Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
علائم بارداری | 12 نشانه لقاح موفق

باردار شدن دارای علائم  متفاوتی است که این علائم در افراد مختلف ممکن است با یک و یا چندین نشانه دیده میشود. علائم حاملگی شامل  حالت تهوع، استفراغ، اختلال در ادرار کردن، تغییر در پستان‌ها، قطع شدن قاعدگی است که در ادامه بطور کامل توضیح داده میشود.....

علائم بارداری در خانم های مختلف متفاوت است. با این حال، یکی از مهمترین نشانه های بارداری تاخیر در پریودی یا عدم پریودی است. درک علائم حاملگی مهم است زیرا هر علامت ممکن است علل دیگری غیر از حاملگی داشته باشد. در طی یک هفته ممکن است علائم بارداری را تجربه کنید. بعضی از زنان گزارش می دهند تا چند هفته هیچ نشانه ای تجربه نکرده اند.

اولین علائم بارداری چیست؟

در نظرسنجی که توسط انجمن بارداری آمریکا انجام می شود، رایج ترین نشانه های اولیه بارداری به صورت زیر گزارش شده است:

 •  29 درصد از زنان مورد بررسی عدم پریودی را به عنوان اولین علامت حاملگی گزارش کردند
 • 25 درصد تهوع را اولین علامت حاملگی گزارش دادند
 •  17 درصد گزارش دادند که تغییر در سینه ها اولین علامت بارداری بود

در حالی که خونریزی لکه بینی اغلب به عنوان اولین علائم بارداری در هفته اول بعد از لقاح در نظر گرفته شده است، بررسی انجام شده توسط انجمن بارداری آمریکا نشان داد که تنها 3٪ از زنان خونریزی لکه بینی را به عنوان اولین علامت حاملگی خود گزارش کرده اند.

12 نشانه لقاح موفق

هر کدام از علائم بارداری زیر را می توان با علل دیگر توضیح داد.

علائم بارداری و لقاح

1- لکه بینی یا خونریزی خفیف:

در حاملگی، این علامت معمولا با خونریزی لانه گزینی همراه است و یکی از اولین نشانه های بارداری است. جنین معمولا بین 6 تا 12 روز پس از تخمک گذاری در رحم کاشته می شود. بعضی از خانم ها همراه با لکه بینی گرفتگی عضلات را نیز تجربه می کنند. زنان دیگر حتی خونریزی و یا گرفتگی عضلات را متوجه نمی شوند، بنابراین اگر در حال تلاش برای بارداری هستید و این علائم را تجربه نکردید نگران نباشید ؛ هنوز هم ممکن است باردار شوید.

هنگامی که این لانه گزینی اتفاق می افتد، خونریزی خفیف یا لکه بینی کاملا طبیعی است. این علامت گاهی با گرفتگی خفیف همراه است. بسیاری از زنان باردار می شوند و هیچ خونریزی لانه گزینی را تجربه نمی کنند، بنابراین اگر در حال تلاش برای بارداری هستید و این علائم را تجربه نکردید نگران نباشید ؛ هنوز هم ممکن است باردار شوید.

2- از دست دادن پریود:

تاخیر در پریود یا از دست دادن آن شایع ترین علامت حاملگی است. وقتی باردار شوید، پریودی بعدی شما قطع می شود.

آیا ممکن است باردار باشد و هنوز پریود شوید؟ بعضی از خانم ها در طول بارداری خونریزی می کنند، اما معمولا این خونریزی کوتاه تر یا خفیف تر از پریودی طبیعی است. یک دوره پریود از دست رفته می تواند نشانه ای از بارداری یا چیز دیگری باشد.

3- تهوع یا بیماری صبحگاهی:

تهوع یا بیماری صبحگاهی دومین علامت اولیه بارداری است که اغلب گزارش شده است. تهوع معمولا تا 2 الی 8 هفته پس از بارداری دیده می شود. تهوع می تواند با استفراغ یا بدون استفراغ دیده شود. به طور مشابه، حالت بیماری صبحگاهی معمولا در سه ماهه اول رخ می دهد و پس از آن برای بسیاری از زنان فروکش می کند، اما برخی تهوع را در تمام طول بارداری خود تجربه می کنند.

اغلب زنان حدود 2 هفته بعد از عقب افتادن پريودشان، دچار اين علامت مي شوند كه صبح ها شديدتراست و چند ساعت بيشتر طول نمي كشد، بنابراين به آن "بيماري صبحگاهي" نيز مي گويند (حالت تهوع بارداری کی تموم میشه). اين حالت حدود 6 تا 12 هفته طول مي كشد و سپس برطرف مي گردد. (البته در تعداد كمي از زنان، تهوع و استفراغ از ابتداي بارداري شروع مي شود و يا تا انتهاي آن به طول مي انجامد.) علت تهوع، احتمالا افزايش شديد هورمون حاملگي يا همان hCG و يا وضعيت روحي و رواني مادر است.

4- تورم و حساس شدن سینه:

سومین نشانه بارداری تغییرات سینه است. این تغییرات معمولا با تورم یا حساس شدن سینه همراه است. تغییرات در سینه ممکن است از 1 تا 2 هفته پس از تخمک گذاری شروع شود.

5- خستگی:

پس از بارداری، هفته اول، بسیاری از زنان احساس خستگی می کنند.

علائم بارداری ثانویه

علائم قبلی معمولا اولین نشانه هایی است که هنگام بارداری تجربه می کنید. نشانه های دیگری نیز وجود دارد که معمولا توسط کسانی که باردار می شوند تجربه می شود:

6- کمردرد:

زنان مبتلا به کمردرد معمولا باردار هستند. این علامت ممکن است با شروع بارداری رخ دهد، اما بعدها بعد از پیشرفت بارداری نیز آن را تجربه میکنید. کمردرد در هفته های 27 تا 34 بارداری کمتر می شود.

7- سردرد:

سردرد در هنگام بارداری یکی دیگر از نشانه های اولیه بارداری است. کارشناسان معتقدند که افزایش ناگهانی هورمون ها در بدن شما باعث سردرد می شود. سردرد در دوران بارداری ممکن است ناشی از افزایش جریان خون باشد. در بارداری میزان جریان خون حدود 50٪ افزایش می یابد.

8- تکرر ادرار:

اگر تکرر ادرار دارید تعجب نکنید. افزایش ادرار برای بسیاری از افراد بین هفته 6 تا 8 شروع می شود. شما متوجه خواهید شد که افزایش ادرار در دوران بارداری رخ می دهد و افزایش می یابد. این مسئله به خاطر رشد نوزاد و افزایش فشار رحم بر مثانه می باشد.

9- ویار غذا یا هوس کردن غذا:

علت گرایش های غذایی خاص یا ویار مواد غذایی شناخته شده نیست (ویار پسر چیست؟). اما اگر این حالت را تجربه کردید تعجب نکنید احتمالا باردار هستید. غذاهایی که مادران باردار هوس میکنند معمولا متفاوت است. این هوس ها در اوایل بارداری یا در طول بارداری رخ می دهند.

10- تیره شدن آرئول ها:

بعضی افراد تیره شدن آرئول ها را به عنوان علامت بارداری در نظر می گیرند. تیره شدن آرئولها، ناحیه اطراف نوک پستان، نشانه بارداری است.

11- نوسانات خلقی:

اغلب نوسانات خلق و خوی در بارداری دیده می شود. این حالت عمدتا ناشی از تغییرات هورمونی است که بر انتقال دهنده های عصبی مغز تاثیر می گذارد. انواع تغییرات خلقی می تواند از خانمی به خانم دیگر متفاوت باشد. تغییرات خلقی طبیعی است؛ با این حال، اگر خود را در معرض افسردگی یا دوره های طولانی غم دیدید، باید به پزشک مراجعه کنید. در حال حاضر تعیین بارداری دشوار است و علائم بارداری از فردی به فرد دیگر تغییر می کند. علاوه بر این، بیشتر علائم بارداری معمولی را می توان با دلایل دیگری توضیح داد.

12- تغییرات پستان

تغييرات پستان ها اين تغييرات به خصوص در زناني كه اولين بارداريشان را تجربه مي كنند واضح تر است. حدود 6 هفته پس از تاريخ آخرين پريود، مادر بزرگي و سنگيني و درد را در پستان هايش حس مي كند و نيز نواحي قهوه اي نوك سينه پر رنگ تر مي شود. همچنين مجاري شيري فرعي ( نقاط برجسته اطراف نوك پستان) برجسته تر و واضح تر مي گردند. برخي زنان از اواسط بارداري به بعد ترشح ماده اي شير مانند را از مجاري شيري تجربه مي كنند.

اگر علائم بالا را داشتید تبریک میگم احتمال بارداری بالاست:

 تست هاي هورموني حاملگي اساس همه اين تست ها شناسايي هورمون حاملگي در خون يا ادرار است. زود ترين زماني كه تست خون مي تواند نتيجه مثبت بارداري را نشان دهد، 3 تا 4 هفته پس از تاريخ آخرين پريود است و براي ادرار بايد پريود دست كم 2 هفته به تاخير افتد تا نتيجه مثبت را نشان دهد. توجه داشته باشيد كه اين حداقل زمان لازم است يعني گاهي جنين چند روزي ديرتر از زمان انتظار ما، تشكيل مي شود پس به همان نسبت ممكن است تست بارداري ديرتر مثبت شود. در ضمن اگر از نوارهاي تست بارداري در منزل استفاده مي كنيد، با مطالعه راهنماي تست، حتما از سالم بودن آن اطمينان حاصل كنيد.

مقاله پیشنهادی اوما : 15 نکته جالب درباره بی بی چک

 احساس حركات جنين توسط مادر اكثر زنان باردار بين 16 تا 20 هفته بعد از آخرين پريودشان (كه روي تقويم علامت زده اند) حركات لرزشي خفيفي در شكم خود احساس مي كنند كه به مرور بر تعداد و شدتشان افزوده مي شود. اين حركات موجي شكل مربوط به تكان خوردن هاي جنين است. با اين حال گاهي مادر حركت گاز در روده خود را ممكن است با اين علامت اشتباه بگيرد بنابراين، علامت قابل اعتمادي نمي تواند باشد.به اولين روزي كه حركات جنين توسط مادر حس مي شود، روز "درك زندگي" گفته مي شود.

بزرگ شدن شكم كم كم با پيشرفت حاملگي (پس از 12 هفته از شروع آخرين پريود) و رشد بيشتر جنين، رحم از داخل لگن بيرون آمده و از روي شكم قابل لمس مي شود. بزرگي شكم در زناني كه بارداري اولشان را تجربه مي كنند، بسيار كمتر است از زناني كه سابقه حاملگي قبلي دارند.

علائم بارداری که میتواند علت های دیگری هم داشته باشد؟

علائم بارداری

1- تاخیر پریودی

یک دوره از دست رفته یا تاخیر در پریودی، اولین علامت بارداری است که می تواند ناشی از یکی از موارد زیر باشد:

 • تاخیر در پریودی
 •  افزایش یا کاهش وزن بیش از حد
 •  خستگی
 •  رژیم جدید ورزشی
 •  عدم تعادل هورمونی
 •  تنش یا استرس
 • تغییر در استفاده از قرص های ضد بارداری
 •  بیماری های مختلف
 • شیردهی

2- تهوع و یا بیماری صبحگاهی

 دومین نشانه بارداری که اغلب ذکر شده است، ممکن است به خاطر یکی از موارد زیر هم رخ دهد:

 • مسمومیت غذایی
 •  تنش یا استرس
 •  اضطراب
 •  تغییر در قرص های ضدبارداری هورمونی
 •  سایر بیماری های معده

3- تغییر سینه

 به عنوان سومین علائم حاملگی مهم، ممکن است توسط هر یک از موارد زیر ایجاد شود:

4- خستگی

می تواند توسط هر یک از موارد زیر ایجاد شود:

 • تنش یا استرس
 •  خستگی از کار بیش از حد سخت
 •  افسردگی و یا سایر موارد روانی
 •  سرماخوردگی یا آنفولانزا
 •  رژیم جدید ورزشی
 • آلرژی یا سایر بیماری ها
 • کمبود خواب
 •  تغذیه نامناسب

گرفتگی عضلات و لکه بینی اولیه در بارداری

از هفته 1 تا هفته 4، همه چیز در سطح سلولی اتفاق می افتد. تخمک بارور یک بلستوسیست (یک گروه از سلول های مایع پر شده) را ایجاد می کند که به اندام و قسمت های بدن کودک تبدیل می شود. در حدود 10 تا 14 روز (هفته 4) بعد از بارداری، بلواستوسیست در اندومتری، پوشش رحم کاشته می شود. این مسئله می تواند باعث خونریزی لانه گزینی شود که ممکن است با پریودی سبک اشتباه گرفته شود. در اینجا برخی از نشانه های خونریزی لانه گزینی وجود دارد:

1-  رنگ:

رنگ هر قسمت ممکن است صورتی، قرمز یا قهوه ای باشد.

2- خونریزی:

خونریزی معمولا با دوره پریودی منظم شما مقایسه می شود. لکه بینی تنها زمانی که در حال پاک کردن خون می باشید، دیده می شود.

3-  درد:

درد ممکن است خفیف، متوسط ​​یا شدید باشد. براساس مطالعه ی 4،539 زن، 28 درصد زنان در معرض لکه بینی و خونریزی خفیف درد مشاهده می کنند.

4- مدت زمان:

خونریزی لانه گزینی احتمالا کمتر از سه روز طول می کشد و نیازی به درمان ندارد.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.healthline.com

امتیاز مطلب: 91%
91