Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
خونریزی در هفته ششم بارداری

بارداری اتفاقی مهم در زندگی ی زن است و خونریزی در هفته ششم بارداری امری نگران کننده است. خونریزی نشانه ایجاد مشکل در بارداری است اما همیشه مشکل ساز نیست. بیشتر خانم های بارداری که در سه ماهه اول خونریزی دارند، زایمانی موفقی و فرزندی سالم به دنیا می آورند.

نکات گفته شده به معنی بی توجهی به خونریزی در سه ماهه اول بارداری نیست. بنابراین در صورتی که در هفته ششم خونریزی داشتید، علائم خود را به پزشک اطلاع دهید تا آزمایشات لازم را انجام دهد.

رشد جنین در هفته ششم بارداری

رشد جنین در هفته ششم بارداری زیاد است. این هفته زمانی حیاتی برای رشد اندام های جنین مانند گوش، دهان و بینی است. در این مرحله جنین به اندازه عدس است. شکل زیر تصویری از جنین را نشان می دهد.

جنین در هفته ششم بارداری


در هفته ششم بارداری تغییرات روحی در کل روز مشاهده می کنید. گاهی پس از ادرار، لکه های خون مشاهده می کنید. حدود یک چهارم خانم های باردار در هفته ششم بارداری لکه مشاهده می کنند که امری طبیعی است.

چه تغییراتی در بدن شما در هفته ششم بارداری رخ می دهد؟

برخی از زنان باردار در این زمان متوجه افزایش وزن می شوند در حالی که دیگران وزن خود را از دست می دهند. ممکن است تغییرات سینه از جمله حساسیت به لمس، تیره شدن نوک سینه (سیاه شدن نوک سینه در بارداری ) و تورم را مشاهده کنید. ممکن است شروع به تجربه سوزش سر دل کنید که در دوران بارداری رایج است.

بعضی از زنان خونریزی سبک در بارداری تجربه می کنند. این لکه بینی ممکن است همراه با گرفتگی سبک باشد. این مسئله لزوما دلیلی برای نگرانی نیست. با این حال، بهتر است در خصوص لکه بینی با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است خونریزی نشانه سقط جنین باشد.

مقاله پیشنهادی اوما: رشد جنین در بارداری هفته به هفته

آیا خونریزی یا لکه بینی در بارداری نشانه سقط جنین است؟

خونریزی یا لکه بینی (به ویژه در طی 12 هفته اول) همیشه به این معنی نیست که سقط جنین اتفاق افتاده است. مطالعه موسسه ملی بهداشت نشان داد که از هر 4 زن شرکت کننده در این مطالعه یک نفر خونریزی داشته و 8٪ زنان خونریزی شدیدی داشته اند. اکثر این خونریزی ها کمتر از 3 روز طول کشید و بین هفته های 5 و 8 حاملگی رخ داد. سقط جنین در 8٪ از زنان با خونریزی و 13٪ بدون خونریزی رخ داد.

لکه بینی در ابتدای بارداری طبیعی است؟

همان طور که گفته شد لکه بینی در هفته ششم بارداری امری طبیعی است و به معنی مشکل یا سقط جنین نیست. آیا می دانستید پانزده تا بیست درصد بارداری ها به سقط جنین منجر می شود؟ گاهی این اتفاق پیش از این که خانم بداند باردار است اتفاق می افتد. حدود بیست تا سی درصد خانم های باردار در ابتدای بارداری، خونریزی مشاهده می کنند اما فقط نیمی از این بارداری ها به سقط جنین منتهی می شود. در واقع بدون بررسی های دقیق پزشک نمی توانید به نتیجه برسید. بنابراین هرگونه علامت غیرعادی که مشاهده کردید به پزشک اطلاع دهید.

دلایل خونریزی در سه ماهه اول بارداری چیست؟

دانستن دلیل خونریزی در سه ماهه اول بارداری امری مهم است. بنابراین با پزشک درباره خونریزی و علائم آن توضیح دهید. دلایل زیادی منجر به خونریزی می شود. موارد زیر دلایل خونریزی واژینال در سه ماهه اول بارداری می باشد:

1- خونریزی ناشی از لقاح

این اتفاق بسیار طبیعی است. لکه بینی در هفته اول و هفته دوم بارداری دیده می شود. همچنین لکه بینی در هفته ششم بارداری نیز مشاهده می شود. در ابتدای بارداری هنگامی که لکه می بینید فکر می کنید خونریزی ناشی از پریودی است اما لکه بینی به خاطر لقاح در رحم می باشد.  خونریزی ناشی از لقاح مشابه خونریزی پریودی نیست. این خونریزی خفیف تر است و ممکن است چند روز یا چند ساعت طول بکشد.

2- بارداری خارج از رحم

این خونریزی زمانی اتفاق می افتد که لقاح در رحم اتفاق نمی افتد. در بیشتر موارد در بارداری خارج از رحم، نطفه در لوله های رحم تشکیل می شود. این لقاح نامناسب بر لوله های رحم تاثیر می گذارد و حتی در هنگام رشد نطفه باعث پارگی لوله های رحم می شود. این مسئله نه تنها باعث خونریزی شدید می شود بلکه احتمال مرگ مادر نیز وجود دارد.

گاهی اوقات این گونه بارداری باعث مشکلاتی مانند گرفتگی عضلات شکم می شود. خوشبختانه بارداری خارج از رحم بسیار نادر است و طبق مطالعات فقط در دو درصد بارداری ها اتفاق می افتد.

3- بیماری تروفوبلاستیک بارداری

این مشکل بارداری مولار نیز نامیده می شود. در این حالت نطفه ای در رحم وجود ندارد و رشد سایر بافت ها در رحم اتفاق می افتد. گاهی اوقات سلول های سرطانی در رحم در حال رشد می باشند. خوشبختانه این مشکل نیز بسیار نادر است.

سایر علائم بارداری مولار شامل بزرگ شدن رحم و حالت تهوع می باشند.

4- سقط جنین

این مشکل یکی از دلایل اصلی خونریزی می باشد که در سه ماهه اول اتفاق می افتد. سقط جنین معمولا تا هفته دوازدهم بارداری دیده می شود. همان طور که گفته شد نیمی از بارداری ی همراه با خونریزی به سقط جنین منجر می شوند. اما اگر خونریزی داشته باشید حتما سقط جنین اتفاق نمی افتد بنابراین بهتر است درباره علائم خود با پزشک صحبت کنید.

مقاله پیشنهادی اوما: علائم سقط جنین در ماه اول چیست؟

سایر دلایل خونریزی در هفته ششم بارداری

 • تغییرات دهانه رحم شامل تجمع خون در دهانه رحم منجر به خونریزی شدید واژینال می شود. در این مورد نگران نباشید اما به پزشک اطلاع دهید.
 • سرطان دهانه رحم
 • خونریزی ناشی از عفونت واژن که هنگامی که عفونت واژن یا دهانه رحم وجود داشته باشد خونریزی در هفته ششم یا سه ماهه اول بارداری دیده می شود. این عفونت در اثر بیماری های مقاربتی ایجاد می شود.

چه زمانی نیاز است برای خونریزی در هفته ششم بارداری به پزشک مراجعه کنید؟

از آن جایی که خونریزی در هر زمانی در بارداری می تواند نشانه وجود مشکل باشد بهتر است علائم خود را به پزشک اطلاع دهید. مشخصات خون و رنگ آن را به خاطر بسپارید و مقدار خونریزی را نیز بدانید. اگر یکی از علائم زیر را داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید:

 • تب غیر طبیعی و بالا
 • ترشحات غیرطبیعی از واژن همراه با بافت
 • سرگیجه در دوران بارداری
 • خونریزی شدید با یا بدون درد
 • گرفتگی شدید عضلات در قسمت پایین شکم

در هنگام خونریزی از تامپتون استفاده نکنید و نزدیکی جنسی نداشته باشید. پزشک برای تشخیص دقیق از شما می خواهد سونوگرافی و آزمایشات مورد نیاز دیگر را انجام دهید.

منبع: www.healthclop.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 93% 93


 • profileرایان .راز آذر1398/11/02

  منظورتون ۶ هفت بعد از آخرین پریوویه یا ۶ هفته از لقااح

  • profileTina Gh1397/01/24

   سلام. ۶ هفته و ۶ روز از بارداری من میگذره. زمانیکه خودم رو خشک کردم متوجه مقداری خون همراه با ترشح شدم. آیا مسیله نگران کننده ای هست؟

   • profileپزشک اوما1397/01/30

    سلام عزیزم بهتره به پزشک مراجعه کنید تا شیاف سیکلوژست تجویز شود

  • profileMaryam Ami1396/12/07

   با سلام.در هفته ششم بارداری خون ریزی و کمر درد شدید دارم آیا امکان سقط جنین هست؟

   • profileپزشک اوما1396/12/08

    سلام. لکه بینی و کمر درد در سه ماهه اول بارداری از نشانه های سقط جنین است به پزشک مراجعه کنید تا اقدام لازم انجام شود