کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
Ooma

در هفته پنجم  بارداری ديگر با استفاده از يك تست حاملگي خانگي مي توانيد مطئمئن شويد كه آيا باردار هستيد يا خير؟ اگر تست شما مثبت باشد خيلي خوب است كه با پزشك خود تماس بگيريد و اگر تست بارداری شما منفی بوده است بهتر است آن را در آخر هفته مجددا تکرار نمایید.

هفته بعدی     هفته قبلی

بارداری هفته به هفته

بدن شما درهفته پنجم بارداری

اگر در هفته گذشته نشانی از علائم بارداری در شما نبوده این هفته یعنی هفته پنجم بارداری حتماً منتظرش باشید. اگر پستان شما درد می‌کند، زود خسته می‌شوید یا مدام مجبورید به دست‌ شویی بروید این علائم را جدی بگیرید. بدن شما در این هفته خون بیشتری تولید می‌کند تا بتواند اکسیژن و غذا را به کودک برساند. ضربان قلب برای حفظ تعادل خود افزایش می‌یابد و این افزایش، خستگی، گیجی و سردرد را به همراه دارد. در این هفته درد پستان‌ها یا حسی شبیه به سوزن‌ سوزن‌ شدن، شما را آزار می‌دهد. احتمال بزرگ شدن پستان‌ها و تیره شدن هاله رنگی دور آن نیز وجود دارد.

ویار هم در این زمان بروز می‌کند و احتمالاً حسابی شما را حساس کرده است. هر ماده غذایی که می‌بینید وسوسه می‌شوید که آن را بخورید. ویار به دلیل به هم خوردن تعادل بین انتقال‌ دهنده‌های عصبی بدن مادر، حالت روحی و روانی خاص و همچنین نیازهای تغذیه‌ای او به وجود می‌آید. ممکن است وقتی دلتان پنیر می‌خواهد ناشی از کمبود سدیم باشد یا هنگامی که حسابی هوس بستنی بزرگ کرده‌اید نشان از نیاز بدن شما به کلسیم و چربی باشد.

حقایق شگفت انگیز:

در هفته 5 بارداری، شکم شما بدون تغییر باقی می ماند  یا ممکن است کمی پف کرده یا احساس کنید کمی افزایش وزن داشته اید. ممکن است احساس کنید مریض هستید. همه این سناریوها کاملا طبیعی هستند! همه زنان باردار مثل هم نیستند و تغییرات بدن آنها در دوران بارداری متفاوت است.

احتمالا کم کم متوجه افزایش وزن بارداری می شود. پاسخ کوتاه این است: نیازی به نگرانی بیش از حد نیست. پزشکان توصیه می کنند در طول سه ماهه اول تنها یکی دو کیلو افزایش وزن داشته باشید. پاسخ طولانی این است که شما باید وزن خود را افزایش دهید.

در اینجا توصیه های کالج آمریکایی متخصص زنان و زایمان (ACOG) در خصوص افزایش وزن ذکر شده است:

اگر وزن قبل از بارداری شما کم باشد (BMI کمتر از 18.5):

 •  افزایش وزن 12.5 تا 18 کیلوگرم توصیه می شود.
 •  در سه ماهه دوم و سوم، هدف افزایش 500 گرم در هفته است.

اگر وزن شما قبل از بارداری متوسط  (BMI بین 18.5 تا 24.9) باشد:

 •  وزن کلی توصیه شده 16 تا 11.5 کیلوگرم است.
 •  در سه ماهه دوم و سوم، هدف افزایش حدود 500 گرم یا کمی کمتر در هفته است.

اگر اضافه وزن داشته اید (BMI  ا 25 تا 29.9):

 •  افزایش وزن بارداری 7 تا 11.5 کیلوگرم توصیه می شود.
 •  در سه ماهه دوم و سوم، هدف افزایش وزن حدود بیش از 200 گرم در هفته است.

اگر چاق بوده اید (BMI بالاتر از 30):

 • وزن کلی توصیه شده 5 تا 9 کیلوگرم  است.
 •  در سه ماهه دوم و سوم، هدف افزایش وزن حدود 200 گرم در هفته است.

وضعیت جنین درهفته پنجم بارداری

این نی نی کوچک باعث میشود مسائل زیادی  در این هفته در حال رخ دهد:

در این هفته قلب کودکتان شروع به زدن میکند. چین های عصبی (چین بافتی که تبدیل به مغز و طناب نخاعی میشود) به هم متصل میشوند و این به معنای تمایز سر از دم میباشد. حتی با سونو گرافی جزئیات بیشتری را نمیتوانید ببینید.


روش استفاده از بی بی چک

هر بی بی چک  دستورالعمل متفاوتی دارد. در واقع باید با استفاده از ادرار، آزمایش بارداری با استفاده از بی بی چک انجام دهید و چند دقیقه صبر کنید تا نتیجه را ببینید (عکس بیبی چک مثبت). بهتر است دو بار تست را انجام دهید تا از نتیجه مطمئن شوید. برخی نکات گیج کننده در خصوص آزمایشات وجود دارد بنابراین بهتر است پیش از نتیجه گیری از این نکات گیج کننده آگاه شوید:

بی بی چک مثبت و منفی کاذب!

برخی بی بی چک ها به وجود هورمون گنادوتروپین در ادرار برای تشخیص بارداری بستگی دارد. مقدار هورمون گنادوتروپین پس از باردار شدن افزایش می یابد اما زمان می برد تا به مقداری برسد که با آزمایش ادرار قابل تشخیص باشد. بنابراین، اگر باردار هستید ولی ابتدای بارداری است، نتیجه آزمایش به وسیله بی بی چک ممکنه منفی کاذب باشه.

- احتمال نتیجه مثبت اشتباه در مقایسه با نتیجه منفی اشتباه بسیار کمتر است.

- نتایج مثبت اشتباه زمانی است که بی بی چک، بارداری را نشان دهد اما شما باردار نباشید. این نتیجه اشتباه زمانی اعلام می شود که در ادرار خون یا پروتئین وجود دارد. بنابراین بهتر است آزمایش را دو بار انجام دهید تا نتیجه درست را دریافت کنید.

دلایل اشتباه بودن نتیجه آزمایش بارداری خانگی:

نتایج اشتباه بارداری زمانی اتفاق می افتد که شما:

 • قرص مصرف می کنید.
 • آزمایش بارداری را خیلی زود انجام داده اید.
 • نمی توانید مطابق با دستورالعمل نوشته شده روی بی بی چک عمل کنید.
 • از بی بی چکی استفاده کرده اید که منقضی شده است.
 • مقدار زیادی ادرار بر روی نوار بی بی چک جمع شده است.

بنابراین بهتر است به نتایج کیت بارداری اعتماد نکنید و با پزشک خود صحبت کنید. همچنین سریع به اطرافیان اعلام نکنید باردار هستید. بگذارید زمان بگذرد، آزمایش بتا را انجام دهید  و از بارداری مطمئن شوید.

آزمایش بارداری در کلینیک:

از آن جایی که شما نمی توانید به آزمایش بارداری خانگی اعتماد کنید بنابراین بهتر است برای اطمینان از آزمایش خون بارداری در کلینیک استفاده کنید. پزشک علاوه بر آزمایش ادرار، آزمایش خون نیز انجام می دهد. این آزمایشات به شما نتیجه درست را اعلام می کند.

در کلینیک آزمایشات دیگر نیز انجام می شود. آزمایشی کمی برای بررسی مقدار هورمون های موجود در خون انجام می شود که هر بیماری که در بارداری وجود داشته باشد را به شما اعلام می کند. اطلاع داشتن در خصوص آن چه انتظار دارید کمک زیادی به شما می کند.


توصیه ها درهفته پنجم بارداری

* چنانچه نگران هستید ممکن است در هفته پنجم شوق یک زن حامله را نداشته باشید. از حالا برخیزید و گونه های خود را سرخ کنید تا شبیه مادر سالم باشد علی رغم اینکه ممکن است نگران باشید.


علائم طبیعی درهفته پنجم بارداری

اگر در هفته گذشته نشانی از علائم بارداری در شما نبوده این هفته حتماً منتظرش باشید. نشانه های بارداری به قرار زیر است:

1. درد پستان

2. تکرر ادرار:

تکرر ادرار یکی از علائم آزاردهنده بارداری است که هیچ ضرری برای جنین یا مادر ندارد. در واقع ادرار باعث خروج سموم از بدن می شود. تا زمانی که نشانه دیگری مشاهده نشود، تکرر ادرار طبیعی است.

3. افزایش ضربان قلب:

بدن  برای حفظ تعادل خودضربان خود را افزایش می‌یابد

4.  افزایش خستگی، گیجی و سردرد:

به علت افزایش ضربان قلب میباشد.

5. ویار

6. خستگی زود رس:

یاد بگیرید چگونه با خستگی زودرس کنار بیایید (خستگی در بارداری). برای این کار چرت زدن راه حل آن نمیباشد که برای این کار لازم است شب به اندازه کافی بخوابید لازم است قبل از خواب از ورزش کردن بپرهیزید. قبل از خوابیدن غذا نخورید. از چرت های بلند مدت بپرهیزید. زمان رفتن به خواب و بیدار شدن را تنظیم کنید.


هشدارها درهفته پنجم بارداری

1. مصرف داروها را کنار بگذارید:

هر دارویی می‌تواند بر روی رویان تأثیر مستقیم بگذارد. اگر نمی‌دانستید باردار هستید و دارو مصرف کرده‌اید حتماً این مسئله را با پزشک متخصص در میان بگذارید. سرخود و بر اساس توصیه‌های بزرگترها داروهای گیاهی مصرف نکنید. در صورتی که پزشک خود مراجعه میکنید قبل از تجویز دارو حتما او را از باردار بودن خود مطلع کنید و اگر فراموش کردید او را مطلع کنید مجاز بودن دارو را در اوما دارو یا همان قسمت داروهای نرم افزار ما چک کنید. سلامتی شما آرزوی ماست.

2. درد کمر:

 • درد کمر ممکن است نشانه ای از کرامپ رحمی و سقط بالقوه باشد یا حتی نشانه ای ازعفونت و کشیدگی رحم باشد، آن را در هفته پنجم جدی بگیرید.

3. محو شدن ناگهانی علائم بارداری:

 • چنانچه یکی از علائم شایع بارداری در شما محو شد باید به پزشک خود اطلاع دهید.

4. درد یک طرفه:

 • درد یک طرفه مداوم ممکن است نشانه کیست تخمدانی یا حاملگی نابجا باشد.

5- خونریزی شدید و مداوم:

 • ممکن است علامت سقط یا حاملگی نابجا باشد.

تغذیه درهفته پنجم بارداری

* یک رژیم غذایی متعادل را در پیش گیرید. 

* به خاطر بسپارید که رژیم غذایی متعادل به معنی خوردن یک نوع غذا نیست. شما باید غذاهای متفاوتی را برای دریافت مواد مورد نیاز بدنتان، مصرف کنید. برای یک برنامه غذایی مناسب، به خصوص در طول بارداری و شیر دهی، با پزشک خود مشورت کنید. شما برای مطلع شدن از نوع رژیم برحسب BMI بدن خود میتوانید به قسمت رژیم غذایی اوما مراجعه کنید. نی نی سالم به دنیا آوردن هدف گروه ماست. 

* به محض آگاهی از بارداری خود، باید مصرف روزانه ویتامین و مواد معدنی را آغاز کنید. 

* به جای نان سفید، نان سبوس دار مصرف کنید. با این روش فیبر بیشتر و به همان نسبت منیزیم و کروم بیشتری را به رژیم غذایی خود راه می‌دهید. به علاوه زینک، روی، ویتامین E و ویتامین B6 خود را فراهم می‌کنید. 

* غلات سبوس دار مانند برنج قهوه ‌ای، ماکارونی و نان سبوس دار مصرف کنید.


ورزش درهفته پنجم بارداری

اگر تا پیش از این دارای سلامت جسمانی نبوده اید یا مشکلی داشته اید، پیش از شروع به ورزش با پزشک خود مشورت کنید. ورزش کردن انرژی شما را بسیار افزایش می دهد و این برای خانم‌هایی که در سه ماهه اول بارداری خود هستند، خبر خوشحال کننده ای است. زیرا به راحتی خسته می شوند و افزون بر آن ورزش، بدن شما را برای فعالیت‌های فیزیکی دوره بارداری آماده میکند. فعالیت‌هایی که باید از آن‌ها اجتناب کنید را بشناسید.

امتیاز مطلب: 97%
97


 • profileM H29 روز قبل

  سلام
  ببخشید این تعیین سن ها و دوره های بارداری و مشخصاتش همه با توجه به اولین روز آخرین قاعدگی محاسبه میشه؟
  مثلا لقاح واقعی ممکنه هفته ی دوم بارداری انجام شده باشه. در حالیکه هفته ی اول اصلا خبری از نی نی نبوده.

  • profileسحر احمدپور1397/02/16

   سلام وقت بخیر
   اگه میشه لطفا راهنماییم کنین ،من خیلی سردرگمم که الان هفته چندمم یکی میگه پنجم یکی میگه هفتم ،من اولین روز اخرین قاعدگیم29اسفند بود،میخوام ببینم الان قلب جنین تشکیل میشه یا گوش و بینی و.. داره تشکیل میشه؟
   یه سوال دیگم داشتم من هفته ی پیش یه دفعه خونریزی داشتم روز بعدش رفتم دکتر و سونو دادم گفتن جنین تهدید به سقط هس،الان شیاف پروژسترون 400شبی یه دونه استفاده میکنم حونریزیم تبدیل به لکه شد بعد از 5روز قطع شد الان روز هفتم فکر کردم خوب شدم بلند شدم کارامو انجام بدم دوباره لکه کوچیک اندازه چندتا نقطه دیدم،الان باید چیکار کنم لطفا راهنماییم کنین ممنونم از سایت خوبتون

   • profileپزشک اوما1397/02/20

    سلام عزیزم سن بارداری شما هم اکنون 7 هفته و 2 روز است. چند روز دیگه برای سونوی قلب جنین مراجعه کن، برای لکه بینی حتما به پزشک مراجعه شود. نیاز به استفاده از شیاف است

  • profilesara shaghaghi1397/02/09

   خانم دکتر سلام بخاطر درد پهلوی شدید مجبورشدم در هفته پنجم به متخصص زنان مراجعه کنم ایشون بعد از سونو گفتن که من ساک بارداری ندیدم دوباره باید آزمایش بتا تکرار بشه بنظرتون باتوجه به درد پهلوم امکان بارداری خارج رحم وجود داره و یا بارداری پوچ خیلی نگرانم

   • profileپزشک اوما1397/02/11

    سلام عزیزم. اگر بتا بالا باشه و ساک حاملگی رویت نشه بله احتمال بارداری خارج رحمی است و هر چه زودتر باید اقدام کرد.

  • profilesara shaghaghi1397/02/09

   سلام وقت شما بخیر.هفته پنجم بارداری هستم از دیشب نصف شبی دردی در کمر(پهلوی سمت راستم دارم که به پای راستم میزنه) میخواستم بدونم علتش چیه و اینکه آیا برای جنین هم مشکلی ایجاد شده یا نه ممنون میشم اگر سریع جواب بدید

   • profileپزشک اوما1397/02/11

    سلام عزیزم اگر درد پهلو بهمراه لکه بینی بود یا درد شدید تر شد باید به پزشک مراجعه کنید

  • profilefari moradi1397/02/08

   سلام.من دو روز پریودم عقب افتاد حالت تهوع داشتم بیبی چک زدم مثبت بودبیستم فروردین مراجعه کردم پزشک گفتن دوم اردیبهشت برم برا سونو که مشخص بشه جنین اومده داخل رحم یا نه.توی این فاصله جنین سقط شد.سابقه ی سقط هم نداشتم دیروز سونو دادم گفت بقایای حاملگی داری چکار باید بکنم؟البته من پیشگیری می کردم با کاندوم و فکر نمیکردم حامله باشم تو ایام عید مدروکسی پروژسترون زدم.میتونه علت سقط این آمپول باشه؟از همون موقع درد زیر شکم و کمردرد زیاد داشتم.چون نمیدونستم حامله هستم مراقبت هم نداشتم و مربای زرشک زیادی خوردم .میشه جواب منم بدین؟دکترم تا آخر هفته ی آینده نمیاد مشکلی برام پیش نمیاد.مگه سقط طبیعی هم باقیمانده میذاره؟

   • profileپزشک اوما1397/02/08

    سلام عزیزم و خیر مصرف مدروکسی پروژسترون و یا زعفران باعث سقط جنین نمیشه . بهتره به پزشک مراجعه کنید تا برای دفع بقایا باقی مانده دارو تجویز کنند.

  • profilefari moradi1397/02/05

   سلام.من دو روز پریودم عقب افتاد حالت تهوع داشتم بیبی چک زدم مثبت بودبیستم فروردین مراجعه کردم پزشک گفتن دوم اردیبهشت برم برا سونو که مشخص بشه جنین اومده داخل رحم یا نه.توی این فاصله جنین سقط شد.سابقه ی سقط هم نداشتم دیروز سونو دادم گفت بقایای حاملگی داری چکار باید بکنم؟البته من پیشگیری می کردم با کاندوم و فکر نمیکردم حامله باشم تو ایام عید مدروکسی پروژسترون زدم.میتونه علت سقط این آمپول باشه؟از همون موقع درد زیر شکم و کمردرد زیاد داشتم.چون نمیدونستم حامله هستم مراقبت هم نداشتم و مربای زرشک زیادی خوردم.

   • profilefari moradi1397/02/07

    سلام میشه جواب منم بدین؟دکترم تا آخر هفته ی آینده نمیاد مشکلی برام پیش نمیاد.مگه سقط طبیعی هم باقیمانده میذاره؟

  اپلیکیشن سلامت بانوان اوما همراه هوشمند بانوی ایرانی پرسش و پاسخ پزشکی، دوران پیش از باردرای، بارداری و شیردهی، روزشمار پریودی بانو ... دانلود اپلیکیشن اوما