Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
10 علت درد واژن بعد از نزدیکی

یکی از مشکلات شایع در بین خانم ها بعد از هربار نزدیکی درد واژن است. اما علت درد واژن چیست؟آیا این درد درمانی دارد؟ بطور کامل در این مقاله توضیح داده شده است:

درد واژن بعد از نزدیکی چیست؟

 

علت درد واژن بعد از نزدیکی چیست؟

درد واژن بعد از نزدیکی چگونه تشخیص داده می شود؟

درمان درد واژن بعد از نزدیکی


درد واژن بعد از نزدیکی چیست؟

این درد در طول یا بعد از رابطه جنسی احساس می شود. اگر این درد به صورت مکرر اتفاق بیفتد باعث کاهش لذت رابطه جنسی برای خانم و ناراحتی می شود. درد واژن بعد از نزدیکی یکی از مشکلات رایج خانم ها است که 8-22٪ خانم ها را تحت تاثیر قرار میدهد. همچنین یکی از مشکلاتی است که به سختی درمان می شود. درد واژن بعد از نزدیکی ممکن است سطحی (احساس درد در بافت اطراف ورودی واژن) یا عمیق (احساس عمیق تر در داخل لگن) باشد. درد واژن بعد از نزدیکی ممکن است از اولین رابطه جنسی شروع شود و ادامه یابد.

علت درد واژن بعد از نزدیکی چیست؟

درد واژن ممکن است فیزیکی (در بدن)، روانی (در ذهن) یا ترکیبی از هر دو باشد.

علت درد واژن بعد از نزدیکی

 علل فیزیکی درد واژن بعد از نزدیکی سطحی عبارتند از:

 • بیماری های پوستی (مثلا آلرژی به لاتکس، پلاستیک یا اسپرمی کید در کاندوم، آلرژی به اسپرم، اگزما، لیگن اسکلروزیس، Lichen planus)
 • بیماری عفونی (به عنوان مثال عفونت های مکرر، عفونت های جنسی، عفونت ادراری)
 • فقدان روانکاری (علل شامل عدم تحریک جنسی، مشکلات هورمونی، برخی از داروهای تجویزی و پرتودرمانی به لگن)
 • وولوودینیا (درد دراز مدت یا سوزش بدون علت پزشکی که بر ناحیه تناسلی خارجی یا "ولو" اثر می گذارد)
 • اماس مثانه درون شبکه ای (التهاب مثانه که ممکن است باعث درد در لگن یا شکم شود)
 • مشکلات ساختاری به علت انسداد (مثلا آسیب / زخم از اپیزیوتومی، تروما از زایمان یا ختنه زن، پرده بکارت غیر طبیعی، کیست یا آبسه)
 • مشکلات عضلانی (به عنوان مثال واژینیسموس - تنگی شدید عضلات واژن در هنگام نفوذ)

علل فیزیکی درد واژن بعد از نزدیکی عمیق عبارتند از:

 • بیماری های عفونی / التهابی (مثلا بیماری التهابی لگنی، اندومتریوز، التهاب دهانه رحم، انسداد لوله های فالوپ)
 • مشکلات ساختاری (مثلا فیبروئیدهای رحم یا چسبندگی لگن پس از جراحی یا پرتودرمانی)
 • مشکلات عضلانی (به عنوان مثال اسپاسم عضلات کف لگن)
 • سندرم روده تحریک پذیر
 • عدم روانکاری

درد واژن بعد از نزدیکی ممکن است ناشی از موقعیت رابطه جنسی باشد، به عنوان برخی اجازه می دهد نفوذ عمیق تر از دیگران باشد.
 

همچنین بخوانید: تشخیص و درمان چسبندگی رحم

مسائل روانشناسی

صرفنظر از علت، اگر رابطه جنسی دردناک باشد، احتمالا موجب افسردگی می شود. مسائل روانشناختی مانند اضطراب، مشکلات روابط و سابقه سوء استفاده جنسی / خشونت ممکن است به علائم درد در رابطه جنسی منجر شود.

درد واژن بعد از نزدیکی چگونه تشخیص داده می شود؟

بسیاری از علائم درد واژن بعد از رابطه جنسی غیر اختصاصی هستند یعنی ممکن است ناشی از تعدادی از بیماری های مختلف باشد. بنابراین مهم است دکتر خود را بینید تا دلیل مشکل بررسی شود و بهترین درمان برنامه ریزی شود.

پزشک احتمالا در خصوص درد، سبک زندگی و سایر مسائل پزشکی و / یا روانشناختی تان از شما می پرسد. پزشک شما را معاینه می کند تا ببینند علت جسمی و علمی آشکاری برای درد وجود دارد؟ این معاینه شامل بررسی اندام های خارجی شما یا "ولو" است که شامل باز کردن مهبل (واژن)، لب های گوشتی اطراف آن و خروسه است. پزشک با اعمال فشار محل درد را تعیین می کند. ممکن است نیاز به یک معاینه داخلی در داخل مهبل (واژن) داشته باشید. پزشک این کار را با انگشت و/ یا اسپکولوم انجام می دهد (یک ابزار پلاستیکی که به واژن وارد شده و به آرامی برای معاینه بصری باز می شود).

پزشک ممکن است بخواهد آزمایش سواب یا ادرار را برای بررسی عفونت انجام دهد. "سواب" نوعی پنبه در یک چوب بلند است که بر روی پوست در داخل یا خارج از واژن کشیده می شود تا ترشحات یا سلول های پوست را جمع آوری کرده و سپس به آزمایشگاه منتقل کند تا باکتری های آن بررسی شوند. همچنین آزمایش خون برای بررسی هورمون ها/ سلامت عمومی انجام می شود. اگر پزشک در تشخیص یا درمان شما مطمئن نیست، یا فکر می کند نیاز به آزمایش بیشتری دارید، شما را به متخصص زنان یا متخصص دیگری در بیمارستان محلی معرفی می کند.

تشخیص
پزشک در مورد سابقه پزشکی بیمار می پرسد و معاینه لگنی برای شناسایی علت درد انجام می دهد.
بیمار باید آماده توضیح دقیق محل، طول و زمان درد باشد. ممکن است پزشک در خصوص تجربیات جنسی قبلی و سابقه باروری از شما بپرسد.
معاینه لگن
در طول معاینه لگن، پزشک علائم عفونت یا اختلالات ساختاری را بررسی می کند.
ممکن است پزشک از یک دستگاه به نام اسپکولوم استفاده کند. او این دستگاه را وارد واژن می کند و به معاینه بصری واژن می پردازد. این امر می تواند موجب ناراحتی یا درد در خانم هایی با دیسپورونی شود.
در هنگام معاینه، محل درد را به پزشک اطلاع دهید.
ممکن است پزشک به آرامی بر روی اندام تناسلی و عضلات لگن فشار بیاورد تا محل درد را تعیین کند.
سونوگرافی لگن ممکن است به تشخیص اختلالات ساختاری، اندومتریوز، فیبروئید ها یا کیست ها کمک کند.
 

10 علت و درمان درد واژن بعد از نزدیکی 

10علت و درمان درد واژن بعد از نزدیکی

1- بیماری های پوستی

- اگر به چیزهایی که با پوست شما برخورد دارد حساس هستید، علائم موضعی (مانند قرمزی، تورم، درد و خارش) در ناحیه آسیب دیده مشاهده می کنید. اما بعضی از افراد واکنشهای جدیتری نسبت به تمام بدنشان دارند (ممکن است کهیر (بخوانید: کهیر چیست+10 درمان خانگی آن)، تورم، مشکل تنفس و آنافیلاکسی، که می تواند تهدید کننده زندگی باشد، ایجاد شود).

- اگر به لاتکس، پلاستیک یا اسپرمیسیت حساسیت دارید، باید از کاندوم هایی استفاده کنید که واکنش کمتری به آن ها نشان می دهید. از داروساز کمک بخواهید. اگر به لاتکس یا اسپرمیسیت حساسیت دارید، قادر به استفاده از دیافراگم پیشگیری از بارداری نخواهید بود، زیرا از لاتکس ساخته شده و باید با اسپرمیسیت مورد استفاده قرار گیرد. اگر به مایع منی آلرژی دارید، وقتی از کاندوم استفاده می کنید، هیچ نشانه ای از علائم ایجاد نمی شود.

- اگر به علت آلرژی ( آلرژی | علائم، علت و درمان آلرژی) یا تحریک اگزما دارید، شما و پزشکتان باید علت را شناسایی کنید. درمان معمولا شامل کرم ها / پماد موضعی استروئید است. پک یخ (به عنوان مثال نخود یخ زده) برای مدت زمان کوتاهی قابل استفاده است(برای خنک شدن منطقه) و آنتی هیستامین ها نیز برای خنثی کردن خارش استفاده می شوند.

- بیماری های پوستی مانند Lichen sclerosus و Lichen planus ممکن است با کرم ها / پماد موضعی درمان شوند. اگر مشکل داخلی باشد، ممکن است نیاز به داروهای استروئیدی داشته باشید. اگر درمان های دیگر موثر نیستد، درمان های خوراکی (قرص ها) ممکن است لازم باشد. این محصولات باید توسط پزشک تجویز شود.

2- بیماری های عفونی

- برفک ممکن است از طریق تماس جنسی منتقل شود یا ممکن است به دلایل دیگری (از جمله در دوران بارداری، از پوشیدن لباس های تنگ، از مصرف آنتی بیوتیک، استفاده از محصولاتی که موجب تحریک واژن می شود) رشد کند. درمان ضد قارچ میتواند به صورت قرص خوراکی (به عنوان مثال فلوکونازول / Diflucan)، به صورت موضعی به عنوان یک کرم (به عنوان مثال کولوتریمازول / Canesten® cream) یا به صورت داخلی به عنوان شیاف استفاده شود (به عنوان مثال کلوتریمازول / Canesten® pessary). این محصولات در داروخانه به صورت تجویزی یا بدون نسخه در دسترس هستند. 

- نشانه های عفونت منتقله از راه جنسی (STI) بسته به نوع آن متفاوت است اما ممکن است شامل تب و یا علائم آنفلوانزا، ترشحات غیر طبیعی واژن، خارش ملتحمه، سوزش، درد یا ناراحتی، درد شکم / لگنی، تورم غدد لنفاوی، درد هنگام ادرار، درد و / یا خونریزی در طی یا بعد از رابطه جنسی و خونریزی بین دوره ای باشد.

بیماری التهابی لگن (PID) یک اصطلاح عمومی برای عفونت دستگاه تناسلی فوقانی است که شامل رحم، لوله های فالوپ و تخمدان می شود. عفونت (عفونت کلامیدیا) معمولا در طول رابطه جنسی منتقل می شود. اگر این عفونت در اوایل درمان نشود، PID ممکن است به لوله های فالوپی آسیب برساند، که باعث افزایش خطر حاملگی خارج از رحم و ناباروری می شود.

- عفونت مجاری ادراری (UTI)، همچنین به عنوان "سیسیت" شناخته می شود، ممکن است درد در ناحیه مثانه، درد در هنگام ادرار، نیاز به دفع آب، خون در ادرار، ادرار تیره با بوی قوی و تب (38 درجه سانتیگراد یا بیشتر) باشد. پزشک شما می تواند ادرار را آزمایش کند تا ببیند آیا عفونت دارید یا خیر. اگر UTI خفیف باشد، ممکن است ظرف چند روز بدون نیاز به آنتی بیوتیک برطرف شود. اگر شدید باشد و یا سریع تشخیص داده نشود، باید با آنتی بیوتیک ها درمان شود ( نام آنتی بیوتیک برای عفونت ادراری). اگر از UTI های مکرر رنج می برید، می توانید به روش های زیر آن را کاهش دهید:

 • نوشیدن آب کران بری یا مصرف قرص کران بری
 • نوشیدن مقدار زیادی مایعات برای کمک به خروج میکروب ها از مثانه و دستگاه ادراری
 • تمیز نگه داشتن خود
 • استفاده از آب ساده برای شستن
 • همیشه پس از کار کردن روده، از "جلو به عقب" خود را پاک کنید
 • اجتناب از حمام حباب، پودر تالک، دئودورانت های واژن و دستمال های زنانه استفاده نکنید
 • از هر روز حمام کردن اجتناب کنید. یک حمام کوتاه بهتر از یک طولانی است
 • بلافاصله پس از داشتن رابطه جنسی ادرار کنید

3- مشکلات روحی روانی

- اگر فقدان تحریک جنسی باعث عدم روانکاری شود، تاخیر در نفوذ تا زمان آمادگی، ممکن است سبب افزایش روانکاری واژن و کاهش درد با مقاربت شود. 

- خشکی واژن (طرز استفاده از ژل لوبریکانت ) در طول و بعد از یائسگی به علت کاهش سطح هورمون استروژن شایع است. کمبود استروژن را می توان با درمان جایگزینی هورمون (HRT) درمان کرد. مشکلات تیروئید همراه با سطح بالا یا پایین تریروکسین هورمون با مشکلات روانکاری همراه است. مشکلات تیروئید را می توان با دارو یا جراحی درمان کرد.

- بعضی از داروهای تجویزی ممکن است روانکاری واژینال را کاهش دهد. از جمله داروهای ضد بارداری خوراکی، برخی داروهای ضد افسردگی و بعضی از داروها برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود. اگر در مورد این مسئله نگران هستید، با پزشک خود مشورت کنید.

- کمبود روانکاری واژینال نیز ممکن است با مسائل روانشناختی مانند نگرانی های ارتباطی، افسردگی، اضطراب و عزت نفس پایین همراه باشد. اگر این موارد باعث درد واژینال شود، می توانید از درمان جنسی استفاده کنید. خشکی واژن ممکن است با روان کننده ها و مرطوب کننده ها بهبود یابد.


همچنین بخوانید: در هفته چند بار نزدیکی کنیم؟

4- وولوودینیا

دو نوع وولوودینیا وجود دارد. وولوودینیا برانگیخته نشده که در آن درد به صورت خود به خود (به علت فشار یا تماس محلی ایجاد نمی شود) اتفاق می افتد و این می تواند بر روی هر بخش از ولو تاثیر بگذارد. وولوودینیا برانگیخته شده معمولا در اطراف ورودی مهبل اتفاق می افتد، جایی که درد ناشی از لمس جنسی یا غیر جنسی است (با مقاربت جنسی، قرار دادن تامپون ها، لباس های تنگ، دوچرخه سواری و غیره). مشکلات روده، مانند آماس مثانه بیابینی يا سندرم روده تحريک پذير اغلب با ولوودينيا ناشي از تحريک همراه است.

درمان های پزشکی عبارتند از داروهای موضعی که در منطقه آسیب دیده (مانند استروئید، لیدوکایین یا استروژن)، داروهای تزریقی (مانند لیدوکایین) و داروهای خوراکی که از طریق دهان مصرف می شوند (مانند برخی از داروهای ضد تشنج و ضد افسردگی) استفاده می شود. فیزیوتراپی کف لگن و درمان روانشناختی / صحبت کردن (مانند درمان جنسی) نیز ممکن است کمک کند. جراحی ممکن است به عنوان آخرین راه حل مورد نیاز باشد.
تغییرات کوچکی در زندگی شما ممکن است احتمال وقوع وووودینیا را کاهش دهد. این تغییرات شامل موارد زیر است:

 • کاهش فشار / اصطکاک روی ولو (مثلا نشستن، دوچرخه سواری، اسب سواری)
 • شستشو ولو بیش از یک بار در روز با استفاده از صابون های ملایم
 • اجتناب از محصولات معطر
 • اجتناب از اصلاح اطراف ولو
 • استفاده از لباس زیر 100٪ پنبه
 • استفاده از پودرها یا مایعات شستشوی ملایم 
 • اجتناب از پوشیدن لباس هایی که بیش از حد تنگ می باشند
 • اجتناب از استخرهای کلر / حمام های داغ 
 • درآوردن لباسهای شنا و لباس های ورزشی 
 • تلاش برای پیدا کردن یک موقعیت جنسی راحت 
 • استفاده از روان کننده پایه آب
 • امتحان موقعیت های جنسی مختلف
 • ادرار پس از مقاربت
 • مصرف داروی خوراکی (قرص) برای درمان برفک به جای کرم / شیاف

5- آماس مثانه بینابینی

این مشکل همچنین به عنوان "سندرم دردناک مثانه" شناخته شده است، نشانه های آن نیاز ناگهانی و شدید به ادرار و درد شدید در لگن یا شکم می باشد. این درد ناشی از عفونت نیست و می تواند درمان شود. تغییرات شیوه زندگی معمولا برای اولین بار انجام می شود. این تغییرات عبارتند از:

 • کاهش استرس
 • اجتناب از غذاها/ نوشیدنی های خاص
 • توقف سیگار کشیدن
 • محدود کردن مصرف مایعات
 • ادرار منظم

GP یا متخصص می تواند اطلاعات بیشتری در مورد این بیماری ها به شما بدهد. اگر تغییرات شیوه زندگی مشکل را حل نکند، ممکن است داروها مورد نیاز باشد. بعضی از افراد نیاز به فیزیوتراپی، درمان روانشناختی / صحبت کردن، جراحی یا سایر روشها دارند.

6- آندومتریوز

اندومتریوز، جایی است که سلول هایی مانند آنهایی که رحم را پوشانده اند، در سایر نقاط بدن رشد می کنند. این سلولها به همان شیوه ای که در رحم عمل می کنند رفتار می کنند و به دنبال چرخه قاعدگی می روند، بنابراین هر ماه تشکیل می شوند، تجزیه می شوند و سپس خونریزی رخ می دهد. با این حال، هنگامی که خون پریودی رحم را ترک می کند، این خون از جای دیگری از بدن نمی تواند خارج شود. این یک بیماری درازمدت و ناتوان کننده است که دوره های دردناک و سنگین را ایجاد می کند. همچنین ممکن است منجر به خستگی، افسردگی، مشکلات جنسی و ناباروری شود. این مشکل بر زنان و دختران در سن باروری تأثیر می گذارد.

اگر دکتر فکر می کند ممکن است اندومتریوز داشته باشید، احتمالا آزمایش های بیشتری انجام می دهد. نتایج این آزمایش ها تعیین می کند که آیا شما نیاز به درمان پزشکی یا جراحی دارید. درمان طبی معمولا شامل تسکین درد و / یا درمان هورمونی است.

7- التهاب دهانه رحم

این مشکل ممکن است توسط حساسیت، آلرژی و یا عفونت (اغلب در طول رابطه جنسی منتقل می شود) ایجاد می شود. التهاب دهانه رحم ممکن است نشانه ای ایجاد نکند، اما اگر تشخیص داده نشود و درمان نشود، می تواند منجر به مشکلات دیگری مانند PID شود. شايع ترين علايم شامل ترشحات واژن و خونريزي پس از زايمان يا بين دوره ها است. عفونت معمولا با آنتی بیوتیک ها درمان می شود.

8- انسداد لوله های فالوپی

لوله های فالوپی تخمدان را به رحم پیوند می دهد. اگر آنها مسدود باشند، تخمک قادر به عبور از آن نمی شود و باروری نیز تحت تاثیر قرار می گیرد. انسداد ممکن است ناشی از عفونت های لگنی (مثلا PID) باشد که اغلب در طی رابطه جنسی، جراحی لگن یا شکم و حاملگی خارج رحمی منتقل می شود. برای درمان این مشکل ممکن است جراحی لازم باشد.

9- مشکلات ساختاری

مشکلات ساختاری ناشی از انسداد یا درد ممکن است به جراحی نیاز داشته باشد. پزشک یا متخصص قادر خواهد بود به شما در این مورد کمک کند.

10- سندرم روده تحریک پذیر

سندرم روده تحریک پذیر (IBS) انواع مختلفی از علائم ناشناخته مربوط به اختلال در روده را توصیف می کند. علائم ممکن است شامل درد شکمی و اسپاسم (اغلب با رفتن به توالت)، درد شدید در قسمت پشت، اسهال یا یبوست، تورم شکم، سر و صدا و باد باشد (22 درمان خانگی اسهال به روش آسان).

درمان ممکن است شامل تغییر شیوه زندگی (مانند رژیم غذایی مناسب IBS، کاهش تمرینات و کاهش استرس)، داروها (مانند داروهای ضد اضطراب برای جلوگیری از اسهال، ملین ها برای جلوگیری از یبوست و ضد اسپاسم یا داروهای ضد افسردگی کم برای متوقف کردن گرفتگی / درد) صحبت درمانی (به عنوان مثال "درمان جنسی" ) باشد.

درمان درد واژن بعد از نزدیکی

درمان درد واژن بعد از نزدیکی

اگر مشکلات روانی سبب ایجاد یا کمک به درد واژن شوند، بهتر است با درمان جنسی درمان شوند. با این حال، مهم است به پزشک مراجعه کنید تا علت درد را بررسی کند:

1- فیزیوتراپی

 • اگر دکتر فکر می کند فیزیوتراپی ممکن است به شما کمک کند، می توانید به NHS مراجعه کنید. همچنین می توانید بدون مراجعه به پزشک به فیزیوتراپیست NHS مراجعه کنید. 

2- درمان جنسی و تغییرات در رفتار جنسی

- درمانی جنسی درمانی است که در آن فرد یا زوج با یک درمانگر با تجربه برای ارزیابی و درمان مشکلات جنسی  ملاقات می کنند. فاکتورهایی که مشکلات را ایجاد می کنند بررسی می شوند و یک برنامه درمان مخصوص برای حل و فصل یا کاهش تاثیر آنها طراحی می شود.

- درمان جنسی در درمان علل اصلی و عوامل موثر بر مشکلات جنسی بسیار موثر است. و این درمان به مردم کمک می کند تا نگرش های سالمتری نسبت به روابط جنسي، اعتماد به نفس جنسی و برقراری ارتباط درون رابطه ای برقرار کنند.

- درمان جنسی می تواند در ترکیب با سایر روش های درمان استفاده شود. پزشک شما را برای درمان جنسی معرفی می کند.  درد مرتبط با جنسیت ممکن است به علت مشکلات جسمی و روحی باشد - از آن چشم پوشی نکنید، به زودی به مشاوره مراجعه کنید. درد در طول رابطه جنسی به وسیله روش های زیر کاهش می یابد:

 •  استفاده از روان کننده های شخصی مبنی بر آب
 •  تحریک طولانی تر برای ترشح روان کننده های طبیعی بدن
 •  افزایش ارتباط بین شرکای جنسی
 •  انتخاب موقعیت های راحت جنسی برای به حداقل رساندن درد 

3- حفظ سلامت جنسی و باروری

تمرین بهداشت عمومی و سلامت جنسی و شرکت در نظارت های منظم پزشکی به جلوگیری از عفونت های دستگاه تناسلی و ادراری کمک می کند. این عفونت ها (4 نوع عفونت واژن+درمان و پیشگیری) می تواند به درد در حین رابطه جنسی منجر شود.

4- تمرینات کگل

برخی از زنان با واژینیسم می توانند از تمرینات کگل برای تقویت عضلات کف لگن استفاده کنند (تمرینات کگل بهمراه تصاویر). برای تعیین مکان این عضلات، سعی کنید ادرار را در حین ادرار متوقف کنید. اگر موفق شوید، عضله صحیح را پیدا کرده اید. این عضلات را 10 ثانیه فشار دهید و نگه دارید. سپس 10 ثانیه شل کنید. این کار را 10 بار در سه مجموعه در روز تکرار کنید. در هنگام تمرینات کگل از تمرینات تنفس عمیق نیز استفاده کنید.

5- دارو درمانی

برخی از داروهایی که مفید هستند عبارتند از:

 •  کرم های موضعی استروژن
 •  بی حسی موضعی یا عمومی
 •  داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای
 •  ضد انعقاد (داروهای ضد تشنج گاهی در کنترل درد مزمن مفید هستند)

سایر درمان های پزشکی برای زنان مبتلا به ولوودینای شدید عبارتند از:

 •  تزریق اینترفرون یا بلوک های عصبی، که این دارو برای کاهش سیگنالینگ از اعصاب در مناطق آسیب دیده استفاده می شود
 • آموزش بیوگرافی و تمرینات کف لگن برای برخی از زنان مفید بوده است.
 •  جراحی حذف بافت آسیب دیده در زنان مبتلا به ولوودینا به علت سندرم وستیبولیت وریدی

درمان های خانگی برای درد واژن و ولوودینا

درمان های خانگی و اقدامات مراقبت از خود برای ولوودینا می تواند برای بسیاری از زنان مفید باشد. برخی از اقدامات مراقبت از خود برای تسکین درد ولوودینا عبارتند از:

 •  شستشوی محل با آب سرد، به ویژه پس از ادرار کردن و فعالیت جنسی
 •  خیساندن در حمام گرم و سرد
 •  استفاده از یخ های موضعی پیچیده شده در یک حوله
 •  استفاده از پد گرم  استفاده از صابون های ملایم و بدون عطر و مواد شوینده
 • استفاده از دستمال توالت سفید، بدون عطر
 •  پوشیدن لباس زیر پنبه سفید
 •  پوشیدن لباس های گشاد و اجتناب از پوشیدن جوراب ساق بلند یا جوراب شلواری
 •  پرهیز از استفاده از استخر یا حمام داغ با آب کلردار
 •  استفاده از روان کننده پایه آب در طی مقاربت جنسی
 •  اجتناب از فعالیت هایی مانند دوچرخه سواری، که ناحیه ولوو را تحت فشار قرار می دهد
 •  خشک و تمیز نگه داشتن منطقه ولو 
 •  اجتناب از غذائی که می تواند پوست ناحیه تناسلی را نسبت به ادرار حساس کند. این غذاها شامل لوبیا، انواع توت ها، آجیل و شکلات است
 •  آنتی هیستامین های بدون نسخه می توانند به کاهش خارش، به ویژه در طول شب کمک کند

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: sexualadviceassociation.co.uk  و   www.medicinenet.co   و www.medicalnewstoday.com 

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 86% 86