Ooma
عکس جنین در ماه پنجم بارداری

بارداری از مهم‌ترین و حساس ترین دوران زندگی یک زن به شمار می‌رود. در دوران بارداری، تغییرات سیستماتیک ناشی از عوامل هورمونی، روحی، روانی، عاطفی و جسمی ایجاد می‌شود. زمانی که یک زن وارد ماه پنجم بارداری خود می شود بدون شک این بهترین ماه بارداری او است پس به او می گویم به ماه پنجم بارداری خود خوش آمدی. در طول ماه پنجم از بارداری، موارد مثبت زیادی وجود دارد، مانند ادامه لذت بردن از انرژی بالا. بسیاری از مادران  باردار نیز درخشش بارداری را تجربه می‌کنند و پوست آنها براق تر و گلگون می‌شود.

در این ماه شما به صورت واضح و مشخص تکان‌های جنین را حس می‌کنید. به همین خاطر گفته می‌شود این ماه بررسی‌ها است، بررسی تکان خوردن یا به اصطلاح لگدهای جنین، بررسی عکس و سونوگرافی جنین و همگی اینها یک نمایی از کودک ناز شما را ارائه می دهد.

شما با فراهم کردن جای امن برای جنین در حال رشد خود، احساس غالباً خوبی دارید و سرانجام می توانید از چند لذت کوچک که  بارداری  برای شما به ارمغان می آورد لذت ببرید (مانند مصرف کربوهیدرات و شیرینی، داشتن انرژی بالا و پوشیدن ساق های کشدار). در زیر به بیان انتظارات دیگری است که می توانید در این ماه داشته باشید می پردازیم.

کلیاتی در مورد ماه پنجم بارداری

شکم شما به رشد خود ادامه می دهد، در 5 ماهگی باید برای دیگران قابل توجه باشد - اما نه آنقدر بزرگ که مانع شما شود و نتوانید با سهولت حرکت کنید.

کاملاً خوب است اگر اندازه شما شکم شما کمی بزرگتر یا کوچکتر شده باشد، بنابراین اگر از افراد بیگانه و آشنا در مورد بارداری خود توصیه‌ها و سوالاتی از قبیل اینکه چه موقع زایمان خود را انجام می دهید، می‌شنوید، می توانید نادیده بگیرید.

در مورد میزان وزن شما باید در ماه 5 افزایش داشته باشید، هیچ اظهار نظر رسمی وجود ندارد، زیرا این یک معیار کاملا ذهنی است، اما در سه ماهه دوم انتظار می رود که هفته ای حدود یک یا دو پوند ( 0.45 یا 0.90 کیلوگرم ) وزن اضافه کنید. به دلیل بیماری صبحگاهی، بسیاری از افراد در سه ماهه اول وزن خود را افزایش نمی دهند، بنابراین ممکن است اکنون  شروع به اضافه وزن کنید.

توصیه می شود افزایش وزن معادل   ۲۵ پوند (۱۱٫۳۵ کیلوگرم) تا ۳۵ پوند ( ۱۵٫۸۹ کیلوگرم)  برای کسی که دارای وزن طبیعی قبل از بارداری است  . (اما باز هم، بسته به شرایط منحصر به فرد شما، می توان بارداری های سالم را با افزایش وزن کم و بیش انجام داد.)

رشد و عکس جنین در 5 ماهگی بارداری

در حال حاضر، جنین شما تقریباً ۱۵ یا ۱۶ سانتی متر، از تاج تا قاعده و حدود 10 اونس فاصله دارد که باعث می شود آنها کاملاً در قسمت "موز کوچک" راهروی تولید جنین قرار بگیرند.

خبر بزرگ در مورد رشد جنین این است که آنها در حال رشد ورنیکس کازئوزا هستند .ماده مومی پنیری شکل و سفید رنگی است که بدن نوزاد را پوشانده است. پوشش ورنیکس در رحم تشکیل می شود و به عنوان یک لایه محافظ عمل می کند. تمامی قسمت های بدن جنین قبل از تولد در مایع آمنیوتیک احاطه شده است. قرار گرفتن در معرض مایعی ثابت و بدون تحرک می تواند در پوست جنین ایجاد چین و چروک نماید.

 

عکس جنین در ماه 5 بارداری

 همچنین مقداری  موهای ریزی (لانگو یا کرک جنینی) که تمام بدن جنین را پوشانده است در جنین قابل مشاهده است. ( آنها خیلی سریع بعد از تولد آن را از بین می روند یا به اصطلاح میریزند.)

جنین نیز در این مرحله بسیار ماهر می شود، و می آموزد که چگونه انگشت شست خود را مکیده، بچرخد و در رحم بچرخد (بیشتر در یک ثانیه)، خمیازه می کشد، چشمک می زند و به محرک های بیرونی مانند صداهای فوق العاده بلند واکنش نشان می دهد.

علائم در 5 ماهگی بارداری

 شکم شما تنها چیزی نیست که رشد می کند و شاهد تغییراتی در بقیه بدن خود نیز هستید از قبیل: اشتهای شما احتمالاً در حال افزایش است. همچنین ممکن است متوجه برخی تغییرات در بافت مو و رشد ناخن های خود شوید تغییراتی از قبیل این که سریع تر و طولانی تر از همیشه رشد میکنند. از نظر علائم، در 5 ماهگی می توانید انتظار داشته باشید:

  • سوزش سردل
  • گرفتگی عضلات پا و / یا واریس
  • پا و مچ پا متورم است
  • یبوست
  • افزایش سرگیجه
  • سردرد
  • کمردرد
  • تغییرات پوستی (به ویژه تیره شدن نوک سینه ها)
  • گرفتگی بینی

 و یک چیز دیگر: با بزرگ شدن معده، ممکن است تغییراتی را در دکمه شکم خود مشاهده کنید و با بزرگ شدن شکم، ممکن است شاهد بیرون زدن ناف خود شوید. 

انتظارات حرکات جنینی در 5 ماهگی بارداری

شما ممکن است احساس کرده باشید که جنین شما در حال حرکت است و در خانه رحم کوچک و نرم خود لرزیده و حباب می زند. اما شاید شما هنوز چیزی احساس نکرده باشید . در بیشتر حاملگی های اولین بار، حرکات اولیه به نام تسریع را در حدود هفته های 16 تا 20 مشاهده خواهید کرد - اما همه نوزادان متفاوت هستند. ( و تشخیص احساس شما اگر همیشه قبلاً چنین احساسی نداشته باشید همیشه آسان نیست.)

اگر این اولین بارداری شما نیست، ممکن است زودتر از 13 یا 14 هفته تشخیص دهید، اگرچه همیشه اینطور نیست. اندازه و موقعیت کودک و قرارگیری جفت نیز می تواند احساس حرکت را دشوار کند.

در هر صورت، با رسیدن به ماه 5، می توانید انتظار داشته باشید که اگر قبلاً آن را احساس نکرده اید، هر روز احساس چیزی را شروع کنید. هنوز لازم نیست ضربات را بطور رسمی بشمارید ( این از حدود 28 هفته شروع می شود)، اما اگر به هر دلیلی نگران حرکات جنین خود هستید ، با پزشک خود صحبت کنید. این چیزی است که آنها برای آنجا هستند!

دوقلوهای در 5 ماهگی بارداری

اندازه دوقلوهای شما هنوز هم تقریباً به اندازه نوزادان تک قلو است (بنابراین شما دو موز در آنجا دارید - تقریبا به اندازه ای که بتوانید آن را یک دسته بخوانید!). وزن آنها ممکن است کمی کمتر از یک قلوها باشد، اما این برای دوقلوها طبیعی است.

از نظر اندازه شما، به احتمال زیاد کسی مجبور نیست حدس بزند که باردار هستید یا نه ، احتمالاً کاملاً واضح است. اگرچه امیدوارم که شما همچنان انعطاف پذیری و دامنه حرکتی کافی داشته باشید تا بتوانید راحت بخوابید، ورزش کنید و کارهای روزمره معمول خود را بدون ناراحتی زیاد انجام دهید.

Sarah Bradley. What to Expect at 5 Months Pregnant. on October 16, 2020

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100