Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
حرکات جنین در هفته 24 بارداری

یک نقطه عطف هیجان انگیز بارداری زمانی است که شما حرکت کودک درون رحم خود را احساس می کنید. این حرکات نشان می دهد کودک شما زنده است و به خوبی رشد می کند. معمولا این حرکات در هفته 24 بارداری اتفاق می افتد. البته هر نوزادی منحصر به فرد است و شناختن الگوهای حرکتی کودک برای شما مهم است. در این مطلب نکاتی را در مورد حرکت جنین در هفته 24 بارداری و بعد از آن برایتان خواهیم گفت. با ما همراه باشید.

چه موقع حرکت کودک خود را احساس می کنم؟

معمولا در بارداری های دوم به بعد از هفته 18 بارداری حرکات جنین احساس می شود؛ اما در صورت بارداری اول ممکن است حرکات جنین را برای اولین بار بین هفته های 20 تا 24 بارداری احساس کنید.

نوع حرکاتی که احساس می کنید به کارهایی که کودک شما انجام می دهد و مرحله رشد و نمو آن ها بستگی دارد. به همین دلیل حرکات هر نوزاد متفاوت است و بعضی از آن ها از دیگران فعال ترند. معمولا اولین چیزی که حس می کنید ممکن است لرزش، احساس چرخش، غلت زدن یا افتادن یا ضربه ای کوچک باشد. با پیشرفت بارداری، حرکات به طور معمول مشخص تر می شوند و با الگوی خاصی تکرار خواهند شد.

هنگامی که کودک شما بزرگتر و قدرتمندتر می شود و پوست شما روی رحم شما کشیده می شود، لگد زدن و آرنج او را به راحتی احساس خواهید کرد. در اواخر بارداری، ضربه ها به قدری محکم می شوند که ممکن است باعث ایجاد درد در ناحیه دنده ها شود.

حرکات کودک من در هفته 24 بارداری چگونه است؟

از زمانی که حرکات کودک خود را به راحتی احساس می کنید (حدود 20 تا 24 هفته)، بیشتر اوقات روز متوجه آن ها می شوید. با این حال، شما ممکن است همیشه حرکات کودک خود را احساس نکنید، به خصوص اگر مشغول کاری باشید و به آن توجه نکنید.

نوزادان تمایل دارند در ساعات خاصی از روز بیشتر حرکت کنند. همچنین ممکن است در هنگام خواب شما فعالیت بیشتری داشته باشند و زمانی که شما بیدار هستید بخوابند. معمولاً نوزادان هنگام خواب حرکت نمی کنند. توجه داشته باشید که حرکات نوزادان با رشد و تکامل تغییر می کند و باید در سه ماهه سوم بیشتر شود. در اواخر بارداری (بعد از 36 هفته) فضای کمتری برای حرکت کودک شما وجود دارد. به همین دلیل نوع حرکاتی که احساس می کنید ممکن است تغییر کند؛ اما نباید تعداد حرکات کم شود.

آیا باید حرکت کودک خود را پیگیری کنم؟

بله. تعداد مشخصی از حرکات کودک باید بصورت روزانه وجود داشته باشد، بنابراین شمارش ضربات یا ثبت آن ها بر روی نمودار برای دو ساعت در روز توصیه میشود. اگر مورد غیرمعمولی مشاهده کردید، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

در صورت احساس نکردن حرکت کودک چه کاری باید انجام دهم؟

اگر تا 24 هفته بارداری همچنان هیچ حرکتی از طرف کودک احساس نکرده اید، به پزشک یا ماما مراجعه کنید. بعد از آن نیز اگر فکر می کنید حرکات کودک شما ضعیف یا کم شده اند، بلافاصله با ماما یا پزشک خود تماس بگیرید و منتظر روز بعد نمانید. پزشک یا ماما با استفاده از دستگاه CTG  حرکات، ضربان قلب کودک را بررسی می کند.

اگر نگرانی های مکرر در مورد حرکات کودک خود داشته باشم چه کاری می توانم انجام دهم؟

به یاد داشته باشید شما تنها کسی هستید که حرکات کودک خود را بهتر از همه درک می کند. مهم است که هر زمان که نگران حرکات کودک خود هستید با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید.

در هفته 24 بارداری چند ضربه باید احساس کنید؟

در حالت ایده آل، شما باید در طی 2 ساعت حداقل 10 حرکت را احساس کنید.

آیا احساس حرکت نوزاد برای من در هفته 24 طبیعی است؟

گرچه معمولاً احساس حرکات جنین بین هفته 16 تا 22 است، اما ممکن است دیرتر متوجه این حرکات شوید. مهم است که به یاد داشته باشید که هر بارداری متفاوت است. مادران بار اول نسبت به مادرانی که در گذشته زایمان کرده اند، دیرترحرکات را احساس می کنند.

آیا طبیعی است که کودک در بعضی روزها کمتر حرکت کند؟

بعد از حدود 20  تا 24 هفته، شما باید هر روز حرکت کودک را احساس کنید، اما ممکن است به دلیل انجام کارهای روزمره متوجه بسیاری از این حرکات نشوید. بنابراین احتمالا حرکات کودک کم نشده و تنها شما متوجه آن ها نشده اید. 

pregnancybirth and baby team. Baby movements during pregnancy.Last reviewed: February 2020

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 93% 93