Ooma
علائم زایمان در ماه نهم

به شما مامان اومایی عزیز تبریک می گوییم که با همه فراز و نشیب هایی که وجود داشت نه ماه بارداری را به خوبی طی کردید و الان منتظر دیدن فرشته کوچولویتان هستید و هر آن ممکن است زمان زایمان فرا برسد. اما باید بدانید که گاهی علائم مختلف در ماه نهم با علائم زایمان اشتباه گرفته می شود. پس بهتر است با ما در این مقاله همراه باشید تا همه علائم زایمان در ماه نهم را برایتان توضیح دهیم و به خوبی بتوانید تشخیص دهید که زمان زایمان فرارسیده است یا خیر؟

در این مقاله می خوانیم:

چطور بفهمم زمان زایمان من فرا رسیده است؟

همان طور که شرایط بارداری خانم ها متفاوت است علائم زایمان خانم ها نیز با یکدیگر فرق دارد. بنابراین نمی توان یک الگوی کاملا مشخص به همه معرفی کرد. اما تغییرات خاصی پیش از زایمان، در زایمان زودرس و هنگام زایمان اتفاق می افتد که می توان با استفاده از آن ها زمان زایمان را تعیین کرد. پیش از زایمان یا در هنگام زایمان زودرس علائم زیر دیده می شود:

 • درد مداوم در قسمت پایین پشت یا در شکم همراه با گرفتگی عضلات شدید مانند درد پیش از پریودی.
 • انقباضات دردناک که به طور مرتب اتفاق می افتد و فاصله آن ها به تدریج کم شده و شدت آن ها بیشتر می شود.
 • پاره شدن ساک بارداری؛ در این صورت مایع آمنیوتیک داخل ساک از واژن به بیرون نشت می کند و باید فورا با پزشک تماس بگیرید و یا اگر هنوز خیلی نشت زیادی ایجاد نشده است خود را به بیمارستان برسانید.
 • ترشحات قهوه ای یا خونی، اگر مخاطی که دهانه رحم را پوشانده است خارج شود زایمان چند روز بعد از آن انجام می شود. 
 • درد در قسمت بالای شکم.
 • احساساتی شدن زیاد
 • به هم خوردن نظم خواب.

آن چه در هنگام زایمان زودرس تجربه می کنید به عوامل زیر بستگی دارد:

 • این که قبلا بچه دار شده اید یا خیر؟
 • چطور نسبت به درد واکنش نشان می دهید؟
 • چطور خود را برای زایمان آماده کرده اید؟

چه زمانی باید با پزشک تماس بگیرم؟

احتمالا در خصوص درد زایمان و زمان آن قبلا با پزشک خود صحبت کرده اید. اما بهتر است هر زمانی که درد شدید با فاصله زمانی کوتاه داشتید با پزشک تماس بگیرید. این یکی از وظایف پزشک است که در هنگام درد پاسخ گوی شما باشد.

پزشک با استفاده از صدای شما می تواند مشکلتان را درک کند بنابراین سعی کنید زیاد صحبت کنید. او می خواهد تعداد و فاصله انقباض های شما و علائم دیگر شما را بداند. معمولا در نزدیکی زایمان دیگر شما به خوبی نمی توانید صحبت کنید زیرا درد بیشتر شده و شما درگیر آن هستید. اگر پزشک حس کند زمان زایمان شما نزدیک است از شما می خواهد بلافاصله به بیمارستان مراجعه کنید. دراین شرایط پزشک از شما می خواهد آرام باشید. اگر دردی که تجربه کردید درد زایمان نباشد پزشک شما را مرخص می کند.

به طور کلی باید در صورت مشاهده موارد زیر با پزشک تماس بگیرید:

در هنگام درد زودرس زایمان چه کاری باید انجام دهم؟

منظور از دردهای زودرس انقباضاتی است که با درد زایمان فرق می کند اما می تواند ناراحت کننده و سخت باشد و یا شما را دچار اشتباه کند. آن چه شما در هنگام درد زودرس انجام می دهید به زمان روز، کاری که شما را آرام می کند و احساس شما بستگی دارد. مهم تر از همه این است که آرام باشید؛ آرامش شما به آزاد شدن هورمون اکسی توسین که برای فرایند زایمان مورد نیاز است کمک می کند. همچنین می توانید با انقباضات کنار بیایید. هر کاری می توانید انجام دهید تا آرام بمانید.

سعی کنید فیلم مورد علاقتان را ببینید، پیاده روی کنید یا با یکی از دوستان یا اعضای خانواده همراه باشید. می توانید بین پیاده روی  ها استراحت کنید. حمام کنید تا درد کم شود. همچنین می توانید از یک شیشه آب گرم استفاده کنید. اگر می توانید کمی استراحت کنید. در طول درد زایمان احتمالا احساس گرسنگی می کنید بنابراین چیزی بخورید. این کار باعث می شود درد شما کاهش یابد. در هنگام درد زایمان می توانید از حالت های مختلف و روش های مختلف برای نفس کشیدن بهتر استفاده کنید. این کار به شما کمک می کند با انقباضات کنار بیایید. 

آیا امکان دارد انقباض داشته باشم اما درد ناشی از زایمان نباشد؟

بله، شما پیش از زایمان در ماه نهم حتما انقباضاتی را تجربه می کنید. این انقباضات به گشاد شدن دهانه رحم کمک می کند. در طول گشاد شدن، دهانه رحم از عقب به جلو حرکت می کند. همچنین نازک تر و کوچک تر نیز می شود. در بیشتر موارد این تغییرات در هفته های آخر بارداری بدون ایجاد شرایط خاص اتفاق می افتد. اما گاهی نیز انقباضات و گرفتگی عضلات را تجربه می کنید. این مسئله به خاطر تغییرات اتفاق افتاده در دهانه رحم می باشد اما هنوز گشاد شدن دهانه رحم برای زایمان اتفاق نیفتاده است.

پزشک می تواند زمان تغییرات دهانه رحم را بصورت حدودی بر اساس شرایط شما تعیین کنید. در هفته 40 بارداری، دهانه رحم سفت است اما در ملاقات بعدی شما با پزشک دهانه رحم شل شده است و کم کم در حال باز شدن و آماده شدن برای زایمان می باشد.

اگر سر جنین رو به پایین باشد اما پشت او به پشت شما باشد زمان بیشتری برای شروع درد زایمان نیاز است. در این حالت شدت انقباضات شما کم خواهد بود ولی پشت درد شدیدی خواهید داشت که با حرکات ورزشی و کمک همراهتان و توصیه های پزشک پشت دردتان آرام تر می شود. 

پزشک درباره کنار آمدن با درد زایمان در منزل توصیه هایی می کند تا قوی تر عمل کنید. می توانید مقداری پاراستومال مصرف کنید یا برای کاهش درد از حمام گرم یا ماساژ استفاده کنید. اگر جنین پشت به پشت باشد قرار گرفتن شما روی دست ها و زانوها به کاهش پشت درد کمک می کند. این کار باعث می شود وزن جنین از روی ستون فقرات برداشته شود. می توانید این حرکت را نیم ساعت ادامه دهید. بهتر است با شرکت در کلاس های زایمان قبل از فرا رسیدن زمان زایمان حرکات آرام بخش را در منزل به تنهایی یا با همسرتان تمرین کنید.

 

4406-2

آیا می توانم بگویم زایمان به زودی اتفاق می افتد؟

ممکن است. علائم نزدیک شدن زمان زایمان عبارتند از:

 • کم وزنی؛ زمانی که سر جنین به موقعیت زایمان منتقل شده باشد می توانید نفس عمیق بکشید و بیشتر غذا بخورید. اما در این حالت بیشتر نیاز به ادرار کردن دارید و راه رفتن شما دشوارتر می شود.
 • ترشحات غلیظ واژن.
 • افزایش انقباضات براکستون هیکس.
 • تغییر حالت روحی و نوسان انرژی.
 • نیاز ناگهانی به تمیز کردن منزل از نظر روحی

در هنگام انتظار برای شروع درد زایمان چه کاری می توانم انجام دهم؟

هنگامی که نزدیک به زمان زایمان می شوید بزرگترها نکاتی برای زایمان راحت تر به شما می گویند. این نکات شامل خوردن شیر همراه با روغن یا خوردن غذاهای گرم برای شروع درد زایمان می باشد. اگر می خواهید از این روش ها استفاده کنید حتما اعتدال را رعایت فرمایید و قبل از آن با پزشکتان مشورت کنید. چون ممکن است شما شرایطی داشته باشید که این کارها خطرناک باشد. همچنین بی جهت خود را در شرایطی قرار ندهید که زایمان زودتر اتفاق بیفتد. اگر واقعا بی صبرانه منتظر فرزند خود هستید می توانید از روش های طبیعی برای شروع درد زایمان استفاده کنید.


سعی کنید با روش های زیر آماده زایمان شوید:

 • با همسر و خانواده خود صحبت کنید و برنامه ریزی های لازم را انجام دهید.
 • از روشی مطمئن برای رسیدن به بیمارستان استفاده کنید. 
 • برنامه جایگزین داشته باشید. محاسبه کنید چقدر زمان می برد به بیمارستان برسید و اگر شرایط پیش بینی نشده مانند خرابی ماشین اتفاق بیفتد چه کاری باید انجام دهید.
 • به ترافیک و شرایط خیابان و شرایط آب و هوایی توجه کنید.
 • اگر فستیوال یا جشنی در راه است در جریان باشید تا به درستی برنامه ریزی کنید.
 • سعی کنید تمام مراحل زایمان را تصور کنید تا در هنگام زایمان راحت تر باشید.
 • از همسرتان بخواهید برنامه هایش را تنظیم کند و در هنگام زایمان کنار شما باشد. همچنین اگر می توانید مادر یا یکی از نزدیکان را نیز دعوت کنید همراهتان باشد.
 • کیف خود را از قبل آماده کنید. لباس های خود، فرزند و همسرتان را در کیف قرار دهید.
 • هنگامی که تمام این کارها انجام شد آرام باشید، استراحت کنید و از روزهای پیش از زایمان لذت ببرید.

سخن آخر

درد زایمان درد کمی نیست اما قطعا سخت تر از نه ماه بارداری که طی کردید نخواهد بود. شما به خوبی همه پیچ و خم های بارداری را گذرانده اید و با شجاعت فراوان این مرحله را نیز به خوبی سپری می کنید و تا چند روز آینده نوزاد دلبندتان را در آغوش خواهید گرفت. همان طور که گفتیم مهم ترین کار در این روزها حفظ آرامش و انجام کارهایی است که شما را آرام تر می کند. 

BabyCenter India Medical Advisory Board. Signs of labour.2019

 

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100