Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
راههای جلوگیری از سقط جنین ، 8 روش

زنان وقتی باردار نیستند می توانند غذای خام بخورند، بشدت ورزش کنند، قهوه و یا حتی شراب بخورند. اما وقتی تصمیم می گیرید که باردار شوید و مادر آینده شوید باید یکسری موارد را رعایت کنید تا فرزند سالم داشته باشید. باید از انجام کارهایی که به سقط جنین کمک میکند بطور جدی اجتناب کنید.

در این مقاله 8 راه جلوگیری کننده از سقط جنین را باهم بررسی می کنیم:

راه های جلوگیری از سقط جنین

1-سقط جنین و خوردن غذاهای خام

در گذشته مادران سوپ ندول با گوشت نیمه پخته و با سوشی زیاد می خوردند و فرزندان سالم نیز متولد میشد. غذاهایی که با حرارت پخته نمیشود حاوی باکتری هایی مانند اشرشیا ای کلای، کمپیلوباکتر، لیستریا و سالونلا که می تواند باعث سقط جنین، مرده زایی و تولد نوزاد نارس شود. باید بدانید که فقط غذای کاملا  پخته شده را مصرف کنید. شیر غیر پاستوریزه نخورید زیرا حاوی لیستریا است که یکی از عوامل سقط جنین بشمار می رود. 

2-سقط جنین و مالیدن شکم در دوران بارداری

برخی مادران فکر می کنند که با مالیدن مداوم شکم به جنین خود آرامش می دهند یا اینکه در زمان بارداری ترک هایی بر روی شکم ایجاد میشود و نگران این ترک ها هستند و برای از بین بردن این ترک ها از کرم ها و روغن های مختاف استفاده می کنند و شکم خود را ماساژ می دهند که این کرم و روغن ها جذب شده و ممکن است خطرناک باشد. بهتر است در صورت استفاده نیز در مقادیر کم و بدون ماساژ استفاده کنید. و شکم خود را نه اینکه مالش ندهید بلکه در زمان طولانی و در همه طول روز و با فشار نمالید. ( 8 راهکار طبیعی برای رفع ترک های شکم در دوران بارداری)

3- سقط جنین و راه رفتن

برخی زنان فکر میکنند اگر زیاد راه بروند زایمان راحتری خواهند داشت در صورتیکه راه رفتن بیش از حد باعث زایمان زودرس شده و در کسانی که دهانه رحم آنها کاملا بسته نیست خطرناک است. شما باید بطور ملایم راه بروید و از انجام ورزش های خطرناک در دوران بارداری که تهدید کننده سلامتی شما و جنین شماست پرهیز کنید.

4-سقط جنین و خوردن غذا و نوشیدنی سرد

در دوران بارداری، دمای بدن کمی بالاتر از حالت عادی است. اگر شما در فصل تابستان هستید، و احساس خستگی و ناراحتی می کنید. نباید آب و یا غذای خیلی سرد بخورید اگرچه بسیار لذت بخش است اما ممکن است برای شما و جنین ضرر داشته باشد با خوردن آب سرد عروق شکم و رحم منقیض شده و ممکن است روی جنین اثرگذار باشد. بنابراین توصیه میشود که از خوردن آب یخ در دوران بارداری بپرهیزید.

5-سقط جنین و خوردن بیش از حد آناناس، پاپایا و خربزه

در واقع این سه گزینه سرشار از مواد مغذی هستند اما در بارداری اثرات خوبی بر روی بدن مادر و جنین ندارند.مطالعات نشان میدهد که مصرف بیش از حد این میوه ها ممکن است باعث ایجاد سقط جنین شود.

6- سقط جنین و چای های گیاهی غیر مجاز در بارداری 

برخی چای های گیاهی در دوران بارداری مفید هستند و برخی زمینه سقط را فراهم میکند. برخی چای ها مانند چای زیره سبز، چای آفتابگردان، چای شیرین بیان، چای تمشک دارای اثرات منقبض کننده بر روی رحم دارند و ممکن است استفاده از آنها در دوران بارداری باعث سقط جنین و یا تولد نارس نوزاد شود. شما بهتر است قبل از مصرف هریک از این چای ها حنما با پزشک خود مشورت کنید و بهترین تصمیم را بگیرید.

در دوران بارداری مصرف برخی از گیاهان یا بصورت چای و یا عرقیجات ممکن است دارای اثرات ضد ونقیض باشند در اینجا مقالات مربوط به گیاهان رایج مصرفی را معرفی میکنیم:

خوردن عرف نعنا در دوران بارداری

خوردن کاسنی در دوران بارداری

عرق رازیانه و بارداری

آویشن در بارداری

گلپر در بارداری

زعفران در بارداری

7- سقط جنین و مصرف افراطی چای و قهوه 

چای و قهوه هر دو دارای مقدار زیادی کافئین هستند که در تکامل جنین اثرگذار خواهند بود. در بارداری مخصوصا خانم هایی که کارمند هستند مدام عادت به خوردن چای دارند. در سه ماه اول بارداری که هنوز وضعیت مادر ثابت نشده است سعی کنید حدالامکان مصرف چای را محدود و قهوه را اصلا مصرف نکنید. با چگونگی مصرف قهوه در بارداری بیشتر بدانید.

8- سقط جنین و مصرف فلفل تند و یا پودر فلفل تند 

در دوران بارداری مصرف برخی از ادویه های تند مانند زیره، تخم بادیان، دارچین،فلفل سیاه و تند، غذاهای سرخ شده و یا غذاهایی با خواص تند برای جنین ممکن است ضرر داشته باشد. اگرچه خوردن این غذاها آسان و لذیذ است اما غذاهای تند باعث کاهش دفع در سیستم هضم و جذب شده و باعث از دست دفتن مقدار زیادی آب در روده میشود.درنتیجه یبوست یجاد میشود. بدنبال آن زن باردار برای دستشویی رفتن فشار زیادی را به مثانه و شکم وارد میکند. در دراز مدت فشار وارد شده مانع رشد درست جنین شده است و در صورت ادامه فشارها احتمال سقط  و تولد نوزاد نارس در اثر پاره شدن کیسه آب و خروج مایع آمنیوتیک وجود دارد.

منبع: گروه سلامت بانوان اوما

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 91% 91


  • profileمهسا محمدی1398/12/06

    نه بخور همه چی اما در حد اعتدال

    • profileArghavan ab1396/10/06

      سلام روز بخیر.من چای امروز چای با دارچین مصرف کردم ممکنه خطر ساز باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟