Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
ماه نهم بارداری

تبریک می گم! به زودی مادر میشی. راه طولانی و سختی طی کردی و در چند هفته آینده نتیجه آن را در آغوش میکشی.

علائم ماه نهم بارداری

علائم مشابه قبل است اما شدت آن دوبرابر شده است. در اینجا علائم اصلی را بررسی می کنیم:

1- چکیدن پستان

در انتهای بارداری، پستان ها شروع به چکه مایعی زرد به اسم کلستروم یا آغوز می کنند. کلستروم شیر اولیه ای است که به نوزاد داده می شود و حاوی موادمغذی فراوانی است. برخی خانم ها کلستروم را زودتر مشاهده می کنند. همان طور که انقباضات براکستون در ماه هشتم بارداری شما را برای زایمان آماده می کند، چکه کردن پستان نیز شما را برای تغذیه کردن نوزاد آماده می کند. چکیدن کلستروم به معنی نزدیک بودن زایمان نیست همچنین نچکیدن آن نیز به معنی مشکلی نیست. این مسئله پدیده ای طبیعی است. برای جلوگیری از خیس شدن لباستان از پد مخصوص استفاده کنید.

2- تغییر مکان جنین

چند هفته پیش از زایمان احساس سوزش معده و تنگی نفس دارید که به دلیل تغییر مکان جنین و افتادن آن در مسیر زایمان است. برخی بچه ها در ماه هشتم بارداری در مسیر زایمان قرار می گیرند و برخی تا زمان زایمان صبر می کنند. در زایمان دوم جنین تا هنگام زایمان صبر می کند زیرا عضلات مادر به اندازه کافی کشیده شده است و جنین احساس راحتی می کند. در کنار سوزش معده، یبوست و پشت درد نیز وجود دارد. افتادن جنین در مسیر زایمان به معنی نزدیک بودن زایمان است اما می تواند چند روز یا چند هفته پیش از شروع انقباضات باشد. همچنین این مقدمه ای بر علائم دیگر شامل ترشحات واژن و پشت درد است.

3-دفع ادرار مکرر

در اثر حرکت جنین به مکان جدید، به مثانه فشار وارد می شود بنابراین شما هر چند دقیقه به دستشویی می روید. همچنین کنترل مدفوع نیز دشوار است. سعی کنید مایعات بیشتر بخورید زیرا مواد مغذی لازم برای جنین تامین می شود. همچنین در صورت مصرف کمتر مایعات احتمال عفونت مجاری ادراری افزایش می یابد.

4-انقباضات براکستون

در نزدیکی انتهای بارداری، انقباضات اشتباه یا براکستون افزایش می یابد. این انقباضات تا چند هفته پیش از زایمان ادامه پیدا می کنند. اگر چه این انقباضات به شدت انقباض اصلی زایمان نیست اما درد کمی نیز ندارد. در واقع آن ها به قدری شدید هستند که دهانه رحم را باز می کنند. هنگامی که دچار انقباض می شوید سعی کنید حالت نشستن یا ایستادن خود را تغییر دهید. کم آبی بدن باعث افزایش انقباضات می شود. این انقباضات یکی از قسمت های طبیعی بارداری است. اما اگر در یک ساعت بیش از چهار انقباض تجربه کردید با پزشک صحبت کنید. اگر درد از پشت شروع شد و به جلو آمد یا ترشحات واژن دارید با پزشک تماس بگیرید. 

4-اسهال

اسهال علامتی غافلگیر کننده است زیرا ماه هاست که یبوست دارید. اسهال در اواخر بارداری یکی از علائم نزدیکی زایمان است. همچنین حرکات روده نیز باعث انقباض شکم می شود.

5- سبکی

اگر بارداری اول شما است، افتادن جنین در مسیر زایمان را دو تا سه هفته پیش از زایمان تجربه می کنید. اما برای مادرهایی دیگر این مسئله تا چند روز پیش از زایمان اتفاق نمی افتد. 

6- تغییر در حرکات جنین

با رشد جنین ضربه های او کاهش می یابد. زیرا فضای کوچکی در اختیار دارد. اما ضربات در حال حاضر شدیدتر هستند. جنین در این زمان الگوی رفتاری مشخصی دارد و ساعت خواب و بیداری مشخصی دارد. پزشک تعداد ضربه ها در یک ساعت را از شما می پرسد و در صورت کاهش ناگهانی باید به پزشک اطلاع دهید. میتوانید حرکات و لگد زدن جنین را با اپلیکیشن بارداری  ثبت و انجام دهید

7- ترشحات واژن همراه با خون

در دهانه رحم ماده مخاطی تجمع می کند. هنگامی که دهانه رحم باز می شود مقداری از این مواد از واژن ترشح می کنند. گاهی این ترشحات شفاف هستند و گاهی همراه با خون هستند. اما ترشحات واژن علامت مطمئنی نیستند. ترشحات واژن نگران کننده نیستند بخصوص ترشحات بعد از نزدیکی جنسی. اما در صورتی که ترشحات زرد رنگ هستند یا بو می دهند از نداشتن عفونت واژن اطمینان حاصل کنید.

تغییرات بدن در ماه نهم بارداری

در ماه نهم بارداری وزن شما زیاد شده است و برای زایمان آماده هستبد. بیشتر انتظار کشیدن برای کامل شدن جنین بهترین حالت است. رحم در قسمت بالایی شکم قرار دارد و به خاطر افزایش وزن جنین راه رفتن دشوار شده است. در اثر افتادن جنین در مسیر زایمان سوزش معده و تنگی نفس به سراغ شما می آید.پشت شما بش از حد درد می کند؛ حمام گرم و ماساژ به بهبود آن کمک می کند.

جنین در ماه نهم بارداری

تغییرات بدن مادر و جنین در ماه نهم بارداری

فرزند شما آماده زایمان است. در هفته سی و پنجم بارداری جنین به سرعت چربی جذی می کند بخصوص در اطراف پاها و دست ها. هنگامی که تمام اندام های او کامل شدند ریه و مغز به بلوغ می رسیند. در هفته سی و ششم بارداری و هفته سی وهفتم بارداری افزایش وزن ادامه دارد. بدن جنین شروع به تولید پادتن می کند که او را در روزهای اول مصون نگه دارد. در هفته سی و هشتم بارداری افزایش وزن آرام تر پیش میرود؛ دست ها و ماهیچه ها به قدر کافی قوی شده اند. سر جنین به قسمت پایین حرکت می کند اما دهانه رحم به قدری باز نشده است که انقباضات شروع شوند. اگرچه استخوان ها رشد کرده اند اما جمجه برای عبور از کانال تولد نرم است.

هنگامی که در ماه 9 بارداری هستید، چشم های جنین بیشتر رشد کرده است و بدن چربی بیشتری دارد.

در طول هفته 33 – 34 چه اتفاقی می افتد؟

  • CRL  جنین حدود 30 سانتی متر است.
  • چشم ها به اندازه کافی رشد کرده است و در برابر نور باز و بسته می شود.
  • لانگو به طور کامل فرو ریخته است. 

در طول هفته 35 – 36 چه اتفاقی می افتد؟

  • CRL جنین حدود 132 سانتی متر است.
  •  جنین بطور قابل ملاحظه ای چرب است و پوست دیگر چروک نمیشود.

نگرانی های رایج در ماه نهم بارداری

 جنینی که بین هفته سی و پنج و سی و هفت به دنیا می آید به طور کامل بالغ نشده است. در واقع حدود چهار درصد بچه ها در زمان مناسب به دنیا می آیند. سایرین زودتر یا دیرتر از زمان تعیین شده به دنیا می آیند. در کنار زایمان زودهنگام نگرانی های دیگری نیز در ماه نهم بارداری وجود دارد:

تشخیص زمان شروع درد زایمان:

این نگرانی در بین مادرهایی که برای اولین باردار شده اند رایج است. حتی مادرهای با تجربه نیز نگران هستند نتوانند درد اولیه را تشخیص دهند. نشانه های اولیه شامل ترشحات مخاطی، اسهال و پشت درد می باشد. پاره شدن کیسه آب نیز یکی از علائم نزدیکی زایمان است.

1- پاره شدن کیسه آب:

پاره شدن کیسه آب در محیط عمومی یکی از نگرانی ها و ترسهای خانم باردار است. اما خونسرد باشید تعداد کمی از خانم ها دچار این مسئله می شوند. در واقع در کمتر از پانزده درصد خانم ها پیش از شروع انقباضات، کیسه آب پاره می شود. بنابراین گاهی اوقات پزشک از مایع آمونیاک مصنوعی استفاده می کند (علائم پارگی کیسه آب جنین). مایع آمونیاک باید بی رنگ و بی بو باشد. اگر مایع سبز رنگ است یا بو می دهد با پزشک تماس بگیرید.

2- مکونیوم:

مکونیوم ماده ای غلیظ است که حاوی آب، نمک صفراوی، کرک های جنینی و ... است و اولین مدفوع نوزاد می باشد. این ماده چند روز بعد از تولد خارج می شود. اما گاهی جنین آن را استنشاق کرده و راه تنفسی او را مسدود کرده است. به این مشکل سندروم مکونیوم حلقی می گویند که متناسب با مقدار آن می تواند بی خطر یا جدی باشد.

مقاله پیشنهادی اوما: راه های کاهش درد زایمان طبیعی

رژیم غذایی در ماه نهم بارداری

افسانه های زیادی درباره دردهای زایمان ناشی از غذا خوردن وجود دارد. اما هیچ مدرکی برای درست بودن آن ها وجود ندارد. برخی خانم ها غذاهای هندی تند می خورند اما تاثیری بر انقباضات ندارد. رژیم غذایی ماه نهم بارداری با رژیم غذایی ماه های قبل فرقی ندارد. بدن شما به کلسیم و آهن در کنار پروتئین نیزا دارد. محصولات لبنی منبع غنی از کلسیم هستند و آهن در سبزیجات برگ دار وجود دارد. ماهی هایی مانند ساردین منبع غنی از اسید چرب امگا سه است(تغذیه در ماه نهم بارداری)  برای جلوگیری از یبوست، غذاهای سرشار از فیبر مانند سبزیجات، میوه ها و غلات مصرف کنید.

در ذهن شما در ماه نهم بارداری چه می گذرد؟

در ماه نهم بارداری درباره برنامه ریزی برای آینده فرزند فکر می کنید. اگر جنسیت بچه را نمی دانید درباره آن فکر می کنید. سعی کنید درباره وظایف و برنامه های آینده با همسر خود صحبت کنید. 

نکاتی برای پدرها در ماه نهم بارداری

با نزدیک شدن به زمان زایمان برخی پدرها می ترسند. اما برخی احساس مسئولیت می کنند. در اینجا نکاتی که می توان در ماه نهم رعایت کرد تا همسرتان آرام باشد ذکر شده است:

به او کمک کنید تمرینات نفس کشیدن را انجام دهد:

ممکن است همسرتان خسته باشد یا فراموش کند تمرینات لازم برای تنفس در حین زایمان را تمرین کند بنابریان به او یادآوری کنید و به او آرامش بدهید.

در بستن کیف بیمارستان به او کمک کنید:

اگر همسرتان قصد بستن کیف بیمارستان دارد به او کمک کنید. همچنین فراموش نکنید وسیله های خود را نیز جمع کنید مانند لباس، کتاب و ....

آماده باشید:

اگر شما در دسترس نباشید همسرتان باید با چه کسی تماس بگیرد؟ اگر احساس انقباض دارد با چه کسی تماس بگیرد؟ دفترچه بیمه او کجاست؟ به این سوالات پیش از این که زمان زایمان برسد پاسخ دهید.

کارهایی که باید انجام داد:

سعی کنید کیف بیمارستان خود را آماده کنید و چیزی از قلم نیفتد. همچنین مقداری غذاهای آماده شده داخل یخچال قرار دهید. همچنین فردی را مسئول رساندن خبر زایمان خود به خانواده قرار دهید.

شما در ماه نهم بارداری در مطب پزشک:

در ماه نهم بارداری هر هفته باید پزشک را ملاقات کنید. پزشک سایز رحم، وزن شما، فشار خون، ادرار و ضربان قلب جنین را بررسی می کند. همچنین علائم ورم را بررسی کرده و برای بررسی بازشدگی دهانه رحم نیز آزمایشات لازم را انجام می دهد.

منبع: www.momjunction.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 95% 95