کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
Ooma
علائم هفته اول بارداری

برای اکثر زنان، بویژه برای آنهایی که قصد بارداری نداشتند، هفته اول بارداری معمولا بدون اینکه متوجه بارداری خود شوند سپری خواهد شد. حتی ممکن است دو هفته بعد نیز متوجه بارداری خود نخواهند شد. زنان که دارای سیکل قاعدگی منظم هستند معمولا از عقب افتادن پریود خود باخبر میشوند. علائم کاملا واضح در هفته اول بارداری وجود ندارد اما اغلب علائمی مانند خستگی، بی علاقه شدن به امور، تغییرات خلق و خو و تکرر ادرار شدید است. در حالیکه، اغلب زنان این علائم را با علائم سندرم پیش از قاعدگی اشتباه میگیرند.

حرکت تخمک بسمت لوله فالوپ

سیکل قاعدگی تقریبا 28 روز طول میکشد اگر چه ممکن است به کوتاهی 24 روز یا به طولانی 35 روز باشد. هفته اول بارداری از زمانی شروع میشود که تخمک تخمدان ها را رها کرده و به سمت لوله فالوپ حرکت کرده و به رحم می رسد تا لانه گزینی اتفاق بیافتد.

تعدادی از زنان در طول هفته اول بارداری، واقعا باردار نیستند و زمانی بارداری را احساس میکنند که باروری و لقاح در طول هفته دوم بارداری اتفاق می افتد و سایر علائم بارداری در هفته اول بارداری ممکن است برای خیلی از افراد محسوس نخواهد شد.( علائم تخمک بارور شده)

علائم هفته اول بارداری

تغییرات فیزیکی قابل تشخیصی در طول هفته اول بارداری رخ نمیدهد، اگر چه تغییرات داخلی، قطعا اتفاق می افتد. علائم رایج شامل

 • مشکلات گوارشی از قبیل گاز شکم، یبوست
 • حساس شدن سینه ها
 • خستگی
 • تغییرات خلق و خو
 • بیماری صبحگاهی
 • تغییرات هورمونی
 • ترشحات خون آب

البته این علائم از یک زن با زن دیگر متفاوت خواهد بود و اغلب زنان این تغییرات را تا هفته دوم بارداری احساس نمی کنند. در هفته اول بارداری، اگر شما رژیم غذایی مناسب نداشته اید و یا اینکه در کنار غذا شراب مصرف کرده اید، نگران نباشید بارداری شما را خیلی متاثر نمی کند.

عکس سونوگرافی شما در اولین هفته بارداری

عکس سونوگرافی هفته اول بارداری

تکامل بدن شما

در طول هفته اول بارداری تغییرات زیادی در بدن شما رخ نمیدهد، تخمک تخمدان را رها کرده و به سمت لوله فالوپ حرکت میکند. در واقع در این زمان باردار نیستید. زمانی لقاح کامل میشود که دو هفته بعد از پریود شما گذاشته باشد.

این هفته در تقویم بارداری شما تنها بدلیل محاسبه اولین روز از آخرین پریود شما برای پزشک ارزشمند خواهد بود و بر اساس آن تاریخ زایمان مشخص خواهد شد.

بلاستوسیت و هفته اول بارداری

زمانیکه تخمک لقاح می یابد، سلول شروع به تقسیم شدن میکند و این تقسیم 7 تا 10 روز طول خواهد کشید. در طول هفته اول بارداری، جنین شما ، بلاستوسیت نامیده میشود. این بلاستوسیت به دو قسمت تقسیم خواهد شد که قسمت خارجی این بلاستوسیت جفت را تشکیل میدهد و بخش داخلی آن، جنین را در هفته دوم بارداری تشکیل می دهد. اگر بیش از یک تخم آزاد شود و لقاح یابد، چندین زیگوت تشکیل میشود. زیگوت ها 46 کروموزوم دارند و یطور مساوی از پدر و مادر به ارث می روند و کروموزوم ها عامل اتقالی ژنتیک به جنین هستند که شامل رنگ چشم، رنگ مو، رنگ پوست، قد و جنسیت جنین را مشخص خواهد کرد.

منیع: infobaby.org

امتیاز مطلب: 93%
93


 • profilesaeideh dastyafteh11 روز قبل

  سلام.من بعد آخرین پریودم که حدود ۱۵ روز پیشه به دکتر مراجعه کردم و بهم قرص کمک باروری داد.الان درد زیر شکم دارم و کمردرد و درد نوک سینه هام.به نظرتون باردارم؟

  • profileپزشک اوما1 روز قبل

   سلام عزیزم. بله احتمال بارداری هست باید تا تاریخ پریودت صبر کنی و در صورت تاخیر یکی دو روزه از بی بی چک استفاده کنید.

 • profileyafatemeh mmmm23 روز قبل

  اگه دوفاستون بخورم و در حین خوردن دوفاستون نزدیکی هم داشته باشم ضرر نداره؟
  از بارداری جلوگیری نمیکنه یا اثرات بدی داشته باشه؟؟
  چون ماه قبل هم دوفاستون خوردم و کابرلینم خوردم و نزدیکی هم داشتم اما باردار نشدم
  دکتر الان ازمایش پرولاکتینم ١.٢٨ هستش بنظر شما قرص کابرلین رو چجوری بخورم؟؟
  ماه قبل که ٢٨.٨بود هفته ای نصف قرص کابرلین میخوردم
  الان چجوری بخورم به نظر شما؟؟با توجه به اینکه میخوام باردار شم
  دکتر غدد گفتن ١۴ روزی نصف قرص کابرلین بخورم
  بازم میخوام نظر شمارو هم بدونم

  • profileپزشک اوما1 روز قبل

   سلام عزیزم مصرف هر گونه قرص باید زیر نظر متخصص مربوطه باشه و خودتان قرص ها را کمو زیاد نکنید قرص دوفاستون قرص پیش گیری از بارداری نیست و رحم را برای بارداری آماده میکنه و پریود را منظم میکنه ، نزدیکی در زمان مصرف قرص منعی نداره

 • profileyafatemeh mmmm26 روز قبل

  سلام دکتر عزیز
  دکتر زنان ماه قبل بهم واسه ٣ دوره قرص دوفاستون دادن که یک دورشو خوردم و با اینکه اقدام به بارداری شدم اما باردار نشدم و پریود شدم هنوز دو دورش مونده اما دکتر غدد چند روز قبل وقتی ازمایش پرولاکتینمو دیدن که ١.٢٨بود بهم گفتن ١۴ روزی نصف قرص کابرلین بخور یعنی از دفعه قبل کمترش کردن و گفتن دوفاستون هم اصلا نخور چون ربطی به بارداری نداره
  حالا من واقعا موندم که این ماهم دوفاستون بخورم یانه؟😔
  نظر شما چیه؟

  • profileپزشک اوما23 روز قبل

   سلام عزیزم. قرص دوفاستون برای منظم کردن پریودها و آماده کردن رحم برای بارداری است و توصیه میکنم دو دوره دیگه هم استفاده شود.

 • profileyafatemeh mmmm1397/02/01

  سلام دکتر عزیز
  من با اینکه قرص دوفاستوت از شب ١۵پریودی هر شب یکی تا ١٠ شب خوردم و قرص کابرلین هم هفته ای نصف خوردم و ١٢و١۴و١۶و١٨روز بعد از شروع قاعدگی نزدیکی نزدیکی هم داشتم اما باردار نشدم و پریود شدم😔
  یک روز و نصفی لکه بینی داشتم و از امروز هم کاملا پریود شدم😔😔
  میشه بگید مشکل کارم کجاست و باید چیکار کنم تا باردار شم؟😔😔
  در صورتی که ۵ ماه قبل باردار بودم و در هفته ١٠ بچه سقط شد
  ایا باید این ماه هم قرص دوفاستون رو باز بخورم یانه؟😔😔
  میشه کمکم کنید یا شماره تلفن یا ایمیلی بدید که من از اون طریق باهاتون در ارتباط باشم🙏🙏
  اگه لازم باشه ویزیت هم بپردازم می پردازم فقط میخوام مشکلم حل شه و هر چه سریعتر باردار شم😔😔
  خسته شدم بسکه این دکتر اون دکتر رفتم

  • profileپزشک اوما29 روز قبل

   سلام عزیزم. قرص دوفاستون معمولا دو تا سه دوره مصرف میشه با مشورت پزشک معالج مجدد استفاده کنید. بهتره همسرتان آزمایش آنالیز اسپرم انجام دهند و خودتان نیز عکس رنگی رحم بندازید ممکنه به علت سقط قبلی لوله ها مسدود شده باشه

 • profileNegin Talayan1397/01/30

  با سلام
  میخواستم ببین که من در تاریخ ۱۲/۲۲ پریودم شروع شد و در ۱/۱۴ با همسرم نزدیک کردم و تا تاریخ ۰۱/۲۹ پریود نشدم می خواستم ببینم احتمال بارداری وجود دارد

  • profileپزشک اوما29 روز قبل

   سلام عزیزم اگر رابطه محافظت نشده داشتید احتمال بارداری هست بهتره برای اطمینان از بی بی چک استفاده کنید

 • profileyafatemeh mmmm1397/01/28

  شرمنده اصلاح میکنم
  ١٢ـ١۴ـ١۶ـ١٨روز بعد از شروع پریودی نزدیکی داشتم

  اپلیکیشن سلامت بانوان اوما همراه هوشمند بانوی ایرانی پرسش و پاسخ پزشکی، دوران پیش از باردرای، بارداری و شیردهی، روزشمار پریودی بانو ... دانلود اپلیکیشن اوما