Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
29 سوال رایج درباره پرده بکارت

موضوع پرده بکارت بخصوص در ایران برای دختران جوان و مجرد بسیار موضوع حیاتی و مهمی است. سوالات مختلفی قبل از ازدواج و در حین دوران عقد و برای خانم های تازه ازدواج کرده بوجود می آید که شاید به دلیل کم رویی و خجالت نتوانند آن ها را با کسی مطرح کنند. به همین دلیل گروه سلامت اوما تصمیم گرفت در یک مطلب کامل به تمامی سوالات رایج درباره پرده بکارت به طور کامل پاسخ دهد، تا همه عزیزان بتوانند در مواقع مورد نیاز از آن ها استفاده کنند. پس با ما همراه باشید.

پرده بکارت یا هایمن (hymen) چیست؟

پرده بکارت در طول ورودی واژن قرار دارد. اما آن را به طور کامل نمی پوشاند.  علت این امر نیز به دلیل عادت ماهیانه افراد است. زیرا اگر به طور کامل واژن پوشش داده شود خون قاعدگی نمی تواند از بدن خارج شود. البته این نکته نیز قابل ذکر است که پرده بکارت همه افراد با هم یک شکل نیست و حتی برخی از دختران به طور مادرزادی بدون پرده بکارت متولد می شوند. البته این موضوع روی روابط جنسی تاثیری ندارد و مشکلی ایجاد نمی کند.

پرده بکارت افراد از نظر اندازه، شکل، ضخامت و کشش متفاوت است. شکل هلالی پرده بکارت رایج ترین نوع آن است. هنگامی که بچه هستیم، پرده بکارت معمولا ضخیم تر است و با گذشت زمان در صورت انجام فعالیت هایی مانند دوچرخه سواری، اسب سواری و یا ژیمناستیک نازک می شود. گاهی اوقات نیز پرده بکارت آن قدر ضخیم است که با دخول از بین نمی رود و برای برداشتن آن نیاز به جراحی می باشد.

انواع پرده بکارت

 شایع ترین نوع پرده بکارت به شکل هلالی می باشد. این شکل اجازه می دهد تا خون قاعدگی به راحتی از مهبل خارج شود. پرده بکارت از نظر جنس و شکل تقسیم بندی می شود.

انواع پرده بکارت از نظر جنس

1-  پرده بکارت ارتجاعی:

این پرده حین دخول پاره نمی شود، اما " کش " می آید و معمولا خونریزی ندارد. اما باید این نکته را بدانید که حتی در افرادی که دارای پرده ارتجاعی هستند، پزشک با معاینه می تواند داشتن رابطه جنسی همراه با دخول را تشخیص دهد. زیرا در این حالت پرده از بین نمی رود اما حالت کش آمدن آن نشانه ای از دخول می باشد.

2- پرده بکارت غیر ارتجاعی

این نوع پرده که در اکثر دختران وجود دارد به راحتی با دخول از بین می رود. پرده های غیر ارتجاعی با اولین دخول حتما خونریزی خواهند داشت.

انواع پرده بکارت از نظر شکل ظاهری

1- پرده حلقوی

این نوع پرده شکلی شبیه حلقه با سوراخی در وسط آن است و متداول ترین شکل پرده بکارت است و از اطراف به واژن چسبیده است که به دو شکل کشسانی و غیر کشسانی موجود هست. اندازه ی این سوراخ بسیار متغیر است. 

2- پرده بکارت مشبک یا سوراخ سوراخ

 این پرده بکارت به طور کامل واژن را پوشانده است ولی دارای چندین روزنه است. سوراخ ها معمولا ریز هستند و درصد کمی از افراد پرده بکارتشان به این شکل است.

3- پرده بکارت سپتوم دار یا تیغه ای

پرده ای كه دارای یک برجستگی پوستی در طول ورودی واژن است. گاهی این برجستگی شناسایی نمی شود و فقط باعث نزدیکی های دردناک می شود. همچنین ممکن است برای اولین بار طی زایمان طبیعی دیده شود.

4- پرده مسدود یا بسته یا بدون سوراخ

حالتی هایی پیش می آید که فرد از بدو تولد با هایمن کاملا مسدود بدنیا می آید. در این حالت دخول بسیار دردناک است و در زمان خون ریزی قاعدگی نیز خروج خون از بدن به درستی انجام نمی شود. در این مواقع باید فرد با مراجعه به پزشک نسبت به رفع آن اقدام کند که معمولا پزشک برای خروج خون قاعدگی و یا جلوگیری از دخول دردناک با جراحی سبکی این مشکل را مرتفع می کند.

5-  پرده بکارت دندانه دار

این پرده شبیه پرده حلقوی است با این تفاوت که کناره هایش نا منظم است. در واقع تفاوت این نوع پرده با پرده حلقوی یا گرد فقط در مضرس یا هفت و هشتی بودن لبه های حفره می باشد.

انواع پرده بکارت

خانم سهام رشیدی، کارشناس مامایی و زنان در مورد زمان پارگی پرده بکارت و تشحیص آن اظهار کرد: " تنها تا ۲ هفته بعد از پارگی بکارت از روی نشانه های ظاهری می توان تاریخ دقیق آن را تخمین زد. البته پزشک متخصص یا ماما تا یک ماه می تواند تاریخ پارگی را حدس بزند و بعد از آن دیگر به هیچ وجه زمان پارگی پرده معلوم نمی شود. از لحاظ شکل ظاهری اگر پرده بکارت ترمیم یافته نباشد لبه های پارگی جدید در پرده بکارت غالباً زخمی و به رنگ قرمز بوده و آثار خون لخته شده در آن مشاهده می گردد. بعد از حدود ۱ هفته لبه های بریدگی از مخاطی مشابه مخاط پرده پوشیده شده و بعد از حدود ۲ هفته لبه های زخم تقریباً گرفته می شوند. اگر پرده بکارت ترمیم یافته باشد مراحل فوق صورت نمی گیرد".

 

سوالات رایج شما در مورد پرده بکارت

1- پرده بکارت چیست؟

پرده بکارت یک غشای نازک است که دهانه واژن را می پوشاند. این پرده شامل یک بافت همبند و فیبرهای عضلانی با رگ های خونی و پایانه های عصبی است.

2- آیا پرده بکارت با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است؟

پرده بکارت به راحتی قابل شناسایی است. معمولا این پرده از ورودی واژن 1-2 سانتیمتر فاصله دارد و نقش مرز بین اندام های تناسلی داخلی و خارجی را بازی می کند.

3- آیا پرده بکارت در همه خانم ها یکسان است؟

ظاهر و ساختار پرده بکارت مانند رنگ بدن یا رنگ مو منحصر به فرد است. در هر خانمی، شکل، نوع، ضخامت، الاستیسیته و تعداد رگ های خونی و پایانه های عصبی پرده بکارت متفاوت می باشد. برخی از پرده های بکارت الاستیک و قابل کشش هستند اما برخی اینگونه نیستند. پرده بکارت بعضی افراد دارای تعداد زیادی پایانه های عصبی است، در حالی که پرده بکارت برخی دیگر تعداد کمی پایانه عصبی دارد که در میزان خونریزی در هنگام پاره شدن تاثیر گذار می باشد.

4- هدف از پرده بکارت در بدن چیست؟

تا کنون، دانشمندان دلیل وجود پرده بکارت را متوجه نشده اند. یکی از رایج ترین نظریه ها این است که پرده بکارت نوعی مانع است که از ورود عفونت به بدن خانم های جوان جلوگیری می کند.

5- آیا همه خانم ها با پرده بکارت متولد می شوند؟

قطعا نه. تعداد کمی از آنها، حدود 0.03٪، بدون پرده بکارت متولد می شوند. این دختران به طور کلی هیچ مشکلی با توسعه سیستم اعصاب اندام های تولید مثل ندارند و مانند دیگران می توانند رابطه جنسی داشته باشند.

6- چگونه خون قاعدگی از طریق پرده بکارت عبور می کند؟

پرده بکارت به صورت طبیعی دارای یک یا چند سوراخ برای خروج خون است. در اکثر دخترها، پرده بکارت شبیه یک دونات است و یک سوراخ بزرگ دارد که یک یا دو انگشت می تواند داخل آن فرو رود. در اکثر دختران پرده بکارت به شکل دو سوراخ شبیه بینی است. بعضی از پرده های بکارت نیز چند سوراخ کوچک دارند!

 

پرده بکارت

7- آیا سوراخ در پرده بکارت به قدری کوچک است که مانع از ورود انگشت یا تامپون می شود؟

گاهی اوقات سوراخ پرده بکارت خیلی کوچک است به طوری که نمی توان از تامپون استفاده کرد. با پزشکتان مشورت کنید تا متوجه شوید پرده بکارت شما چه نوع پرده ای است. این امر باعث می شود در هنگام استفاده از تامپون پارگی ناخواسته ایجاد نشود.

8- آیا پارگی پرده بکارت دردناک است و با خونریزی همراه است؟

پرده بکارت هر خانمی ساختارمنحصر به فردی دارد. به همین دلیل است که خونریزی و درد می تواند شدید یا ضعیف باشد و یا اصلا دردی نباشد. این مسئله عمدتا به ضخامت پرده بکارت و نوع آمیزش از طرف شریک جنسی بستگی دارد. هر چقدر پرده ضخیم تر باشد پارگی آن درد بیشتری دارد. منتها اگر شریک جنسی شما فردی آگاه نسبت به آناتومی بدن شما و رابطه جنسی باشد می تواند این کار را با حداقل درد و خونریزی انجام دهد. خونریزی در اولین مقاربت جنسی تنها در 43٪ دختران اتفاق می افتد. مقدار خون از چند قطره تا خونریزی به مدت یک تا 3 روز متغیر است. اگر خونریزی بیش از 3 روز طول کشید،به پزشک مراجعه کنید.

9- آیا پرده بکارت در اولین دخول پاره می شود؟

طی اولین دخول، پرده بكارت، معمولا در چند جا پاره شده و به چند قطعه تقسیم می شود. به ندرت پرده ی بکارت به قدری ضخیم است که با اولین دخول کامل پاره نشود. در بعضی خانم ها نیز به دلیل ضخامت بیش از اندازه پرده بکارت بهتر است پرده با جراحی اندکی باز شده، سپس دخول انجام شود.

10-آیا امکان دارد قبل از اولین رابطه جنسی، پرده بکارت آسیب ببیند؟

بله، قبل از اولین رابطه جنسی ممکن است پرده بکارت به دلایل مختلف آسیب ببیند. به عنوان مثال، در طول قاعدگی، معاینه پزشکی، جراحی یا هنگام استفاده از تامپون با اندازه اشتباه، خود ارضایی و همچنین در هنگام صدمات با ضربه اشیاء مختلف، اعمال فیزیکی بیش از حد، و ورزش های پرشی ممکن است پرده آسیب ببیند.

11- آیا دختران باکره باید به متخصص زنان مراجعه کنند؟

کنگره ملی زنان و زایمان توصیه می کنند همه دختران اولین معاینه زنان را بین سنین 13 تا 15 سال انجام دهند. پزشک اطلاعاتی در مورد مراقبت های بهداشتی زنان در اختیار دختران قرار می دهد و درستی رشد اندام تناسلی دختر را بررسی می کند.

 

پرده بکارت

12- آیا باکره بودن بعد از 18-20 سالگی برای سلامتی مضر است؟

باکره بودن به سلامتی آسیب نمی رساند. ممکن است کسل کننده باشد اما مشکلی ایجاد نمی کند. 

13- آیا پرده بکارت بطور کامل در اولین دخول پاره میشود؟

گاهی پرده بكارت با یك یا دو بار نزدیكی كاملا پاره نمی شود وهر دفعه قسمتی از آن پاره شده و كمی خونریزی می كند. یعنی در تمام نزدیکی های اولیه، مقداری خونریزی یا لکه دیده می شود. در این موارد فرد در 5 الی 6 بار نزدیکی اولش لکه می بیند.

14- آیا رنگ خون پارگی پرده بکارت متفاوت است؟

تفاوتی بین رنگ خون بکارت با خون قاعدگی وجود ندارد اما نکته مهمی که وجود دارد در حجم و کم و زیاد بودن خون ریزی است. معمولا خون ریزی که از پاره شدن طبیعی پرده ایجاد می شود از یک قطره شروع می شود و حداکثر آن به قدری است که بتواند یک نوار بهداشتی را پر کند.

15- پارگی پرده بکارت بدون درد چگونه امکانپذیر است؟

همیشه و در اکثر مطالب گفته ایم که اگر برای اولین بار می خواهید رابطه جنسی داشته باشید، حتما سعی کنید فضایی آرام و دلنشین و به دور از اضطراب و خستگی و استرس ایجاد کنید. چرا که در این شرایط پارگی بکارت بدون درد یا با کمترین درد ممکن صورت می گیرد. پس بهتر است این کار را در شب عروسی، شب عقد یا جشن‌های مشابه مراسم خود انجام ندهید.

16- آیا خود ارضایی باعث پارگی پرده بکارت می شود؟

خود ارضایی کاری ناپسندیده می باشد که در اغلب مواقع عوارض روحی و جسمی فراوان هم به دنبال خواهد داشت. اما نوع خود ارضایی خیلی مهم است و باید اطلاع داشت که فرد به چه نحوی این کار را انجام داده است. مثلا خود ارضایی مالشی منجر به پارگی بکارت نخواهد شد و بکارت جز با وارد کردن شی خارجی به داخل واژن مگر در موارد خاص و نادر دچار آسیب نمی شود . پیشنهاد می کنیم برای اطلاعات بیشتر نسبت به خودارضایی حتما مطلب 19 سوال رایج شما درباره خودارضایی و درمان آن را نیز در مجله اوما مطالعه کنید.

17- چطور تشخیص بدهم پرده ام سالم هست یا نه ؟

برای این کار یک آینه بزرگ را رو به روی خودتان قرار بدهید و در حالتی که به پشت تکیه داده اید پاهای خود را جمع و سعی کنید کمی به سمت پایین بروید طوری که سطح بیشتری از انتهای کمرتان مماس با زمین باشد. در این حالت پاهای خود را باز کنید و به کمک انگشتان خود سعی در باز نمودن لب بیرونی واژن نمایید و سپس در آینه پرده بکارت خود را با عکس های موجود از پرده سالم مطابقت دهید. 

18- در پرده بکارت ارتجاعی، داشتن رابطه جنسی از قبل مشخص نیست؟

بافت پرده حلقوی کشسان که به پرده بکارت ارتجاعی مشهور است به اندازه کافی انعطاف پذیر بوده و به همین علت هنگام ورود جسم خارجی (آلت مردانه) دچار پارگی نمی‌شود. ولی با دخول آلت تناسلی سائیدگی‌هایی در اطراف پرده بکارت ایجاد می‌شود. بنابراین در این نوع پرده ها نیز با معاینه پزشکی داشتن رابطه جنسی همراه با دخول قابل تشخیص است.

19- آیا بدون پارگی پرده بکارت امکان بارداری هست؟

گاهی اوقات، (بندرت) ممکن است بدون پارگی پرده، مایع اسپرم به واژن راه پیدا کنه و موجب حاملگی شود، زیرا اسپرماتوزوئید موجود در اسپرم می تواند از سوراخ پرده حركت كرده و به طرف تخمك زن برود و حاملگی ایجاد گردد. در این موارد زن با پرده سالم حامله می شود.

20- آیا برای پارگی پرده بکارت نیاز به فشار زیاد از سوی مرد است؟

از آنجائیكه در نظر مردم پرده بكارت، پرده ای بسیار سفت و محكم است كه تنها با فشار پاره می شود، برخی مردها در هنگام سكس فشار زیادی به دهانه واژن آورده و موجب پارگی دهانه واژن، درد و خونریزی می شوند. در صورتیكه، اگر زن هنگام سكس آمادگی كافی داشته و به دور از اضطراب باشد هیچ نیازی به فشار از جانب مرد نیست. چون پرده بکارت یک پوسته نازک است که فقط کافیست در چند ناحیه چاک بخورد .

21- احساس تنگی در دهانه واژن دارم، چکار کنم؟

در صورت احساس تنگی در دهانه واژن، بهتر است از كرم و ژل های تسهیل كننده یا اسپری بی حس كننده استفاده کنید. ضمن اینكه تحریك زن وخروج ترشحات از دهانه واژن موجب روان شدن دهانه واژن و سهولت ارتباط جنسی می شود.

22- آیا باکره بودن به طور 100% از انتقال بیماری‌های جنسی و حاملگی‌های ناخواسته جلوگیری می کند؟

باکره بودن 100٪ حفاظت در برابر بیماری های منتقله از راه جنسی و حاملگی های ناخواسته را فراهم نمی کند.

23- آیا احتمال ترمیم و بازسازی مجدد پرده به صورت طبیعی در دراز مدت هست؟

احتمال بازسازی خود به خودی پرده بکارت تنها در اطفال و دختران در سنین پایین وجود دارد. پس از عمل ترمیم بکارت، تشخیص آن توسط متخصص با توجه به نوع عمل، وضعیت بخیه و نوع پوست بیمار متفاوت خواهد بود. معمولا عمل ترمیم پرده بکارت در نوع ارتجاعی نتیجه خوبی نخواهد داشت. تشخیص سلامت انواع پرده بکارت تنها توسط متخصص زنان قابل اطمینان می باشد.

24- آیا همه زنان درد پارگی بکارت را احساس می کنند؟

 بعضی از زنان درد پارگی پرده بکارت را متوجه می شوند اما برخی هیچ علائمی ندارند. در بسیاری از زنان پرده بکارت در طول زمان نازک می شود و در نهایت به راحتی پاره می شود. در دیگر افراد، پارگی ممکن است واضح تر باشد. ممکن است پارگی کاملا غیر قابل تشخیص باشد یا ممکن است درد یا خونریزی با اولین ورود تامپون یا اولین مقاربت ایجاد شود. اگر پرده بکارت شما ضخیم تر و یا سفت تر باشد، بهتر متوجه پاره شدن آن می شوید.

25- آیا درد در اولین رابطه جنسی مربوط به پارگی بکارت است؟

 بله، پارگی پرده بکارت در طول مقاربت می تواند باعث ایجاد درد شود. اما اگر از تامپون استفاده کنید، بعید است که پرده بکارت شما دست نخورده باقی بماند. مقاربت دردناک امری رایج است و مشکلاتی باعث این امر می شود. همچنین، داشتن رابطه جنسی برای اولین بار با اضطراب و انتظار درد و عدم تجربه و دانش در مورد آن چه احساس می کنید همراه است. اما خونریزی همیشه به خاطر پارگی پرده بکارت نیست. اگر از روان کننده استفاده نکنید یا رابطه جنسی خشن داشته باشید، احتمال خونریزی از دیواره واژن هست. کمی خونریزی در اولین رابطه جنسی موضوع مهمی نیست، اما اگر این اتفاق دوباره تکرار شد و یا پس از اتمام رابطه جنسی ادامه داشت به پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید مشکلی وجود ندارد.

26- فاصله بكارت از دهانه واژن چقدر است؟

بسیاری تصور می كنند كه پرده بكارت، داخل واژن قرار دارد. در صورتیكه اینطور نیست. پرده بكارت، دقیقا در ورودی دهانه واژن نهایتا 1 سانتیمتر داخل تر  قرار دارد . به همین دلیل، دخول های بسیار سطحی نیز ممکن است منجر به آسیب به پرده بکارت شوند.

27- مراقبت بعد از پارگي بكارت چیست؟

بعد از اتمام عمل جنسی  و نزدیکی، بهتر است که شما چند ساعتی را استراحت کنید و از فعالیت شدید بدنی پرهیز کنید؛ ( ترجیحا راه نروید تا عمل جلوگیری از خونریزی به خوبی بوسیله بدن انجام شود )  تا با این کار از تداوم خونریزی و درد ناشی از پارگی پرده بکارت جلوگیری کنید.

28- علائم پاره شدن پرده بکارت چیست؟

از علائم پارگی پرده بکارت لکه هایی بر روی واژن، احساس درد در ناحیه واژن و تکه هایی از پوست پاره شده در دهانه واژن است که گاهی تنها توسط پزشک قابل تشخیص است.

29- محل دقیق سوراخ واژن کجاست؟

طول کانال واژن خیلی زیاد نیست. به طور متوسط کانال واژن ۷ تا ۱۴ سانتی متر طول دارد. اگربخواهید بهتر متوجه اندازه آن شوید، تقریبا برابربا طول یک انگشت است. اما کانال واژن شما می تواند در شرایط خاص، مانند حین رابطه جنسی و زایمان تغییر شکل دهد. 

سخن آخر

با توجه به موارد گفته شده در این مطلب و سوالات جواب داده شده، امیدواریم دیگر سوالی بدون جواب درباره پرده بکارت نداشته باشید. اگر سوال دیگری نیز درباره این مسئله در ذهنتان وجود دارد که در این مطلب پاسخ داده نشده است می توانید از متخصصان اوما کمک گرفته و پاسخی مناسب برای سوالتان پیدا کنید.

Health Guides. Types of Hymens. youngwomenshealth.org. Updated 31 January 2019

خانم سهام رشیدی
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، ایشان فارغ التحصیل کارشناسی مامایی از دانشگاه کردستان بوده و در حال حاضر دارای مطب خصوصی در اهواز میباشند، و در زمینه های مراقبت هاي دوران بارداری، زايمان و پس از زايمان مشاوره تعيين جنسيت، بلوغ، يائسگي ، زناشوئي، نازايي و اختلاالات جنسي درمان بيماري هاي زنان تنظيم خانواده پاپ اسمير و ... در حال فعالیت میباشند برای آشنایی بیشتر با وی میتوانید صفحه اینستاگرام ایشان را مشاهده نمایید.

امتیاز مطلب: 93% 93


  • profileن ن1398/04/13

    سلام. من یه سوال داشتم درباره تصویر A. میشه نوعش رو بگید؟؟