Ooma
کیست بارتولن چیست و درمان آن

دو غده بارتولن  (Bartholin's cyst) در ورودی مهبل (واژن) زن، در هر طرف قرار دارد. آنها کوچک هستند و در حالت عادی دیده یا حس نمی شوند. کاربرد آنها این است که مایع را بر روی سطح مخاطی (داخلی) لگن - پوست کبد اطراف مهبل (واژن) ترشح کنند. مشکلات با غدد بارتولن عبارتند از کیست، که بزرگ شدن غده نسبتا بی درد است و آبسه هایی که عفونت غدد هستند. به طور معمول تنها یکی از دو غده متضرر می شود.


 

لمس توده در ناحیه تناسلی

علت ایجاد کیست بارتولن

کیست بارتولن زمانی اتفاق می افتد که کانال خروجی غدد بارتولن مسدود می شود. سیال تولید شده توسط غدد تجمع می کند، غدد متورم شده و کیست ایجاد می شود. آبسه زمانی اتفاق می افتد که کیست آلوده می شود.
آبسه های بارتولن می تواند توسط هر یک از باکتری ها ایجاد شود. این باکتری ها شامل ارگانیسم های باکتریایی هستند که باعث بیماری های منتقله از راه جنسی مانند بیماری کلامیدیا و گونوره می شود و همچنین باکتری هایی که به طور معمول در دستگاه گوارش وجود دارند مانند Escherichia coli. این آبسه ها معمولا شامل بیش از یک نوع ارگانیسم می باشند.

لمس توده در ناحیه تناسلی

 • کیست بارتولن باعث تورم لگن در یک طرف، در نزدیکی ورود به مهبل (واژن) می شود. کیست معمولا دردناک نیست و درد قابل توجه نشان دهنده آبسه رشد کرده است. با این حال، کیست های بزرگ ممکن است به دلیل اندازه آنها دردناک باشند.
 • آبسه بارتولن سبب درد قابل توجهی علاوه بر تورم می شود. ناحیه متورم بسیار حساس است و پوست قرمز می شود. پیاده روی و نشستن ممکن است کاملا دردناک باشد.
 • زنان با آبسه های بارتولن معمولا تب ندارند. ترشحات واژن ممکن است وجود داشته باشد، به ویژه اگر عفونت توسط یک بیماری جنسی منتقل شده باشد.

برای کیست باتولن چه زمانی نیاز به مراقبت های پزشکی است؟

 • اگر توده تناسلی در عرض چند روز پس از درمان خانگی بهبود نیافتند یا بزرگتر شدند به پزشک مراجعه کنید.
 • اگر توده یا جرم دردناک باشد، نشان می دهد که آبسه رشد کرده است. باید تخلیه شود.
 • اگر علائم دیگر، از جمله ترشحات واژن، تب و یا استفراغ دارید، به پزشک مراجعه کنید.
 • با کیست ها و آبسه های بارتولن، دلیل اصلی برای مراجعه به اورژانس، درد حاد است. زنانی که در معرض درد شدید هستند یا نمیتوانند به راحتی بنشینند یا قدم بزنند باید در اسرع وقت به دکتر مراجعه کنند. اگر چه علائم مانند تب بالا و درد شکم به علت آبسه های بارتولن ایجاد نمی شود، در صورت وجود علائم، به پزشک مراجعه کنید.

آزمونها و تست های کیست بارتولن

به طور کلی تشخیص کیست و یا آبسه بارتولین توسط معاینه فیزیکی انجام می شود. در بسیاری از موارد، هیچ تست اضافی مورد نیاز نیست. گاهی اوقات نمونه ها برای تعیین نوع باکتریایی که باعث عفونت می شود و برای عفونت های منتقله از راه جنسی مانند گونوره (سوزاک) و کلامیدیا انجام می شود. این نمونه ها به سادگی از مواد تخلیه شده از آبسه یا از دهانه رحم گرفته می شود. نتایج این آزمایش ها تا حدود 48 ساعت بعد در دسترس نیست بنابراین درمان به زودی مشخص نمی شود. با این حال، ممکن است نیاز به درمان با آنتی بیوتیک داشته باشید.

درمان کیست بارتولن

اغلب کیست بارتولن نیاز به درمان ندارد - به ویژه اگر کیست هیچ نشانه ای ایجاد نکند. در صورت نیاز، درمان بستگی به اندازه کیست، میزان ناراحتی شما و آلودگی آن که می تواند به منجر به آبسه شود، دارد. گزینه های درمان شامل موارد زیر است:

1-  حمام سیتز

حمام کردن در وان آب گرم (حمام سیتز)، چند بار در روز به مدت سه یا چهار روز، به درمان كیست كوچك آلوده كمك می كند و باعث می شود کیست پاره شده و و تخلیه شود.

2-  جراحی

ممکن است به جراحی برای تخلیه کیست آلوده یا بسیار بزرگ نیاز داشته باشید. تخلیه کیست می تواند با استفاده از بیهوشی موضعی یا مسکن انجام شود. برای این عمل، پزشک یک برش کوچک در کیست ایجاد می کند و به کیست اجازه می دهد تخلیه شود. سپس لوله لاستیک کوچک (کاتتر) در برش قرار می دهد. کاتتر به مدت شش هفته در محل نگهداری می شود تا برش باز شود و امکان تخلیه کامل فراهم شود.

3- آنتی بیوتیک ها

اگر کیست آلوده باشد یا آزمایشات نشان دهد شما عفونت جنسی دارید، پزشک آنتی بیوتیک تجویز می کند. اما اگر کیست به درستی تخلیه شود، ممکن است به آنتی بیوتیک نیاز نداشته باشید. جراحی برداشت کیست معمولا در بیمارستان تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. جراحی احتمال خونریزی یا عوارض بعد از عمل دارد.

درمان گیاهی آبسه بارتولن

درمان خانگی کیست ها و آبسه های بارتولین شامل حمام های سیتز( نشستن در لگن و یا وان آب گرم) می شود که باعث تسهیل تخلیه می شود. حوضچه های حمام اختصاصی در دسترس هستند، اما ساده ترین روش این است که در حمام در چند اینچ آب گرم بنشینید. آب نباید خیلی داغ باشد، اما باید نسبتا گرم باشد. باید به مدت 10-15 دقیقه، 3-4 بار در روز این کار را انجام دهید. این درمان اغلب برای کیست های بارتولین استفاده می شود. آبسه ها اغلب نیاز به تخلیه توسط دکتر دارند.

 • برای کیست بارتولین کوچک که بیش از حد دردناک نیست، درمان شامل حمام Sitz ( نشستن در لگن و یا وان آب گرم) مناسب است. 
 • استفاده از کیست های قابل درمان با آنتی بیوتیک ها و حمام های SITZ ( نشستن در لگن و یا وان آب گرم)  برای خنک کردن عفونت گاهی مناسب است. اگر این درمان عفونت را از بین ببرد، جراحی ارتجاعی بعدا انجام می شود.

خانم سهام رشیدی، کارشناس مامایی و زنان، در مورد درمان گیاهی آبسه بارتولن اظهار کرد: " مصرف میوه های سرشار از ویتامین سی ، باعث کاهش درد و تورم کیست های بارتولن میشود همچنین مصرف پروبیوتیک ها باعث از بین رفتن عفونت ناشی از کیست میشود، همچنین به خانم ها پیشنهاد میشود که ترکیب جوش شیرین و آب که یک نوشیدنی قلیایی هست را مصرف کنند. از درمان های گیاهی دیگر استفاده از زردچوبه است که یک ترکیب ضد عفونی کننده طبیعی است که میتونید شب ها قبل از خواب با ترکیب زردچوبه و آب نارگیل استفاده کنید. روغن کرچک و سرکه سیب هم برای درمان کیست بارتولن استفاده میشود".

مراقبت های پس از درمان کیست بارتولن

 زناني كه كيست بارتولن را تخليه کرده اند بايد در عرض 24-48 ساعت پس از تخلیه براي بازبيني به پزشک مراجعه كنند. همچنین حمام سیتز باید ادامه پیدا کند تا تخلیه به طور کامل انجام شود.  خانم ها باید داروی مسکن مصرف کنند. این داروها باید طبق نظر پزشک مصرف شود. اگر آنتی بیوتیک تجویز شد، باید تا انتها مصرف شود.  اگر علائم جدیدی از قبیل افزایش تورم، درد، ترشحات واژن یا تب را تجربه کردید، باید به پزشک مراجعه کنید.

مقاله پیشنهادی اوما: 4 نوع عفونت واژن+درمان و پیشگیری

جراحی کیست بارتولن

جراحی کیست بارتولن

- برای آبسه های بارتولن و کیست های بزرگ یا دردناک، درمان تخلیه لازم است. آبسه یک عفونت در فضای محصور است و آنتی بیوتیک ها به فضای محصور وارد نمی شوند. بنابراین، درمان آبسه نیاز به تخلیه عفونت دارد. زهکشی آبسه بارتولن را می توان در مطب دکتر یا بخش اورژانس بیمارستان انجام داد. بیهوشی موضعی بر روی آبسه تزریق می شود و سپس بر روی سطح داخلی ورودی واژن ایجاد می شود. پس از خروج مواد آلوده، حفره آبسه با گاز یا کاتتر کوچک بسته می شود. این حفره را باز نگه می دارد و باعث تخلیه بیشتر می شود. گاز پس از 24-48 ساعت برداشته می شود. اگر یک کاتتر کوچک استفاده شود، ممکن است برای چندین هفته به جای گذاشته شود تا احتمال عود به حداقل برسد. کاتتر روش ترجیحی زهکشی است، زیرا درد کمتری دارد و موفقیت آمیز است.

- تخلیه آبسه می تواند ناراحت کننده باشد، زیرا بیحسی موضعی همیشه در بافت متورم کار نمی کند. بسته به ترجیحات مریض و دکتر داروهای IV ممکن است برای آرام سازی و کاهش درد در طول مراحل تجویز شود. پس از تخلیه آبسه، درمان آنتی بیوتیک معمولا لازم نیست. با این حال، اگر عفونت منتقله از راه جنسی وجود داشته باشد، یا اگر شواهدی از عفونت ادراری و واژن وجود داشته باشد، آنتی بیوتیک تجویز می شود. در بعضی موارد، این کار چند روز پس از درمان اولیه و پس از نتایج آزمایشگاه انجام خواهد شد.

- در عمل جراحی برش روی پوست کیست انجام می شود و سپس از طریق دیواره کیست عفونت خارج می شود. سپس دیواره کسیت دوخته شده تا از عود کیست جلوگیری شود.

پیگیری در زنان مبتلا به کیست بارتولن

 

درمان و پیگیری کیست بارتولن

 • زناني كه كيست بارتولن يا تخليه آبسه داشته اند بايد در 24-48 ساعت براي بازبيني و حذف مواد به پزشک مراجعه کنند. در عین حال باید حمام های Sitz( نشستن در لگن و یا وان آب گرم)  را برای ادامه تخلیه  بکار ببریم.
 • اگر قبل از موعد باند از بین برود، با دکتر تماس بگیرید. بسته به زمان بندی، اندازه آبسه و ادامه نشانه ها نیاز به جایگزینی می باشد.
 • زنان ممکن است از داروی مسکن استفاده کنند. اگر آنتی بیوتیک تجویز شود، باید به طور کامل مصرف شود.
 • اگر علائم جدیدی از جمله افزایش تورم، درد، تخلیه واژن یا تب را مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید.

جلوگیری از کیست بارتولن

 • اگر کیست بارتولن توسعه یابد، درمان سریع شامل نشستن در لگن یا وان آب گرم است و ممکن است مانع توسعه آبسه شود.
 • شیوه های مناسب رابطه جنسی می تواند بیماری های منتقله از راه جنسی را کاهش دهد و بنابراین از تشکیل آبسه های ناشی از آن جلوگیری می کند.

پس از درمان  کیست بارتولن چه اتفاقی می افتد؟

اکثر زنان در عرض 24 ساعت پس از تخلیه احساس خوبی دارند. بعضی از افراد مبتلا به کیست های مکرر یا آبسه ها می شوند. اگر این اتفاق بیفتد، کل غده بارتولین را می توان خارج کرد. متخصص زنان اغلب این عمل جراحی را انجام می دهد.

1-Daniel Braun. Bartholin's Cyst. www.emedicinehealth.com.2018

2-Chen, Katherine T, MD, MPH. "Bartholin gland masses: Diagnosis and management." UpToDate.com. Updated Dec 11, 2015.

خانم سهام رشیدی
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، ایشان فارغ التحصیل کارشناسی مامایی از دانشگاه کردستان بوده و در حال حاضر دارای مطب خصوصی در اهواز میباشند، و در زمینه های مراقبت هاي دوران بارداری، زايمان و پس از زايمان مشاوره تعيين جنسيت، بلوغ، يائسگي ، زناشوئي، نازايي و اختلاالات جنسي درمان بيماري هاي زنان تنظيم خانواده پاپ اسمير و ... در حال فعالیت میباشند برای آشنایی بیشتر با وی میتوانید صفحه اینستاگرام ایشان را مشاهده نمایید.

امتیاز مطلب: 96% 96


 • profileF sh1397/10/12

  سلام .من برج 1 حالم خیلی بد شد نشستن و ایستادن و راه رفتنم شدیدا دردناک شده بود خیلی باد کرده بود قسمت واژنم رفتم دکتر گفت کیست بارتولن داری باید عمل بشی همون روزش خودش ترکید و کلی عفونت زد بیرون دردم کاملا خوب شد و از بین رفت منم دیگه عمل نکردم ولی بعدش تو اب گرم و بتادین مینشستم و دارو مصرف میکردم .از اون ب بعد هر چند وقتی جوش یا تبخال میزنه ک دکتر رفتم گفت قرص و پماد آسیکلوویر مصرف کن و خوب میشد .بعد 9ماه دوباره کیستم عود کرد ولی نه به اون شدت دفه اول رفتم دکتر گفتم عمل لازمه گفت نه بهم قرص و پماد داد ولی یه هفته ک میگذره خوب نشدم دردش فرقی نکرده.راهنماییم کنید لطفا مرسی❤

  • profileM Ostad1397/09/02

   • profileفاطمه آفرین1397/06/02

    سلام و ممنون از سایت خوبتون.من یه دختر ۲۱ هستم مجرد. کنار واژنم یه غده هست خیلی دردناک نیست علائم دیگه هم ندارم. فقط پزشک میتونه تشخیص بده که غده بارتولن هست یا روش دیگه ای هم برای تشخیص وجود داره،یه سوال دیگه اینکه وجود این غده بعدا برای بارداری مشکلی ایجاد نمیکنه؟؟

    • profileراحله راحله1396/12/12

     سلام من غده ای داخل واژنم داشتم بزرگ شد بعدچرکی شد وخالی شد طوری که لباس زیرم کثیف شدالان هیچ اثری ازش نیست فقط دردکمرخفیف دارم وشبها دستشویی زیادمیرم میشه راهنماییم کنین

     • profileپزشک اوما1396/12/12

      سلام راحله جان احتمالا کیست بارتولن باز شده و محتویاتش خارج شده اما ممکنه در آینده مجدد عود کند. اگر عود مجدد داشتید به پزشک مراجعه کنید

    • profileفاطمه مرادی1396/11/02

     سلام تروخدا جواب منو بدید من یه دختر 18 ساله هستم مجرد هستم بغل دهانه واژنم یه چیزی انگاری غده که اندازش تقریبا اندازی یه قند هست وجود داره اصلا درد هم ندارم حالا چیکار کنم؟؟؟؟
     من روم نمیشه به مامانم چیزی بگم

     • profileپزشک اوما1396/11/03

      سلام فاطمه جان حتما به پزشک یا ماما مراجعه کنید تا معاینه شوید امکان داره کیست بارتولن باشه شاید هم این مورد نباشه. بسته به اندازه ی کیست بارتولن ، درمان انتخاب میشه، در مواردی که کیست بارتولن کوچک است ، با تجویز آنتی بیوتیک از عفونی شدن آن جلوگیری و گاهی کیست بارتولن به قدری بزرگ می شود که مجبور به تخلیه آن می شویم. گاهی با سوزن و گاهی با برش. در هر صورت ، کیست بارتولن یک مساله ی عود کننده است و بهتره معاینه شوید