Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
12 علت و 5 درمان درد سینه بعد از پریود

آیا درد سینه علائم سرطان سینه است؟

بسیاری از زنان نگران هستند که یکی از دلایل درد سینه سرطان سینه باشد. با این حال، درد سینه به ندرت نشانه ای از سرطان سینه است.  اغلب اوقات، توده در سینه، نشانه ای از بیماری فیبروکیستیک سینه است. محققان انجمن سرطان آمریکا می گویند همیشه باید توده های جدید سینه چک شود. برخی نشانه های سرطان سینه عبارتند از: 

 •  قرمزی و درد در ناحیه آسیب دیده سینه
 •  تغییرات نوک سینه مانند نوک سینه داخل رفته یا نوک سینه قرمز و / یا پوسته شده.
 • ترشحات غیر معمول از نوک سینه

علت درد سینه در دوره های مختلف سیکل پریودی

در این مقاله، دلایل درد سینه پس از پریودی ذکر شده است. در برخی موارد، درمان های خانگی می تواند به کاهش نشانه های درد سینه بعد از پریودی کمک کند. اگر درد سینه ادامه پیدا کند، ممکن است پزشک راه های دیگری برای متوقف کردن درد سینه پس از پریودی را ارائه دهد. پزشکان  می گویند درد ناشی از سینه می تواند خفیف تا شدید باشد. درد شدید سینه ممکن است در طول چرخه پریودی ادامه یابد و می تواند بر روی هر دو سینه تاثیر بگذارد. درد سینه معمولا به 2 دسته تقسیم می شود :

 •  درد سیکلی سینه یا
 • درد غیر سیکلی 

درد سینه بعد از پریود

1- علائم و علت درد سینه بعد از پریودی 

درد سینه ماستالژی نامیده می شود و می تواند در هر نقطه ای در طی دوره پریودی رخ دهد. معمولا تورم و درد سینه علامت رایج سندرم قبل از پریودی هستند. اما بسیاری از خانم ها شکایت دارند که پس از پایان پریودی نیز درد سینه ادامه دارد.

درد سینه یک هفته بعد از پریودی

دلیل درد سینه یک هفته پس از پریودی تخمک گذاری است. طبق گفته انجمن آمریکایی بارداری، بعضی از زنان که دوره های کوتاه مدت قاعدگی حدود 21 روز دارند، ممکن است بعد از پریودی بلافاصله تخمک گذاری کنند. این مسئله می تواند با درد سینه، افزایش مخاط دهانه رحم، گرفتگی تخمک گذاری و لکه بینی سبک همراه باشد.

درد سینه 2 هفته بعد از پریودی

چند دلیل وجود دارد که چرا سینه های شما حدود 2 هفته پس از پریودی درد می گیرد. برای بسیاری از خانم ها، تخمک گذاری در این زمان اتفاق می افتد و سینه ها شروع به بزرگ شدن، حساس شدن و درد می کنند. برای بعضی از خانم ها، درد سینه ها پس از پریودی در دوره تخمک گذاری تا پریودی بعدی ادامه می یابد. یکی دیگر از دلایل اینکه نوک سینه و سینه حدود 14 روز پس از پریودی درد می گیرد بارداری است.

علت درد سینه پس از پریودی

عدم تعادل هورمونی معمولا مسئول حساسیت سینه است که یک یا دو هفته پس از پریودی شما باعث ایجاد درد می شود . یکی از دلایل درد سینه ها، نوسانات هورمونی است. برای اکثر خانم ها، این مسئله باعث درد ملایم در هر دو سینه می شود. برخی نشانه های دیگر اختلالات هورمونی عبارتند از:

 •  اختلال الگوهای خواب 
 • آکنه
 •  دشوار بودن کاهش وزن 
 •  افزایش اضطراب و افسردگی
 •  ناراحتی گوارشی و گرفتگی شکمی

چرخه پریودی شما با تعادل ظریف بین هورمون های پروژسترون و استروژن تنظیم می شود. مقدار کم یا زیاد از هر یک از این هورمون ها می تواند چرخه پریودی شما را مختل کند.

2- درد سیکلی سینه و حساسیت سینه

بسیاری از نشانه های درد سینه قبل و بعد از پریودی به چرخه پریودی شما مربوط می باشد. دکتر ماری هاردینگ می گوید درد سینه سیکل می تواند علل زیر را داشته باشد: 

 • حساسیت سینه که قبل از شروع پریودی شروع می شود و ممکن است پس از پریودی شما پایان یابد
 •  درد سینه که احساس سنگینی و درد ایجاد می کند
 • درد سینه قبل از پریودی 
 •  درد در هر دو سینه که معمولا حدود 2 هفته پس از پریودی شروع می شود و به تدریج بدتر می شود

3- درد غیر سیکلی سینه

هنگامی که سینه بعد از پریودی شما آسیب ببیند، دلیل درد به چرخه ارتباط ندارد. بعضی از علائم درد غير سیکلی سینه عبارتند از:

 •  دردی که معمولا فقط بر روی یک سینه تاثیر می گذارد و احساس سوزش یا سفتی ایجاد می کند
 •  درد در سینه که می آید و می رود یا ثابت است
 •  حساسیت سینه که در طول دوره پریوید تغییر نمی کند

مقاله پیسنهادی اوما: 12 درمان خانگی کیست سینه

4- درد سینه در اثر تخمک گذاری 

بسته به چرخه قاعدگی شما ممکن است در طول یک یا 2 هفته پس از پریودی هنگام تخمک گذاری، درد سینه داشته باشد. درد سینه در میان بسیاری از خانم ها پس از تخمک گذاری رایج است و اغلب در هر دو سینه باعث درد خفیف می شود. سینه های شما بعد از تخمک گذاری تا شروع پریودی بعدی درد خواهند داشت.

محققان گزارش دادند درد سینه مرتبط با هورمون در دوران تخمک گذاری شروع می شود. برای برخی از خانم ها، این به این معنی است که درد سینه ممکن است یک هفته پس از پریودی شروع شود. با این حال، برای اکثر خانم ها، تخمک گذاری حدود 14 روز پس از آخرین پریودی اتفاق می افتد و ممکن است همراه با گرفتگی سینه و درد شدید باشد . نشانه های دیگری از تخمک گذاری عبارتند از:

نوع درد سینه پس از پریودی که باعث تخمک گذاری می شود، به سختی قابل توجه است. دانستن زمان چرخه پریودی به شما کمک می کند مشخص کنید درد سینه به چرخه پریودی مربوط است یا تخمک گذاری.

5- قرص های پیشگیری از بارداری

انواع خاصی از قرص های ضد بارداری هورمونی می تواند بعد از پریودی یا دیگر دوره های پریودی سبب افزایش حساسیت و درد سینه شود. طبق گزارش مجله آمریکایی پزشک خانواده، خانم هایی که از قرص های پیشگیری از بارداری برای کنترل زایمان استفاده می کنند، بیشتر در معرض درد سینه در طول چرخه هستند. در بعضی موارد، استفاده از قرص های ضد بارداری خوراکی ترکیبی در طول زمان می تواند به درمان درد سینه ها کمک کند و درد و حساسیت سینه را متوقف می کند.

6- تغییرات فیبروکیستیک سینه

دلیل دیگر درد سینه فیبروکیستیک سینه است. شايعترين علائم سندرم فيبروزيسيتيک عبارتند از توده ها سینه همراه با افزايش حساسيت و درد سینه .  جراحات فيبروزيستيک سینه ممکن است سبب خارش و سوزش سينه ها شود. سینه های شما ممکن است نسبت به لمس حساس باشند و درد بگیرند و ممکن است نوک سینه های حساس داشته باشید که دچار خارش شوند. بسته به طول دوره چرخه، سینه هایتان ممکن است حدود یک هفته یا بیشتر پس از پریودی صدمه ببینند. با این حال، درد فیبروکیستیک سینه باید به محض پایان پریودی ناپدید شود. 

7- عدم تعادل اسید چرب

یکی دیگر از دلایل درد سینه که به طور غیر مستقیم با پریودی شما مرتبط است، عدم تعادل اسیدهای چرب است. اسیدهای چرب که در سلول های شما ایجاد می شوند، می توانند بر حساسیت بافت سینه تاثیر بگذارند. این مسئله باعث می شود سینه شما حساسیت بیشتری نسبت به هورمون هایی که در دوران بارداری ایجاد می شود، داشته باشد. توصیه می کند کربوهیدرات های پیچیده و فیبر را در رژیم غذایی افزایش دهید. همچنین باید غذاهای چرب را کاهش دهید که می تواند به عدم تعادل اسید چرب کمک کند.

مقاله پیشنهادی اوما: 12 درمان خانگی کیست سینه

8- ورم سینه

عفونت بافت سینه می تواند باعث درد شدید و تورم سینه و تب شود. ورم سینه معمولا به دلیل شیردهی به خاطر بسته بودن کانال های شیر ایجاد می شود که منجر به عفونت سینه می شود. این نوع درد غیر سیکلی سینه معمولا در 12 هفته اول شیردهی مادران را تحت تاثیر قرار می دهد. یک یا هر دو سینه ممکن است قرمز و متورم شوند و لمس آن ها باعث درد می شود. مادران شیرده ممکن است ترک نوک سینه داشه باشند که باعث ایجاد درد سینه می شود.
معمولا پزشکان آنتی بیوتیک ها را تجویز می کنند تا از عفونت و درد سینه خلاص شوید.

9- قبل از یائسگی

برای خانم هایی که در معرض یائسگی هستند درد سینه پس از پریودی کاملا رایج است. در ماه های قبل از یائسگی، چرخه های پریودی می تواند درد نامنظم و درد سینه پس از پریودی را افزایش دهد. به گفته مرکز تحقیقات چرخه پریودی و تخمک گذاری، زنان در مرحله قبل از یائسگی درد سینه را تجربه می کنند. سایر علائم مربوط به قبل از یائسگی شامل موارد زیر است: 

 •  افزایش عرق شبانه و سردرد
 •  لکه بینی نامنظم بین پریودی ها
 •  پریودی سنگین تر از معمول
 • اختلالات خواب و مشکل در خوابیدن

مکمل های طبیعی زیادی برای یائسگی وجود دارد که می تواند به کاهش ناراحتی ها کمک کند. همچنین ممکن است روغنهای ضروری وجود داشته باشد که به بهبود علائم یائسگی کمک می کند.

10- آسیب به سینه

آسیب سینه می تواند موجب درد سینه شود، اما این مسئله به پریودی یا دوره پریودی شما مربوط نخواهد شد. پزشکان سرویس بهداشت ملی گزارش می دهند که آسیب های عضلانی یا رباط ها به شانه، گردن یا پشت می تواند درد را به سینه سمت راست یا چپ منتقل کند. معمولا درد سینه باید با استراحت و استفاده از داروهای طبیعی برای کاهش درد عضلانی برطرف شود.

11- کاسکاندریت

التهاب جناغ سینه (قفسه سینه) بیماری است که به نام کاسکاندریت نامیده می شود و می تواند باعث درد قفسه سینه شود. پزشکان دانشکده پزشکی هاروارد می گویند کاسکاندریت می تواند احساس سوزش در سینه را ایجاد کند. 
اغلب، درد قفسه سینه ناشی از کاسکندریت می تواند به عنوان حمله قلبی در نظر گرفته شود. در حالی که هرگز نباید هر گونه درد قفسه سینه یا فشار شدید در سینه را نادیده بگیرید، کاسکاندریت معمولا بدون عوارض جدی برطرف می شود.

12- اثرات جانبی دارو

درد سینه یا حساسیت نوک سینه پس از پریودی یا قبل از آن می تواند عوارض جانبی بعضی از داروها باشد. به گفته دکتر تیدی برخی از داروها می توانند علائم درد سینه را تشدید کنند. برخی از این داروها عبارتند از: داروهای فشار خون بالا، درمان جایگزینی هورمون و یا داروهای ضد افسردگی. اگر فکر می کنید دارو دلیل درد سینه پس از پریودی است، باید با پزشک خود صحبت کنید.

آیا درد و حساسیت سینه پس از پریودی می تواند نشانه بارداری باشد؟

درد و حساسیت سینه بعد از پریودی

درد سینه پس از پریودی می تواند نشان دهنده بارداری باشد زیرا هورمون های بدن شما شروع به نوسان می کنند. طبق گزارش انجمن بارداری آمریکا، یکی از رایج ترین نشانه های زودرس بارداری، تورم یا حساسیت سینه ها است. تغییر در سینه ها ممکن است پس از لانه گزینی اتفاق بیافتد و گاهی اوقات ممکن است با نشانه های قبل از پریودی اشتباه گرفته شود. نشانه های دیگر بارداری عبارتند از:

 •  گرفتگی خفیف عضلات قبل از پریودی
 •  لکه بینی خفیف که به عنوان خونریزی لانه گزینی شناخته می شود
 •  افزایش ترشحات واژن که در دوران بارداری ادامه دارد
 • تکرر ادرار

درمان درد سینه پس از پریودی

حساسیت سینه پس از پریودی و نوک سینه های حساس بعد از پریودی می تواند باعث ناراحتی شود. بیایید نگاهی به برخی از راه های طبیعی برای از بین بردن ناراحتی سینه بیندازیم.

1- کمپرس گرم یا سرد

یک راه برای از بین بردن درد ناشی از درد ناگهانی سینه پس از پریودی، استفاده از کمپرس داغ یا سرد است. پزشکان کلینیک مایو می گویند که استفاده از کمپرس سرد یا گرم بر روی سینه های دردناک می تواند به کاهش برخی ناراحتی ها کمک کند.

چگونگی استفاده از کمپرس سرد برای درد سینه:

 1. یک کیسه نخود یخ زده یا یخ را در یک کیسه آب بندی شده قرار دهید. این پک یخ می تواند مطابق با شکل سینه شما باشد.
 2.  پک یخ را در یک حوله نازک قرار دهید و 15 دقیقه روی سینه ای که درد می کند قرار دهید.
 3.  سه یا چهار بار در روز برای کمک به درمان درد سینه پس از پریودی از این روش استفاده کنید.

اگر پس از پریودی نوک سینه های شما خارش یا درد دارد، یک کمپرس سرد از یک کیسه چای بابونه بردارید. چای کیسه ای را در یک فنجان آب جوش قرار داده و بعد از یک دقیقه آن را بردارید و یک ساعت در یخچال قرار دهید. چای کیسه ای را 10 دقیقه برای کمک به تسکین ناراحتی بر روی نوک سینه حساس قرار دهید.

2- گرمادرمانی

چگونگی گرما درمانی برای درد سینه:

 1. بطری آب گرم را با آب گرم پر کنید و در حوله بپیچید.
 2. حوله را روی سینه قرار دهید تا درد و احساس سنگینی سینه ها کاهش یابد.
 3.  بگذارید 15 دقیقه بماند. این کار را 2 تا 3 بار در روز برای تسکین درد پس از پریودی انجام دهید.

3- روغن پامچال

روغن پامچال یک درمان طبیعی برای کاهش درد سینه پس از پریودی یا قبل از آن است. براساس یک مطالعه، روغن پامچال و ویتامین E به کاهش درد سینه ها کمک می کند. محققان دریافتند پس از 6 ماه، علائم درد منظم سینه در زنان به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

4- رژیم خود را تغییر دهید

گاهی اوقات تغییر رژیم غذایی می تواند به کاهش نشانه های درد سینه بعد از پریودی کمک کند. پزشکان کلینیک مایو پیشنهاد می کنند رژیم غذایی را به رژیم کم چرب تغییر دهید تا به کاهش میزان اسیدهای چرب در بدن شما کمک کند. همچنین حذف کافئین به بعضی از خانم ها کمک کرد پس از پریودی، کاهش درد را مشاهده کنند.

5- پوشیدن سوتین محافظ 

اگر یک یا 2 هفته بعد از پریودی دچار درد شدید سینه می شوید، ممکن است متوجه شده باشید استفاده از سوتین قوی به کاهش درد سینه کمک می کند. بعضی از پزشکان توصیه می کنند روز و شب سوتین بپوشید تا راحت تر بخوابید.

چه زمانی برای درد سینه  باید به پزشک مراجعه کنید؟

گرچه درد سینه می تواند موجب سوزش بسیار شدید در زمان های مختلف در دوران پریودی شود، اما درد سینه به ندرت نشانه ای از یک بیماری جدی است.  درد در هر دو سینه به صورت همان زمان به ندرت نشانه ای از سرطان سینه است. با این حال، در بعضی موارد، باید برای درد سینه به پزشک مراجعه کنید. برخی از نشانه های درد سینه که باید با پزشک خود در میان بگذارید عبارتند از:

 •  درد در یک سینه که در یک نقطه خاص وجود دارد.
 •  یک توده جدید در سینه دارید که ممکن است دردناک باشد یا خیر.
 •  تغییرات قابل مشاهده در یک یا هر دو نوک سینه یا تغییرات در پوست روی سینه.

در حالی که معمولا درد سینه قبل یا در طول پریودی دیده می شود، بعضی از خانم ها پس از پایان پریودی نیز درد سینه را تجربه می کنند. درد سینه پس از پریودی اغلب ناشی از تغییرات هورمونی در چرخه پریودی شما است. با این وجود، حساسیت سینه پس از پریودی می تواند منجر به التهاب، آسیب به سینه ها و یا حتی درد قفسه سینه شود که احساس سوزش شدید ایجاد می کند.

بسیاری از خانم ها که از درد سینه پس از پریودی شکایت دارند، علائم دیگری نیز دارند. بسیاری از آنها متوجه شده اند که نوک سینه های دردناک، سینه های بزرگتر یا حتی بثوراتی روی سینه دارند. درد سینه 2 هفته پس از پریودی می تواند همراه با ترشحات تخمک گذاری و گرفتگی باشد. همچنین یکی از نشانه های بارداری پس از پریودی شما، حساسیت سینه است.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.healthyandnaturalworld.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 93% 93


 • profileیا حسین (ع)1399/05/04

  سلام من پارسال میکرو کردم و کیست سینه داشتم الان بعد میکرو ناموفقی که داشتم رفتم سونو و دیدم کیست سینم بزرگ شده و به ۲۱ میلی رسیده دکتر گفته بیبسی سینه انجام بدم به نظر شما ضرر نداره؟؟؟