Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت

امروزه مشکل ناباروری در میان زوجین افزایش یافته است و همه دنبال علت این ناباروری هستند . یکی از راه های تشخیص علت ناباروری در زنان انجام عکس رنگی است. زیرا در سونوگرافی شکمی و واژینال مشکلات رحم و لوله های فالوپ مشخص نمیشود. در این مقاله اطلاعات کامل درباره فرایند انجام عکس رنگی داده شده است:

عکس رنگی رحم (هیستروسالپینگوگرافی) چیست؟

چرا پزشک توصیه به گرفتن عکس رنگی رحم می کند؟

مزایا و خطرات عکس رنگی رحم چیست؟

آماده شدن برای عکس رنگی رحم

پس از آزمایش عکس رنگی رحم چه اتفاقی می افتد ؟


عکس رنگی رحم (هیستروسالپینگوگرافی) چیست؟

عکس رنگی رحم یک نوع اشعه ایکس است که به رحم زن (رحم) و لوله های فالوپ(ساختارهایی که تخمک را از تخمدان به رحم منتقل می کنند) تابانده می شود. این نوع اشعه ایکس از مواد کنتراست استفاده می کند به طوری که لوله های رحم و فالوپ به وضوح در تصاویر اشعه ایکس نشان داده می شوند. نوع اشعه ایکس مورد استفاده فلوروسکوپی نامیده می شود که یک تصویر ویدئویی به جای یک تصویر ثابت ایجاد می کند. رادیولوژیست می تواند رنگ را با حرکت اشعه در سیستم تولید مثل ببیند. سپس وجود انسداد در لوله های فالوپ یا سایر اختلالات ساختاری در رحم مشاهده می شود. 

چرا پزشک توصیه به گرفتن عکس رنگی رحم می کند؟

توصیه به عکس رنگی گرفتن

پزشک شما ممکن است این آزمایش را در صورت داشتن مشکل در بارداری یا مشکالت حاملگی مانند سقط جنین انجام دهد. عکس رنگی رحم می تواند به تشخیص علت ناباروری کمک کند. ناباروری (بخوانید: ناباروری و طب باروری) ممکن است ناشی از:

مربوط به رحم

 •  ناهنجاری های مادرزادی رحمی
 •  فیبروئیدهای رحم
 •  بدخیمی رحمی
 •  آدنومیوز
 •  چسبندگی داخل رحمی
 •  پولیپ رحم (آندومتر)

مربوط به لوله رحم

از بین بردن لوله های فالوپ: معمولا بعد از التهاب لگن قبلی اتفاق می افتد. این باید با نازک شدن لوله ها به علت اسپاسم لوله، یا مشکل رحم با کنتراست متفاوت باشد

 •  پولیپ لوله رحم
 •  بدخیمی لوله
 • اسپاسم لوله رحم: می تواند فیزیولوژیکی باشد
 • سالپینکتومی

اگر عمل جراحی لوله ای داشته اید، پزشک ممکن است عکس رنگی رحم را برای بررسی این عمل جراحی انجام دهد. اگر شما پیوند مجدد لوله (یک روش که لوله های فالوپ را بسته است) داشته اید، پزشک این آزمایش را انجام می دهد تا اطمینان حاصل شود که لوله های شما به درستی بسته شده اند. این آزمایش همچنین می تواند بررسی کند که انقباض مجدد لوله در هنگام باز شدن لوله های فالوپ موفق بوده است.

کاربردهای معمول استفاده از عکس رنگی رحم چیست؟

هیستروسالپینگوگرافی در درجه اول برای بررسی مشکل بارداری برای ارزیابی شکل و ساختار رحم، دهانه لوله های فالوپی، و بررسی زخم در داخل حفره رحم و یا مجاری شکم استفاده می شود. این روش می تواند برای بررسی سقط های مکرر ناشی از اختلالات مادرزادی و تعیین وجود و شدت اختلالات زیر استفاده شود. هیستروسالپینگوگرافی برای ارزیابی باز بودن لوله های فالوپ و برای نظارت بر اثرات جراحی لوله استفاده می شود. اثرات جراحی لوله عبارتند از:

 •  انسداد لوله های فالوپی به علت عفونت یا زخم
 •  بستن لوله های رحمی
 •  بستن لوله های فالوپ در یک روش استریلیزاسیون
 •  مجددا باز کردن لوله های فالوپ پس از انسداد استرلیزه یا بیماری

مزایا و خطرات عکس رنگی رحم چیست؟

مزایا عکس رنگی رحم

 •  عکس رنگی یک عمل حداقل تهاجمی با عوارض نادر است.
 •  هیستروسالپینگوگرافی یک عمل نسبتا کوتاه است که اطلاعات ارزشمندی را در مورد ناهنجاری هایی که موجب ناباروری یا مشکالت جنین می شوند، ارائه می دهد.
 • هیستروسالپینگوگرافی گاهی می تواند لوله های فالوپ را باز کند و به بیمار کمک می کند باردار شود.
 • پس از بررسی اشعه ایکس، در بدن بیمار اشعه ای باقی نمی ماند.
 •  اشعه ایکس معمولا در محدوده تشخیصی معمولی برای این آزمون عوارض جانبی ندارد.

خطرات انجام عکس رنگی رحم

 • احتمال کم ابتلا به سرطان در اثر قرار گرفتن در معرض تابش وجود دارد. با این حال، مزایای این عمل از معایب و خطرات آن بیشتر است.
 •  دوز موثر تابش برای این عمل متفاوت است..
 •  در صورت وقوع یک بیماری التهابی مزمن، عفونت لگن یا بیماری منتقله از راه جنسی، قبل از بدتر شدن عفونت، به پزشک یا تکنسین اطلاع دهید.
 • اگر احتمال حاملگی وجود دارد، حتما باید به پزشک یا تکنسین اشعه ایکس بگویید.

خطرات عکس رنگی که رحم بسیار نادر است. خطرات احتمالی عبارتند از:

 • واکنش آلرژیک به رنگ کنتراست
 • آندومتر (پوشش رحم) یا عفونت لوله فالوپ
 • آسیب به رحم، مانند سوراخ شدن

آماده شدن برای عکس رنگی رحم

- بعضی از زنان این آزمایش را دردناک می بینند، بنابراین ممکن است پزشک شما داروهای مسکن تجویز کند. این دارو باید حدود یک ساعت قبل از آزمایش مصرف شود. اگر عصبی هستید و می ترسید، پزشک یک آرامبخش تجویز می کند تا به شما کمک کند. ممکن است آنتی بیوتیک قبل یا بعد از آزمایش برای جلوگیری از عفونت تجویز شود.

- این آزمایش چند روز تا یک هفته پس از دوره قاعدگی شما انجام می شود. این کار برای اطمینان از اینکه شما باردار نیستید انجام می شود. همچنین به کاهش خطر ابتلا به عفونت کمک می کند. اگر باردار هستید به پزشک اطلاع دهید زیرا این آزمایش برای جنین خطرناک است. همچنین اگر بیماری التهابی لگن یا خونریزی واژینال داشته باشید، نباید این تست را انجام دهید.بهتر است در سیکلی که قرار است اینکار را انجام دهید نزدیکی پیشگیری کننده داشته باشید.

- این آزمایش اشعه ایکس با استفاده از کنتراست رنگ ها انجام می شود. رنگ کنتراست یک ماده است که وقتی بلعیده یا تزریق می شود، به برجسته کردن اندام های خاص یا بافت های اطراف آن کمک می کند. این ماده ارگان ها را رنگ نمی کند و از طریق ادرار دفع می شود. اگر واکنش آلرژیک به باریم یا رنگ کنتراست داشتید به پزشک اطلاع دهید.

- فلز می تواند با دستگاه اشعه ایکس تداخل داشته باشد. بنابراین از شما خواسته می شود قبل از انجام آزمایش، هرگونه فلز مانند جواهرات، را از خود دور کنید. 

- اگر التهاب مزمن داریدو یا عفونت لگنی و یا اینکه داروی خاصی مصرف میکند قبلش حتما به پزشک اطلاع دهید.

زمان مناسب انجام عکس رنگی رحم:

 برای  اطمینان از اینکه حامله نیستید ،  بهتر است  انجام عکس رنگی رحم ، یک هفته بعد  از شروع عادت ماهانه و قبل ازروزهای تخمک گذاری انجام شود . در سیکلی که قرار است عکس رنگی رحم انجام شود ، نزدیکی های " محافظت شده " داشته باشید .

در هنگام گرفتن عکس رنگی رحم چه اتفاقی می افتد؟

عکس رنگی رحم

- در این آزمون باید لباس مخصوص بیمارستان بپوشید و به پشت دراز بکشید، زانوها را خم کرده و پاها را باز کنید. سپس رادیولوژیست یک اسپکولوم را وارد واژن می کند. این کار طوری انجام می شود که دهانه رحم، که در پشت واژن قرار دارد، دیده شود. ممکن است کمی اذیت شوید.

- رادیولوژیست سپس دهانه رحم را تمیز می کند و ممکن است یک بی حسی موضعی را به داخل دهانه رحم تزریق کند تا درد را کاهش دهد. تزریق ممکن است مانند ضربه باشد. سپس دستگاهی به نام کانولا به داخل دهانه رحم وارد می شود و اسپکولوم برداشته می شود. رادیولوژیست رنگ را از طریق کانول وارد می کند که به رحم و لوله های فالوپ وارد می شود.

- سپس شما را زیر دستگاه اشعه ایکس قرار می دهند و رادیولوژیست شروع به گرفتن اشعه های ایکس می کند. ممکن است از شما خواسته شود چندین بار موقعیت خود را تغییر دهید تا بتوانند زاویه های مختلف را ثبت کنند. ممکن است درد و گرفتگی عضلات را مشاهده کنید زیرا رنگ توسط لوله های فالوپی حرکت می کند. هنگامی که اشعه ایکس تابیده شد، رادیولوژیست کانول را در می آورد. بعد از آن هر گونه داروهای مناسب برای پیشگیری از درد و یا عفونت تجویز می شود.

 درد در عکس رنگی رحم چگونه است؟

 این آزمون باید ناراحتی جزئی ایجاد کند.هنگامی که کاتتر قرار داده می شود و مواد کنتراست تزریق می شود، ناراحتی و گرفتگی دارید، اما خیلی طول نمی کشد. همچنین ممکن است تحریک پریتوئن، پوشش حفره شکمی، باعث ایجاد درد در قسمت پایین شکم شود، اما این درد نیز خیلی کم است و طول نمی کشد. اکثر زنان چند روز پس از آزمایش، لکه بینی مشاهده می کنند که طبیعی است.

پس از آزمایش عکس رنگی رحم چه اتفاقی می افتد ؟

پس از آزمون، ممکن است دردهایی مشابه دوره قاعدگی داشته باشید. همچنین ممکن است ترشحات واژن یا خونریزی خفیف و یا لکه بینی واژینال را تجربه کنید. برای جلوگیری از عفونت در طول این مدت باید به جای تامپون از پد استفاده کنید.

بعضی از زنان همچنین پس از آزمون، سرگیجه و حالت تهوع را تجربه می کنند. این عوارض جانبی طبیعی هستند و در نهایت از بین خواهند رفت. با این حال، اگر علائم عفونت را تجربه کردید به پزشک اطلاع دهید، از جمله:

بطور کلی این عکس برداری بیشتر از 30 دقیقه طول نمیکشه، پس از آزمایش، رادیولوژیست نتایج را برای پزشک خود ارسال خواهد کرد. پزشک نتایج را به شما اعلام خواهد کرد و با توجه به نتایج، بررسیهای بعدی انجام می شود.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.healthline.com

;
امتیاز مطلب: 96%
96


 • profileasma h1396/11/08

  انجام عکس رنگی رحم با بیحسی کامل و بیهوشی در کرج توسط کارشناس رادیولوژی خانم 09108533552

  • profileناهید شجاعی1396/07/27

   ببخشید در ادامه سوالم، عکس رنگی رحم به منظور درمان ناباروری چه زمانی استفاده میشود یعنی چه کسانی می تونند عکس رنگی رحم بگیرند؟

   • profileپزشک اوما1396/11/02

    سلام عزیزم. عکس رنگی وقتی لازم میشه که شما حتی با وجود فولیکولهای خوب و اسپرموگرام نرمال ، هنوز موفق به بارداری نشده باشید .

  • profileناهید شجاعی1396/07/27

   سلام خانم دکتر منم یه سوال داشتم آیا با عکس رنگی میشه اختلالات و یا بیماری تخمدان و لگن هم مشاهده کرد، یعنی با انجام یکبار عکس رنگی رحم ، تخمدانها هم می تونید ببینید؟

   • profileپزشک اوما1396/11/02

    با سلام. عکس رنگی رحم تنها داخل رحم و لوله‌های رحم را نشان می‌دهد. اختلالات تخمدان، دیواره رحم و دیگر سازه‌های لگن ممکن است با ام.آر.آی یا سونوگرافی مورد بررسی قرار گیرد. مشکلات ناباروری ممکن است ناشی از علت‌هایی باشد که با عکس رنگی از رحم ارزیابی نمی‌شود، از جمله این علت‌ها اسپرم کم تعداد یا غیرطبیعی و یا عدم توانایی لانه‌گزینی یک تخمک بارور شده در رحم است.

  • profileelnaz elii1396/07/27

   با سلام و تشکر از مقاله خوبی که گذاشتید، من قبلا عکس رنگی از رحم را گرفته بود حدود چند سال قبل می خواستم بدونم هستروسکوپی چه فرقی با عکس رنگی رحم داره و آیا اینم مثل اون درد داره؟ ممنونم از پاسخگوییتون

   • profileپزشک اوما1396/11/02

    سلام عزیزم . هیستروسکوپی با بیهوشیه . چیزی متوجه نمیشی . داخل رحم رو نگاه میکنن . هر جا چسبندگی داشت باز میکنن .