Ooma
خواص قرص ویتامین e، میزان مصرف و عوارض جانبی آن

حتما بارها اسم ویتامین e یا قرص ویتامین e را شنیده اید! اگر از خانم ها درباره این قرص بپرسید به شما خواهند گفت که این قرص برای زیبایی و شادابی پوست معجزه می کند. در میان آقایان نیز آن هایی که مشکلات باروری و یا کبد چرب دارند، با این قرص آشنایی دارند. 

اینکه این قرص برای چه کسانی مناسب است و برای چه افرادی ضرر دارد و یا اینکه میزان مصرف روزانه چقدر باید باشد! مواردی است که در ادامه به آن اشاره میشود با ما همراه باشید:


 ویتامین e

 ویتامین e یک ویتامین محلول در چربی است که برای عملکرد صحیح بسیاری از اندام ها و همین طور انجام فرایند های عصبی بسیار حیاتی و واجب است.  به علاوه ویتامین e یک آنتی اکسیدان است و همین طور از آسیب های رادیکال آزاد به چربی های خاص بدن که برای سلامت شما حیاتی است، جلوگیری می کند. از نظر بسیاری از خانم ها این ویتامین باعث میشود که پیری را دیرتر حس کنید و همیشه پوستی شاداب و سلامت داشته باشید. 

از مزایای مصرف غذاهای غنی از ویتامین E، میتوان به درمان و پیشگیری از بیماریهای قلبی -عروقی مانند درد قفسه سینه، فشار خون بالا و شریانهای مسدود شده یا سخت شده، اشاره کرد. ویتامین E  علاوه بر اینکه به صورت مکمل یافت میشود به مقدار زیادی در غذاهای گیاهی، از جمله روغن های خاص، آجیل، غلات، میوه ها و گندم یافت می شود. 

11 خواص برتر مصرف قرص ویتامین E

 

قرص ویتامین ای

1. ویتامین e و تعادل کلسترول

- کلسترول یک ماده طبیعی است که توسط کبد تولید می شود و برای عملکرد مناسب سلول ها، اعصاب و هورمون ها مورد نیاز است. به نظر می رسد که همه چیز خوب پیش می رود تا اینکه کبد کلسترول اکسید را تولید می کند. کلسترول اکسید یک وضعیت خطر ناک برای بدن به وجود می آورد. در چنین شرایطی مصرف قرص ویتامین E به بدن کمک می کند که تولید اکسید کلسترول ها کم شود و کبد دوباره بتواند کلسترول طبیعی تولید کند.

- در ویتامین ای! ایزومرهای توکوترینول وجود دارد که به دلیل توانایی در کاهش فعالیت های آنزیمی که باعث کنترل تولید و سنتز کلسترول میشود، اثر مثبتی بر سلامت قلبی عروقی دارد. ایزومرهای توکوترینول همچنین می توانند از چسبندگی سلولی جلوگیری کنند و بنابراین سخت شدن دیواره شریان ها را کاهش دهند. 

2. ویتامین e و مبارزه با رادیکال های آزاد و جلوگیری از پیشرفت بیماری

- چنانچه بدن نتواند با رادیکال های آزاد سطح خون مبارزه کند! سلول های سالم  در بدن شما از بین می روند و این مورد میتواند باعث بروز  بیماری قلبی و یا حتی سرطان شود. همانطور هم که قبل تر اشاره شد برخی از  ایزومرهای ویتامین E، توانایی آنتی اکسیدانی قوی دارند که توانایی مبارزه با التهاب را داشته و بنابراین به سلول های بدن شما کمک می کنند تا به آرامی پیر شوند و همچنین از بروز عارضه های قلبی جلوگیری شود. 

-  تحقیقات  نشان می دهد برای افزایش ایمنی و افزایش اثرات آنتی اکسیدانی! ایزومرهای آلفا توکوترینول، گاما توکوترینول و دلتا توکوترینول مؤثرترین عوامل هستند و این مورد قطعی خواهد بود که با افزایش ایمنی بدن! بیماری ها کاهش می یابد.

3. ویتامین e و ترمیم پوست آسیب دیده

- ویتامین E با تقویت دیواره های مویرگی و بهبود رطوبت و کشش، به عنوان یک ماده مغذی طبیعی و ضد پیری، به پوست شما کمک می کند. در واقع ویتامین E التهاب را در بدن و پوست کاهش می دهد و به جوان ماندن پوست کمک می کند. جالب است بدانید که خواص آنتی اکسیدانی ویتامین e از پوست شما در برابر اشعه ماوراء بنفش نور خورشید و یا دود سیگار  محافظت می کند و شما را از ابتلا به سرطان مصون نگه می دارد.

- اگر می خواهید که از آسیب پوست خود در برابر نور خورشید محافظت کنید! مصرف ویتامین E با ویتامین C را فراموش نکنید. چرا که مصرف این دو ویتامین از بروز التهاب پوستی  جلوگیری می کند و همچنین می تواند در کاهش علائم آکنه و اگزما  و چین و چروک مفید باشد. از آنجایی که ویتامین e  با لایه اپیدرمی پوست جذب می شود، می تواند برای درمان آفتاب سوختگی که یکی از دلایل اصلی سرطان پوست است، مورد استفاده قرار گیرد. 

4. ویتامین e و ضخیم شدن مو

 از آنجایی که ویتامین E یک آنتی اکسیدان قوی است، تاثیر آسیب های محیطی را بر روی موهای شما کم می کند و همین طور  گردش خون را در پوست سر افزایش دهد. اگر مو و پوست سرتان خشک است و پوسته پوسته میشود از روغن ویتامین E استفاده کنید تا تاثیر فوق العاده آن را ببینید.

5. ویتامین e و تعادل هورمونی

 -ویتامین E نقش مهمی در توازن سیستمهای غدد درون ریز و عصبی شما دارد و به طور طبیعی برای تنظیم تعادل هورمونها موثر است. همه ما عدم تعادل هورمونی را که  شامل PMS، افزایش وزن، آلرژی، عفونت های دستگاه ادراری، تغییرات در پوست، اضطراب و خستگی می باشد، تجربه کرده ایم و می دانیم این عدم تعادل چندان خوش آیند نیست. اما خبر خوب اینکه میتوانید با مصرف ویتامین e، تعادل هورمونی را در بدن خود به وجود آورید.

- علاوه بر حفظ تعادل هورمونی مصرف این ویتامین میتواند باعث حفظ وزن، چرخه قاعدگی منظم و احساس انرژی بیشتر، باشد. 

6. ویتامین e و کمک به علائم PMS 

 اگر به فکر حفظ طبیعی چرخه قاعدگی خود هستید! مصرف مکمل ویتامین E  را فراموش نکنید. بدین منظور میتوانید دو تا سه روز قبل و دو تا سه روز بعد از پریودی، مانع از بروز علائم PMS و یا همان نشانگان قبل از قاعدگی شوید. همچنین ویتامین E می تواند شدت و مدت درد را کاهش دهد و می تواند باعث کاهش خونریزی قاعدگی شود. 

7. ویتامین e و بهبود بینایی

- ماکولا بخشی از شبکیه چشم است که در برخی از بیماران دیابتی باعث بروز ادم ماکولا میشود که این امر به نابینایی منجر میشود. ویتامین E به کاهش خطر ابتلا به دیابت ماکولا کمک می کند اما به خاطر داشته باشید برای اینکه ویتامین E برای بینایی موثر باشد، باید همراه با ویتامین C، بتا کاروتن و روی مصرف شود.

- همچنین مصرف روزانه ویتامین E و ویتامین A باعث بهبود بینایی افراد تحت عمل جراحی لیزر می شود.

8. ویتامین e و کمک به افراد مبتلا به بیماری آلزایمر

تحقیقات نشان می دهد فعالیت ضد التهابی توکوترینول ها در حفاظت از بیماری آلزایمر کمک می کند. ویتامین E باعث کاهش سرعت از دست دادن حافظه و کاهش عملکرد در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر می شود. همچنین سرعت از دست دادن استقلال کاهش می یابد. مصرف ویتامین E همراه با ویتامین C می تواند خطر ابتلا به چندین نوع از زوال عقل را کاهش دهد.

9. ویتامین e و کاهش خطر ابتلا به سرطان و بهبود اثرات درمان های پزشکی 

- ویتامین E گاهی برای کاهش اثرات مضر درمان های پزشکی مانند تابش و دیالیز برای درمان سرطان استفاده می شود. این به این دلیل است که آنتی اکسیدان قوی است که با رادیکال های آزاد در بدن مبارزه می کند.

- همچنین برای کاهش عوارض جانبی ناخواسته داروهایی که باعث ریزش مو یا آسیب به ریه می شود، استفاده می شود. (در صورتیکه برای ریزش موی خود نگران هستید پیشنهاد می شود مقاله برای ریزش مو چه باید کرد را مطالعه نمایید)

- برخی از ایزومرهای ویتامین E برای حفاظت از سرطان مناسب هستند. مطالعات متعدد حیوانی شواهدی از سرکوب رشد تومور با استفاده از دوزهای خوراکی توکوترینول پیدا کرده است. به نظر می رسد چندین مکانیسم عمل توسط توکوترینول ها، باعث مرگ سلول های سرطانی، خاموش کردن ژن های وابسته به سرطان و مهار آنژیوژنز یا رشد غیرطبیعی عروق خونی درون تومور می شود. در مطالعات حیوانی، توانایی های محافظتی سرطان در موارد سرطان سینه، پروستات، کبد و پوست نشان داده شده است.

10. ویتامین e و بهبود استقامت فیزیکی و قدرت عضلانی

- ویتامین E می تواند برای بهبود استقامت فیزیکی شما مورد استفاده قرار گیرد. پس از ورزش، می تواند انرژی شما را افزایش داده و سطح استرس اکسیداتیو را بر عضلات شما کاهش دهد.  ویتامین E می تواند قدرت عضلانی را بهبود بخشد.

 با افزایش گردش خون، خستگی را از بین می برد و همچنین می تواند دیواره های مویرگ را تقویت کند و سلول های شما را تغذیه کند.

11. ویتامین e، ویتامینی مهم در حین بارداری برای رشد جنین

ویتامین E در دوران بارداری بحرانی است و برای رشد مناسب نوزادان و کودکان بسیار مهم است زیرا از اسیدهای چرب ضروری محافظت می کند و به کنترل التهاب کمک می کند. بعضی از کارشناسان معتقدند که بزرگترین نیاز به ویتامین E در طول 1000 روز اول بارداری است، زیرا ویتامین E در مراحل اولیه رشد مغز و اعصاب تأثیر می گذارد. به همین دلیل توصیه می شود زنان باردار، مادران شیرده و کودکان تا سن 2 سالگی مکمل طبیعی و مکمل غذایی مصرف کنند تا از اختلالات جلوگیری شود.

منابع ویتامین e

 

غذاهای حاوی ویتامین ای

بیشتر مردم نمی دانند "ویتامین E" حاوی چند ترکیب است. ویتامین ای هشت ترکیب، چهار توکوفرول و چهار توکوترینول دارد. مصرف ویتامین E برای افراد جوان (جنین یا نوزاد)، سالمندان و زنان قبل از اقدام به بارداری بسیار مهم است. توصیه می شود بزرگسالان 15 میلی گرم ویتامین E در روز مصرف کنند. توصیه می شود دو تا سه وعده از این موادغذایی مصرف کنید تا ویتامین مورد نیاز تامین شود:

 • تخمه آفتابگردان: 1 فنجان - 33.41 میلی گرم (220 درصد)
 •  بادام: 1 فنجان - 32.98 میلیگرم (218 درصد)
 • زیتون : 100 گرم (25 درصد)
 • فندق: 1 فنجان - 20.29 میلیگرم (133 درصد)
 • پسته: 100 گرم (19 درصد)
 • گندم: 1 فنجان نپخته- 18 میلی گرم (120 درصد)
 • انبه: 1 عدد خام - 3.02 میلیگرم (20 درصد)
 • آووکادو: یک عدد خام - 2.68 میلیگرم (18 درصد)
 •  Butternut اسکواش: 1 فنجان پخته شده - 2.64 میلی گرم (17 درصد)
 • بروکلی: 1 فنجان پخته شده - 2.4 میلی گرم (12 درصد)
 • اسفناج: ½ فنجان پخته یا حدود 2 فنجان نپخته - 1.9 میلی گرم (10 درصد)
 • کیوی:  1 عدد متوسط - 1.1 میلیگرم (6 درصد)
 • گوجه فرنگی: 1 عدد خام - 0.7 میلی گرم (4 درصد)

شکل های مختلف ویتامین E

هشت ایزومر اصلی ویتامین E وجود دارد. بیشترین مزیت های ویتامین E که در بالا توضیح داده شد، از نوعی ویتامین E به نام آلفا توکوفرول ناشی می شود. به تازگی، محققان توجه بیشتری به دیگر اشکال ویتامین E کرده اند و بر توکوترینول تمرکز زیادی کرده اند. آلفا و بتا-توکوترینول ها اشکال فعال هستند، در حالی که دلتا- و گاما-توکوترینول فعالتر هستند. یافته های اخیر حاکی از آن است که آلفا توکوفرول مضر نیست، اما ممکن است با جذب انواع دیگری از ویتامین E، از جمله سایر توکوفرول ها و توکوترینول ها که برای قلب و سلامت مورد نیاز است، تداخل داشته باشد.

"ویتامین E در واقع متشکل از دو ترکیب ساختاری مشابه، توکوفرول و tocotrienols است. هر ترکیب از چهار مولفه تشکیل شده است که هر کدام دارای ساختارهای مولکولی مجزا هستند. هر عنصر به عنوان یک ایزومر (یا ویتامین) ویتامین E شناخته می شود. هر ایزومر ویتامین E دارای خواص منحصر به فرد، مزایای سلامتی و ویژگی هایی است که در هنگام فرمول بندی محصولات غذایی و یا محصولات نوشیدنی مهم استفاده می شود. "

- ایزومرهای توکوترینول در برابر طیف گسترده ای از بیماری های مزمن موثر هستند و آنتی اکسیدان و ضد التهاب می باشند. توکوترینول همچنین دارای توانایی ضد سرطان و ضد توموری، اثرات کاهش چربی و کلسترول و اثرات محافظتی است که بر مغز، نورون ها، سلول ها و سیستم ایمنی تاثیر می گذارد. 

- بهتر است انواع مختلفی از ایزومرهای ویتامین E را در رژیم خود داشته باشید. توکوترینول ثابت کرده است که دارای مزایای استثنایی است و با سایر اشکال متفاوت است. امروزه درخشانترین تاثیر توکوترینول در شرایط مزمن، مانند بیماری قلبی عروقی، سندرم متابولیک، سرطان و استئوپنی / پوکی استخوان است. منابع توکوترینول ها در اکثر رژیم ها به طور گسترده  در دسترس نیست. این منابع شامل دانه آناتو، نارگیل، جو، یا روغن نخل و روغن سبوس برنج است.

- در نهایت، بهتر است ویتامین E را به طور طبیعی از غذاها به دست آورید، نه از مکمل های کم کالری و یا غذاهای فرآوری شده که معمولا به صورت گاما توکوفرول یا آلفا توکوفرول هستند. اکثریت ویتامین E مصنوعی که در مکمل ها یافت می شود، نوعی نیست که در شکل طبیعی یافت می شود و برای کمک به پیشگیری از بیماری و افزایش سلامت مناسب نیست. به همین دلیل بهترین راه برای به دست آوردن مزایای ویتامین E مصرف غذاهای طبیعی حاوی ویتامین E است.

چگونگی به دست آوردن شکل های مختلف ویتامین E  (از جمله توکوترینول):

اکثر مواد غذایی در رژیم معمولی افراد دارای ایزومرهای ویتامین E مانند گاما توکوفرول و به میزان کم آلفا توکوفرول هستند. روغن های حاصل از محصولات عمده ای مانند سویا، ذرت، پنبه دانه و دانه کنجد که حدود 80 درصد از ایزومرهای ویتامین E را تشکیل می دهند بیشترین میزان مصرف در ایالات متحده را دارند. این روغن ها حاوی 3 تا 5 برابر گاما توکوفرول در مقایسه با آلفا است.

همانطور که در بالا ذکر شد، کسب توکوترینول ها از رژیم غذایی سخت است زیرا منابع بسیار کمی در دسترس است. در اینجا راهنمایی هایی در مورد پیدا کردن بهترین منابع وجود دارد:

 • بذر درخت آناتو که یک گیاه گرمسیری است، حاوی مقادیر بسیار بالایی از توکوترینول ها است که 90 درصد دلتا توکوترینول و 10 درصد گاما توکوترینول هستند.
 • سایر منابع خوب عبارتند از روغن برنج، روغن نخل و روغن سبوس برنج، همراه با بادام زمینی و گردو.
 • بعضی دیگر که شایع تر هستند عبارتند از جو و غلات.
 • اگر به دنبال افزایش مقدار ویتامین E هستید، راه های زیادی وجود دارد. غلات، بلغور جو دوسر را به سالاد خود اضافه کنید. همچنین می توانید آجیل خام مصرف کنید.
 • اضافه کردن ویتامین E به ناهار یا شام با استفاده از سالاد اسفناج یا کلم بروکلی؛ اضافه کردن گوجه فرنگی یا حتی میوه تازه مانند پاپایا.
 • اگر به دنبال یک میان وعده سالم حاوی ویتامین E هستید، یک سیب بریده شده را با روغن کره بادام زمینی یا آوکادو بر روی نان بخورید.
 • یکی دیگر از راه های آسان برای مصرف ویتامین E مصرف یک قاشق غذاخوری روغن گندم در هر غذا است.

ویتامین e را کی بخوریم؟

خانم برزویی  مشاور سلامت اوما! در مورد زمان مصرف ویتامین ای می گویند: " این ویتامین محلول در چربی است و مانند سایر ویتامین های محلول در چربی بهتره همراه با وعده غذایی مصرف شود مخصوصا وعده غذایی ناهار و شام که درصد چربی غذاها بیشتر است."

طریقه مصرف قرص ویتامین E

دوز مصرفی قرص ویتامین E

مقادیر توصیه شده برای دریافت ویتامین E به صورت روزانه برای گروه های سنی مختلف در زیر ذکر شده است که به صورت میلی گرم و یا واحد جهانی IU آورده شده است:


کودکان:

 • 1-3 سال: 6 میلی گرم در روز  (IU9)
 • 4-8 سال: 7 میلی گرم در روز IU) 10.4) 
 • 9-13 سال: 11 میلی گرم در روز (IU 16.4)

زنان:

 • 14 سال و بالاتر: 15 میلی گرم در روز (IU 22.4)
 • باردار: 15 میلی گرم در روز (IU 22.4)
 • شیرده: 19 میلی گرم در روز (IU 28.5)

مردان:

 • 14 سال و بالاتر: 15 میلی گرم در روز (IU 22.4)

در ادامه بیشترین دوز مصرفی مجاز در هر گروه سنی آورده شده است و استفاده بیشتر از این دوز های اعلام شده!!! توصیه نمیشود. توجه داشته باشید که مقدار این دوزها برای درمان کمبود شدید ویتامین e تجویز شده است. اما به هر حال بهتر است که درباره دوز مصرفی با پزشک صحبت کنید.

 • 1-3 سال: 200 میلی گرم در روز (IU 300)
 • 4-8 سال: 300 میلی گرم در روز (450 واحد در روز)
 • 9-13 سال: 600 میلی گرم در روز (IU 900)
 • 14-18 سال: 800 میلی گرم در روز (IU 1200)
 • 18 سال و بالاتر: 1000 میلی گرم در روز (IU 1500)

بهتر است که ویتامین E را به صورت طبیعی از رژیم های غذایی سالم که پر از مواد مغذی هستند به دست آورید تا اینکه از طریق مکمل ها! اما همانطور هم که قبل تر گفته شد! دریافت شکل های مختلف ویتامین E از طریق مواد غذایی کمی دشوار است و بهتر است که برای دریافت دوز مناسب روزانه! از مکمل ها استفاده کنید.

خانم برزویی، کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی، درباره دوز مصرف ویتامین e می گویند: " اغلب ویتامین E در دو دوز 100 و 400 میلی گرمی نسخه میشود.  اما باید در مصرف ویتامین e و کلا ویتامین های محلول در چربی، جانب احتیاط را داشته باشید چرا که آنها شمشیر دولبه هستند و  توصیه ما مصرف روزانه 100 میلی گرم ویتامین ای در طول روز است اما دوز 400 میلی گرم  باید یک روز درمیان استفاده شود. در مورد مدت زمان مصرف باید بسته به علت تجویز، از پزشک سوال کنید. اما در کل استفاده از  مکمل ها بیشتر از 8 هفته توصیه نمیشود و باید برای استفاده مجدد دو سه ماه وقفه بیاندازید".

علائم کمبود ویتامین E چست؟

-  با اینکه کمبود ویتامین E  نادر است و ممکن است که هیچ ربطی به رژیم غذایی نامناسب نداشته باشد اما  برخی از کارشناسان معتقدند که امروزه بسیاری از مردم ویتامین E کافی از رژیم غذایی خود را به شکل طبیعی دریافت نمی کنند.

- خوب است بدانید که نوزاد نارسی که کمتر از 2 کیلوگرم وزن دارد! در معرض خطر کمبود ویتامین E قرار دارد. همچنین افراد مبتلا به مشکلات جذب چربی، که یک مشکل رایج برای کسانی است که با بیماری التهابی روده مبارزه می کنند! ممکن است در برخی موارد با کمبود ویتامین E مواجه شوند. چرا که همانطور هم که قبلا گفته شد ویتامین E محلول در چربی است.

 افرادی که فیبروز کیستیک دارند و یا جراحی بای پس معده انجام داده اند و یا افرادی که دارای مشکلات هضم هستند و یا از  بیماری کرون رنج می برند،  همینطور افرادی که بیماری کبدی و  یا نارسایی لوزالمعده دارند و همچنین افرادی که هماهنگی عضلات خود را از دست داده اند و اختلالات بینایی و گفتاری دارند!!!!!!!!!!! دچار کمبود ویتامین E هستند.

عوارض جانبی قرص ویتامین E

 

عوارض مصرف زیاد قرص ویتامین E

- مزایای زیاد ویتامین E چه به صورت خوراکی و چه به صورت موضعی، بر کسی پوشیده نیست اما بهتر است هنگام مصرف به عوارض جانبی آن نیز توجه شود.  مصرف ویتامین E در مقادیر بسیار زیاد، مخصوصا برای افرادی که شرایطی مانند بیماری قلبی یا دیابت دارند، خطرناک است و بهتر است از مصرف کردن این ویتامین بیشتر از دوز 400 واحد خودداری کنید. با این همه بهتر است که مقدار مصرف توسط پزشک تعیین شود.

-  یکی از عوارض جدی ویتامین E، افزایش خطر خونریزی به ویژه در مغز است. مطالعات نشان می دهد که مصرف دوز های بالای بین 300 تا 800 واحد در طول روز، خطر ابتلا به سکته مغزی را تا 22% افزایش می دهد.

- از مصرف مکمل های حاوی ویتامین E یا هر ویتامین آنتی اکسیدان دیگر، بلافاصله قبل و بعد از آنژیوپلاستی که نوعی عمل جراحی قلب است، اجتناب کنید. این ویتامین ها با بهبود تداخل ایجاد می کنند.

 مکمل های حاوی ویتامین E بسیار بالا می تواند منجر به بیماری های زیر شود:

 • نارسایی قلبی در افراد مبتلا به دیابت
 • بدتر شدن اختلالات خونریزی
 • افزایش شانس سرطان ریه، گردن و پروستات 
 • افزایش خونریزی در طول و بعد از جراحی
 • افزایش احتمال مرگ پس از حمله قلبی یا سکته مغزی

مطالعه ای نشان می دهد مکمل های ویتامین E می تواند برای زنان در مراحل اولیه بارداری، مضر باشد. زناني كه در طول هشت هفته اول بارداري از مکمل هاي ويتامين E استفاده مي كردند، نقايص قلبي مادرزادي را مشاهده می کنند. دوزهای بالا ویتامین E همچنین گاهی ممکن است به حالت تهوع، اسهال، گرفتگی معده، خستگی، ضعف، سردرد، تاری دید، خارش، کبودی و خونریزی منجر شود.

ویتامین E موضعی می تواند پوست برخی افراد را تحریک کند، بنابراین ابتدا مقدار کمی را امتحان کنید و مطمئن شوید که حساسیت ندارید. اما به هرحال بهتر است قبل از مصرف این ویتامین چه به صورت خوراکی و یا چه به صورت موضعی! با پزشک درباره نحوه و مقدار مصرف صحبت کنید.

تداخلات ویتامین E  با سایر مواد مغذی و داروها

- مکمل های ویتامین E می توانند باعث کاهش سرعت لخته شدن خون و افزایش خون ریزی شوند! پس در هنگام مصرف داروهایی که سرعت لخته شدن خون را کاهش می دهند مانند آسپرین، کلوپیدوگرل، ایبوپروفن و وارفارین! جانب احتیاط را داشته باشید. مصرف هم زمان ویتامین E با وارفارین خون ریزی را افزایش می دهد.

- داروهایی که برای کاهش کلسترول مورد استفاده قرار می گیرند نیز ممکن است با ویتامین E تداخل داشته باشند. دیده نشده است که مصرف ویتامین E به تنهایی باعث کاهش اثربخشی برخی از داروهای کاهش دهنده کلسترول شود اما به نظر می رسد هنگامی که همراه با بتا کاروتن، ویتامین C و سلنیوم مصرف شود، بر کلسترول تاثیر می گذارد.

برای جلوگیری از عوارض تداخلات دارویی بهتر است هر چند وقت یکبار یک تست خون بدهید و هیچ دارویی را خود سرانه و بدون مصرف پزشک مصرف نکنید.

 سخن آخر!!

در این مقاله درباره خواص ویتامین E بیشتر دانستید. در ادامه نکات جمع بندی درباره موضوع این مقاله آورده شده است:

 • ویتامین E  به عنوان یک ویتامین محلول در چربی، مزایای زیادی در عملکرد مناسب بسیاری از اندام ها، فعالیت های آنزیمی و فرآیندهای عصبی دارد.
 • به طور خلاصه مزایای ویتامین E عبارتند از:  تعادل کلسترول، مبارزه با رادیکال های آزاد، جلوگیری از پیشرفت بیماری، ترمیم پوست آسیب دیده، ضخیم شدن مو، متعادل سازی هورمون ها، کمک به بهبود علائم PMS، بهبود بینایی، جلوگیری از بروز آلزایمر، کاهش خطر سرطان و بهبود اثرات درمان های پزشکی و تقویت استقامت فیزیکی و قدرت عضلانی
 • ویتامین E در غذاها و روغن های گیاهی مانند دانه های آفتابگردان، بادام، آجیل، فندق، گندم، انبه، آووکادو، قارچ خوراکی، بروکلی، اسفناج، کیوی و گوجه فرنگی می باشند.
 • ویتامین E برای مادر و کودک در دوران بارداری مفید است، زیرا ویتامین حیاتی برای رشد است.
 • علائم کمبود ویتامین E، از دست دادن هماهنگی عضلات و اختلال دید و گفتار می باشد.
 • ویتامین E در هنگام مصرف در مقادیر بسیار زیاد مضر است بنابراین بهتر است افرادی که بیماری قلبی یا دیابت دارند از مصرف بیش از 400 واحد/ دوز در طول روز بپرهیزند.  

1-Jillian Levy. Vitamin E Benefits the Skin, Hair, Eyes, Heart & More. draxe.com. July 30, 2018

2-Lichtenberg, D. Who is likely to gain from high dose supplementation of vitamin E?. Harefuah 2011;150(1):37-40, 68

3-woman health. Vitamins and minerals. www.nhs.uk.2017

 

خانم ا برزویی
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، ایشان داراي مدرك كارشناسي ارشد تغذیه از دانشگاه علوم پزشكي تبريز مي باشد. از فعاليت هاي عمده خانم برزويي مشاوره تغذيه و رژيم درماني است، از سوابق ايشان چاپ ٧ مقاله طرح پژوهشي در نشريات و ژورنال هاي علمي، ترجمه كتاب، كارشناس تغذيه كلينيك ديابت، كارشناس طرح تحول سلامت ، كارشناس مسئول بيمارستان، مربي آموزشي شهرداري و .. است.

امتیاز مطلب: 96% 96


 • profileسارا منتی1398/11/08

  سلام خوردن ویتامینE400
  همراه با قرص اهن فیفول مشکلی نداره؟

  • profileMahsa Khosravi1397/07/03

   سلام من ی دختر 20ساله ام و ناخن هام مثل موخوره دوشاخه میشه مصرف ویتامین eمیتونه تو ترمیم ناخن هام موثر باشه ...یا برای ریزش مو؟و چطور باید مصرفش کنم همراه با غذا؟و تا چه مدت

   • profilemehdi viper1397/03/17

    برای جای جوش های قرمز مناسبه!؟ اگه مناسبه روزانه چند میلی گرم استفاده کنم تا مدت یک ماه!؟

    • profileMohadese Abasi1397/02/05

     سلام من قرص ویتامین E رو 400 گرفتم و هر چند وقت یکبار میتونم مصرف کنم که عوارض جانبی نداشته باشه و برای سلامتیم مفید باشه؟

     • profileپزشک اوما1397/02/08

      سلام عزیزم. در صورتیکه مشکلی وجود نداره نیازی به مصرف قرص ویتامین E نیست، اگر تهیه کردید یک ماه مصرف کنید و سپس قطع کنید. مازاد ویتامین ای در بدن ذخیره میشه و باعث مسمومیت میشه

    • profileMadoumeh Ahmadi1397/01/23

     سلام ببخشید من یه توده عفونی تو سینم داشتم عمل کردم توده رو برداشتن دکتر چهارماه برام ویتامین ای 200 توجویز کردن ایا ضرری نداره این همه مدت مصرف کنم؟

     • profileپزشک اوما1397/02/08

      سلام عزیزم. ویتامین E تجویز شده در این زمان را مصرف کنید. بعد از آن مصرف را قطع و بعد از چند ماه میتونید مجدد یک ماه مصرف کنید