Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
چگونگی تشخیص خونریزی لانه گزینی

خونریزی لانه گزینی یکی از علائم اولیه بارداری در یک سوم خانم های باردار است. تخمک بارور به داخل لوله های رحم حرکت کرده و داخل رحم می شود، جایی که لقاح در پوشش داخلی رحم انجام می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد بافتی که اطراف تخمک وجود دارد باعث آسیب رساندن به رگ های خونی مادر در داخل رحم و خونریزی از دهانه رحم و واژن می شود. آموختن علائم خونریزی لانه گزینی به خانم ها کمک می کند زمان شروع بارداری را تشخیص دهند.

لانه گزینی چیست؟

هنگامی که تخمک بارور می شود، از طریق لوله فالوپی خود را به رحم می رساند و داخل رحم کاشته می شود. این مرحله معمولا حدود هفت روز از بارور شدن طول می کشد. قاعده کلی این است که تخمک گذاری حدود دو هفته پس از اولین روز از آخرین پریودی رخ می دهد و باروری حدود 24-36 ساعت پس از تخمک گذاری رخ می دهد.

اسپرم ها تا هفت روز می توانند زنده بمانند، بنابراین ممکن است روز مقاربت با روز باروری یکسان نباشد. اسپرم به راحتی می تواند به مدت یک هفته در لوله فالوپ باقی بماند و خود را به تخمک برساند. تخمک معمولا برای 24 تا 36 ساعت زندگی می کند. تاریخ تخمک گذاری مربوط به زمانی است که بدن شما تخمک را آزاد کرده است.

بدن ما ممکن است از طبیعت پیروی نکند و بعضی از ما ممکن است 14 روز بعد یا قبل تخمک گذاری کنیم. بدون اطلاع از زمان انتشار تخمک، تعیین دقیق زمان بارداری دشوار است و به همین دلیل است که از پریودی و طول و چرخه طبیعی خود به عنوان مرجعی برای تعیین زمان بارداری استفاده می کنیم. نمودار زیر نشان می دهد که گذر زمان برای بارداری در یک فرد با یک دوره 28 روزه قاعدگی چگونه است.

 • روز اول: روز اول پریودی شما
 • روز 7 - 15: مقاربت
 • روز 14: تخمک گذاری
 • روز 14-15: بارور شدن
 • روز 21: لانه گزینی (با خونریزی احتمالی)
 • روز 28: پریودی به خاطر حاملگی مثبت و 4 هفته حاملگی

علائم و نشانه های خونریزی لانه گزینی چیست؟

 •   ترشحات صورتی یا قهوه ای یا لکه بینی
 •  گرفتگی شکم یا ضعف معده
 • نوسانات خلقی
 •  سردرد

نکته جالب این است که بیشتر این علائم، علائم اولیه بارداری است. 

تشخیص علائم خونریزی لانه گزینی 

زمان لانه گزینی

این نوع خونریزی در بارداری معمولا بین 6 تا 12 روز بعد از نزدیکی جنسی و بارداری اتفاق می افتد. زمان نزدیکی جنسی خود را به یاد آورید. اگر بیش از یک ماه یا دو ماه گذشته است، بنابراین احتمال خونریزی لانه گزینی بسیار کم است.

 • از آنجایی که خونریزی لانه گزینی معمولا با خونریزی پریودی اشتباه گرفته میشود، برخی خانم ها هنگامی که متوجه بارداری می شوند بسیار شگفت زده می شوند.
 • هنگامی که پزشک متوجه بارداری شود، با استفاده از آزمایشات مختلف سن جنین را تشخیص می دهد. 

بررسی رنگ و مقدار خونریزی 

این روش به تشخیص خونریزی ناشی از لانه گزینی یا پریودی کمک می کند. خونریزی لانه گزینی خفیف تر و مقدار کمتری است. گاهی حتی به صورت لکه بینی است.

 • خونریزی لانه گزینی به صورت ترشحات صورتی یا قهوه ای روشن است. این خون معمولا تیره تر از خون پریودی است زیرا زمان بیشتری طول کشیده است از رحم به واژن برسد.
 • مقدار خونریزی لانه گزینی بسیار کمتر است و معمولا دو روز طول می کشد. در برخی خانم ها به صورت خونریزی پریودی سبک دیده می شود و باعث گیج شدن خانم می شود. در بیشتر خانم ها، خونریزی پریودی به رنگ قرمز است و پس از روز اول یا دوم شدیدتر می شود.

وجود انقباض و گرفتگی عضله

خونریزی لانه گزینی معمولا با درد و گرفتگی عضله همراه است زیرا لقاح انجام شده و رحم در حال تغییر می باشد. اما گرفتگی ناشی از خونریزی لانه گزینی از گرفتگی ناشی از پریودی خفیف تر است. 

 • اگر گرفتگی عضلات شکم افزایش یافت می تواند نشانه پریودی یا وجود مشکل در بارداری باشد. در برخی موارد، درد به دلیل بیماری مانند عفونت مثانه می باشد. علت عفونت مثانه در زنان در مقاله ای دیگر ذکر شده است.
 • هر دردی که نشانه پریودی نباشد و پس از دو روز به خودی خود آرام نشود باید به پزشک اطلاع داده شود. همچنین اگر علائم همراه با تب، خونریزی شدید و لرز باشد نیز باید به پزشک اطلاع داده شود.

مقاله پیشنهادی اوما: درد لانه گزینی چند روز است؟

علائم دیگر خونریزی لانه گزینی

علائم خونریزی لانه گزینی

حالت تهوع

بیشتر خانم های باردار در ابتدای بارداری حالت تهوع دارند. این احساس همراه با بیزاری از برخی بوها می باشد مانند بوی قهوه. همچنین استفراغ نیز نشانه بارداری است.

بررسی درد در سینه

درد و سوزش سینه علائم بارداری می باشند. در طول بارداری، سینه ها بزرگ می شوند و نوک سینه تیره تر می شود و رشد می کند. اما درد سینه از علائم پریودی نیز می باشد.

خستگی

خستگی یکی از علائم سه ماهه اول بارداری است. اگر به شکل عجیبی احساس خستگی می کنید و استراحت نیز خیلی به شما کمک نمی کند نشانه بارداری است.

تغییر عادات ادرار

اگر بیش از پیش ادرار می کنید و ناگهان دچار یبوست می شوید باردار هستید. راهکارهای رفع یبوست در بارداری در مقاله ای دیگر ذکر شده است.

تغییر حالت روحی

بارداری با تغییر هورمون ها همراه است که باعث تغییر اساسی در حالت روحی شما می شود. شما یک لحظه شاد هستید و لحظه بعد ناراحت هستید. همچنین تغییر حالت روحی از علائم پریودی نیز می باشد.

احساس سرگیجه

اگر ناگهان و بدون هیچ دلیلی دچار سرگیجه می شوید باردار هستید.

به پزشک مراجعه کنید

ممکن است تمام علائم گفته شده را تجربه کنید اما باردار نباشید. بهترین راه برای تعیین دلیل خونریزی مراجعه به پزشک می باشد. 

 • همچنین می توانید در منزل تست بارداری انجام دهید اما با مراجعه به پزشک نتایج دقیق تری کسب می کنید.

تفاوت بین خونریزی لانه گزینی و پریودی چیست؟

چندین تفاوت کلیدی بین خونریزیهای لانه گزینی و قاعدگی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا درک کنید که آیا باردار می شوید یا نه.

1-  رنگ:

برای خونریزی لانه گزنینی، ترشحات یا لکه بینی معمولا صورتی یا قهوه ای تیره است، در حالی که در پریودی خون تمایل به رنگ روشن و قرمز دارد.

2-  مدت زمان:

به دلیل اینکه خونریزی لکه بینی فقط زمانی اتفاق می افتد که تخمک به رحم رسیده است، ممکن است به مدت چند ساعت یا 1-2 روز طول بکشد. این خونریزی خفیف است و احتمالا در این زمان متوقف خواهد شد. معمولا لخته وجود ندارد. اگر خونریزی سنگین تر شود، جریان ثابتی داشته باشد و 4-7 روز طول بکشد، پریودی است.

3-  زمانبندی:

خونریزی لانه گزینی معمولا حدود 10 روز پس از تخمک گذاری اتفاق می افتد، در حالی که معمولا قاعدگی پس از 14 روز رخ می دهد. بنابراین لکه بینی صورتی در روزهای 22 تا 25 بیشتر مربوط به خونریزی لانه گزینی است تا علائم اولیه قاعدگی.

4-  گرفتگی:

زمانی که تخمک خود را به رحم متصل می کند، ممکن است گرفتگی سبکی داشته باشید، اما بسیار ضعیف است و قدرتش افزایش نمی یابد. این گرفتگی در مقایسه با گرفتگی های ناشی از قاعدگی معمولا شدیدتر و قوی تر است.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: m.wikihow.com

امتیاز مطلب: 91%
91