Ooma
علائم سرطان سینه در زنان

متاسفانه امروزه آمار سرطان سینه در زنان و حتی دخترها بسیار زیاد شده و هچنان رو به افزایش است. خوشبختانه تشخیص سریع این بیماری در مراحل اولیه باعث کنترل و درمان سرطان سینه به طور کامل میشود. بنابراین شما در مرحله اول باید علائم و نشانه های این بیماری را بشناسید و بصورت ماهانه این علائم را تا حد امکان در سینه های خود چک کنیددر صورت ابتلا به این سرطان هرچه دیرتر تشخیص داده شود احتمال موفقیت در درمان نیز کاهش می یابد. اگر چه علائم هشدار دهنده سرطان سینه در همه افراد یکسان نیست اما باید همه موارد هشدار در همه زنان معاینه شود. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا این علائم را به طور کامل شناخته و بتوانید آن ها را چک کنید. 

علائم سرطان سینه در زنان

در ادامه هرکدام از علائم سرطان سینه را با تصویر برایتان توضیح می دهیم:

توده حجمی

اولین علامت قابل تشخیص در سینه ها احساس کردن یک توده است. اغلب این توده قابل یافتن است و با دستتان می توانید آن را احساس کنید. گاهی هم توده تنها در ماموگرافی مشخص میشود. این توده در همه زمان ها وجود دارد و با شروع و پایان سیکل قاعدگی کوچک تر نمیشود. گاهی احساس می کنید که توده به پوست و یا قفسه سینه شما چسبیده و حرکت نمی کند. این توده معمولا سفت است و بافت نامنظمی دارد و با سایر بافت های سینه متفاوت خواهد بود. توده حجمی اغلب حساس است اما دردناک نیست. توده های دردناک اغلب غیر سرطانی هستند. توده های کوچک و سفت زیر بغل نیز می توانند نشانه سرطان سینه ای باشند که تا غدد لنفاوی پیشروی کرده است.

 

توده در سرطان سینه

تغییرات در اندازه و سایز سینه

به تصویر زیر دقت کنید. یکی از نشانه های بارز سرطان سینه تغییر اندازه سینه ها با همدیگر است.

 

تغییرات اندازه سینه در سرطان سینه

تغییرات پوستی

گاهی در صورت ابتلا به این سرطان، پوست سینه در برخی نقاط شروع به جمع شدن و چروک شدن می کند. ایجاد گودی و شکل پوست پرتقالی نیز از دیگر عارضه های پوستی در برخی از سرطان های سینه است.

 

پوست پرتقالی شدن در سرطان سینه

قرمزی و تورم

قرمزی و تورم و داغ شدن سینه ها ( علائم شبیه عفونت ها) نشانه سرطان التهابی سینه است.

 

قرمزی و داغی سینه در سرطان سینه

تغییرات نوک سینه

خارش سینه و نوک پستان علامت دیگری از التهابی شدن سینه ها و سرطان سینه است. همچنین برخی زنان در صورت ابتلا دارای نوک سینه فرو رفته به صورت هستند. اما اگر نوک سینه طبیعی به یکباره فرو رود طوری که قبلا آن را مشاهده نکرده اید باید به پزشک مراجعه کنید.

 

فرو رفتگی نوک سینه در سرطان سینه

ترشحات نوک سینه

ترشحات نوک سینه می تواند به دلایل مختلف پزشکی باشد که در خیلی از مواقع سرطان نیست. با این حال در کنار علائم دیگر می تواند حضور داشته باشد. همچنین ترشح تنها از یک سینه ممکن است نشانه سرطان باشد که اغلب ترشخات خون آب است.

 

ترشحات نوک سینه در سرطان سینه

 

علائم بعدی سرطان سینه

زمانیکه سرطان با سرعت بیشتری رشد می کند فرد مبتلا علائم زیر را نیز خواهد داشت:

  • درد  استخوان
  • تهوع
  • از دست دادن اشتها
  • از دست دادن وزن
  • تجمع آب در ریه ها
  • سرفه و کوتاهی نفس
  • سردرد
  • دو بینی
  • ضعف عضلانی
  • یرقان یا زردی

علائم سرطان سینه

اگر چند تا از علائم را داشتم، یعنی سرطان سینه دارم؟

در برخی موارد این علائم به دلیل سرطان نیست، اما اگر به هر کدام از این علائم برخورد کردید ولو یک علامت بیشتر نباشد باید برای بررسی به پزشک مراجعه کنید. 

اگر این علائم را نداشتم، مطمعنا من سرطان سینه ندارم؟

اگر چه نباید خیلی نگران باشید اما پیشنهاد ما این است که غربالگری منظم داشته باشید. پزشک با توجه به سوابق خانوادگی شما تعداد دوره های مورد نیاز ماموگرافی را مشخص میکند. برای بدست آوردن اطلاعات کامل تر و جامع تر درباره سرطان سینه مقاله علائم سرطان سینه، تشخیص، علت و درمان سرطان پستان را نیز در مجله اوما مطالعه کنید.

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 90% 90