Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
قرص لتروزول و بارداری

قرص لتروزول، یک  داروی خوراکی است که برای درمان ناباروری استفاده میشود. قرص لتروزول به زنانی که با مصرف کلومیفن باردار نشده اند، استفاده میشوند. در برخی مطالعات، لتروزول را اولین خط درمان ناباروری می دانند. لتروزول اغلب بعنوان داروی سرطان سینه معرفی شده است. اما چرا دکتر قرص لتروزول را تجویز میکند؟ چرا داروی سرطان سینه در درمان ناباروری استفاده میشود؟ آیا این قرص سالم است؟ در این مقاله می خوانیم:


موارد تجویز قرص لتروزول

قرص لتروزول در موارد زیر تجویز میشود:

1- در زنان مبتلا به pcos:

معمولا از کلومیفن مفید تر است و باعث تحریک تخمدان ها در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک می شود.

2- در افراد مقاوم شده به کلومیفن:

زمانی می رسد که کلومیفن دیگر قادر به تحریک تخمدانها حداقل در سه دوره حتی بعد از زیاد کردن دوز آن نیست. قرص لتروزول ممکن است برای این زنان مفیدتر باشد.

3- برای درمان ناباروری، درمان پیش سرطان:

اگر یک زن سرطان استروژنیک دارند، شبیه سرطان سینه، استفاده از داروهای باروری باعث تحریک کردن تخمدانها و بالغ شدن تخمک میشود. داروهایی که سطح استروژن را بالا برده که منجر به رشد سریعتر تومور میشود. قرص لتروزول بدون افزایش سطح استروژن باعث تحریک کردن تخمدانها می شود.  گاهی لتروزول همراه با کلومیفن مصرف میشود.قرص لتروزول داروی مناسب در بیماری های اولیه تخمدان، مسدود بودن لوله فالوپ و مشکل باروری در مرد  نیست.

4- سرطان سینه :

لتروزول برای درمان سرطان پستان در زنان مبتلا به یائسگی و درمان های دیگر مانند پرتودرمانی یا جراحی برای حذف تومور استفاده می شود. همچنین برای درمان سرطان پستان در زنان مبتلا به یائسگی استفاده می شود که قبلا به مدت 5 سال داروی تاموکسیفن (Nolvadex) مصرف می کردند. لتروزول در دسته داروهایی است که مهارکننده های آروماتاز ناسازگار است. این دارو با کاهش میزان استروژن تولید شده توسط بدن عمل می کند. این دارو می تواند رشد برخی از انواع سلول های سرطانی پستان را که نیاز به استروژن دارند، کند کند یا متوقف کند [1].

توجه: گاهی قرص لتروزول برای درمان اندومتریوز استفاده میشود اما در این افراد تحریک تخمدانها مورد هدف نیست و ماه ها برای کاهش درد لگن در این افراد استفاده میشود.

مصرف صحیح قرص لتروزول

 

قرص لتروزول

لتروزول به عنوان یک قرص خوراکی یک بار در روز با غذا یا بدون غذا مصرف می شود. لتروزول را می توانید هر روز در همان زمان مصرف کنید. دستورالعمل های نوشته شده بر روی برچسب تجویزی را با دقت بخوانید و از پزشک یا داروساز بخواهید هر بخشی را که نمی دانید توضیح دهد. این دارو را بیشتر یا کمتر از مقدار توصیه شده مصرف نکنید.

قبل از مصرف لتروزول

 •  اگر به لتروزول، داروهای دیگر یا هر یک از مواد تشکیل دهنده در قرصهای لتروزول آلرژی دارید، به پزشک و داروساز خود بگویید. از داروساز در خصوص مواد تشکیل دهنده این دارو بپرسید.
 •  به پزشک و داروساز خود بگویید چه داروهای تجویزی و غیر تجویزی، ویتامین ها، مکمل های غذایی و محصولات گیاهی مصرف می کنید. اطمینان حاصل کنید که هر یک از موارد زیر را ذکر کنید: داروهایی که حاوی استروژن هستند مانند داروهای جایگزین هورمون (HRT) و ضد بارداری های هورمونی. رالوکسیفن (اویستا)؛ و تاموکسیفن (Nolvadex).
 •  اگر کلسترول بالا، پوکی استخوان (وضعیتی که استخوان ها شکننده هستند و به راحتی تجزیه می شوند)، یا بیماری کبد دارید به پزشک اطلاع دهید.
 •  باید بدانید که لتروزول باید توسط زنانی که در معرض یائسگی بوده و نمی توانند باردار شوند، مصرف شود. با این حال، اگر حامله هستید یا شیردهی انجام می دهید، قبل از اینکه مصرف این دارو، باید به پزشک خود بگویید. لتروزول ممکن است به جنین آسیب وارد کند.
 •  باید بدانید لتروزول ممکن است باعث ایجاد خواب آلودگی شود. بنابراین بعد از مصرف این دارو رانندگی نکنید [2].

چه کسی نباید این دارو را مصرف کند؟

در صورت موارد زیر لتروزول را مصرف نکنید:

 •  حساسیت به لتروزول یا هر ماده موجود در این دارو 
 •  حساسیت به سایر داروهای مهار کننده آروماتاز (به عنوان مثال، آناستازول)
 •  شیردهی 
 •  بارداری 
 •  پیش از یائسگی 
 •  سن زیر 18 سال 

نحوه مصرف قرص لتروزول

 1.  به پزشک خود اطلاع دهید لتروزول مصرف می کنید.
 2.  از رانندگی و انجام وظایف یا اقدامات دیگری که نیاز به دقت دارند اجتناب کنید زیرا لتروزول بر شما تاثیر می گذارد.
 3.  این دارو ممکن است باعث ایجاد ضایعات استخوانی شود. مصرف این احتمال شکستن استخوان را افزایش می دهد. اگر دچار درد استخوان هستید، با پزشک خود تماس بگیرید.
 4.  آزمایش تراکم استخوان را انجام دهید. با دکتر خود صحبت کنید.
 5.  کلسیم و ویتامین D را طبق تجویز پزشک مصرف کنید.
 6.  اگر 65 سال یا بیشتر دارید، لتروزول را با دقت مصرف کنید. این دارو در سن بالا عوارض جانبی بیشتری دارد.
 7.  این دارو ممکن است بر باروری تاثیر بگذارد. مشکلات باروری ممکن است منجر به عدم توانایی بارداری شود. با دکتر صحبت کنید.
 8.  اگر این دارو در حین بارداری مصرف شود، ممکن است سبب آسیب رساندن به نوزاد شود.
 9.  اگر قادر به باردار شدن هستید، قبل از شروع لتروزول، یک آزمایش بارداری انجام دهید تا نشان دهد که قبل از شروع بارداری حامله نیستید. 
 10.  در هنگام مصرف لتروزول و حداقل 3 هفته بعد از آخرين دوز، از قرص ضد بارداری استفاده کنيد تا از بارداري جلوگيري شود.
 11.  در صورت استفاده از لتروزول باردار یا در عرض 3 هفته بعد از آخرین دوز، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

بهتر است این دارو (لتروزول) چطور مصرف شود؟

لتروزول را همان طور که پزشک توصیه می کند مصرف کنید. اغلب از روز سوم تا پنجم پریودی به مدت پنج شب تجویز میشود که تعداد آن بسته به سونو رحم و تخمدان شما دارد.  تمام اطلاعاتی را که به شما داده شده بخوانید. تمام دستورالعمل ها را رعایت کنید.

 •  با غذا یا بدون غذا مصرف کنید
 •  برای به دست آوردن بیشترین سود، دارو را فراموش نکنید.
 •  لتروزول را همانطور که پزشک توصیه کرده است مصرف کنید.
 •  لتروزول را در یک زمان در روز مصرف کنید.

یک وعده از قرص را فراموش کنم چه کاری باید انجام دهم؟

 به محض به یاد آوردن قرص، دوز فراموش شده را مصرف کنید. اگر نزدیک به زمان دوز بعدی است، دوز از دست رفته را مصرف نکنید و به زمان عادی خود برگردید.  دو قرص را به صورت همزمان مصرف نکنید.

لتروزول و بارداری

لتروزول و بارداری

تجویز قرص با توجه به دستور پزشک شما است. پزشک از شما می پرسد که پریود شده اید یا نه؟اگر هم شده اید از شما می خواهد تست بارداری بدهید. اگر شما مطمعن نیستید که پریود شده اید یانه؟ مثلا لکه بینی کم رنگ دارید به پزشک اطلاع دهید. زمانی که پزشک از باردار نبودن شما اطمینان حاصل کرد به مدت 5 روز شما باید قرص لتروزول بخورید.شما این قرص ها را در روزهای 3،4،5،6 و 7 سیکل خود و یا در روزهای 5،6،7،8 و 9 مصرف کند. پزشکان بین مصرف 3 تا 7 روز و 5 تا 9 روز اختلاف نظر دارند اما میزان موفقیت تقریبا یکسان است.

قرص های لتروزول معمولا 2.5 میلی گرمی هستند و شما یک تا 3 قرص را در هر روز مصرف می کنید. دکتر در روزهای 12 تا 15 سیکل برای شما درخواست آزمایش خون و سونوگرافی می کند که برای تعیین میزان موفقیت تحریک تخمدانهاست.

در همان روزهای مصرفی رابطه جنسی داشته باشید. همچنین قرص لتروزول همراه با iui قابل استفاه است.

براساس مطالعات منتشر شده،زنان pcos که لتروزول مصرف می کنند تا 27.5 درصد نوزاد سالم متولد می کنند. در این مطالعه زنان با مصرف کلومیفن، 19.1 درصد است. شانس هر شخص وابسته به فاکتورهایی از قبیل سن و فاکتورهای باروری است. مطالعه انجام شده دیگه، نشان داده است که میزان تحریک تخمدانها با مصرف لتروزول و کلومیفن به ترتیب 70.9 و 67.5 درصد است [3].

قرص لتروزول و دوقلوزایی

لتروزول و هر قرص باروری دیگر شانس چندقلویی را در شما زیاد میکند. اما این احتمال نسبت به قرص کلومیفن کمتر است. بین 2 تا 4 درصد از بارداری ها توسط لتروزول دوقلو میشود. در درمانهای باروری، سطح پایین استروژن در جریان خون باعث افزایش تولید fsh هورمون تحریک کننده تخمدانها میشود.این نحوه عملکرد لتروزول در باروری است [4].

این دارو همچنان در سرطانهای استروژیکی کارساز است اما بعنوان یه داروی شیمی درمانی محسوب نمیشود.

عوارض مصرف قرص لتروزول

 

عوارض قرص لتروزول

عوارض این قرص ناشی از پایین آمدن سطح استروژن در بدن است. همین عامل باعث ایجاد عوارض میشود:

 • خستگی
 • سرگیجه
 • سردرد
 • نفخ شکمی
 • گرگرفتگی و تعریق شبانه
 • تاری دید
 • معده درد
 • خوابیدن دشوار
 • لکه بینی یا خونریزی قاعدگی غیر طبیعی
 • درد سینه

بیشترین عارضه این قرص ها در درمان ناباروری، خستگی و سرگیجه است. اگر علائم شدید شد به دکتر خبر دهید.

اطلاعات استفاده از داروی لتروزول

-  اگر علائم شما بهبود نیافته است یا بدتر شده است، با پزشک خود تماس بگیرید.

 - قرص خود را با دیگران به اشتراک نگذارید و قرص دیگران را مصرف نکنید.

- فهرستی از تمام داروهای مصرفی خود (نسخه، محصولات طبیعی، ویتامین ها، OTC) را به پزشک بدهید.

- قبل از شروع هر داروی جدید، در خصوص داروهای تجویزی و یا OTC، محصولات طبیعی یا ویتامین ها، با پزشک صحبت کنید.

-  بعضی از داروها ممکن است یک برگه اطلاعات دیگر داشته باشند. با داروساز خود چک کنید. اگر در مورد لتروزول سؤال دارید، با پزشک، پرستار و داروساز صحبت کنید.

- اگر فکر می کنید این دارو را بیش از حد مصرف کرده اید، با مرکز کنترل سموم تماس بگیرید یا به مراقبت های پزشکی مراجعه کنید [5]. 

چه مدت باید لتروزول را مصرف کنم؟

در سرطان اولیه سینه ، اگر لتروزول را به عنوان تنها هورمون درمانی تان مصرف می کنید، معمولا باید آن را پنج سال مصرف کنید.  پس از مصرف این دارو به مدت سه تا چهار ماه، آزمایش هایی انجام دهید که واکنش لتروزول را به سرطان نشان دهد. پس از جراحی، معمولا لتروزول را برای 5 سال ادامه دهید [6]. 

1-Dellapasqua S, Colleoni M. Letrozole. Expert Opin Drug Metab Toxicol. 2010 Feb;6(2):251-9. 

2-Franik S, Eltrop SM, Kremer JA, Kiesel L, Farquhar C. Aromatase inhibitors (letrozole) for subfertile women with polycystic ovary syndrome. Cochrane Database Syst Rev. 2018 May 24;5:CD010287. 

3-Nahid L, Sirous K. Comparison of the effects of letrozole and clomiphene citrate for ovulation induction in infertile women with polycystic ovary syndrome. Minerva Ginecol. 2012 Jun;64(3):253-8.

4-Elizabeth A. Pritts. The Use of High Dose Letrozole in Ovulation Induction and Controlled Ovarian Hyperstimulation. ISRN Obstet Gynecol. 2011; 2011: 242864.

5-Alain Monnier. Long-term efficacy and safety of letrozole for the adjuvant treatment of early breast cancer in postmenopausal women: a review. Ther Clin Risk Manag. 2009; 5: 725–738.

6-Dong-xu He and Xin Ma. Clinical utility of letrozole in the treatment of breast cancer: a Chinese perspective. Onco Targets Ther. 2016; 9: 1077–1084.

امتیاز مطلب: 96%
96


 • profileفاطمه ♡♡♡1398/03/24

  اطلاعات اومای عزیز عالی بود.سپاس.

  • profileAti zare1398/03/19

   من مشکل تخمدان پلی کیستیک دارم...الان ۷ماهه اقدام کردم ولی باردار نشدم...ایا باخوردن لتروزول مشکلم برطرف میشه؟

   • profileهانیه محمدی1 روز قبل

    باید پزشک بهت بده ایشالا ک بشی ب حق فاطمه زهرا

  • profileمحمود محمدی1397/12/28

   سلام ۱۹ سالمه من سه ماه پیش قرص لتروزول با تجویز پزشک مصرف کردم ولی باردار نشدم این دفعه اشکالی نداره بدون تجویز پزشک مصرف کنم؟

   • profileنوال جوجوجون(۱سال و۱ماه اقدام)😢1397/10/19

    اوما جان من خیلی دوس دارم دوقلوی پسر داشته باشم من۱۸سالمه و ۵ماهه ازدواج کردم میشه از این قرص استفاده کنم؟؟؟

   • profileپریسا بیات1397/08/18

    تمامی مطالبی که قرار میدید عالین .👌💙