Ooma
قلب جنین در چند هفتگی تشکیل میشود؟

وقتی متوجه می شوید باردار هستید، تشکیل قلب جنین احتمالاً یکی از اولین نقاط عاطفی در کسب اطمینان از سلامت بارداری است و صدای قلب جنین یکی از آرامش بخش ترین صداها برای شما است. خبر خوب این است که قلب جنین  زود تشکیل میشود و کار می کند و در اولین مراحل رشد جنین تشکیل می شود و از اولین اعضای بدن جنین است که رشد و شروع به ضربان می کند زیرا برای رساندن خون اکسیژن و مواد مغذی به اندام های در حال رشد نیاز است و شما نیاز نیست خیلی منتظر بمانید برای شنیدن ضربان قلب جنین خود.

اگر حدود هفته هشتم سونوگرافی سه ماهه اول انجام دهید، ممکن است بتوانید ضربان قلب را بشنوید (و ببینید). ولی در صورت شنیده نشدن صدای قلب جنین نگران نباشید، با استفاده از دستگاه داپلر جنین (یک دستگاه دستی کوچک که به شکم شما فشار وارد می کند و برای شنیدن صدای قلب از آن استفاده می‎کنند و شما و سایر افراد حاضر در اتاق معاینه نیز می‎توانید صدای قلب جنین را بشنوید) در هفته دهم بارداری و با احتمال بیشتر در هفته دوازدهم بارداری صدای قلب جنین شنیده میشود.

رشد اولیه قلب

در طی هفته های اول بارداری، جنین ریز شما مانند یک صفحه صاف شکل گرفته است. در هفته پنجم، دو لوله که به قلب تبدیل می شوند، تشکیل شده است. دو لوله با هم جوش می خورند و خون از طریق این قلب  لوله ای شروع به تپیدن می کند. بین هفته ششم تا هفتم، لوله قلب پیچ خورده و به شکل s خم می شود. پایین لوله به سمت بالا و به سمت عقب حرکت می کند و دو اتاق فوقانی قلب (دهلیز) را تشکیل می دهد. قسمت بالای لوله دو محفظه قلب پایین (بطن ها) و همچنین عروق بزرگی را که خون را از قلب منتقل می کنند تشکیل می دهد.

در هفته نهم، چهار اتاق قلب تشکیل می شود.

توسعه رگ های خونی و خونی رسانی

در اوایل هفته چهارم در ساختارهای کوچکی به نام جزایر خون که به زودی سلولهای خونی و رگهای خونی از جمله آئورت در آن به وجود می آیند، خون تشکیل می شود. آئورت رگ خونی بزرگی است که خون اکسیژنه را از قلب جنین شما به اندام های در حال رشد می رساند.

خون اکسیژن دار از جفت از طریق رگهای بند ناف به قلب جنین می آید و خون دی اکسید شده از طریق شریان های ناف به جفت برمی گردد. سپس کبد شروع به تولید سلولهای خونی می کند و بدنبال آن اندام های دیگری مانند طحال تشکیل می شود. هنگامی که استخوان های جنین شما به اندازه کافی رشد کرد، سلول های خونی در درجه اول در مغز استخوان تولید می شوند، که به محل اصلی برای تولید خون برای بقیه زندگی او تبدیل می شود.

دور زدن ریه ها تا زمان تولد

قبل از تولد، جنین شما یک سوراخ کوچک در دیواره بین دو دهلیز دارد تا خون از دهلیز راست به چپ جریان داشته باشد. (دریچه فلپ مانند مانع جریان خون از طریق دیگر می شود) این دهانه به خون اجازه می دهد تا ریه های جنین را دور بزند، که تا تولد جنین شما لازم نیست زیرا خون از جفت اکسیژن را تأمین می کند. این سوراخ به طور معمول پس از تولد جنین شما بسته می شود و اولین نفس را می کشد. در بیشتر نوزادان، ظرف چند ماه کاملاً پلمپ می شود.

صدای ضربان قلب جنین چگونه است؟

اگر در هنگام گوش دادن به صدای قلب جنین انتظار دارید صدای ثابت ضربان قلب انسان را بشنوید، غافلگیر خواهید شد. بسیاری از زنان صدای ضربان قلب جنین خود را شبیه به رعد و برق  و تاختن  و دویدن اسب ها توصیف می کنند. این به این دلیل است که قلب جنین شما تقریباً دو برابر سریعتر از قلب شما می زند. (در سه ماهه دوم بارداری، میانگین آن در حدود 140 ضربه در دقیقه است.)

ورزش منظم در دوران بارداری برای قلب شما بسیار مفید است و شواهد نشان می دهد که برای قلب جنین شما نیز مفید است. در مطالعه ای بر روی زنانی که در دوران بارداری به طور منظم ورزش می کردند (30 دقیقه، سه بار در هفته)، جنین آنها در مقایسه با جنین زنانی که اصلاً ورزش نمی کردند، ضربان قلب کمتری داشت و از نظر ضربان قلب تغییر بیشتری داشت. (هر دو نشانه عملکرد سالم قلب است.) این مزایا پس از تولد نوزادان در مطالعه نیز ادامه یافت.

هفته های بارداری و تشکیل قلب جنین

 هفته پنجم دو لوله قلب در جنین ایجاد شده است. هر دو لوله با هم شروع به تپیدن می کنند و خون از طریق این "قلب" لوله ای جریان می یابد.

 هفته ششم- هفتم دیواره هایی شروع به تشکیل می شوند که قلب را به چهار اتاق تقسیم می کنند.

 هفته هشتم در معاینه سونوگرافی ممکن است بتوانید ضربان قلب کودک خود را ببینید و بشنوید.

هفته نهم چهار اتاق قلب تشکیل شده است.

 هفته ۱۰ تا ۱۲ ممکن است بتوانید ضربان قلب کودک خود را با دستگاه داپلر بشنوید.

تولد دهانه بین دهلیزها، که به خون اجازه می دهد تا ریه های داخل رحم را دور بزند، بسته می شود

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100