Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت

در هفته8 حاملگی سعی نمایید ویتامین های مورد نیاز خود را در مواد غذایی بگنجانید در صورتیکه پزشکتان برای شما مکمل هایی را در نظر گرفت سعی نمایید قبل از مصرف این قرص های مکمل کمی غذا بخورید چرا که جذب مکمل ها با معده خالی سریع نخواهد بود.کودکتان شروع به تشکیل اندام های اصلی اش در هفته هشتم حاملگی میکند از این به بعد منتظر اتفاقاتی خوبی باشید چون حس یک زن حامله را زین پس بهتر درک میکنید. ابتدا فیلم مربوط به هفته هشتم بارداری را مشاهده کرده و سپس به مطالعه ادامه مقاله بپردازید.

هفته بعدی     هفته قبلی

بارداری هفته به هفته

بدن شما درهفته هشتم بارداری

این دومین پریودی است که از دست میدهید و اولین ویزیت پره ناتال شما نزدیک است. این ویزیت طولانی ترین  خواهد بود چون شرح حال گرفتن طول میکشد. علائم حاملگی تان در این هفته ادامه میابد. سه ماهه اول در کمتر ازچند هفته آینده به پایان میرسد و شما احساس بهتری خواهید داشت. برای آماده سازی بدن برای تولد، یک هورمون به نام آرامش دهنده تولید می شود که رباط های مفصلی را نرم می کند.  فقط 7 درصد زنان هوس غذایی دارند.

اندازه شکم در این هفته:

در هفته هشتم بارداری، نمایان شدن شکم طبیعی است، اما نمایان نشدن آن نیز طبیعی است! زیرا هر مادر و جنینی متفاوت است. در هفته هشتم بارداری، رحم در حال بزرگ شدن است، اما در برخی موارد تغییرات آن به خوبی دیده نمی شود. 

با شروع سه ماهه دوم، پزشک احتمالا شروع به اندازه گیری شکم می کند، اما در حال حاضر، اندازه شکم مهم نیست. افزایش وزن در سه ماهه اول حدود 0.5 تا دو کیلو در هفته است، بنابراین در هفته هشتم بارداری، اما ممکن است بیشتر یا کمتر نیز افزایش یا کاهش وزن داشته باشید. در خصوص نگرانی های خود در مورد افزایش وزن و یا اندازه شکم با پزشک صحبت کنید.

هفته 8 بارداری چند ماهگی بارداری است؟

در هفته 8، شما 2 ماهه باردار هستید. 


وضعیت جنین درهفته هشتم بارداری

اندازه جنین در هفته 8 بارداری

در این هفته نی نی شما به اندازه تمشک است
اندازه جنین در هفته 8 بارداری
تمشک
1.6 cm :قد
1 gr :وزن

اکنون زمانی است که گنادها به صورت بیضه یا تخمدان در می آیند. هفته گذشته انگشت ها بزرگ بودند ولی در هفته هشتم انگشت شصت بزرگ است. علاوه برشست ها استخوان های کودکتان شروع به سفت شدن میکنند که استخوان سازی نامیده میشود و آرنج فرزندتان شروع به رشد خود میکند. یکی از تکاملات اصلی این هفته شروع حرکات خودبه خودی میباشد و این به این معنی است فرزندتان  از مفاصل خود استفاده میکند و شروع به حرکت کردن و لگد زدن میکند که در سونوگرافی قابل مشاهده است حتی اگر شما آن ها را احساس نکنید.

1- اتصالات:

در هفته هشتم، بند ناف جنین رشد می کند و ارتباطی حیاتی بین شما و جنین ایجاد می کند. شما در حال حاضر جنین را با استفاده از این اتصال تغذیه می کنید. بند ناف مانند پلی ارتباطی بین شما و جنین است. هورمون های بدن شما سیگنال هایی برای تغییرات اساسی مبادله می کنند. دو شریان و یک رگ خونی از بند ناف در بافت ارتباطی قرار دارد. شریان های اطراف رگ باعث می شود بند ناف بسیار قوی شود. جنین در یک سر این بند و جفت در سر دیگر بند ناف قرار دارد.

2- قطب جنینی:

سلول هایی که خود را از کیسه آب جدا می کنند قطب جنینی نامیده می شوند. این قطب در هفته ششم بارداری در سونوگرافی واژینال دیده می شود و در هفته هشتم بارداری در سونوگرافی شکمی دیده می شود. قطب جنینی مرحله ای از تشکیل جنین است (فتال پل یا قطب جنینی کی تشکیل میشه؟).

بهترین راه برای محاسبه دقیق زمان بارداری افزودن یک میلیمتر روزانه به قطب جنینی بعلاوه شش هفته است زیرا سرعت رشد جنین از هفته ششم بارداری مساوی این عدد است. در هفته هشتم بارداری اندازه گیری قطب جنینی چهارده میلیمتر خواهد بود.

حقایقی در مورد فرزند شما در هفته هشتم بارداری

 • انگشتان کوچک فرزند شما شروع به تغییر می کنند
 •  فرزند شما تقریبا 2 سانتی متر طول دارد و به اندازه زیتون است
 •  دیافراگم فرزند شما که او را قادر می سازد تا نفس بکشد در حال توسعه است
 •  تا هفته 20 فرزند شما از بالای سر تا پایین باسن اندازه گیری می شود

 


سونوگرافی جنین در هفته هشتم بارداری

سونوگرای جنین در هفته هشتم بارداری

در انتهای هفته هشتم بارداری، آرنج ها، پاها، دست ها و حتی انگشتان به صورت واضح دیده می شود. حفرات مغز به صورت سوراخ های بزرگ در سر جنین دیده می شود. سرعت ضربان قلب به bpm 160 افزایش یافته است و قلب حدود نیمی از فضای قفسه سینه را فراگرفته است. معمولا در انتهای هفته هشتم بارداری معده پر از مایع تشخیص داده می شود.


توصیه ها درهفته هشتم بارداری

* یک حمام داغ البته ولرم می‌تواند حسابی آرام‌بخش باشد با این حال حواستان باشد که آب زیاد داغ نباشد چرا که آب‌ خیلی داغ برای جنین در هفته هشتم بارداری مناسب نیست.


علائم طبیعی درهفته هشتم بارداری

1-  تهوع:

برای مقابله با حالت تهوع چند راهکار ساده وجود دارد که می توانند مفید واقع شوند از جمله اینکه صبحها قبل از بلند شدن از تخت یک چیز شیرین بخورید. همچنین سعی کنید در طی روز وعده‌های غذایی خود را کوچکتر اما تعداد آن را بیشتر نمایید و از خوردن وعده‌های سنگین و زیاد پرهیز نمایید. خوشبختانه حالت تهوع تا سه ماهه دوم از بین خواهد رفت (حالت تهوع بارداری کی تموم میشه).

2-  گودی کمر:

اکنون به علت تغییر ثقل گودی کمرتان پر شده است برای راحت بودن بدنتان در هنگام نشستن از بالشتک های طبی که گودی کمر را پر میکند استفاده کنید و یا یک بالش کوچک هنگام خوابیدن زیر زانو خود بگذارید. از کفش پاشنه بلند  نیز استفاده نکنید.

3-  بزرگ شدن سینه ها:

نوک سینه‌هایتان حساس‌تر و بزرگ‌ تر شده است نگران این موضوع نباشید سینه های شما تحت تاثیر هورمون های بارداری برای آماده شدن برای شیردهی مناسب است.

4-  درد ناحیه شکم و پهلوها:

اندازه رحم شده اندازه یک انار درشت، با بزرگ‌ شدن تدریجی رحم شما ممکن است احساس درد در ناحیه شکم یا پهلو داشته باشید. برخی خانم‌ها در این دوران انقباضاتی را در رحم احساس می‌کنند اگر شما هم این انقباضات را حس می‌کنید نگران نباشید کاملا طبیعی است.     

5-  خستگی و کسلی:

خستگی و ضعف در سه ماهه اول بارداری طبیعی است و سپس در ماه های آخر بارداری این خستگی مشاهده می شود. شدت ضعف در افراد مختلف متفاوت است و با عوامل مختلفی بستگی دارد. نوسانات هورمونی در طول بارداری نقش مهمی در افزایش خستگی و ضعف ایفا می کنند. افزایش چشم گیر پروژسترون خون نیز باعث خستگی می شود. بارداری همراه با افزایش ادرار می باشد؛ بنابراین در طول شب چند بار دستشویی می روید. حالت تهوع و استفراغ نیز باعث کاهش انرژی بدن می شود و در انتهای روز حس می کنید مدت زیادی دویده اید.

6-  عوارض دیگر:

از جمله واریس (7 اقدام اساسی در درمان واریس پا حاملگی)، خونریزی لثه و خفقان بینی. برای جلوگیری از واریس از ایستادن به مدت طولانی پرهیز کنید. برای درمان خونریزی لثه درهنگام مسواک زدن به دندانهایتان فشار وارد نکنید.


هشدارها درهفته هشتم بارداری

1. استفراغ بیش از حد حاملگی: استفراغی که باعث از دست رفتن 5%از وزن بدن بشود نیاز به درمان دارد که شامل: ویتامین تراپی، سرم تراپی، تغذیه کامل وریدی، تغذیه لوله ای
2. اگر تاکنون حیوانات خانگی داشته‌ اید سعی کنید آنها را از محیط خانه‌تان دور کنید. حیوانات دارای انگل‌هایی هستند که برای جنین بسیار خطرناک است. برخی از حیوانات عفونت‌هایی را با خود همراه می‌آورند که ممکن است باعث سقط جنین شود.
3.  گوشت را به خوبی بپزید. گوشت خام ممکن است دارای عفونت‌هایی باشد که به جنین شما آسیب برساند. حتی بعد از دست‌ زدن به گوشت خام حتما دستان خود را بشویید.
4.  برخی از خانم‌ها عادت دارند که برای جوش‌های صورت خود از محلول‌هایی برطرف کننده جوش استفاده می‌کنند. حتما به یاد داشته باشید که ممکن است که این محلول‌ها برای جنین شما خطرناک باشند؛ بنابراین حتما با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.
5. نزدیک‌ شدن به مواد و سموم شیمیایی مانند رنگ، پاک کننده‌ها و حلال‌هادر این دوران چندان ضروری نیست بنابراین بهتر است از این مواد دوری کنید. مواد شیمیایی در سه ماه نخست بارداری برای جنین خطرآفرین است.


تغذیه درهفته هشتم بارداری

خوردن ویتامین‌ها بسیار مفید هستند. جنین در حال تکامل به مواد مقوی و مغذی مانند فولیک اسید، آهن و . . . ، بسیار احتیاج دارد. خوردن فولیک اسید از 3 ماه قبل از بارداری توصیه شده است و همچنین خانم های کم خون باید قبل از بارداری برای درمان فقر آهن خود اقدام نمایند. لذا مصرف این دو مکمل در همان هفته های ابتدایی بسیار توصیه می شود، در حالیکه ممکن است حتی از بارداری خود خبر نداشته باشید. مصرف فولیک اسید در بارداری را جدی بگیرید.

- انتخاب مولتی ویتامین مناسب، سلامتی شما و جنین را در این دوره حساس تضمین می‌کند؛ البته تغذیه سالم در دوران بارداری را نباید تنها محدود به مکمل‌ها کرد و مواد غذایی مناسب مادران باردار  باید به موقع و درست تامین شوند (مکمل هایی که مادر باردار نباید فراموش کند).


ورزش درهفته هشتم بارداری

شروع  ورزش قبل از حاملگی در بسیاری از موارد به شما کمک میکند. با ورزش شما عضلات قوی تر و بهتری برای زایمان طبیعی خواهید داشت و یک زایمان آرام و با درد کم تری را تجربه خواهید کرد. اگرچه مزایای ورزش مشخص است، اما ممکن است شما در مورد مزایایی که ورزش بعد از تولد نوزادتان نیز دارد آگاه نباشید. برای مثال خانم هایی که وضعیت بدنی مناسبی قبل از حامله شدن دارند میتوانند افزایش وزن حاملگی را سریع تر جبران کنند. هم چنین بارداری فشار بیشتری به بدن شما وارد می‌کند. بنابراین اگر از قبل از بارداری خود استقامت لازم بدنی را داشته‌ اید، شروع خوبی برایتان خواهد بود.


نکاتی برای پدرها در هفته هشتم بارداری:

- از آنجایی که الکل، کافئین و تنباکو بر جنین تاثیر می گذارد سعی کنید تا جایی که امکان دارید مصرف نکنید. با وجودی که شما جنین را در رحم ندارید، اما با مصرف این مواد همسر خود را در خطر قرار می دهید. بعلاوه او را وسوسه می کنید سیگار بکشد.

- اگر همسر شما تلاش می کند قهوه و الکل را ترک کند سعی کنید به او کمک کنید. این کار نه تنها برای فرزند خوب است بلکه باعث می شود از سلامتی خود نیز مراقبت کنید.

پیام اومایی: امیدواریم در خصوص علائم هفته هشتم بارداری اطلاعات داشته باشید و مراقب خود و جنین باشید.

امتیاز مطلب: 98%
98


 • profileMaryam Mosavi1397/08/17

  سلام من هفته هشتم بارداری هستم.از هفته ششم حالت تهوع من شروع شده.الان متاسفانه ۱ هفته است من معده درد شدید هم که دارم .من دکترمم این هفته نیست میتونم رانیتیدین مصرف کنم.برای حالت تهوع هم متوکلوپرامید دادن که اصلا اثری نمیکنه.

  • profileلیلی م1397/05/31

   سلام وقتتون بخیر. من در هفته هشتم بارداری هستم و به خاطر 3تا سقطی که در هفته های پنجم داشتم الان از اول روزی دوتا هپارین و آسپرین و شیاف پروژسترون مصرف میکنم. درست در هفته پنجم دچار لک بینی و ترشحات خونی شدم رفتم سونو که ساک و مایع زرده بود.دکترم برا هفته ی پیش سونو نوشت یعنی برا هفته ی 7 که خوشبختانه قلب تشکیل شده بود و ضربان هم منظم بود. متاسفانه یا خوشبختانه من تا الان اصلا علائم بارداری ندارم فقط بعضی وقتا سینه هام سنگین میشه و یه کوچولو هم بعضی وقتا حالت تهوع میاد سراغم. میلم به غذا نمی کشه و بعضی وقتام زیر نافم تیر میکشه. خیلی می ترسم به نظدتون بچه ام رشد میکنه؟

   • profileneda dehghan1397/02/24

    سلام خسته نباشيد من تو هفته هشت بارداري هستم و تقريبا تو هفته هفتم يكم علايم سرماخوردگي يا خساسيت داشتم همراه با خارش بيني و گلو و گوش حالا كه تو هفته هشتم هستم يكم بيشتر شده و ديشب تب و لرز داشتم خواستم ببينم براي جنين ضرر داشته و الان من چيكار كنم خيلي نگرانم

    • profileپزشک اوما1397/03/02

     سلام ندا جان اگر تب و لرز داشتی ممکنه عفونت داشته باشی و باید به پزشک مراجعه کنی تا آنتی بیوتیک مجاز تجویز شود. درمان های خانگی هم انجام بده

   • profileنفس بابایی1396/11/30

    سلام و وقت بخیر
    من در هفته 8 بارداری هستم 3 روزی میشه اطراف واژنم دچار خارش و پوست پوس شده و درد و خارش داره همین طور قسمت کشاله ران و لابیا بزرگ ام دچار زخم و خشکی شده و همش میخاره. با وازلین چربش کردم اما متاسفانه خوب نمیشه فقط خارشم کم شده .علت این اتفاق چی هست؟ برای درمان چیکار کنم؟
    همیشه هم از موقعی که باردار شدم ترشحات سفید و ابکی دارم به طوری که واژنم در اکثر مواقع خیس هست. ممنون میشم راهنماییم کنید

    • profileپزشک اوما1397/03/02

     سلام عزیزم ترشحات در بارداری طبیعی هست فقط باید مراقب باشی یه وقت کیسه آب نشتی نکرده باشه، سوزش و خشکی ممکنه از گرمازدگی آن ناحیه باشه. اگه سوزش داخل واژن هست که احتمال عفونت هست بهتره معاینه شوید

   • profileسمیرا یعقوبی1396/11/29

    سلام . هفته ی هشتم بارداری ام. دیروز به شدت خونریزی کردم. خیلی ترسیده بودم و اینقدر حجم خون بالا بود که تقریبا مطمئن شدم که سقط کردم. سریع رفتم اورژانس . سونو واژنال انجام دادن. گفتن بچه سرجاشه خداروشکر ولی خطر سقط هست. بهم قرص پروژسترون ۲۰۰ دادن. خونریزی قطع شد ولی لکه بینی دارم که گاها شبیه لخته سیاه رنگه.با توجه به اینکه رحم هم دوشاخه اس چه توصیه ای دارید؟ لازمه استراحت کنم؟ ۳۰ سالمه و بارداری اولم.ممنون

    • profileپزشک اوما1397/03/02

     سلام سمیرا جان ممکنه هماتوم داشته اید وخونریزی به آن علت بوده است. رحم دوشاخ نیز مانند سایر رحم ها نیاز به مراقبت خاصی نداره باید در بارداری بیشتر استراحت کنید و محتاط تر باشید