Ooma
درد سقط جنین چقدر است؟

از نظر تعریف، سقط جنين به خاتمه بارداری قبل از اينکه جنين توانايي زندگي در خارج از رحم مادر را يافته باشد اطلاق مي گردد. معمولا اين زمان را قبل از هفته بيستم بارداري و وزن جنين را کمتر از پانصد گرم ذکر مي کنند. سقط جنین یکی از دشوارترین تجربیاتی است که یک زن می تواند در دوران زندگی خود تجربه کند. هیچ راهی برای پیش بینی تأثیر آن بر احساسات عاطفی یک مادر باردار  وجود ندارد چرا که این کاملاً یک مسئله شخصی است که در افراد مختلف به صورت متفاوتی ظهور پیدا می‌کند و غم و اندوه کاملاً طبیعی است و همچنین نکاتی برای کاهش دلهره آور از دست دادن بارداری وجود ندارد.

از طرف دیگر، تجربه جسمی سقط جنین، بسته به اینکه در کدام مرحله از بارداری اتفاق افتاده باشد، کاملاً غیر قابل پیش بینی است. اگر اخیراً بارداری خود را از دست داده اید، ممکن است با درک درستی از آنچه در بدن شما اتفاق می افتد، کمی آرامش پیدا کنید. در اینجا برخی از سوالاتی که ممکن است در این دوران دشوار داشته باشید وجود دارد.

 به چه اندازه گرفتگی عضلانی  بعد از سقط جنین طبیعی است؟

اگر در اوایل بارداری خود سقط کرده اید، در طی چند هفته اول احساس می کنید که یک دوره سنگین پریودی با گرفتگی عضلات دارید که شدیدتر و دردناک تر از حد معمولی است که بشه آن را تحمل کنید البته گرفتگی عضلات همیشه به معنای سقط جنین نیست، اما یک علامت معمول است که شما سقط جنین را تجربه می کنید. بعد از آن، به دلیل بازگشت رحم به اندازه طبیعی، ممکن است به مدت یک یا دو روز گرفتگی خفیف داشته باشید.  در اکثر موارد، گرفتگی عضلات بعد از سقط جنین طبیعی است و دلیلی برای نگرانی وجود ندارد ولی اگر بعد از سقط جنین در هر روز گرفتگی شدید تر میشود، با پزشک خود تماس بگیرید. او می خواهد حاملگی خارج رحمی را رد کند ( وقتی تخمک بارور در جایی خارج از رحم لانه‌گزینی و رشد کند، حاملگی خارج رحم شکل می‌گیرد. هیچ راهی برای جابه‌جا کردن و انتقال تخمک بارور به درون رحم وجود ندارد، بنابراین پایان دادن به بارداری تنها راه ممکن برای برطرف کردن مشکل در حاملگی خارج رحم است).

بعد از سقط جنین چه مدت خونریزی ادامه خواهد داشت؟

خونریزی بخشی از روند طبیعی سقط جنین است، زیرا بدنتان خود را از شر بافت های موجود در دوران بارداری خلاص می کند. برای اکثر خانمها، خونریزی طی دو هفته رفته رفته کاهش پیدا میکند و می توان آن را با نوار بهداشتی کنترل کرد تا زمانی که کاملاً متوقف شود. طبق گفته کالج متخصص زنان و زایمان در آمریکا، خونریزی زیاد و طولانی مدت می تواند باعث نگرانی شود. کثیف شدن بیش از دو پد در هر ساعت برای بیش از 2 ساعت متوالی، ممکن است نشانه عفونت یا سقط ناقص باشد. سقط جنین ناقص یعنی برخی از بافتهای جنین کامل دفع نشده است. اگر این مورد باشد، ممکن است لازم باشد با کورتاژ یا d&c  بافتهای دفع نشده برداشته شود.

چه زمانی علائم بارداری متوقف می شود؟

تا زمانی که هورمون های تولید شده در دوران بارداری کاملاً از بدن پاک نشوند، ممکن است بعد از سقط جنین هنوز احساس بارداری کنید. به عنوان مثال، سینه های شما ممکن است دردناک و متورم باشد، شما ممکن است صبح ها حالت تهوع و احساس خستگی بیش از حد معمول داشته باشید. باید طی چند هفته به حالت عادی برگردید.

از چه علائمی باید نگران باشم؟

درصد کمی از زنان پس از سقط جنین دچار عفونت می شوند، بنابراین دانستن علائم مهم است. اگر  تب شدید داشتید یا خونریزی و گرفتگی عضلانی بیش از دو هفته ادامه داشته باشد. دچار لرز یا ترشحات واژن با بوی بد شوید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید، اگر با پزشکتان صحبت کنید، می توانند آنتی بیوتیکی تجویز کنند که می تواند عفونت را بدون هیچ گونه عوارضی برطرف کنید.

بعد از سقط جنین کی دوباره تخمک گذاری انجام میشود و میتوان باردار شد؟

 تخمک گذاری به محض دو هفته پس از سقط زودرس امکان پذیر است. اگر نمی خواهید بلافاصله باردار شوید، استفاده از روش پیشگیری از بارداری هنگام شروع رابطه جنسی مهم است. هر روش جلوگیری از بارداری بعد از سقط جنین، حتی یک دستگاه داخل رحمی (iud) بی خطر است.

چه زمانی hcg یعنی هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی به حالت عادی برگردد؟

برای اکثر زنان، هورمون  گنادوتروپین جفتی انسانی یا hcg، هورمونی که جفت در دوران بارداری تولید می کند، طی دو تا چهار هفته پس از سقط زودرس به سطح قبل از بارداری و حالت عادی باز می گردد. اساساً این بدان معناست که هیچ تست hcg قابل تشخیصی در بدن زن هنگام آزمایش وجود ندارد.

این مهم است که بدانید آیا قصد دارید دوباره باردار شوید. وقتی hcg صفر باشد، پوشش رحم شما به حالت طبیعی رسیده و قادر به دریافت تخمک تازه بارور شده خواهد بود. استثنا در مورد حاملگی مولار ، یک اتفاق نادر که در آن تومور به جای جنین زنده در رحم رشد می کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، hcg باید هفته ها تا ماه ها پس از دست دادن کنترل شود تا مراقب عوارض و ارزیابی نیازهای درمانی (مانند جراحی یا شیمی درمانی) باشید.

چه مدت بعد از سقط جنین می توانم دوباره باردار شوم؟

هیچ دلیلی برای به تعویق انداختن تلاش برای باردار شدن دوباره پس از سقط زودرس وجود ندارد.  باردار شدن مجدد بلافاصله خطر سقط جنین دیگر را افزایش نمیدهد. اما دو سه ماه استراحت و فرصت دادن به بدن بهترین روش است.

 Rachel Gurevich, RN. Cramping and Pain Is Normal During a Miscarriage. on October 09, 2019

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 94% 94


 • profileخورشید ‌1400/03/08

  چه درد بدیییی داشت سقط..😑 من زاییدم قشنگ.🤦🏻‍♀️ هر چنددقیقه دردای شدید میگرفتم و بعدش افتادم روی خونریزی... بعد از ۹ روز، از نظر جسمی و روحی داغونم هنوز.. 💔
  از طرفی دلم میخواد زودتر دوباره باردار شم؛ از طرفی بهش فکرمیکنم ته دلم خالی میشه و میترسم از تکرارش..😞
  خدا واسه هیچکس نیاره...

  • profileمینا مرادزاده1400/03/05

   من هنوز بعد از ۴۰روز از سقطم پریود نشدم

   • profileخورشید ‌1400/03/08

    کورتاژ کردی؟ سونو دادی عزیزم؟