامینوفن)

مرحله اول تغذیه در درمان تب

اگر کودک شما دچار تب شد بهتر است اصلا غذاهای جامد نخورد و بیشتر به او سوپ و مایعات بدهید و از مواد دارای ویتامین ث مانند آب لیموی تازه در آن ها استفاده کنید. همچنین یادتان باشد مایعات داغ تب را بدتر می کند. در ادامه با روش های تغذیه کودک در هنگام تب بیشتر آشنا می شوید.

روش های زیر برای بهتر غذا خوردن کودک بیمار در هنگام تب دار بودن او بسیار موثر خواهد بود:

✅قبل از غذا دادن به كودك دست و صورتش را بشويید تا احساس آرامش كند.

✅غذا دادن به كودك بيمار مشكل است و باید صبور باشید. معمولا در این شرایط او نمی خواهد غذا بخورد و بهانه گیر می شود.

✅در طول بيمارى كودك را به خوردن غذا تشويق كنيد.

✅حتى اگر مقدار كمی هم غذا بخورد بهتر از آنست كه چيزى نخورد.

✅وقتی كودك خواب آلودست به او غذا ندهيد.

✅ از غذاهايى كه در حالت سلامت، كودك به آنها علاقه بيشترى دارد به او بدهيد.

✅غذاهاى نرم مثل سوپ، فرنى و پوره کودک برای کاهش تب بهتر است.

✅براى نرم كردن غذا از شير يا روغن مايع استفاده كنيد.

✅كودك را مجبور به خوردن غذا نكنيد چون باعث تهوع در او می شود.

✅در صورت گرفتگى بينى قبل از دادن غذا بينى اش را تميز كنيد.

✅ دفعات وعده غذايى را زياد كنيد، اما حجم غذا در هر وعده را کم کنید.

✅اگر كودك تب دارد وقتى تب او پايين آمد، به او غذا بدهيد. یا اگر تبش قطع نمی شود در حالت هایی که آرام تر است به او غذا بدهید.

 

خوراکی های تب بر

 تعدادی از خوارکی های تب بر 

برخی از خوراکی های تب بر که می توانند به کودک شما کمک کنند تا زودتر تبش پایین بیاید عبارتند از:

 • گلابی
 • عناب
 • انار ترش
 • انگور سیاه
 • تمشک
 • گیلاس
 • زنجبیل
 • شکلات
 • گیاه مریم گلی
 • فلفل تند

توجه توجه:

این خوراکی های تب بر می توانند تب کودک شما را بهتر کنند اما آن را درمان نمی کنند و در صورت افزایش دمای بدن حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

سخن آخر

همان طور که گفتیم اگر دمای بدن کودک بالاتر از 40 درجه سانتیگراد شود خطرناک است و باید او را سریعا به اورژانس برسانید اما تب زیر 40 درجه با درمان های معمولی مانند پاشویه و استفاده از غذاهای مناسب و یک جلسه ویزیت پزشک قابل درمان است و جای نگرانی ندارد. 

 Heidi Murkoff. Feeding a Sick Baby. Reviewed on March 14, 202

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 93% 93


 • profileparia parii1395/07/09

  مرسي از اين مقاله تب بدترين بيماري هست كه كودك ميگيره 😞😞

  • profileparia parii1395/07/09

   بله متاسفانه اگر به درمان تب اقدام نشه آسيب هاي جبران ناپذيري بر روي مغز جنين ميگذارد