Ooma
4 کار پیش از بارداری- هرگز!

حال که پس از صحبت های اولیه  با همسر خود تصمیم گرفته اید مادر شوید به شما تبریک می گویم.  اما پیش از اقدام به حامله شدن، باید مصرف یک سری از مواد غذایی را محدود و یا حتی قطع کنید، و سبک زندگی خود را به یک سبک زندگی سالم تغییر دهید.  حقایق و ترفندهایی برای بهبود و کمک به باروری  وجود دارد که در اینجا به 4 مورد از آنها اشاره می کنیم.

   1- مصرف ماهی های حاوی جیوه زیاد

اگر غذاهای دریایی هستید و مقدار زیادی ماهی مصرف می کنید، باید حداقل 3 ماه پیش از اقدام به بارداری مصرف ماهی هایی که حاوی مقادیر بالایی جیوه هستند را کاهش دهید و یا حتی قطع کنید. هرچند ماهی های پرورشی مقبولیت کمتری نزد عموم دارند، اما جالب است بدانبد که آلودگی جیوه در ماهی های پرورشی کم تر است.

ماهی هایی با مقادیر بالای جیوه

انواع ماهی های تن، ماهی های بزرگ، ماهی هایی با طول عمر زیاد، ماهی های گوشت خوار، کوسه ماهی، اره ماهی، مارلین، بلوفیش، و سی باس.

ماهی هایی با مقادیر متوسط جیوه

کپور، کاد، لابستر، اسناپر، ماهی باس، و برخی دیگر از ماهی های تن.

ماهی هایی با مقادیر جیوه کم

کفال، ماهی آزاد، قزل آلا، ماهی سفید، شاه ماهی، میگو، کلیکا، ساردین، شاه میگو، آنچوی، ماهی مرکب، گربه ماهی، ماکرل.

بر اساس گزارش انجمن بارداری آمریکا و مطابق با دستورالعمل های سازمان غذا و دارو آمریکا،  مادران باردار و کودکان تنها باید از ماهی های با مقدار جیوه کم، 2 بار درهفته و هر بار حدود 350 گرم استفاده کنند.

   2- مصرف نوشابه و آبمیوه های صنعتی

نظرات ضد و نقیضی در مورد چگونگی اثر رژیم غذایی بر روی قدرت باروری وجود دارد. با این حال اکثر مردم معتقدند که برای تقویت قدرت باروری باید از مصرف نوشابه ها و آبمیوه های صنعتی اجتناب کرد. هر دو این نوشیدنی ها حاوی مقدار زیادی قند هستند که می توانند به سرعت باعث افزایش قند خون شده و اثرات منفی بر باروری داشته باشند. حذف روغن ها و چربی های ترنس از رژیم غذایی نیز ایده خوبی برای تقویت باروری است، زیرا مصرف بالای این نوع چربی ها به ناباروری مرتبط هستند. هنگام خرید برچسب روی مواد غذایی نظیر مواد غذایی آماده و بسته بندی، را بخوانید تا مطمئن شوید که از مواد غذایی حاوی این نوع چربی ها استفاده نمی کنید.

   3- مصرف نوشیدنی های حاوی الکل

مصرف الکل باعث مشکلات باروری و سقط جنین می شود. مصرف زیاد الکل ممکن است بر قدرت باروری اثر سوء داشته باشد. اگر همسر شما به میزان زیادی الکل مصرف می کند، بهتر است به او توصیه کنید که این میزان را کاهش دهد. زیرا مصرف زیاد الکل می تواند بر قدرت باروری مردان نیز اثر سوء داشته باشد.

   4- اضافه وزن

چربی بدن بیش از حد و یا حتی خیلی کم می تواند منجر به تخمک گذاری نامنظم شود و یا حتی تخمک گذاری به ندرت رخ دهد. پیش از بارداری میزان چربی بدن خود را مشخص کنید. بانوانی که شاخص توده بدنی (BMI) آنها بین 24 تا 30 باشد، از قدرت باروری بالایی برخوردار هستند.

برای محاسبه شاخص توده بدنی (BMI) از فرمول زیر استفاده کنید.

 

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 90% 90