Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
علت درد شکم بعد از ای وی اف چیست؟

گاهی درد شکم در افرادی که از ای وی اف استفاده می کنند باعث ترس می شود و گاهی باعث ایجاد امید می شود. ترس به خاطر نگرانی برای شروع پریودی و شکست ای وی اف است. امید به خاطر درد شکم ناشی از لانه گزینی و شروع بارداری می باشد. درد شکم خفیف و درد لگن بسیار رایج است. درد شکم در طول ای وی اف نه به عنوان نشانه ای از پریودی می باشد و نه نشانه ای از حاملگی.

علت درد شکم بعد از ای وی اف چیست؟

داروها و روش های ای وی اف بر اندام های تولید مثل شما تأثیر می گذارند. مایعات ایجاد شده در اطراف تخمدانها می تواند سبب درد و نفخ لگن شود و این درد به احتمال زیاد تا زمان پریودی ادامه می یابد. اگر باردار شوید، ناراحتی لگن تا چند هفته دیگر ادامه می یابد.

همچنین روش بازیابی تخمک و انتقال جنین می تواند سبب درد شکم خفیف در روزهای بعدی شود. در حالی که درد شکم خفیف تا متوسط می تواند طبیعی باشد، اما اگر درد شکم با مسکن بهبود نیافت، با پزشک خود مشورت کنید.

چه زمانی باید با پزشک خود تماس بگیرید:

اگر درد شکم شدید باشد و با خونریزی شدید یا احساس تهوع همراه باشد، باید با پزشک خود تماس بگیرید. این علائم ممکن است نشانه هایی از سندرم تحریک بیش از حد تخمدان (OHSS) یا پیچ خوردگی تخمدان باشد. این بیماری ها به مراقبت فوری پزشکی نیاز دارد.

اما پاسخ خانم دکتر فاطمه ارشادی، متخصص زنان، زایمان و نازایی، در مورد علت درد شکم بعد از ای وی اف: " علل درد شکم در چند روز نخست بعد از ای وی اف مربوط به لانه گزینی ورشد نطفه در حفره رحم می باشد که با دردهایی شبیه پریود همراه است. چنانچه درر شدید وهمراه لکه بینی وخونریزی باشد باید عوامل جدیتر از جمله احتمال سقط یا بارداری نابه جا نیز بررسی شوند".

نزدیکی پس از ای وی اف

زوج ها معمولا می خواهند بدانند مقاربت جنسی در طول درمان ای وی اف مجاز است یا خیر. بعضی از پزشکان نگران هستند که رابطه جنسی ممکن است منجر به عفونت و یا تداخل با تخمک گذاری نطفه شود. با این حال، پزشکان دیگر فکر می کنند رابطه جنسی خوب است و حتی پس از ای وی اف توصیه می کنند رابطه جنسی داشته باشید. قبل از رابطه جنسی حتما با پزشک خود مشورت کنید.

مطالعه ای در سال 2000 در استرالیا بر روی تاثیر رابطه جنسی در طول ای وی اف انجام شد. نه تنها آنها متوجه شدند که مقاربت جنسی مضر نیست، بلکه زوج هایی که در طی زمان انتقال نطفه رابطه جنسی داشتند، نرخ زنده ماندن نطفه بالاتری در 6 تا 8 هفته پس از انتقال را نشان دادند. این مطالعه نشان داد اسپرم نقش مثبتی در لانه گزینی و رشد نطفه بازی می کند.

استراحت مطلق پس از ای وی اف در طول دو هفته انتظار 

تجویز استراحت مطلق به خانم ها پس از انتقال نطفه یک عمل معمول بود. پیشنهادات استراحت مطلق از 10 دقيقه استراحت پس از انتقال تا پنج روز می باشد. علیرغم اینکه این عمل معمول بود، تحقیقات نشان داد استراحت مطلق در طول دو هفته انتظار فایده ای ندارد.

تعدادی از مطالعات تأثیر منفی استراحت مطلق را نشان دادند. در خانم هایی که بلافاصله پس از انتقال نطفه بلند می شوند، نرخ بارداری بالاتر و سقط جنین پایین تر می باشد. اگر پزشک استراحت مطلق را تجویز کرده است، با او صحبت کنید و ببینید آیا استراحت مطلق ضروری است یا فقط برای احساس بهتر در مورد چرخه، آن را تجویز کرده است؟ تحقیقات نشان میدهد فعالیت های منظم شانس بارداری را افزایش می دهد.

دکتر فاطمه ارشادی
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، ایشان متخصص زنان و زایمان، فارغ التحصیل سال 1375 پزشکی عمومی از دانشگاه تهران و رشته تخصصی جراحی زنان ونازایی از دانشگاه هرمزگان در سال ۱۳۸۳ می باشد. خدمات قابل انجام در مطب وی درمانها وجراحی های مربوط به بیماریهای زنان، انجام سونو گرافی، مراقبتهای دوران بارداری و راهنماییها و مشاوره های لازم جهت ازمایشات غربالگری جنین و انجام زایمان های طبیعی و سزارین می باشد.

امتیاز مطلب: 93% 93


  • profileافسانه زمانی16 روز قبل

    من یکماه دیگه انتقال جنین دارم
    قبل انتقال چیکار باید انجام بدم و تغذیه چی باشه بهتره