Ooma
تشخیص جنسیت در هفته هفتم بارداری

دانستن واقعی جنسیت جنین

تشخیص جنسیت در هفته هفتم بارداری با سونوگرافی امکانپذیر نیست، سایر روش ها هم از جمله تیتر بتا و تست های خانگی هم قطعا صحیح نیست و طبق حدس و گمان است. بنابراین باید صبور باشید و حداقل تا هفته شانزدهم بارداری صبر کنید. البته در تست سل فری و آمنیوسنتز جنسیت زودتر هم مشخص خواهد شد. اما این تست ها بعلت هزینه و ریسکی که دارند به تنهایی به منظور تعیین جنسیت استفاده نمی شوند.

یک روش دقیق برای پیش بینی جنسیت جنین، سونوگرافی است که معمولاً بین هفته 18-20 بارداری انجام می شود. این روش در صورتی دقیق می باشد که تکنسین سونوگرافی بتواند به خوبی بین پاهای جنین را ببیند. این روش تصویربرداری با دقت 80٪ تا 90٪ جنسیت جنین را تشخیص می دهد.

آمنیوسنتز و نمونه برداری از پرزهای جفتی (CVS) نیز می تواند جنسیت جنین را با دقت بالایی تعیین کند، اما این آزمایشات تهاجمی تر معمولاً برای موقعیت هایی انجام می شود که جنین دچار اختلال ژنتیکی یا ناهنجاری کروموزومی مانند سندرم داون باشد.

آزمایشات دی ان ای خون مادر نیز می تواند به صورت دقیق جنسیت جنین را تشخیص بدهد، اما به دلیل هزینه بالایی که این آزمایشات دارند، فقط از آنها در آزمایشگاه های تخصصی استفاده می شود و در آزمایشگاه های تجاری کاربرد ندارند.

تست های خانگی تشخیص جنسیت و درست و غلط بودن آنها

به دنبال تشخیص جنسیت جنین هستید؟ در اینجا چند روش برای تشخیص جنسیت فرزندتان ذکر شده است. ممکن است در بارداری این جملات را شنیده باشید: "شکمت پایین افتاده است پس حتماً بچه ات پسر است." یا اگر در کل روز حالت تهوع داری حتماً بچه ات دختر است."

افسانه های مختلفی در خصوص پیش بینی جنسیت جنین وجود دارد. یکی از این افسانه ها به آویزان کردن حلقه ازدواج مادر با استفاده از یک تار موی پدر بر روی شکم مادر اشاره می کند. برخی دیگر از افسانه ها توصیه می کنند ادرار را با Drano مخلوط کنند و رنگ ترکیب ایجاد شده جنسیت جنین را تعیین می کند.  در حال حاضر تکنولوژی پزشکی تشخیص جنسیت جنین را میسر کرده است و به طور قطع جنسیت را مشخص می کند. پس چرا به افسانه ها توجه می کنیم؟

گاهی افراد کامنت ها و گفته های دیگران را در اینترنت با ارزش تر از اطلاعات و نظرات پزشک خود می دانند.  باور کنید یا نه؟

 اگرچه بسیاری از افسانه ها در خصوص تشخیص جنسیت جنین بی ضرر هستند اما من به بیمارانم توصیه می کنم در خصوص منبع چیزهایی که مورد توجه قرار می دهید یا با دیگران به اشتراک می گذارید مطمئن شوید. 

خانم های باردار، به خصوص آنهایی که برای بار اول باردار شده اند، نسبت به شایعات و افسانه های بارداری بسیار حساس هستند. در واقع خانم های باردار در خصوص درستی اطلاعاتی که کسب می کنند نگران هستند. به همین دلیل آسیب پذیرتر از دیگران می باشند. حتی کسانی که قبلاً به افسانه ها توجهی نمی کردند در بارداری مستعدتر می باشند. 

دلیل دیگری که باعث می شود افسانه های پیش بینی جنسیت جنین مورد توجه قرار گیرد درستی آن ها در برخی موارد می باشد. از آنجایی که احتمال صحیح بودن پیش بینی 50/50 است بنابراین در نصف موارد جنسیت جنین درست تشخیص داده می شود. 

نظرات کارشناسان در خصوص شایعات و افسانه های پیش بینی جنسیت جنین در ادامه ذکر شده است. 

 پایین بودن شکم 

افسانه: اگر شکم شما پایین باشد (یا به سمت جلو باشد)، پسر باردار هستید. اگر شکم شما بالا باشد (یا در قسمت وسط به صورت عریض باشد)، دختر باردار هستید.

واقعیت: این افسانه هیچ پایه و اساس واقعی ندارد. دکتر برد می گوید: فرم شکم شما در بارداری به عضلات و موقعیت قرارگیری جنین بستگی دارد. همچنین این فاکتورها، فرم بدن شما و وزن شما در بارداری (نه جنسیت جنین) شکل و محل قرارگیری شکم را تعیین می کنند. 

 ضربان قلب

افسانه: اگر ضربان قلب جنین سریع تر از 140 ضربه در دقیقه باشد، فرزند شما دختر است. 

واقعیت: عده ای معتقدند که قسمتی از این افسانه بر اساس واقعیت می باشد. یک مطالعه در سال 2006 نشان داد هیچ اختلاف جنسیتی در میزان ضربان قلب جنین در سه ماهه اول دیده نمی شود. دکتر مس می گوید به طور کلی ضربان قلب جنین در هفته 28 تا 30 بارداری سریعتر می باشد و در ماه های بعدی در بارداری تفاوت ضربان قلب جنین آشکارتر می شود. یک مطالعه در سال 1999 نشان داد درست قبل از زایمان، ضربان قلب جنین دختر سریعتر از قلب جنین پسر می باشد. دکتر مس روند مشابهی را در بیماران خود مشاهده می کند.

 نوسان با تار مو

افسانه: حلقه ازدواج خود را از تار موی پدر آویزان کرده و روی شکم تاب بدهید. اگر حلقه به صورت دایره ای بچرخد فرزند شما دختر است. اگر حلقه به سمت جلو و عقب برود فرزند شما پسر است. نسخه جایگزین این افسانه آویزان کردن یک سنجاق را بر روی کمر مادر پیشنهاد می کند. 

واقعیت: هیچ مدرک واقعی برای تأیید یا انکار این مسئله وجود ندارد. دکتر مس هیچ پایه علمی برای این گفته نمی بیند، اما می گوید افرادی که از طب سنتی چینی پیروی می کنند حلقه آویزان (یا سنجاق) را ناشی از نیروهای طبیعی بدن می دانند.

تست Drano

افسانه: مقداری Drano را به ادرار بیفزایید و مخلوط کنید. اگر مخلوط سبز شود، فرزند شما پسر است. تغییرات رنگ دیگری نیز در این افسانه دیده شده است، اما سبز یکی از رایج ترین تغییرات می باشد.

واقعیت:  هیچ دلیل پزشکی برای تشخیص جنسیت جنین با استفاده از ترکیب Drano- ادرار نمی بیند. او می گوید: "هیچ تغییری در اسیدی یا قلیائی کروموزوم پسر یا دختر وجود ندارد." معدود مطالعاتی که در این زمینه انجام شده است نیز این ادعا را رد می کند. در اوایل دهه 1980، محققان دانشگاه وایومینگ آزمایشی بر روی100 خانم باردار انجام دادند و دریافتند این روش مشابه سکه انداختن برای پیش بینی جنسیت جنین است. یک مطالعه کانادایی در سال 1999 نتایج مشابهی به همراه داشت.

حتی اگر این روش کار کند، Drano یک ماده شیمیایی سوزش آور است و ماده ای نیست که بتوان در بارداری آن را استنشاق کرد یا با آن بازی کرد.

 شیرینی دوست

افسانه: خانم بارداری که در بارداری شیرینی زیاد می خورد، پسر باردار است. اگر خانم باردار غذاهای ترش را ترجیح بدهد، فرزندش دختر است.

واقعیت: ممکن است پسر شما وقتی بزرگ شود شیرینی دوست باشد، اما وقتی در رحم شما قرار دارد، نمی تواند میل خود به شیرینی را به شما منتقل کند. اگر در بارداری شیرینی (یا هر غذای دیگری) هوس کنید، احتمالاً به خاطر تغییرات هورمونی است که باعث تقویت حس بویایی شما می شود.

حالت تهوع

افسانه: اگر تمام روز حالت تهوع داشته باشید فرزند شما دختر است.

واقعیت: این افسانه ممکن است حقیقت داشته باشد. مطالعات نشان داده است خانم هایی که حالت تهوع شدید (استفراغ شدید حاملگی hyperemesis gravidarum) دارند، به احتمال زیاد دختر باردار هستند. سطح هورمون حاملگی hCG ، که باعث بیماری صبحگاهی می شود، در مادرانی که دختر باردار هستند، بالاتر است. اما در صورت بارداری پسر نیز خانم باردار بیماری صبحگاهی خواهد داشت. بنابراین نمی توانید با استفاده از بیماری صبحگاهی جنسیت جنین را تعیین کنید.

به تقویم نگاه کنید

افسانه: تقویم قمری چینی می تواند جنسیت جنین را بر اساس سن مادر، زمان بارداری و ماه بارداری پیش بینی کند.

واقعیت: تقویم قمری چینی در یک مقبره سلطنتی 700 ساله کشف شد و بسیاری از خانم های بارداری که از آن استفاده کرده اند به آن اعتقاد داشته اند. آیا پشت این اثر باستانی علم مدرنی وجود دارد؟ لزوماً خیر. به گفته محققان کانادایی که تست Drano را انجام دادند، تقویم قمری در پیش بینی جنسیت جنین (50/50) دقیق تر از حدس تصادفی نیست.

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 95% 95


  • profileلیلا چ1400/02/26

    تست خون بده جنسیت بگن بعدا برعکس بشه

    • profileلیلا چ1400/02/26

      کسی رفته تو هفته هفته