Ooma
عدد بتا در بارداری پوچ

حاملگی پوچ ( blighted ovum) ) وقتی اتفاق می افتد که تخمک بارور شده خودش را به دیواره رحم می چسباند اما جنین (embryo ) رشد نمی کند. به آن حاملگی بدون جنین هم گفته می شود و سبب سقط زود هنگام می شود. اغلب آنقدر زود اتفاق می افتد که حتی نمی دانید باردار هستید. سقط جنین زمانی است که حاملگی طی 20 هفته اول خود به خود پایان می یابد. بعد از هفته 20 بارداری مرده زایی میشود.

هنگامی که یک زن باردار می شود، تخمک بارور شده به دیواره رحم متصل می شود. در حدود پنج تا شش هفته بارداری، یک جنین باید وجود داشته باشد. تقریباً در این زمان، کیسه حاملگی، جایی که جنین رشد می کند، حدود 18 میلی متر عرض دارد. سلول ها درون ساک حاملگی گسترش پیدا می کنند اما خود جنین رشد نمی کند. به همین دلیل است که به آن حاملگی غیر جنینی نیز گفته میشود.

چه عواملی باعث حاملگی پوچ می شود؟

سقط از یک تخمک بدون جنین اغلب به دلیل مشکلات کروموزومی و اختلالات ژن ها است که ممکنه بعلت نطفه یا تخمک بی کیفیت باشد یا به دلیل تقسیم غیر طبیعی سلول رخ دهد. صرف نظر از این، بدن شما بارداری را متوقف می کند زیرا این ناهنجاری را تشخیص می دهد.

درک این نکته مهم است که شما هیچ کاری برای ایجاد این سقط جنین انجام نداده اید و مطمئناً نمی توانستید جلوی آن را بگیرید. برای اکثر خانم ها، یک بار حاملگی پوچ ایجاد می شود.

علائم حاملگی پوچ

با حاملگی پوچ، ممکن است علائم بارداری را تجربه کرده باشید. به عنوان مثال، ممکن است شما یک آزمایش بارداری مثبت یا یک قاعدگی فراموش شده داشته باشید. در این صورت ممکن است علائمی از سقط داشته باشید ، مانند:

  • گرفتگی شکم
  • لکه بینی یا خونریزی واژن
  • دوره ای که سنگین تر از حد معمول است.

اگر هر یک از این علائم یا نشانه ها را دارید، ممکن است سقط داشته باشید. اما تمام خونریزی در سه ماهه اول بارداری سقط نیست. بنابراین اگر هر یک از این علائم را دارید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

عدد بتا در بارداری پوچ

در بارداری پوچ هم سطح گنادوتروپین جفتی انسانی (hcg) افزایش می یابد. جفت پس از لانه گزینی این هورمون را تولید می کند. حتی اگر تخمک بدون جنین باشد،  hcg می تواند به افزایش ادامه دهد زیرا جفت ممکن است برای مدت کوتاهی رشد کند، حتی در صورت عدم وجود جنین.

به همین دلیل، برای تشخیص نوع بارداری، معمولاً به سونوگرافی نیاز است تا تائید شود که ساک بارداری خالی است.  وقتی تخمک بارور شده رویان نمی شود ، این نوع سقط رخ می دهد. اگرچه ممکن است سطح hcg شما آزمایش مثبت بارداری را تحریک کرده باشد، اما به احتمال زیاد بیشتر نمی شود و در عوض پایین خواهد ماند. این سقط ها اغلب ناشی از ناهنجاری کروموزومی است که کاملاً تصادفی اتفاق می افتد. با این وجود احتمال باردار شدن دوباره نسبتاً زیاد است.

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100