Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
درد اطراف ناف در بارداری

معمولا مادران در دوران بارداری ناراحتی های مختلفی را حس میکنند. درد اطراف ناف در بارداری نیز یکی از ناخوشایندهای این دوران بشمار می رود.

در این مقاله گروه سلامت اوما سعی دارد درباره درد اطراف ناف بیشتر برای شما توضیح دهد:

در طول بارداری، بدن شما دچار تغییرات مختلفی از ماه اول تا آخر بارداری میشود.. تعدادی از زنان در دوران بارداری درد اطراف ناف و یا خود ناف را حس نمی کنند در حالیکه برخی این درد را حس میکنند. اگر شما این درد را حس میکنید نگران نباشید، درد اطراف ناف در بارداری رایج است. این درد معمولا با بزرگ شدن شکم مشخص میشود بویژه در سه ماهه دوم و سه ماهه سوم بارداری.

علت درد اطراف ناف در بارداری چیست؟

درد اطراف ناف معمولا بسته به شکل بدن شما، ماهی که در آن قرار دارید و کشیدگی پوست شما دارد. علی رغم این درد، درد خطرناکی نیست و معمولا بعد از زایمان از بین می رود. میشود. در اینجا چندین دلیل رایج را باهم بررسی می کنیم:

کشیده شدن پوست

درد اطراف ناف معمولا در هفته سیزدهم بارداری آغاز میشود .پوست و ماهیچه شما در آخر بارداری بسیار کشیده می شود. شما ممکن است کشیدگی پوست، خارش و درد را در مراحل مختلف رشد جنین حس کنید.ناف شما مرکز اصلی حرکات و تغییرات در طول بارداری است. ناف در این دوران حساس شده است.

داشتن پرسینگ

یکی از دلایل درد اطراف ناف در بارداری

آیا شما دارای حلقه ناف هستید؟ اگر تازه این حلقه را گذاشته اید برای جلوگیری از انتقال عفونت آن را خارج کنید. تا یکسال که شرایط شکم شما نرمال نشده آن را نزارید. اگر احساس میکنید که عفونت دارید( اطراف ناف داغ است، خارش دارد یا سوخته است). بدون مشورت پزشک حلقه را خارج نکنید زیرا امکان انتقال عفونت به جنین وجود دارد.

فشار وارده شده از سوی رحم

در سه ماهه اول بارداری، رحم به نسبت کوچک است و آن به استخوان پوبیک به پشت نرسیده است. زمانی که رحم بزرگ میشود شما درد اطراف ناف را ممکن است حس کنید. فشار داخلی وارد شده به رحم باعث کشیده شدن شکم و ناف میشود.

در سه ماهه سوم بارداری،رحم شما درست در پشت ناف قرار گرفته است.رحم در پشت ناف با وزن مایع آمنیوتیک و بدن محبوس است. تا کنون شنیده اید که خانمی در ناف خود احساس ضربه ناگهانی کند؟ معمولا این اتفاق در آخر بارداری رخ می دهد.

فتق نافی

فتق نافی معمولا زمانی رخ میدهد که فشار زیادی در شکم است.این شرایط فقط مختص زنان باردار نیست.اما اگر شما باردار هستید یا چاق هستید این فتق در شما بیشتر مستعد است. در فتق نافی در کنار درد ناف شما ممکن است دچار برآمدگی نزدیک ناف، تورم و استفراغ هم شوید. اگر هر کدام از این علائم را داشتید با پزشک خود مشورت کنید. بدون درمان، ممکن است عارضه های جدی بجای بماند. اگر فتق یکی از ارگان ها و یا بافت شکمی شما را دربربگیرد، ذخایر خونی شما کاهش یافته و ممکن است دچار عفونت شدید شوید.

تسکین درد اطراف ناف در بارداری

درمان درد دور ناف در بارداری

این درد ممکن است در دوران بارداری شما بیاید و برود. برخی زنان احساس کشیدگی و فشار را در همان مراحل اول احساس میکنند. در برخی این درد در هفته های آخر بارداری و با بزرگ شدن شکم بدتر میشود. برای تسکین این درد سعی کنید به پهلو بخوابید یا شکم خودرا روی بالش بگذارید. گاهی می توانید از لوسیون تسکین دهنده درد مخصوص دوران بارداری استفاده کنید و یا کره کاکائو برای خارش پوست شکم مناسب است.

چه زمان با دکتر تماس بگیریم؟

زمان تماس با دکتر وقتی است که شما احساس درد شدید دارید و علائم زیر را نشان میدهید:

 • تب
 • استفراغ
 • تورم
 • گرفتگی عضلات
 • خونریزی

درد اطراف ناف در بارداری ممکن است موقتی بوده و بعد از چند روز بهبود یابد، و معمولا بعد از زایمان کاملا برطرف میشود.

دکتر لیلا زنبق
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، ایشان متخصص زنان زایمان نازایی دارای بورد تخصصی. ورودی سال 81 پزشکی عمومی و فارغالتحصیل سال 89 از علوم پزشکی ایران در مقطع عمومی و دانشجوی ممتاز(استریت) در مقطع عمومی میباشد، دکتر لیلا زنبق مدرس زنان در دانشکده پزشکی علی بن ابیطالب یزد هستند و در زمینه علمی خود مقالات مختلف پزشکی در مجلات ISI به چاپ راسنده اند.

امتیاز مطلب: 93%
93


 • profileآندريا افشار1397/10/12

  سلام من هم درد اطراف ناف دارم و هم سوزش. و درد دور شکم هم دارم وخیلی نگرانم به دکترمراجعه کردم ایشون آمپول پرولوتون هفته ای یکی تجویز کرده من درهفته 22هستم وخیلی نگرانم

  • profileساناز سعیدی1396/12/23

   سلام من حدود 14 روز پیش اقدام به بارداری کردم. ولی ناخواسته الان از دیشب درد ناف دارم و شکمم درد میکنه امکان بارداری وجود داره

   • profileپزشک اوما1396/12/23

    سلام ساناز جان. با یک علامت نمیشه گفت شما باردار هستید یا نه بهتره تا زمان پریود صبر کنید و در صورت تاخیر از بی بی چک استفاده کنید. اگر برخی علائم برای شما جدید هست و یا شدتش بیشتره میتونه از علائم بارداری باشه

  • profileهانی سلمان1396/08/24

   ایا سوزش اطراف ناف و کلا شکم هم در سه ماه دوم بارداری طبیعیه؟

   • profileپزشک اوما1396/08/24

    سلام هاني جان، درد اطراف ناف با بزرگ شدن رحم و كشيدگي پوست طبيعي است. بهتره از شكم بند مخصوص دوران بارداري استفاده كنيد. اگر ناف بيرون زدگي داشت و يا درد پيوسته و ادامه دار بود بهتره توسط پزشك معاينه انجام شود.

  • profilenazila nnn1395/07/09

   سلام ببخشيد اين درد با حالت تهوع است؟

   • profileپزشک اوما1395/07/09

    سلام اگر اين درد به دليل همون كشيدگي و بزرگ شدن رحم در داخل شكم باشد بدون داشتن حالت تهوع است اما اگر حالت تهوع ادامه دار و شديد داشتيد حتما پزشك خود را مطلع كنيد

  • profilesanaz sanazi1395/07/09

   منم اين درد رو در دوران بارداريم تجربه كردم حس خوبي نيست اصلا

   • profileپزشک اوما1395/07/09

    بله عزيزم چون در اواخر بارداري وزن زياد شده و شكم فشار وارد ميكند هرگووه تغيير در بدن ناخوشايند و سخت بشمار ميرود مخصوص در روزهاي آخر بارداري بخاطر اضافه شدن استرس شرايط بدتر ميشود