Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
پاپ اسمیر چیست و تست پاپ اسمیر چگونه انجام میشود

تست پاپ اسمیر یا پاپ (pap smear) برای جلوگیری از سرطان و پیش سرطان در رحم انجام می گیرد. پیش سرطان تغییرات سلولی هستند که ممکن است به سرطان مبتلا شوند اگر با راه درست درمان نشوند. اما پاپ اسمیر چگونه انجام میشود؟چه زمانی این تست را باید انجام دهیم؟هزینه انجام پاپ اسمیر زیاد است؟ این مقاله مروری جامع بر تست پاپ اسمیر دارد که با هم می خوانیم:


 پاپ اسمیر چیست؟

تست پاپ اسمیر دهانه رحم را برای تغییرات غیرطبیعی سلول بررسی می کند. دهانه رحم قسمت پایین تر رحم است که به واژن متصل می شود. تغییرات سلولی که بر روی دهانه رحم ایجاد می شود اگر یافت نشد و درمان نشود، می تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود.

عکس پاپ اسمیر
 

عکس پاپ اسمیر

 

چرا نیاز به تست پاپ اسمیر است؟

تست پاپ اسمیر می تواند زندگی شما را نجات دهد. این تست می تواند نشانه های اولیه سرطان دهانه رحم را پیدا کند. آزمایشات پاپ اسمیر همچنین می توانند سلول های غیرطبیعی دهانه رحم را قبل از تبدیل شدن به سلول های سرطانی پیدا کنند. درمان این سلول های غیرطبیعی می تواند به جلوگیری از بیشتر موارد سرطان دهانه رحم کمک کند. انجام تست پاپ اسمیر یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای جلوگیری از سرطان دهانه رحم انجام دهید.

آیا همه زنان نیاز به تست پاپ اسمیر دارند؟

اکثر زنان بین سنین 21 تا 65 سال باید آزمایشات پاپ را انجام دهند. حتی اگر شما در حال حاضر از نظر جنسی فعال نیستید، باید یک تست پاپ انجام دهید. زناني که از يائسگي رنج مي برند (هنگامي که پریود زنان متوقف مي شوند) و جوانتر از 65 سال هستند، هنوز به آزمون منظم پاپ اسمیر نياز دارند.

زنانی که دارای رحم نیستند (معمولا به علت هیسترکتومی) و همچنین سابقه سرطان دهانه رحم یا نتایج پاپ غیرطبیعی ندارند، نیازی به آزمایش پاپ ندارند. زنان 65 سال و بالاتر که سه آزمایش طبیعی پاپ اسمیر پشت سر هم انجام داده اند و هیچ نتیجه غیر طبیعی در 10 سال گذشته نداشته اند، نیازی به آزمایش پاپ اسمیر ندارند.

چه کسی باید آزمایشات پاپ یا HPV را به طور منظم انجام دهد؟

اکثر زنان 21 تا 65 ساله باید آزمایشات پاپ را به عنوان مراقبتهای بهداشتی روزمره استفاده کنند. حتی اگر در حال حاضر از نظر جنسی فعال نیستید، واکسن HPV را دریافت کرده اید یا آزمایش پاپ انجام دهید. کارشناسان آزمایش پاپ را به گروه های زیر توصیه می کنند:

 زنان 21 تا 29 ساله هر 3 سال یک تست پاپ 

 زنان 30 تا 65 ساله:

 •  یک آزمایش پاپ هر 3 سال، یا
 •  آزمایش HPV هر 5 سال، یا
 •  آزمایش پاپ و HPV هر 5 سال یکبار 

اگر زنان بالای 65 سال تا این سن آزمایش پاپ انجام نداده باشند یا بعد از 60 سال آزمایش را انجام نداده باشند، نیاز به آزمایش پاپ دارند. آزمایشات HPV برای زنان 30 ساله توصیه می شود. اگرچه HPV در زنان بالای 30 سال رایج است اما معمولا در این زنان به صورت خود به خودی برطرف می شود. آزمایشات پاپ همراه با آزمایشات HPV یا آزمایشات HPV تنها برای زنان 30 ساله و بیشتر مفید است.

چه کسی به آزمایش منظم پاپ اسمیر نیاز دارد؟

زنانی که به طور منظم آزمایش پاپ اسمیر نیاز ندارند عبارتند از:

 • زنان 65 سال و بالاتر که سه بار آزمایش طبیعی پاپ پشت سر هم قرار داده اند و هیچ آزمایش غیرطبیعی در 10 سال گذشته انجام نشده است، نیازی به آزمایش دیگر ندارند.
 • زنانی که دهانه رحم ندارند (معمولا به علت هیسترکتومی) و سابقه سرطان دهانه رحم یا نتایج پاپ غیرطبیعی ندارند.
 • قبل از متوقف کردن آزمایش های پاپ منظم، باید با پزشک صحبت کنید.

دکتر زهرا سیفی، متخصص زنان، زایمان و نازایی در گفت و گو با گروه سلامت اوما  در مورد تعداد دفعات انجام تست پاپ اسمیر اظهار کرد: "در مورد انجام پاپ اسمیر هم خانم ها باید توجه کنند که از سن 17 تا 18 سال به بالا یا سه سال بعد از ازدواج هر کدام که زودتر بود، شروع به انجام پاپ اسمیر کنند، اگر تست پاپ اسمیر بر پایه مایع بود می توانند هر دو سال تکرار کنند و اگر پاپ اسمیر بر روی لام قابل انجام بود بهتره هر یکسال تکرار کنند، زیر 30 سال، هر سه سال پاپ اسمیرها را انجام دهند ولی بالای 30 سال اگر دو تا پاپ اسمیر نرمال داشته باشند، می توانند هر دو سال تکرار کنند".

من هیسترکتومی داشتم آیا هنوز به تست پاپ اسمیر نیاز دارم؟

این مسئله بستگی به نوع هیسترکتومی (جراحی برداشتن رحم) و سلامتی عمومی شما دارد. زنان مبتلا به هیسترکتومی بایستی با پزشک خود درمورد اینکه آیا آنها نیاز به آزمایش معمول پاپ اسمیر دارند صحبت کنند.

 • اگر دهانه رحم ندارید زیرا به علت سرطان هیسترکتومی داشتید، لازم نیست تست پاپ اسمیر انجام دهید.
 • اگر عمل هیسترکتومی  به علت سلول های غیر طبیعی دهانه رحم یا سرطان دهانه رحم دارید، باید یک آزمایش پاپ اسمیر سالانه انجام دهید تا سه آزمون طبیعی داشته باشید.
 • اگر رحمتان را برداشته اید، اما هنوز دهانه رحم دارید (این نوع هیسترکتومی رایج نیست)، باید به طور منظم تا 65 سالگی پاپ اسمیر انجام دهید و سه آزمایش طبیعی پاپ را پشت سر هم انجام دهید.

شرایط انجام تست پاپ اسمیر چیست؟

این تست به سن و سابقه پزشکی شما بستگی دارد. با پزشک خود در مورد آنچه که برای شما مناسب است صحبت کنید. اکثر زنان می توانند این دستورالعمل را دنبال کنند:

 • اگر بین 21 تا 29 سال هستید، هر 3 سال یکبار باید آزمایش پاپ اسمیر انجام دهید.
 • اگر بین سنین 30 تا 64 سالگی هستید، باید هر 5 سال یک بار آزمایش تست پاپیلومای انسانی (HPV) و هر 3 سال یکبار آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهید.
 • اگر شما 65 سال یا بیشتر دارید، می توانید برای توقف تست پاپ اسمیر با پزشک خود صحبت کنید

بعضی از زنان ممکن است نیاز بیشتری به آزمایشات پاپ داشته باشند. شما باید با پزشک خود در مورد گرفتن تست پاپ بیشتر صحبت کنید اگر:

 •  به علت پیوند عضو، شیمی درمانی یا استفاده از استروئید، سیستم ایمنی بدن تضعیف شده است.
 •  در هنگام بارداری مادر شما در معرض رژیم غذایی دیستیلستیل بسترول (DES) قرار گرفته است.
 • در گذشته از درمان برای نتایج پاپ غیر طبیعی یا سرطان دهانه رحم استفاده کرده اید.
 • اچ آی وی مثبت دارید. زنان مبتلا به اچ آی وی، ویروسی که باعث ایدز می شود، در معرض خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم و سایر بیماری های گردنی هستند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ایالات متحده توصیه می کند که تمام زنان مبتلا به HIV مثبت یک تست پاپ اولیه انجام دهند و 6 ماه بعد مجددا آزمایش شوند. اگر هر دو آزمایش پاپ طبیعی باشند، زنان باید دوباره تست انجام دهند.

آمادگی برای تست پاپ اسمیر

بعضی چیزها می توانند نتایج نادرست تست پاپ اسمیر را ایجاد کنند. برای دو روز قبل از آزمون امور زیر را انجام ندهید:

 • استفاده از تامپون ها
 • کرم ها، شامپوها یا داروهای واژینال
 • استفاده از اسپری دئودورانت واژینال یا پودر
 • داشتن رابطه جنسی
 • دوش
 • پریود نباشید ( بهتره 3 تا 10 روز از پریودتان گذشته باشه)

بهترین زمان انجام تست پاپ اسمیر چه وقت است؟

 پزشکان توصیه می کنند زمانی که پریود هستید تست پاپ اسمیر انجام ندهید. بهترین زمان برای آزمایش 10 تا 20 روز( بهترین روز، روز 15 سیکل) پس از اولین روز از پریودی است.

خانم دکتر سیفی در ادامه درباره درد در انجام پاپ اسمیر می گویند: "انجام پاپ اسمیر به هیچ عنوان دردناک نیست، مثل یک معاینه واژینال معمول است و تاکید همه متخصصین زنان است که بعنوان غربالگری براساس پروتکلی که پزشک پیشنهاد میدهد حتما انجام دهند و سعی کنند که این تست را بر پایه مایع انجام دهند".

پاپ اسمیر چگونه انجام میشود؟

 

مراحل انجام پاپ اسمیر

 

پزشک شما می تواند یک آزمون پاپ را در یک آزمون لگن انجام دهد. این آزمون ساده و سریع است. شما بر روی تخت دراز می کشید و پزشک یک وسیله به نام اسپکولوم را به مهبل (واژن) وارد می کند و آن را برای دیدن رحم استفاده می کند. سپس وی از یک چوب یا برس مخصوص استفاده خواهد کرد تا چندین سلول را از سطح و داخل دهانه رحم بردارد. سلول ها بر روی یک اسلاید شیشه قرار می گیرند و برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال می شوند. یک آزمایش پاپ ممکن است کمی ناراحت کننده باشد اما نباید دردناک باشد.

چه زمانی می توانم جواب آزمایش تست پاپ اسمیر را دریافت نمایم؟

معمولا نتایج آزمون پاپ اسمیر یک تا سه هفته بعد به شما تحویل داده می شود. اکثر زمان ها، نتایج آزمون طبیعی است. اگر آزمون نشان می دهد که چیزی ممکن است اشتباه باشد، پزشک با شما تماس خواهد گرفت تا تست های بیشتری را برنامه ریزی کنید. دلایل زیادی برای نتایج غیر طبیعی آزمایش پاپ وجود دارد. نتایج غیر طبیعی آزمایش پاپ اسمیر همیشه به این معنی نیست که سرطان دارید.

مقاله پیشنهادی شما: 4 نوع عفونت واژن+درمان و پیشگیری

تفسیر آزمایش پاپ اسمیر

جواب تست ممکن است طبیعی و نرمال باشد و یا غیر طبیعی که این سوالات ممکنه پیش بیاد:

تست پاپ اسمیر من "غیر طبیعی" بود. چه اتفاقی افتاده است؟

- نتایج غیر طبیعی آزمایش پاپ معمولا به این معنی نیست که شما سرطان دارید. اغلب مشکلات کوچک با دهانه رحم وجود دارد. اگر نتایج آزمایش پاپ نامعلوم باشد یا نشان دهنده تغییر کوچکی در سلول های دهانه رحم باشد، پزشک ممکن است تست پاپ را بلافاصله، 6 ماه یا یک سال تکرار کند، یا ممکن است آزمایش های بیشتری انجام دهد.

- برخی از سلولهای غیر طبیعی به سرطان تبدیل می شوند. درمان سلول های غیرطبیعی که به تنهایی از بین نمی رود، می تواند تقریبا تمام موارد سرطان دهانه رحم را از بین ببرد.

- اگر آزمون تغییرات جدیتری در سلولهای دهانه رحم پیدا کند، پزشک آزمایش های بیشتری را پیشنهاد می کند. نتایج این آزمایش ها به پزشک شما کمک خواهد کرد که بهترین درمان را انتخاب کند.

نتیجه آزمون پاپ اسمیر من "مثبت کاذب" بود. این یعنی چی؟

آزمایشات پاپ همیشه کامل نیستند. نتایج منفی کاذب ومثبت کاذب می تواند رخ دهد.

 • مثبت کاذب. یک آزمایش پاپ مثبت کاذب زمانی اتفاق می افتد که به شما گفته شده باشد سلول های دهانه رحم غیر طبیعی است، اما سلول ها در واقع غیر طبیعی یا سرطانی نیستند. اگر دکتر شما می گوید نتایج پاپ شما مثبت کاذب است، هیچ مشکلی وجود ندارد.
 • منفی کاذب. یک آزمایش منفی کاذب زمانی است که به شما گفته می شود سلول های او طبیعی هستند، اما سلول های رحم مشکل دارند. منفی های غلط کشف و درمان سلول های ناسالم از دهانه رحم را به تاخیر می اندازند. اما با داشتن تست های پاپ معمولی شانس شما برای پیدا کردن هر گونه مشکل افزایش می یابد. سرطان دهانه رحم معمولا سالها طول می کشد تا رشد کند.

اما بطور خلاصه  جواب آزمایش تست پاپ اسمیرشامل یکی از 6 گزینه زیر است:

1- طبیعی یا بدون تغییر

2-  سلول‌های فلس دار غیر معمولی بی اهمیت: (ASCUS) سلول‌های غیر طبیعی وجود دارند ولی سرطانی نیستند. بسیاری از اوقات سلول‌های ASCUS به دلیل وجود عفونت HPV هستند.

3- ضایعه بافت پوششی داخلی فلس دار این تغییرات غیرطبیعی می‌توانند نشانه مراحل اولیه سرطان باشندکه دو درجه بالا و پایین دارد . نوع ضایعات درجه بالا یا HSILs سلول‌هایی که به احتمال زیاد باعث سرطانی شدن گردن رحم می‌شوند.

4- سلول‌های فلس دار غیرطبیعی که احتمال HSIL بودن را رد نمی‌کند. تغییراتی در سلول‌ها مشاهده شده‌اند که ممکن است SIL ها درجه بالا باشند یا نباشند.
 
5- سلول های متورم شده (غده ای) غیر طبیعی: این‌ها سلول‌های غده ای غیرطبیعی هستند – نه سلول‌های فلس دار- که نشانه سرطان در قسمت فوقانی دهانه رحم می‌باشد.

6- سرطان: نتیجه آزمایش پاپ اسمیر سلول‌های سرطانی را تشخیص داده است.

چه چیزی باعث نتایج "پراکنده" یا "غیر طبیعی" آزمایش پاپ می شود؟

یک آزمایش پاپ می تواند به دلایل بسیاری "غیرقابل شناسایی" یا "غیر طبیعی" باشد. اغلب، تغییرات غیر طبیعی سلولی توسط HPV ایجاد می شود. HPV می تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود. سایر دلایل نتایج "نامشخص" یا "غیر طبیعی" آزمایش پاپ عبارتند از: 

 •  عفونت، مانند عفونت قارچی یا التهاب
 • رشد یا کیست های خوش خیم (غیرسرطانی)
 • تغییرات در هورمون ها، مانند حاملگی یا یائسگی
 • سیگار کشیدن، که ممکن است خطر انتقال عفونت HPV را به سرطان دهانه رحم افزایش دهد. 
 • مشکلات سیستم ایمنی بدن شما ناشی از داروهای خاص یا مشکلات بهداشتی مانند دیابت، سرطان، HIV و یا بیماری های خود ایمنی

چگونه می توانم با انجام پاپ اسمیر احتمال سرطان دهانه رحم را کاهش دهم؟

 

احتمال سرطان رحم در پاپ اسمیر

می توانید به روش های زیر احتمال سرطان دهانه رحم را کاهش دهید:

 • آزمایشات پاپ منظم. آزمایش های پاپ منظم به پزشک کمک می کند تا سلول های غیرطبیعی را قبل از سرطان تشخیص دهد. واکسن HPV (اگر 26 ساله یا جوانتر هستید).  اکثرموارد سرطان دهانه رحم ناشی از یک نوع HPV است که از طریق دستگاه تنفسی به فرد انتقال می یابد. اکثر زنان هرگز نمی دانند که HPV دارند. معمولا پنهان باقی می ماند در حالی که گاهی اوقات به خودی خود از بین می رود و می تواند تغییرات در سلول های دهانه رحم ایجاد کند.
 • داشتن رابطه جنسی تنها با یک شریک میتواند خطر این سرطان را کاهش دهد.
 • استفاده از کاندوم. بهترین راه برای جلوگیری از آلودگی به بیماری های جنسی (STI)، از جمله HPV، علت اکثر موارد سرطان دهانه رحم، این است که رابطه جنسی واژن، دهان و یا مقعد نداشته باشید. اگر رابطه جنسی دارید، از کاندوم استفاده کنید. کاندوم خطر ابتلا به HPV و دیگر STI ها را کاهش می دهد.

سوالات رایج شما درباره تست پاپ اسمیر

1.تست پاپ اسمیر در دوران بارداری مجاز است؟

انجام تست پاپ اسمیر در ۳ماهه اول حاملگی بلامانع است.در حاملگی دو هفته بعد از اولین روز آخرین قاعدگی (روز ۱۸-۱۶ سیکل) بهترین زمان برای گرفتن پاپ اسمیر است. انجام تست  پاپ اسمیر باید حداقل ۸ هفته بعد از زایمان باشد

2. آیا تست پاپ اسمیر در دختران باکره هم انجام میشه؟

خیر،  با ورود اسپکلوم به پرده بکارت آسیب می رسید بنابراین در دختران باکره این تست انجام نمیشود.

3. لکه بینی و خونریزی بعد از تست پاپ اسمیر طبیعی است؟

بله. لکه بینی و خونریزی تا یکی دو روز بعد از تست پاپ اسمیر طبیعی است و دلیل تحریک مخاط دهانه رحم است و یا ممکنه ناشی از عفونت باشد که اگر ادامه دار بود، بهتر است با پزشک مشورت کنید.

4. عبارت unsatisfactory در تست پاپ اسمیر به چه معناست؟

اگر در جواب پاپ اسمیر unsatisfactory  نوشته شده بود. توصیه میشود که ارزیابی مجدد 6 ماه دیگر انجام شود. 

5. فاصله بین دو نمونه گیری پاپ اسمیر چقدر است؟

فاصله بین نمونه گیری جدید پاپ اسمیر باید بیشتر از 8 هفته با نمونه گیری قبل باشد.

6. آیا تست پاپ اسمیر دردناک است؟

خیر. پاپ اسمیر دردناک نیست، تنها برخی با ورود اسپکلوم ممکنه احساس ناخوشایندی و سوزش داشته باشند که در زمان کوتاهی برطرف میشود.

7. cells Absence of Endocervical در جواب پاپ اسمیر به چه معناست؟

اگر جواب پاپ اسمیر فاقد سلول اندوسرویکال (cells Absence of Endocervical ) باشد، شما باید تیت را با رعایت فتصله زمانی مناسب تکرار کنید و اگر در خانم های یائسه این جواب دیده شد، نیاز به تکرار پاپ اسمیر نیست و تنها با پزشک معالج مشورت کنید.

8. inflammation در تست پاپ اسمیر به چه معناست؟

inflammation به معنی التهاب است که التهاب دهانه رحم را نشان میدهد که اغلب بدلیل یک عفونت باکتریایی است و توصیه میشود درمان دارویی عفونت را شروع کنید.

9. هزینه تست پاپ اسمیر چقدر است؟

مراکز بهداشت و پایگاه های سلامت در هر منطقه و محله وجود دارد و این تست را رایگان انجام میدهند. اما اگر در مطب خصوصی انجام میشود. هزینه خود آزمایش  حدود 20 تا 30 هزار تومن است. 

10- آیا می توانم در حین پریودی آزمون پاپ یا HPV انجام دهم؟

بله. اما بهتر است آزمون را در هنگام پریودی انجام ندهید. بسته به جریان سنگین پریودی، خونریزی ممکن است بر نتایج آزمون پاپ یا HPV تأثیر بگذارد. 

1-Traci C. Johnson. What Is a Pap Test? www.webmd.com. September 17, 2018

2-National institutes of health. NCI dectionary of cancer terms.www.cancer.gov. 2018

3-Dolly Penn and Abbey B. Berenson. Pap and HPV tests. www.womenshealth.gov. January 31, 2019
 
4- Mayo Clinic Staff. Papsmear.www.mayoclinic.org.2019
 

 

 دکتر زهرا سیفی
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، دکتر زهرا سیفی جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی ، دکتری پزشکی عمومی از دانشگاه شهید بهشتی، دکتری تخصص جراحی زنان و زایمان از داشگاه شهید بهشتی و شاغل در بیمارستان ها و کلینیک های دولتی و خصوصی میباشند.  ایشان در زمینه های جراحی های زیبایی و کف لگن، انجام زایمان طبیعی و سزارین، انجام انواع غربالگری های زنان، مراقبت های دوران یائسگی و مراقبت های دوران بارداری، درمان ناباروری و تعیین جنسیت قبل از بارداری از مهارت ویژه ای برخوردار هستند، برای آشنایی بیشتر، میتوانید وی را در اینستاگرام دنبال نمایید.

امتیاز مطلب: 95%
95


 • profileمهسا عبدی1398/08/07

  سلام خسته نباشین..ببخشید من قبلا به دکتر مراجعه کردم و از اسپکلوم استفاده کردن که من نتونسم طاقت بیارم .و الان میخوام برم ازمایش پاپ بدم که میترسم باز..ب نظرتون چیکار کنم..واقعا برا من خیلی دردناک بود اسپکلوم

  • profilesam azizi1397/04/07

   ممنون از توضیحات مفیدتون

   • profileپزشک اوما1396/05/31

    سلام عزیزم. لکه بینی و خونریزی دلایل مختلفی می تواند داشته باشد و هرکس که تست پاپ اسمیر انجام میده به این معنی نیست که حتما سرطان داره، خانم ها یکی دو سال بعد از ازدواج باید بصورت دوره ای تست پاپ اسمیر بدهند تا از سلامت دهانه رحم خود باخبر باشند. پاپ اسمیر درد نداره فقط زمانی که اسپکولوم را وارد رحم می کنند ممکنه درد نسبی در برخی خانم ها احساس بشه که گذار است و سریع از بین میره. پس بدون نگرانی خاصی تست را انجام دهید.

    • profileآسو احدی1396/05/28

     با سلام و خسته نباشید . ببخشید من به تازگی دکترم برام تست پاپ اسمیر نوشته ولی همش میترسم برم انجام بدم، اخه یکم لکه بینی دارم؟ آیا احتمال سرطان رحم زیاده؟ و اینکه اپا اسمیر درد داره؟ اصلا چیکار میکنه دکتر؟مرسی نگرانم

     • profileپزشک اوما1396/10/10

      سلام عزیزم. خیر تست پاپ اسمیر اصلا درد خاصی نداره مگر اینکه شما خیلی حساس باشید. نگران نباش لکه بینی علت های دیگری مانند عفونت، کیست، زخم دهانه رحم و .... هم داشته باشه اما خانم ها باید بعد از ازدواج و زایمان هر چند وقت یکبار تست پاپ اسمیر را انجام دهند.