Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
نحوه انجام تست بارداری با خمیردندان

بطور کلی تست های بارداری تنها براساس حدس و گمان است و روش منطقی و علمی برای تشخیص بارداری نیست . مطمعن ترین روش تست بارداری انجام آزمایش خون بارداری است . اما سایر تست های خانگی نیز براساس تجربیات قدیمی هاست. در تست بارداری با خمیردندان، خانم از ادرار خود و خمیر دندان استفاده می کند تا بررسی کند آیا هورمون بارداری در ادرار وجود دارد یا خیر. با استفاده از تست بارداری با خمیردندان می توانید بفهمید آیا حامله هستید یا خیر. اگر خمیر دندان در تماس با هورمون های بارداری در ادرار قرار بگیرد رنگش تغییر می کند، بنابراین خانم باید به دکتر مراجعه کند تا حاملگی تایید شود.

چگونگی انجام تست بارداری خانگی با خمیر دندان؟

انجام تست بارداری خانگی با استفاده از خمیر دندان آسان است. این آزمایش حاملگی توسط خانم های مناطق روستایی استفاده می شد؛ چرا که کیت حاملگی در آن زمان به دلیل فقدان فروشگاه های بزرگ پزشکی در دسترس آن ها نبود. مواد لازم:

 •  خمیر دندان ساده سفید
 •  دو فنجان تمیز
 • نمونه ای از ادرار صبحگاهی

چگونه از تست خمیردندان استفاده کنم؟ 

نحوه انجام تست بارداری با خمیردندان

 1.  گام اول جمع آوری مواد لازم است.
 2. یک قاشق چای خوری خمیر دندان را داخل فنجان بریزید.
 3. نمونه ادرار صبح را بردارید و چند قطره از آن را روی خمیر دندان بریزید. می توانید آن را مستقیما روی خمیر دندان بریزید یا از قطره چکان استفاده کنید.
 4. از یک چوب پزشکی تمیز برای مخلوط کردن خمیر دندان و ادرار استفاده کنید و چند دقیقه بگذارید بماند.
 5. پس از آن، تغییر رنگ را بررسی کنید. ممکن است خمیر دندان کمی آبی شده باشد یا ممکن است واکنش های دیگری در آن رخ داده باشد و کف یا حباب روی آن تشکیل شده باشد. اگر هر کدام از این موارد رخ داده باشد، احتمالا باردار هستید.
 6.  اگر هیچ واکنشی رخ ندهد، احتمالا باردار نیستید.

تست بارداری با خمیر دندان  چگونه کار می کند؟

ادرار زن باردار حاوی هورمون بارداری به نام hCG است که به مقدار زیادی توسط بدن تولید می شود. این هورمون با مواد شیمیایی موجود در خمیر دندان واکنش می دهد و تغییرات رنگ خمیر دندان، کف یا حباب ها را در مخلوط ایجاد می کند. اگر هورمون در مقادیر کافی وجود نداشته باشد، هیچ واکنشی وجود نخواهد داشت – این مسئله به این معنی است که حامله نیستید.

دقت آزمایش چقدر است؟ این تست یکی از ساده ترین راه ها برای تشخیص بارداری است. با این حال، سوالاتی در مورد دقت آن وجود دارد و آیا نتایج قطعی هستند یا نه. اثربخشی آزمون بستگی به کیفیت و شرایط مواد مورد استفاده برای تست دارد، از جمله خمیر دندان، فنجان ها و حتی همزن. اگر هر کدام از این مواد دارای آلاینده باشند یا اگر خمیر دندان با کیفیت پایین باشد، نتیجه آزمایش بارداری ممکن است اشتباه باشد.

نتیجه آزمایش به چه معناست؟ اگر نتیجه آزمایش حاملگی با خمیردندان مثبت باشد، رنگ مخلوط تغییر خواهد کرد یا فوم می شود و یا حباب شکل می گیرد. این به این معنی است که در ادرار شما چیزی است که با خمیر دندان واکنش داده است، که احتمالا هورمون hCG است. بنابراین احتمالا باردار هستید. اگر در 3-5 دقیقه بعد تغییری در ترکیب دیده نشود، احتمالا باردار نیستید. با این حال، اگر فکر می کنید شاید نتیجه منفی کاذب باشد بهتر است به دکتر مراجعه کنید.

مقاله پیشنهادی اوما: 15 نکته جالب درباره بی بی چک

چگونه می توان بهترین نتیجه آزمایش بارداری را با استفاده از خمیر دندان کسب کرد؟

آزمایش بارداری با خمیردندان

مهمترین چیز برای یادآوری این است که از پاکیزگی و کیفیت مواد مورد استفاده اطمینان حاصل کنید. خمیر دندان باید سفید و با کیفیت بالا باشد. در این حالت تغییر رنگ بهتر دیده می شود و یک خمیر دندان با کیفیت خوب با هورمون ها در ادرار واکنش نشان می دهد. فنجان و همزن نباید آلوده باشند و قبل از استفاده باید تمیز شوند. این نکات تضمین می کند که هیچ نتیجه غلطی در آزمایش وجود ندارد.

جوانب مثبت و منفی این آزمون

همه چیز در جهان دارای جوانب مثبت و منفی است. این آزمون حاملگی خانگی نیز به همین شکل است. در اینجا برخی از مزایا و معایب آزمون که باید از آن آگاه باشید ذکر شده است.

مزایا تست بارداری با خمیردندان

 • آزمایش بارداری با خمیردندان یکی از ارزانترین روش ها برای بررسی بارداری است. 
 • آزمون بسیار آسان است و خانم می تواند آن را در حریم خصوصی حمام با سهولت انجام دهد.
 • آزمایش سریع است، زیرا نتایج در عرض چند دقیقه پس از مخلوط کردن ادرار با خمیر دندان دیده می شود.

معایب تست بارداری با خمیردندان

 •  نتیجه آزمون می تواند گیج کننده باشد، زیرا فقط به نوعی واکنش نیاز دارد. اگر می خواهید نتایج درست باشد مقدار ادرار و خمیردندان مورد استفاده باید تقریبا یکسان باشد.
 • زمانبندیها متفاوت است – در مواردی واکنش بعد از ده دقیقه مخلوط شدن قابل مشاهده است، در حالی که در بعضی موارد حدود 3-5 دقیقه پس از آن دیده می شود.
 • نتیجه ممکن است اشتباه باشد. این نتیجه می تواند به دلیل کیفیت مواد مورد استفاده، زمان تست و یا بی دلیل رخ دهد.

مقاله پیشنهادی اوما: 23 تست خانگی تشخیص بارداری

دقت تست بارداری با خمیر دندان چقدر است؟

آزمون خمیردندان و ادرار بارداری میزان موفقیت حدود 85 درصد دارد، اما احتمال نتایج نادرست حدود 15 درصد است که مطمئنا نمیتوان آنها را نادیده گرفت. این امر می تواند به علت عوامل مختلف کنترل شده یا حتی غیر قابل کنترل باشد، بنابراین همیشه برای مراجعه به دکتر شک و تردید وجود دارد.

این آزمون بسیار آسان است و گران نیست و زیاد طول نمی کشد. با این حال، قبل از استفاده، از کیفیت مواد استفاده شده مطمئن شوید و آنها را کاملا تمیز کنید تا یکپارچگی تست را به خطر نیندازید.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: parenting.firstcry.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 90% 90


 • profile👑 Shaghayegh 👑 💔1397/11/09

  چ جالب

  • profileحدیث طهماسبی1397/09/19

   سلام من یه روز به موعدم انجام دادم لکه بینی و علائم پریود دارم ولی چهار روز از وقتی که باید میشدم گذشته این تست رو انجام دادم به محض اینکه ادرار رو روی خمیر دندان ریختم کف ایجاد شد رنگش زیاد تغییری نکرد جوابش چی میتونه باشه؟