Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
هفته پنجم بارداری

در هفته پنجم  بارداری ديگر با استفاده از يك تست حاملگي خانگي مي توانيد مطئمئن شويد كه آيا باردار هستيد يا خير؟ اگر تست شما مثبت باشد خيلي خوب است كه با پزشك خود تماس بگيريد و اگر تست بارداری شما منفی بوده است بهتر است آن را در آخر هفته مجددا تکرار نمایید.

هفته بعدی     هفته قبلی

بارداری هفته به هفته

وضعیت بدن درهفته پنجم بارداری

اگر در هفته گذشته نشانی از علائم بارداری در شما نبوده این هفته یعنی هفته پنجم بارداری حتماً منتظرش باشید. اگر پستان شما درد می‌کند، زود خسته می‌شوید یا مدام مجبورید به دست‌ شویی بروید این علائم را جدی بگیرید. بدن شما در این هفته خون بیشتری تولید می‌کند تا بتواند اکسیژن و غذا را به کودک برساند. ضربان قلب برای حفظ تعادل خود افزایش می‌یابد و این افزایش، خستگی، گیجی و سردرد را به همراه دارد. در این هفته درد پستان‌ها یا حسی شبیه به سوزن‌ سوزن‌ شدن، شما را آزار می‌دهد. احتمال بزرگ شدن پستان‌ها و تیره شدن هاله رنگی دور آن نیز وجود دارد.

ویار هم در این زمان بروز می‌کند و احتمالاً حسابی شما را حساس کرده است. هر ماده غذایی که می‌بینید وسوسه می‌شوید که آن را بخورید. ویار به دلیل به هم خوردن تعادل بین انتقال‌ دهنده‌های عصبی بدن مادر، حالت روحی و روانی خاص و همچنین نیازهای تغذیه‌ای او به وجود می‌آید. ممکن است وقتی دلتان پنیر می‌خواهد ناشی از کمبود سدیم باشد یا هنگامی که حسابی هوس بستنی بزرگ کرده‌اید نشان از نیاز بدن شما به کلسیم و چربی باشد. همچنین ممکن است یکی از شکایات شما ترشح بیش از حد بزاق باشد.

حقایق شگفت انگیز:

در هفته 5 بارداری، شکم شما بدون تغییر باقی می ماند  یا ممکن است کمی پف کرده یا احساس کنید کمی افزایش وزن داشته اید. ممکن است احساس کنید مریض هستید. همه این سناریوها کاملا طبیعی هستند! همه زنان باردار مثل هم نیستند و تغییرات بدن آنها در دوران بارداری متفاوت است.

احتمالا کم کم متوجه افزایش وزن بارداری می شوید. نیازی به نگرانی بیش از حد نیست. در طول سه ماهه اول یکی دو کیلو افزایش وزن نرمال است. سایر تغییرات:

 • سینه های شما دو یا سه برابر افزایش سایز خواهند داشت.
 •  بعضی از زنان به علت تغییرات هورمونی، لکه های مختلفی مانند آکنه مشاهده می کنند و معمولا بعد از سه ماهه اول از بین می روند
 • بیماری صبحگاهی اغلب در صبح اتفاق می افتد و باعث تهوع میشود

در اینجا توصیه های کالج آمریکایی متخصص زنان و زایمان (ACOG) در خصوص افزایش وزن ذکر شده است:

اگر وزن قبل از بارداری شما کم باشد (BMI کمتر از 18.5):

 •  افزایش وزن 12.5 تا 18 کیلوگرم توصیه می شود.
 •  در سه ماهه دوم و سوم، هدف افزایش 500 گرم در هفته است.

اگر وزن شما قبل از بارداری متوسط  (BMI بین 18.5 تا 24.9) باشد:

 •  وزن کلی توصیه شده 16 تا 11.5 کیلوگرم است.
 •  در سه ماهه دوم و سوم، هدف افزایش حدود 500 گرم یا کمی کمتر در هفته است.

اگر اضافه وزن داشته اید (BMI  ا 25 تا 29.9):

 •  افزایش وزن بارداری 7 تا 11.5 کیلوگرم توصیه می شود.
 •  در سه ماهه دوم و سوم، هدف افزایش وزن حدود بیش از 200 گرم در هفته است.

اگر چاق بوده اید (BMI بالاتر از 30):

 • وزن کلی توصیه شده 5 تا 9 کیلوگرم  است.
 •  در سه ماهه دوم و سوم، هدف افزایش وزن حدود 200 گرم در هفته است.

هفته 5 بارداری چند ماهگی بارداری است؟

5 هفته بارداری حدود یک ماه بارداری است. بله، شما تازه کشف کرده اید که باردار هستید. این مسئله به این دلیل است که اکثر پزشکان شمارش حاملگی را از روز اول از آخرین پریودی انجام می دهند.


وضعیت جنین درهفته پنجم بارداری

اندازه جنین در هفته 5 بارداری

در این هفته نی نی شما به اندازه دانه کنجد است
اندازه جنین در هفته 5 بارداری
دانه کنجد
3 mm :قد
وزن: ناچیز

این نی نی کوچک باعث میشود مسائل زیادی  در این هفته در حال رخ دهد:

در این هفته قلب کودکتان شروع به زدن میکند. چین های عصبی (چین بافتی که تبدیل به مغز و طناب نخاعی میشود) به هم متصل میشوند و این به معنای تمایز سر از دم میباشد. همچنین شبیه بچه قورباغه به نظر می رسد.

تغییرات جنین
جفت در حال تشکیل در هفته پنجم بارداری
جفت در حال تشکیل شدن است و تا پایان سه ماهه اول کامل می شود. این عضوی است که به زودی جنین در حال رشد را به دیواره رحم وصل می کند و مواد مغذی و اکسیژن را برای جنین فراهم می نماید.

سطح هورمون در هفته پنجم بارداری hcg
سطح هورمون hCG اکنون به اندازه کافی بالا است تا تأیید کنید که باردار هستید.

تبدیل نطفه به جنین در هفته پنجم بارداری
این توده سلولی که ما آن را نطفه می نامیم شروع به تبدیل شدن به جنین با یک لوله عصبی (نخاع پیش از ستون فقرات و مغز) از سر تا انتها می کند.

حقایقی در مورد فرزند شما در هفته پنجم بارداری

 •  فرزند شما اندازه دانه کنجد است
 •  فرزند شما در این هفته بارداری ضربان قلب دارد
 •  قلب فرزند شما از یک لوله ساده به یک اندام چهار دریچه ای پیچیده تغییر می کند


روش استفاده از بی بی چک

الان شما عکس بیبی چک مثبت را می تونید ببینید. هر بی بی چک  دستورالعمل متفاوتی دارد. در واقع باید با استفاده از ادرار، آزمایش بارداری با استفاده از بی بی چک انجام دهید و چند دقیقه صبر کنید تا نتیجه را ببینید.  بهتر است دو بار تست را انجام دهید تا از نتیجه مطمئن شوید. برخی نکات گیج کننده در خصوص آزمایشات وجود دارد بنابراین بهتر است پیش از نتیجه گیری از این نکات گیج کننده آگاه شوید:

بی بی چک مثبت و منفی کاذب!

برخی بی بی چک ها به وجود هورمون گنادوتروپین در ادرار برای تشخیص بارداری بستگی دارد. مقدار هورمون گنادوتروپین پس از باردار شدن افزایش می یابد اما زمان می برد تا به مقداری برسد که با آزمایش ادرار قابل تشخیص باشد. بنابراین، اگر باردار هستید ولی ابتدای بارداری است، نتیجه آزمایش به وسیله بی بی چک ممکنه منفی کاذب باشه.

- احتمال نتیجه مثبت اشتباه در مقایسه با نتیجه منفی اشتباه بسیار کمتر است.

- نتایج مثبت اشتباه زمانی است که بی بی چک، بارداری را نشان دهد اما شما باردار نباشید. این نتیجه اشتباه زمانی اعلام می شود که در ادرار خون یا پروتئین وجود دارد. بنابراین بهتر است آزمایش را دو بار انجام دهید تا نتیجه درست را دریافت کنید.

دلایل اشتباه بودن نتیجه آزمایش بارداری خانگی:

نتایج اشتباه بارداری زمانی اتفاق می افتد که شما:

 • مصرف بعضی داروها
 • آزمایش بارداری را خیلی زود انجام داده اید.
 • نمی توانید مطابق با دستورالعمل نوشته شده روی بی بی چک عمل کنید.
 • از بی بی چکی استفاده کرده اید که منقضی شده است.
 • مقدار زیادی ادرار بر روی نوار بی بی چک جمع شده است.

بنابراین بهتر است به نتایج کیت بارداری اعتماد نکنید و با پزشک خود صحبت کنید. همچنین سریع به اطرافیان اعلام نکنید باردار هستید. بگذارید زمان بگذرد، آزمایش خون بارداری را انجام دهید  و از بارداری مطمئن شوید.

از آن جایی که شما نمی توانید به آزمایش بارداری خانگی اعتماد کنید بنابراین بهتر است برای اطمینان از آزمایش خون بارداری در کلینیک استفاده کنید. پزشک علاوه بر آزمایش ادرار، آزمایش خون نیز انجام می دهد. این آزمایشات به شما نتیجه درست را اعلام می کند.

در کلینیک آزمایشات دیگر نیز انجام می شود. آزمایشی کمی برای بررسی مقدار هورمون های موجود در خون انجام می شود که هر بیماری که در بارداری وجود داشته باشد را به شما اعلام می کند. اطلاع داشتن در خصوص آن چه انتظار دارید کمک زیادی به شما می کند.

دکتر سیده ندا کاظمی، استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مورد این هفته از بارداری اظهار کرد: "در هفته پنجم بارداری معمولا غلظت هورمون های بارداری به میزانی می رسد که از طریق تست خانگی قابل اندازه گیری باشد".


سونوگرافی در هفته پنجم بارداری

 

سونوگرافی هفته پنجم جنین

ساک بارداری : اندازه= 6 تا 12 میلی متر 

نطفه به قدری کوچک است که در ابتدای هفته پنجم قابل مشاهده نیست. اندازه نطفه کوچکتر از یک دانه برنج می باشد. هنگامی که قطر میانگین ساک باردرای به 8 تا 10 میلی متر برسد، تکنسین باتجربه می تواند کیسه زرده را به وسیله سونوگرافی واژینال تشخیص دهد. وجود کیسه زرده بارداری داخل رحم را تایید کرده و بارداری خارج از رحم را رد می کند. 

کیسه زرده ابتدا در هفته پنجم ظاهر می شود و معمولا در هفته پنجم و روز چهارم دیده می شود. ساختارهای حفره ای در محل لانه گزینی دیده می شود. قطب رویانی در نزدیکی کیسه زرده دیده می شود و به زودی فعالیت قلبی دیده می شود. از آنجایی که پایه اتصال کوتاه است، قطب رویانی در نزدیکی دیواره یافت می شود.  در سونوگرافی واژینال حرکات قلب نطفه 2-3 میلی متری تشخیص داده می شود. در انتهای هفته پنجم، سرعت قلب حدود bpm 90-60 می باشد. 

در ابتدای بارداری، سرعت قلب از اهمیت کمتری نسبت به حضور و عدم حضور آن برخوردار است. 
 


توصیه ها درهفته پنجم بارداری

* چنانچه نگران هستید ممکن است در هفته پنجم شوق یک زن حامله را نداشته باشید. از حالا برخیزید و گونه های خود را سرخ کنید تا شبیه مادر سالم باشد علی رغم اینکه ممکن است نگران باشید.


علائم طبیعی درهفته پنجم بارداری

اگر در هفته گذشته نشانی از علائم بارداری در شما نبوده این هفته حتماً منتظرش باشید. نشانه های بارداری به قرار زیر است:

1. درد پستان

2. تکرر ادرار:

تکرر ادرار یکی از علائم آزاردهنده بارداری است که هیچ ضرری برای جنین یا مادر ندارد. در واقع ادرار باعث خروج سموم از بدن می شود. تا زمانی که نشانه دیگری مشاهده نشود، تکرر ادرار طبیعی است.

3. افزایش ضربان قلب:

بدن  برای حفظ تعادل خود ضربان خود را افزایش می‌یابد

4.  افزایش خستگی، گیجی و سردرد:

به علت افزایش ضربان قلب میباشد.

5. ویار

6. خستگی زود رس:

یاد بگیرید چگونه با خستگی زودرس کنار بیایید . برای این کار چرت زدن راه حل آن نمیباشد که برای این کار لازم است شب به اندازه کافی بخوابید لازم است قبل از خواب از ورزش کردن بپرهیزید. قبل از خوابیدن غذا نخورید. از چرت های بلند مدت بپرهیزید. زمان رفتن به خواب و بیدار شدن را تنظیم کنید.


هشدارها درهفته پنجم بارداری

1. مصرف داروها را کنار بگذارید:

هر دارویی می‌تواند بر روی رویان تأثیر مستقیم بگذارد. اگر نمی‌دانستید باردار هستید و دارو مصرف کرده‌اید حتماً این مسئله را با پزشک متخصص در میان بگذارید. سرخود و بر اساس توصیه‌های بزرگترها داروهای گیاهی مصرف نکنید. در صورتی که پزشک خود مراجعه میکنید قبل از تجویز دارو حتما او را از باردار بودن خود مطلع کنید و اگر فراموش کردید او را مطلع کنید مجاز بودن دارو را در اوما دارو یا همان قسمت داروهای نرم افزار ما چک کنید. سلامتی شما آرزوی ماست.

2. درد کمر:

 • درد کمر ممکن است نشانه ای از کرامپ رحمی و سقط بالقوه باشد یا حتی نشانه ای از عفونت و کشیدگی رحم باشد، آن را در هفته پنجم جدی بگیرید.

3. محو شدن ناگهانی علائم بارداری:

 • چنانچه یکی از علائم شایع بارداری در شما محو شد باید به پزشک خود اطلاع دهید.

4. درد یک طرفه:

 • درد یک طرفه مداوم ممکن است نشانه کیست تخمدانی یا حاملگی نابجا باشد.

5- خونریزی شدید و مداوم:


تغذیه درهفته پنجم بارداری

* یک رژیم غذایی متعادل را در پیش گیرید. 

* به خاطر بسپارید که رژیم غذایی متعادل به معنی خوردن یک نوع غذا نیست. شما باید غذاهای متفاوتی را برای دریافت مواد مورد نیاز بدنتان، مصرف کنید. برای یک برنامه غذایی مناسب، به خصوص در طول بارداری و شیر دهی، با پزشک خود مشورت کنید. شما برای مطلع شدن از نوع رژیم برحسب BMI بدن خود میتوانید به قسمت رژیم غذایی اوما مراجعه کنید. نی نی سالم به دنیا آوردن هدف گروه ماست. 

* به محض آگاهی از بارداری خود، باید مصرف روزانه ویتامین و مواد معدنی را آغاز کنید. 

* به جای نان سفید، نان سبوس دار مصرف کنید. با این روش فیبر بیشتر و به همان نسبت منیزیم و کروم بیشتری را به رژیم غذایی خود راه می‌دهید. به علاوه زینک، روی، ویتامین E و ویتامین B6 خود را فراهم می‌کنید. 

* غلات سبوس دار مانند برنج قهوه ‌ای، ماکارونی و نان سبوس دار مصرف کنید.


ورزش درهفته پنجم بارداری

اگر تا پیش از این دارای سلامت جسمانی نبوده اید یا مشکلی داشته اید، پیش از شروع به ورزش با پزشک خود مشورت کنید. ورزش کردن انرژی شما را بسیار افزایش می دهد و این برای خانم‌هایی که در سه ماهه اول بارداری خود هستند، خبر خوشحال کننده ای است. زیرا به راحتی خسته می شوند و ورزش خستگی را کم می کند و افزون بر آن ورزش، بدن شما را برای فعالیت‌های فیزیکی دوره بارداری آماده میکند. فعالیت‌هایی که باید از آن‌ها اجتناب کنید را بشناسید.

دکتر ندا کاظمی
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، ایشان متخصص زنان و زایمان و هیات علمی تمام وقت دانشگاه شهید بهشتی کلینیک تخصصی بیمارستان امام حسین میباشند، ورودی بهمن ۸۰ پزشکی دانشگاه تهران و ورودی ۸۸ تخصص دانشگاه شهید بهشتی هستند، وی عضو مرکز تحقیقات پیشگیری از بیماریهای زنان PGRC بوده و تاکنون چندین مقاله از وی به چاپ رسیده است

امتیاز مطلب: 97% 97


 • profileVida Emami1398/08/20

  باسلام
  من ۲۲ سالمه هفته ۵ بارداریم زود رفته بودم سونو ساک بارداری دیده نشده بود دوبار واژینال انجام دادم ک دیده شد از روزی ک واژینال انجام دادم اول ترشح بعد ترشح خونی الانم خون ازم میاد دکتر رفتم بهم شیاف داده فعلا دوتا مصرف کردم هیچ دردی ندارم خیلی استرس دارم لطفا راهنماییم کنیم😣

  • profilesafiyeh mohammadian1397/05/16

   سلام و وقت به خیر
   آخرین تاریخ پریودی من 14 تیر بوده و تست هم 14 ام مرداد مثبت شد با بتای 233 . 13 مرداد چند قطره خونریزی داشتم و بعد از آن متوقف شد و دوباره لکه بینی شروع شد من ژل استروژن مصرف کردم و دکتر برام سونو نوشته که امروز انجام دادم 16 ام و جوابش اینه
   رحم با ابعاد 92*45 میلیمتر و اکوی میومتر یکنواخت مشاهده شد
   ضخامت دو لایه آندرومتر 18/5 میلیمتر می باشد اکوی آندرومتر طبیعی است.
   تعدزفهخد میموتر و آندومتر منظم و مشخص است.
   کاویته رحمی خالی بوده، تجمع غیر طبیعی مایع یا یافته اینرمال در آن دیده نمی شود. آدنکس چپ فاقد ضایعه پاتالوژیک می باشد.
   کانون کیستیک 17 813 میلیمتر با جدار 3/5 میلیمتری در قسمت مدیال تخمدان راست دیده می شود که میتواند بنفع کیست لوتئال درحال جذب و بااحتمال بیشتر EP باشد. در حال حاضر شواهد ساک حاملگی داخل رحمی دیده نشد ولی رد کننده نیست. در صورت شک بالینی تطبیق با تیتراژ BHCG , و سونوگرافی کنترل ترجیحا واژینالدو هفته بعد در صورت افزایش آن توصیه می شود. کلدوساک خلفی حاوی مختصر مایع آزاد آاد می باشد
   در ضمن در تاریخ 18 تیر هم آزمایش هورمونی دادم که پرولاکتینم بالا بوده21.2 که البته ظاهرا قبل از لقاح بوده.
   لطفا بگین الان باید چیکار کنم و چی تشخیص میدین؟ من خیلی نگرانم درضمن سنم 31 سال

   • profileBita Ehsanfar1397/04/14

    با سلام و تشکر از سایت خوبتون
    من اولین روز قائدگیم ۸ خرداد بود بعد در ۱۱تیر ازمایش بارداری دادم که ۳۳۰۰بود سونو رفتم گفتن من فقط کیسه میبینم و بچه دیده نشده و خون اطرافش هست .و من چون سابقه حاملگی پوچ دارم خیلی نگرانم اینم پوچ باشه. دکتر بهم گفت استراحت کن و ۲ تا امپول سقط بهم دادکه در فاصله ۳ روز زدم .وقتیم راه میرم زیر دلم درد میکنه ولی خونریزی ندارم هفته دیگم باز باید برم سنو ولی دل تو دلم نیس و کلی استرس دارم 😟یعنی ممکنه اینم سقط بشه ؟یا اینکه امیدی هست

    • profileM H1397/03/05

     سلام
     ببخشید این تعیین سن ها و دوره های بارداری و مشخصاتش همه با توجه به اولین روز آخرین قاعدگی محاسبه میشه؟
     مثلا لقاح واقعی ممکنه هفته ی دوم بارداری انجام شده باشه. در حالیکه هفته ی اول اصلا خبری از نی نی نبوده.

     • profileسحر احمدپور1397/02/16

      سلام وقت بخیر
      اگه میشه لطفا راهنماییم کنین ،من خیلی سردرگمم که الان هفته چندمم یکی میگه پنجم یکی میگه هفتم ،من اولین روز اخرین قاعدگیم29اسفند بود،میخوام ببینم الان قلب جنین تشکیل میشه یا گوش و بینی و.. داره تشکیل میشه؟
      یه سوال دیگم داشتم من هفته ی پیش یه دفعه خونریزی داشتم روز بعدش رفتم دکتر و سونو دادم گفتن جنین تهدید به سقط هس،الان شیاف پروژسترون 400شبی یه دونه استفاده میکنم حونریزیم تبدیل به لکه شد بعد از 5روز قطع شد الان روز هفتم فکر کردم خوب شدم بلند شدم کارامو انجام بدم دوباره لکه کوچیک اندازه چندتا نقطه دیدم،الان باید چیکار کنم لطفا راهنماییم کنین ممنونم از سایت خوبتون

      • profileپزشک اوما1397/02/20

       سلام عزیزم سن بارداری شما هم اکنون 7 هفته و 2 روز است. چند روز دیگه برای سونوی قلب جنین مراجعه کن، برای لکه بینی حتما به پزشک مراجعه شود. نیاز به استفاده از شیاف است