Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
لخته های خون در پریود

چرخه پریودی در زندگی هر خانمی بسیار مهم و حیاتی است و حتی می توان از آن بعنوان شناسنامه سلامت یک خانم یاد کرد. هر اختلالی که در بدن ایجاد شود و یا هر شرایطی که در محیط خارجی به وجود بیاید و بر میزان نگرانی، احساسات و عواطف خانم تاثیر بگذارد می تواند این چرخه را تحت الشعاع قرار بدهد. به همین دلیل برخی علائم در سیکل قاعدگی به روشنی به ما می گویند که مشکلی وجود دارد و برخی علائم نیز طبیعی هستند و در هر خانم می تواند متفاوت باشد. یکی از نشانه ها در پریودی که امروز می خواهیم آنرا برای شما بانوان اومایی عزیز بررسی کنیم مشاهده لخته های خون در پریود است. با ما همراه باشید تا به طور مفصل توضیحاتی در این مرود برایتان بدهیم.

مکانیزم تشکیل لخته خون در پریود

در اواسط چرخه پریودی، دیواره های رحم کم کم ضخیم می شود تا برای لانه گزینی و بارداری آماده باشد. اما اگر بارداری اتفاق نیفتد، لایه تشکیل شده پوشش رحم جدا شده و همراه با خونریزی در طول پریودی از واژن خارج می شود. گاهی اوقات نیز در این خونریزی ها لخته خون نیز مشاهده می شود. این لخته خون ها از 0.5 میلیمتر تا 4-3 سانتی متر می باشند.

در واقع اگر عفونت ها مانع از لخته شدن خون شوند، باز هم به احتمال زیاد خون در واژن لخته می شود و شما در نوار بهداشتی لخته های خون را می بینید. این مسئله می تواند باعث از دست دادن خون زیادی از بدن شود. بعضی ها اعتقاد دارند خون پریودی خون کثیفی است و اشکال ندارد از دست برود اما این باور اشتباه است و خون پریودی هم مانند بقیه خون بدن است.

توجه توجه:

اگر مقدار خون در پریودی بیشتر از 80 گرم در روز باشد، خونریزی شما خطرناک است. چگونه می توان مقدار خون از دست رفته در روز را اندازه گیری کرد؟ ابتدا نوار بهداشتی تمیز را وزن کنید سپس نوار بهداشتی استفاده شده را وزن کنید. تفاضل آن ها را اندازه گیری کنید و بنویسید. در طول یک 24 ساعت این کار را انجام دهید و عدد های به دست آمده را با هم جمع کنید اگر مقدار خونریزی شما بیشتر از 80 گرم بود به پزشک مراجعه کنید.

 

9678-لخته-های-خون-در-پریود

لخته های خون زمانی که تصمیم به بارداری دارید!

لخته های خون در  در سه ماهه اول بارداری  ممکن است نشانه سقط جنین باشد. بعلاوه لخته ها در این شرایط شکلی خاص دارند. رنگ آن ها معمولا زرد روشن یا خاکستری روشن است که نشانه تخمک های بارور مخلوط شده با خون می باشد. متاسفانه در این حالت نمی توان بارداری را حفظ کرد. اگر در طول پریود لخته خون زیاد مشاهده کردید و به بارداری ناموفق شک داشتید به پزشک زنان مراجعه کنید.

این مسئله می تواند به دلیل سقط جنینی باشد که شما از وجودش اطلاع نداشته اید. باید معاینه شوید تا پزشک مطمئن شود سقط به طور کامل انجام شده است.

دلایل لخته شدن خون در پریودی

دلایل زیادی در غلظت جریان خون در پریودی تاثیر می گذارد. برخی از آن ها قابل چشم پوشی است اما برخی دیگر نیاز به درمان دارد. در ادامه دلایل لخته شدن خون در پریودی را توضیح می دهیم:

کم خونی ناشی از کمبود آهن

مطالعات نشان می دهد کمبود آهن موجب لخته شدن خون می شود. اگر کم خونی هنوز تشخیص داده نشده است نباید بلافاصله مصرف مکمل های آهن را شروع کنید. ابتدا باید برای تعیین مقدار هموگلوبین آزمایش خون انجام دهید. اگر مقدار آن پایین باشد پزشک برایتان مکمل تجویز می کند.

کمبود مواد معدنی و مواد فعال بیولوژیکی

کمبود مواد معدنی و مواد بیولوژیکی که فرایند تشکیل لخته خون را تنظیم می کنند باعث لخته شدن خون می شوند. همچنین کمبود ویتامین هایی مانند ث، پتاسیم و کا نیز خون پریودی را لخته می کنند. از طرفی اگر مقدار آمینو اسید زیاد باشد لخته خون تشکیل می شود.

مشکلات درون رحمی

بعد از سقط جنین، مشکلات درد زایمان و برخی درمان های زنانه دیگر باعثایجاد لخته خون در پریودی به صورت عوارض جانبی خواهد شد.

آندومتریوز

این بیماری در خانم های بالای 50-40 سال دیده می شود و با زخم شدن پوشش رحم به دلیل مشکلات درون رحمی باعث لخته شدن خون خواهد شد.. آندومتریوز علاوه بر لخته کردن خون در پریودی با درد زیاد در طول دوره و درد شکم در فاصله بین پریودی ها همراه است.

غده ماهیچه ای

غده ماهیچه ای متعلق به گروه تومورهای خوش خیم مستقل از هورمون است. این غده ها باعث بزرگ شدن سایز رحم می شود. علائم اصلی غده ماهیچه ای شامل ناهنجاری های پریودی، پریودی دردناک با حجم زیاد خون و درد در قسمت پایین شکم در طول ادرار می باشد.

بیماری هایی که بر غشاء داخلی رحم تاثیر می گذارند.

این بیماری ها شامل اختلالات غشاء داخل رحم و بواسیر رحمی می باشند. این اختلالات همراه با رشد شدید غشاء داخلی رحم می باشد. بواسیر رحمی نیز به شکل ایجاد بواسیر در غشاء داخل رحم است. خوشبختانه هر دو بیماری قابل درمان می باشند. از آن جایی که این بیماری ها باعث رشد غشاء داخلی رحم می شوند، شما را دچار پریودی های دردناک همراه با لخته های خون می کنند. 

متعادل نبودن رشد رحم

این مشکل به دلیل متعادل نبودن کروموزوم های ارثی مانند کروموزوم های مربوط به دیواره رحم ایجاد می شود. برخی از این بیماری ها به دلیل سیگار کشیدن مادر، مصرف الکل یا مصرف برخی داروهای غیر مجاز در بارداری در جنین ایجاد می شوند. متعادل نبودن رحم از خروج ترشحات پریودی جلوگیری کرده و باعث تجمع آن ها در رحم و در نتیجه لخته شدنشان می شود. این لخته ها معمولا به دلیل ماندگی به رنگ قهوه ای هستند. 

حجم لخته خون در پریودی

اگر پریودی شما منظم است اما گاها در ترشحات پریودی لخته خون مشاهده می کنید جای نگرانی نیست. اما برای اطمینان از بیماری هایی مانند آندومتریوز یا فیبروم رحمی بهتر است بعد از پریودی آزمایش خون انجام دهید.

سخن آخر

همان طور که گفته شد هفت دلیل برای وجود لخته خون در پریودی وجود دارد. بعلاوه به هم خوردن تعادل هورمونی نیز باعث ایجاد لخته خون در پریودی می شود. عملکرد درست بدن در هر چرخه در خانم ها براساس وجود تعادل بین دو هورمون استروژن و پروژسترون می باشد. این هورمون ها تولید و جداسازی غشاء داخلی رحم را تنظیم می کنند. بنابراین هنگامی که این تعادل به هم بخورد پوشش داخلی رحم ضخیم تر از حد معمول شده و باعث ایجاد لخته خون در پریودی می شود. به هر حال با توجه به شرایطی که توضیح دادیم اگر لخته ها بیش از حد طبیعی و در چند سیکل پشت سر هم مشاهده شد و همراه با درد زیاد بود بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا علت آن بررسی شود. 

 Jon Johnson. Are blood clots normal during a period? on November 15, 2018

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 96% 96